Brand

Vepřové, fazole a karotka

Filip

92.1 %

Zhlédnutí993

Líbí se2

Oblíbená0

Popis fotografie

Publikováno: 25.10.2016

Veprove. I kdyz pro jeho vysoky obsah tuku, tomuto kousku masa moc nefandim, je to maso velice vdecne.

Ve vetsine pripadu zustane po uprave hezky stavnate, je samo o sobe chutne a na taliri se nam doma parkrat do mesice objevi. Slanina, peceny bucek, zebirka, rizky nebo marinovane kotlety jsou proste kousky, ktere si nemuzeme odpustit.

 

Na pripravu ma marinovanych kotlet si kupuju kare bez kosti, vzdy tak okolo kyla. Neni nas doma hodne,takze vic neni potreba. Kare si hezky ocistim. Odriznu z nej stribrnou blanku, se kterou ji vzdy reznici prodavaji, ktera se tahne po cele strane masa (je to neco podobneho, jako kdyz odstranujete z ryby kuzi). Odriznu z nej i ten kousek masa, ktery se tahne po cele delce kousku a spojuje kare s kosti, tak aby mi zustal jen hezky valecek. Pripadny tuk neni na skodu, takze jej tam nechavam. Nakrajim ho na stejne kousky, vysoke zhruba 3cm, vyjde mi jich vzdy 5 :) Takto priprave maso nalozim do marinady. Na 450g masa si pripravuju marinadu tak, ze smicham: 3 lzice citronove stavy, 3 lzice olivoveho oleje, 1 stroucek cesneku, trochu pepre, lzicku soli, bobkovy list, trochu timianu a hrst petrzele a maso do ni nalozim. V pripade kyloveho kousku si namicham marinady 2x tolik. Marinuju minimalne 24 hodin a kdyz si vzpomenu, tak maso v marinade otocim, urcite vsak minimalne jednou. Bez problemu mi maso v marinade vydrzi i 3 dny. Jak je vseobecne znamo uz z dob kamennych, kdy jeste neexistovali lednice, marinada prodluzuje zivotnost potravin, takze se niceho nebojim. Pred samotnym varenim, se vsech kousku uterkou setru vsechnu marinadu, tak aby mi zustali jen hezke, bile, ciste kousky masa.

 

Fazole v tomto pripade uprednostnuju male. Jdu li varit fazole suche, z minule sezony, namocim si je na 2 hodiny do vody, ve ktere je pak varim do mekka. Na starou znamou povidacku nasich hospodinek, ze je potreba je namacet minimalne 24 hodin, aby zmekli, kaslu. Po dobe delsi, nez jsou dve hodiny, fazole zacnou bobtnat, "klicit" a menit svoji chut. Toto plati pro vsechny strukoviny. Cerstve fazole, letosni, se daji varit hned. Dalsi variantou, ktera neni vubec od veci, jsou fazole v plechovce, jsou hezky mekke a jejich priprava je hodne rychla. Na obsahu plechovky neni nic spatneho, nic zasadniho, proc by se nedali pouzit. Tyto fazole varim v nalevu.

 

Karotku si pro tento ucel vybiram zhruba 8cm dlouhou s prumerem tak 1cm, kterou si pred varenim ocistim. Daji se takove normalne koupit. Mrazenou karotku nekupuju. Byva vzdy nasekana na 3cm kousky o ruznych prumerech, takze se mi pri vareni jeden kousek rozvari a druhy zase neuvari. Jinak bych ji bez problemu koupil. Vyrobce ji v mnoha pripadech pred zamrazenim spari, coz je vitane. Kdyz neni karotka, pouzivam mrkev.

 

Samotne vareni vypada asi takto:

 

Zapnu si troubu tak na 150°C a jdu na to.

 

1) Zacinam karotkou. Do siroke panve zhruba 30cm si dam 20 karotek, ktere zaleju pul litrem studene vody.

Soupnu k tomu 60g masla (1/4 kostky masla), 30g (2 lizce) cukru a 5g (lzicku) soli. Postavim panev na stredne silny plamen a necham vodu vyvarit az na sirup, ve kterem nakonec jeste karotku prevaluju, aby se mi lehce osmahla (zacne na osmahnutych mistech lehce svetlat) a pokryla se sirupem. Vyvareni vody trva dobrych 30 minut. Taktze mam cas na maso a fazole.

 

2) Do kastrolu si dam 1kg fazoli. Privedu je k varu. Nez se mi zacnou varit, tak se venuju masu. Pokud mam fazole jine nez z plechovky, tak je zacinam varit driv nez mrkev. Potom co mi fazole zacnou varit a jsou mekke je jednoduse je zcedim. Horke je vratim zpet do kastrolu ve, kterem se varili a osolim. Takove 2 - 3 velke spetky soli jim bohate staci. Zamicham do nich 100g masla a hrst petrzele. Teply fazolovy salat mam hotovy a prikryvam ho poklickou, aby zustal teply.

 

3) Pripravim si pekacek do ktereho, dam dve lzice masla (budu do nej davat osmahnute maso). Vezmu si

panev, necham ji na silnem plameni rozehrat. Prihodim dve lizce masla a cekam nez se mi rozpusti. Maslo se rozpusti, zacne penit a praskat. Potom co prestane praskat, jeste chvyli cekam nez trochu padne pena. Soupnu na panev dva kousky masa a necham je lehce osmahnout, maximalne tak minutu, chci ho jen zatahnout. Maso mi v marinade krasne zbelalo a nechci, aby mi na panvi ztmavlo. Po minute maso otocim a opekam druhou stranu. Po minute osmahnu i tuto stranu a prehazuju kousky do pekacku. Pokracuju dal dokud neosmahnu vse. Pekacek s masem soupnu do trouby a necham ho jednoduse prohrat, tak aby vsechny kousky meli teplotu 50°C - max 56°C. Pokud mi toto utece, tak maso ztvrdne, vyschne, je na nic a obed nebude. Pouzivam teplomer, jinak by to asi neslo :D Jakmile je maso hotove, vytahnu ho z trouby a prelozim ho na talir, kde mi bude chyli odpocivat, nez si doresim omacku. Pekacek dam nasporak a do vypeku, ktery mi v nem zustal, pridam zhruba naberacku hoveziho vyvaru a necham to vse vyvarit na hustejsi sirup. Pokud nemam vyvar, trochu svarim jen to co v nem zustalo. A je to, parada je na svete :P

 

 

 

 

Kategorie: Makro / Detail

Další fotografie autora Filip

Diskuse

Stanislav Lepič

25.10.2016 23:03

Díky za zajímavou inspiraci a rád si v budoucnu přečtu pokračování! : )


Takže na to padne v podstatě celá kostka másla? Skoro půlka do mrkve a skoro půlka do fazolí?

 

Na maso a pečení teprve sbírám odvahu, ale nebude trvat dlouho a taky se k tomu odhodlám. Třeba pečení a používání teploměru v troubě je mi trochu záhadou. V troubě na něj neuvidím a když otevřu, tak se teplota změní, ne?

 

Z nedostatku zkušeností mi tedy není jasná ani ta část o 50-56 stupních. Maso peču na víc stupňů, když jsem zapnul troubu na 150, ne? Že je hotové ověřím jen vyndáním a rozříznutím, předpokládám? Ale jak dlouho má v té troubě být aspoň řádově, pokud nevím co čekat? : ) To bude legrace zkoušet.

Filip

26.10.2016 17:34

Stando, zrejme jsem se spatne vyjadril, z nedostatku mich zkusenosti v psani.

Zkusim jinak :)

Zapnes si troubu, nabehne v ni teplota a muzes pect. V troube se ohreje cely prostor, steny a vzduch.

Kdyz ji na chvyli otevres, tak ji sice vyvetras, ale teplotu drzi stale steny, takze k nejakemu razantnimu poklesu teploty nedojde.

Kdyz ji zavres vzduch v tom malem prostoru se ohreje celkem rychle zpet.

Samozrejme ji nemuzes nechat otevrenou 10 minut.

Teplomer pouzivam jednoduse tak, ze vyberu pekac z trouby a bodnu ho do nektereho z mas a hned vydim jakou ma teplotu. Je to velka jehla s displejem nakonci. Nenechavas ho v troube.

Samozrejme teplotu pro peceni si muzes nastavit jakoukoli, v tomto pripade klidne i 200°C, podle libosti.

Jde tady hlavne o to, ze pri vysoke teplote nabiha teplota v mase mnohem rychleji, nez pri nizsi teplote a spatne se kontroluje.

O presnem casu peceni se psat neda. To maso ma vzdy jinou tloustu a proto se to neda presne stanovit.

Vychazi to zhruba na 15 minut, kontroluju ho zhruba co 5 minut a jakmile maji vsechny kusy nad 50°C, vybiram je ven a necham odpocivat. 56°C je max. limit, jinak maso ztvrdne a zacne schnout. Potom ho tam klidne muzes nechat dalsi hodinu a cekat nez se ti rozpece na kasi :)

Samozrejme existuji i jine finty jak to ohlidat bez teplomeru a aniz bys to pri peceni cele pokrajel, ale teplomer je jistota.

 

Te hromady masla se vubec neboj. Vychazi to na 5 obedu, takze ve finale vychazi na hlavu 50g 82% tuku.

Coz je v podstate skoro nic.

 

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Sdílení fotografie

Fotografii má v oblíbených 0 lidí

Informace

Fotoaparát: EOS 100D