Brand

Vrstvy a masky v Photoshopu polopatě

vrstvy_ukazka.jpgVrstvy a masky v Photoshopu považují mnozí lidé za něco příliš komplikovaného a nedosažitelného. Jenže ona je to vcelku banální věc, jenom je potřeba jí přijít takzvaně na kloub.

V dnešním článku si na názorných příkladech ukážeme, co to vlastně ty vrstvy a masky vrstev jsou, k čemu nám jsou dobré a jak je využít k dosažení lepších fotek. To vše takzvaně polopatě, tedy jednoduše a bez složitostí.

Cílem tohoto článku je vysvětlit princip fungování vrstev a masek. A to bez jakékoliv nudné teorie - článek je založen na praktických příkladech a je vhodný i pro naprosté začátečníky. Proto pokud se doposud nekamarádíte s vrstvami ani maskami, je tento článek určený právě pro vás.

Co je to vrstva

Adobe Photoshop i některé jiné fotografické editory (např. Gimp) umí pracovat s takzvanými vrstvami. Vrstvu si můžeme představit jako například list papíru nebo vytištěnou fotku. A stejně tak jako si v každodenním životě můžeme listy papíru i vytištěné fotky skládat na sebe, lze je takto vrstvit i v Photoshopu. To v praxi znamená, že si vezmu (v Photoshopu otevřu) nějakou fotku a můžu na ni navrstvit další různé fotky nebo papíry a vytvořit tak solidní štos třeba i o deseti kusech. V praxi si ale v Photoshopu vystačíme obvykle jen s pár vrstvami.

Vrstva v Photoshopu je tedy list (fotka nebo bílý papír) v nějakém štosu o několika kusech (viz úvodní ilustrace v článku výše).

Jak udělám vrstvu v Photoshopu

Práce s vrstvami v Photoshopu je velmi jednoduchá. Uveďme si takový příklad, kdy chceme vytvořit v Photoshopu projekt, který bude obsahovat dvě vrstvy: jednu fotku na pozadí, druhá vrstva bude tatáž fotka. Postup bude následující:

  1. Otevřeme si fotku určenou na pozadí (klasicky Soubor - Otevřít).
  2. Vytvoříme druhou vrstvu (Vrstva - Duplikovat vrstvu, případně lze použít zkratku CTRL J).
  3. Nyní máme vytvořené dvě vrstvy obsahující identické fotky.

vrstvy1.jpgvrstvy2.jpg

vrstvy3.jpgvrstvy4.jpg

Tip: Vrstvy mají své vlastnosti a také pořadí, lze je snadno přetažením přeskupovat (pokud je vrstev 3 a více, protože základní vrstva nazvaná Pozadí má své místo stále dole, na konci seznamu). Okno pro nastavení vrstev si zobrazíme kliknutím na Okna - Vrstvy (nebo klávesou F7). Klikáním na malá "oka" nalevo od ikonek vrstev je můžeme skrývat a zase zobrazovat.

V okně pro vrstvy tudíž můžeme vidět jednotlivé "listy" tak, jak jdou shora dolů v našem pomyslném štosu. Přetažením na jinou pozici můžeme měnit jejich pořadí, jako v reálném životě při prohlížení štosu fotek.

vrstvy_maska_ukazka.jpgCo je to maska vrstvy

Maska vrstvy je nástroj, pomocí kterého můžeme vybrané části vrstev vytvořit průhlednými. Lze to asi přirovnat k situaci, kdy máme na sobě dvě papírové fotky a v té horní nůžkami vystřihneme libovolný otvor, kterým najednou vidíme fotku spodní, na pozadí. Začneme tak vidět část horní fotky a část spodní fotky najednou.

 

Jak funguje maska vrstvy

Jak již bylo výše naznačeno, maskou můžeme učinit část vrstvy průhlednou a odhalit tak části vrstev pod ní. Jako kdybychom kus horní vrstvy vyřízli nebo vymazali. Tyto části, které mají být průhledné, označujeme obvykle štětcem, ale lze použít mnoho dalších nástrojů (Nástroje tvarů, Přechod, Plechovka barvy v kombinaci s obdélníkovým výběrem, atd.).

K čemu je užitečná maska vrstvy

Maska vrstvy je v praxi velmi užitečná a často používaná, protože s její pomocí můžeme libovolně prolínat různé části několika fotek.

Jeden příklad za všechny. V našem projektu o dvou vrstvách budeme chtít ztmavit oblohu:

  1. V okně pro vrstvy si klikneme na horní vrstvu (duplikovaná fotka identická s pozadím).
  2. Nyní pomocí Úrovní nebo Křivek celou fotku ztmavíme.
  3. Nyní vytvoříme Masku vrstvy: Vrstva - Maska vrstvy - Odkrýt vše.
  4. Vpravo od ikonky horní vrstvy se zobrazil bílý obdélník poukazující na existenci masky.
  5. Štětcem namočeným do černé barvy zamalujeme vše pod obzorem (pozor, musí být vysvíceno okénko pro masku vrstvy). Tím jsme zařídili, že vše pod obzorem je v horní vrstvě zcela průhledné a zůstala viditelná pouze obloha.
  6. Výsledkem je fotka s napravenou (nepřesvícenou) oblohou.
  7. Nyní již zbývá pouze obě vrstvy sloučit do jedné - Vrstva - Do jedné vrstvy.

vrstvy5.jpgvrstvy6.jpg

vrstvy7.jpgvrstvy8.jpg

vrstvy9.jpgvrstvy10.jpg

Poslední bod se v reálném životě moc uplatnit nedá, leda bychom z horní vrstvy (fotky) vystřihli oblohu a nalepili ji na vrstvu (fotku) spodní.

Praktické příklady

Vrstvy a jejich maskování pomocí masek je v praxi velmi často používaný nástroj pro úpravu fotek. Proč? Protože můžeme nejen snadno upravovat lokální části fotek, ale můžeme tyto úpravy kdykoliv vzít zpět, zvýraznit nebo naopak ubrat. Stačí totiž vrstvu, která obsahuje konkrétní úpravu vymazat (což je možné) nebo snížit míru Krytí. V praxi si můžeme třeba na třech různých vrstvách připravit tři různé úpravy a následně přepínáním těchto vrstev vybírat, kterou použijeme. Také je můžeme vzájemně kombinovat a nastavením různé míry Krytí dosahovat odlišných efektů...

Pomocí vrstev a masek lze vytvářet HDR fotky, lokálně upravovat expozici, barevně ladit fotografie, přidávat textury na pozadí, retušovat pleť, vytvářet fotomontáže a mnoho dalšího. Každý zručný fotograf - grafik používá vrstvy a masky dnes a denně, jelikož jejich použití je velmi výhodné.

V příštím pokračování tohoto článku se budeme věnovat více praktickým příkladům, povíme si něco o nastavení vlastností vrstvy a používání Vrstev úprav, což je nástroj, bez kterého se při úpravách fotek nelze obejít.

Štítky: photoshop, editace

Diskuse

Dana Langrová

30.9.2011 09:35

Děkuji....děkuji...

Děkuji ti Tomáši za tento článek a už se těším na další pokračování.... jakoby jsi věděl, že právě ty nešťastné vrstvy a masky mi dělají takové problémy....pro někoho jednoduchá věc , ale pro mě je to zatím (myslím, ty komplikovanější úpravy), opravdu těžké se naučit... teď mi ale svitlo světýlko naděje, že pod tvým vedením se to naučím...:)Děkuji ti....

Lucie

12.12.2011 10:23

Také děkuji moc za článek,pomohl mi:-)

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Úpravy a tisk

Všechny články kategorie

Jak na tisk obrazů z vlastních fotek - 5 důležitých zásad

Obraz vyrobený z fotky je přitažlivou a stále populárnější formou zobrazování fotografií. I když je dnes většina uložena již…

7.4.2020

Redakce Fotorádce.cz

Zoner Photo studio X vs. Photoshop

Nový Zoner X se přibližuje Photoshopu (vrstvy, masky, způsob úprav). Proto jsem se rozhodl oba programy porovnat.

21.11.2017

Roman

Jak na hromadné úpravy v Photoshopu pomocí dávek

Photoshop bez akcí a dávek by byl asi jako raketoplán bez přídavných motorů. A právě v tomto článku mám pro vás spoustu…

21.11.2016

Tomáš

Jak neztratit hlavu při úpravách fotek

Pokud jste už někdy najednou upravovali větší množství fotek, tak víte, že je to vcelku ošemetná práce. Velmi snadno se vám…

3.6.2016

Tomáš

Editace fotografií - Čištění

Editace fotografií je pro mnoho amatérských fotografů noční můrou. Naučit se správně používat Photoshop, Lightroom nebo jiný…

28.3.2016

Václav

Google uvolnil sadu Nik Collection zdarma

Sada oblíbených nástrojů pro úpravy fotografií Google Nik Collection je od 24.3.2016 zdarma. V článku najdete i krátký návod, jak…

24.3.2016

Martin