Brand

Vše co potřebujete vědět o slunečních clonách

K čemu vlastně slouží sluneční clona? Na první pohled velmi prostá otázka, která má ale více správných odpovědí. Sluneční clona má totiž více funkcí, má různé tvarování, u některých fotoaparátů se nepoužívá a někdy může být dokonce problematická. Vše, co byste o slunečních clonách měli vědět, se dozvíte právě v tomto článku.

slunecni_clony.jpg

Sluneční clona je příslušenství, které se velmi často používá, ale moc se o něm nemluví. A to je škoda, protože sluneční clona může být v praxi velmi užitečný pomocník, ale někdy i zdroj problémů...

Proč a kdy používat sluneční clonu

Jak už z názvu "sluneční clona" vyplývá, účelem tohoto jednoduchého zařízení je clonit sluneční paprsky. A to takové, které by mohly do objektivu pronikat z boku a vytvářet tak na optice (a tudíž i na fotkách) nepěkné odlesky. Samozřejmě v praxi platí, že sluneční clona neblokuje pouze sluneční záření, ale jakékoliv jiné další světlo, které by mohlo fotky znehodnotit.

Hlavní funkcí sluneční clony tedy je zamezit vzniku odlesků v objektivu. Samozřejmě pokud máme zdroj světla v záběru, tak ani sluneční clona nepomůže. Jakmile ale např. fotíme krajinu se sluncem jen lehce mimo záběr, může sluneční clona výrazně pomoci.

Jak takové odlesky mohou vypadat jste se mohli nedávno podívat v článku nazvaném Jak na lens flare, aneb krásné odlesky v protisvětle.

odlesky.jpg

Další (často opomíjenou) funkcí sluneční clony je mechanická ochrana objektivu. Rozbít přední čočku objektivu o roh stolu nebo ji jen upatlat umaštěnou nechtěně rukou je velmi snadné. A přitom nasazená sluneční clona může velmi snadno takové nehodě zamezit. Je to takový předsunutý nárazník, který do jisté míry chrání optiku objektivu před mechanickým poškozením. Osobně mám na objektivech sluneční clonu stále nasazenou právě kvůli mechanické ochraně. Navíc při pádu objektivu na zem může sluneční clona pohltit náraz.

Je to praktické i tehdy, pokud chcete objektiv skladovat v brašně bez přední krytky - máte jistotu, že tíha objektivu není na optice, ale na sluneční cloně. Optika se díky tomu nemůže poškrábat.

Proč mají sluneční clony jiné tvary?

Pro každý objektiv je vhodný jiný tvar sluneční clony. Je tomu tak proto, že každý objektiv má jiné zorné pole a sluneční clona musí splnit tyto dvě podmínky:

  1. Bránit vniku bočního světla do objektivu.
  2. Nesmí za žádných okolností vinětovat, tedy způsobovat ztmavení obrazu nebo dokonce jeho blokování (sluneční clona nesmí být na fotce nikdy vidět).

Z toho vyplývá, že pro každý objektiv se musí clona vyrobit "na míru", aby plnila obě výše uvedené funkce. O to víc složitější je to u zoomových objektivů, které mění zorné pole a teoreticky by i sluneční clona měla měnit svůj tvar. Prakticky je to ale nemožné, a tak se její tvar přizpůsobí nejširšímu ohnisku, aby nezpůsobovala vinětaci.

clony2.jpg

Z praxe také známe dva základní tvary slunečních clon:

  • Kulaté (tvar tubusu) - takové sluneční clony mají výhodu, že mohou být použity i na objektivech s rotujícím předním členem. Často je vídáme u teleobjektivů.
  • Tzv. "květinkové" - v tubusu jsou čtyři vykousnutí, čímž sluneční clona lépe kopíruje tvar zorného pole a v praxi tudíž lépe funguje. Musí být ale přesně nasazena a nesmí se otáčet (pak by vadila v zorném poli objektivu).
  • plus pak další atypické hranaté a podobně.

clony2b.jpg

Kdy raději clonu nepoužívat

  1. Pokud používáte polarizační filtr - přístup k otáčení filtru může být dost komplikovaný (záleží na tvaru clony) a může se stát, že na filtr nechtěně sáhnete a zamastíte jej.
  2. Pokud přední člen objektivu při zoomování nebo ostření rotuje. Pak je možné použít jen kulatou sluneční clonu (tvar tubus).
  3. Pokud máte clonu určenou na jiný objektiv - mohla by vinětovat.

Ne/originální clony?

Častou otázkou je, zda-li je opravdu nutné používat pouze (často velmi drahé) originální sluneční clony? Odpověď je jednoznačná - ne, nemusíte používat pouze originální clony. Pokud se prodává levnější neoriginální, která má stejný tvar a tudíž plní stejnou funkci, tak není důvod, proč platit za dražší. Jen je potřeba dát pozor na to, aby neoriginální clona měla stejný nebo aspoň velmi podobný tvar, jako clona originální. Tj. aby nevinětovala.

Shrnutí a užitečný tip na závěr

Sluneční clonu v praxi používáme ze 2 důvodů:

  1. Zdroj světla mimo záběr neudělá v objektivu odlesky.
  2. Clona funguje i jako mechanická ochrana objektivu.

Sluneční clony mají různé tvary i provedení a je potřeba v praxi toto respektovat. Není to náhoda, ale záměr. Takže nelze například sluneční clonu z jednoho objektivu použít na jiném. Také pokud sháníte neoriginální clonu, dejte pozor na její tvar (měl by být stejný nebo alespoň podobný tvaru originální clony).

Pokud používáte polarizační filtr, tak možná zjistíte, že sluneční clona je příliš velká komplikace (špatný přístup k otáčení filtru). V takovém případě je lepší clonu sundat, než ztrácet nervy při každém otočení filtru.

Pár tipů na závěr: Pozor na správné nasazení a otočení sluneční clony. Nejednou se mi stalo, že se mi clona nechtěně pootočila, nebyla 100% správně nasazená a výsledkem byly fotky s černými růžky. V hledáčku si toho nemusíte všimnout, o to větší překvapení vás čeká doma. Tento tip platí dvojnásob pro clony, které lze příliš snadno na objektivu otáčet. Věděli jste, že sluneční clonu můžete otočit a na objektiv uchytit takto obráceně? Obrácená pozice clony slouží k jejímu skladování, aniž by zabírala místo a prodlužovala zbytečně objektiv.

Štítky: objektiv

Diskuse

Martin

25.11.2014 08:15

doplnění k polarizáku

Jenom bych doplnil, že u některých clon se s používáním polarizáku počítá a na cloně je výřez s krytkou, který po otevření umožní přístup k ovládání filtru. Mám to na neoriginální cloně k pentaxímu základnímu objektivu. Samozřejmě je pak nutné hlídat si, kde máte tu díru, aby vám přes ni do objektivu nelezlo světlo :)

Tomáš

25.11.2014 08:18

Díky moc za doplnění. Už jsem se s tím taky setkal, ale ne moc často, tak jsem to do článku ani neuváděl... ale pravdou je že se to může docela hodit.

Stanislav Souček

25.11.2014 09:03

Také by bylo dobré připomenout

...že sluneční clona na FF objektivu má nižší účinnost na APS-C čipu, než při FF.

Stanislav Lepič

25.11.2014 09:47

Můžete prosím rozvést tu myšlenku, proč by měla být účinnost nižší? Tak jak to chápu já, bude účinnost clony stejná. Na APS-C by naopak mohla být použita delší clona a tedy účinnost by mohla být i lepší (než s originální clonou u FF skla). Kde mám chybu?

Stanislav Souček

25.11.2014 11:58

Když uvážíme, že v ideálním případě dopadá do objektivu jen to světlo, které se podílí na vytvoření obrazu a každé ostatní je škodlivé, pak dojdeme ke zjištění, že z FFobjektivu s originální clonou dopadá světlo i mimo APS-C čip, protože je tento menší. V tomto případě se stává parazitické světlo z těch paprsků, které by na FF tvořily obraz a které se následně odráží od vnitřku komory dělá neplechu. Sluneční clona by nejen mohla, ale hlavně musela být delší či užší, aby se zohlednil menší obrazový úhel a clona byla stejně účinná, jako v případě FF objektivu, clony i FF čipu.

Stanislav Lepič

25.11.2014 13:10

Díky za vysvětlení. Nebral jsem v potaz možnost, že by se světlo dopadající mimo plochu čipu mohlo dále nějak projevit. Přece jen mimo plochu dopadá nějaké světlo vždy (čip není kruhový), tak jsem předpokládal, že to je vyřešené i s dostatečnou rezervou.

Stanislav Souček

25.11.2014 13:21

Rozdíl v účinnosti asi nebude příliš patrný

Zmínil jsem ho jen pro úplnost.

iva.dufkova

25.11.2014 21:10

Díky

Prima článek. Ode dneška nebudu clony zapomínat doma. Děkuji.

zindulka

27.11.2014 09:27

Vestavěný blesk

Další situace, kdy sluneční clona může vadit, je fotografování s vestavěným bleskem při krátkých ohniscích. Takto jsem pár fotek již pokazil, ne vždy je čas každý snímek zkontrolovat v náhledu.

Aleš

31.1.2016 07:56

Po objevení článečků s focením spojených sedím několik hodin u počítače, nezvyklej sedět se kroutím jako paragraf a hltám jeden článek za druhým. Upřímně, pěkně napsané i s foto ukázkami!!

 

Neměl sem snahu o registraci, nějakou reakci při sdílení na facebooku jsem udělal, vědom si, že téma článku je důležitější šířit dál, než jenom ve zdejší komunitě, obvzlášť, když by se hrách na zdi udržel, než by někdo pochopil o čem fotografování je, nemyslím tím obrázky obsahově, nýbrž co předchází jejich pořízení, ale zde sem chtěl něco napsat, proto registrace nakonec proběhla.

 

V úvodu, proč řešit (spíš strašit) u sluneční clony čip FF a APS-C? Objektivy na APS-C jsou na tento čip stavěný i se sluneční clonou a při použití FF objektivu sem nezpozoroval, že by jeho sluneční clona na APS-C čip, tedy menší nějak nebyla účinná, šmrdlajíc s ním kolem dokola, kdy že se něco škodlivého objeví. Z teoretického hlediska možná, z praktického věřím, že by net podobnou informaci už vydal, foto šťouralů je hodně. Dle mého je to problematické, protože snímač je lesklá skleněná obdélníková tabulka, ve svém držáku ještě utopená vůči okolí, kde je problém se speciálním čistícím "klacíkem" (no, spíš kolkem) Green Clean na APS-C čip dostat ho až do rohů a vše okolo je nelesklé, černé, že i světlo se při čištění v té "díře" (myšleno od bajonetu) ztrácí, zjednodušeně parazitní světlo se nemá na čem vytvořit, hlavně ne odrazit, nicméně nikdy neříkejme nikdy!

 

Než strašit je daleko důležitější napsat, že sluneční clonu je dobré používat vždy, když to situace dovolí, důvody byly v článku, přesto z vlastní zkušenosti znova zopakuju, možná doplním.

Především já mám rád prevenci, než potom něco řešit:

*/ že by sluneční clonu vytvořili pro srandu králíkům? To asi ne, i když některé značky je prý k objektivům nedávají, ale to nemá nic společného se zbytečností, nýbrž jenom obchodní tah zbohatnout ještě víc, protože objektiv je bez ní levnější a dokoupení bokem výjde dráž než by byla v sadě, krabičku, balení, dovoz,... to někdo musí zaplatit, obvzlášť, když víme, jakou funkci kousek plastu má

*/ i profíci ji mívají nasazenou opačně a fotí, jejich věc, ne vaše, vy chcete mít kvalitu, když jste za ni zaplatili

*/ kdo používá ochranný ÚV filtr, jedině kvalitní, žádný za pětikilo. Ve tototechnice kvalita za málo peněz tuplem neexistuje, bohužel. Čím větší průměr, tím dražší, nemáte peníze, raději nic než šunt!!. Přes nekvalitní filtr vznikne takových prasátek, že jedině rozšlapat, sluneční clona je bezbranná. Je jedno, jaký typ filtru, ÚV, polarizační, ND, atd... co navíc vložíte do optické soustavy, to musí být kvalitní, fyzika nejde ošálit. Jsou tací, co zásadně tvrdí, že na objektivy za pár tisíc žádné ochranné ÚV nedávat, omyl, oprava předního skla objektivu vyjde dráž než samotný kvalitní filtr, k tomu je nutné přičíst, že měsíc nebudete mít co na tělo nasadit (když nemáte jiný sklo) a taky fakt, že objektiv už byl opravován na klidu nepřidá, bylo či nebylo poctivě opraveno "bezvýznamný sklo za pár korun"....jak píšu v úvodu, prevence je levnější, i když taky drahá investice navíc.

*/ parazitující světlo, je jedno v mítnosti či venku, všude je nějaké světlo

*/ ochrana při děšti, i mrholení, sněžení...

*/ mechanická ochrana před nečekanými problémy fotografem nezaviněnými, třeba u autobusu před vámi, tlačenice bezohledných dětí na výletě s batohy na zádech, na řetízku pověšený balík klíčů jako od kastelána hradu a ty letí vzduchem jako železná dělová koule, nebýt sluneční clony a trochu ochranného ÚV filtru v ní, asi bych výlet nedokončil s nervama na uzdě. Rána jak z děla!!

*/ sluneční clona zabraňuje ochmatání skla zepředu, samozřejmě čím širší objektiv, tím je sluneční clona víc rozevřená, jako kytka. Viděl jsem přední sklo objektivu tak upatlaný.....brr, na zvracení, ale hlavně že sluneční clonu měl nasazenou opačně!!

*/ polarizačního filtru se není třeba obávat (když se přední člen objektivu neotáčí), při troše cviku jednou rukou sluneční clonu pootočením vycvaknete, nasadíte na palec, nastavíte polarizační filtr a clonu opět nasadíte zpět. Jenom je potřeba dávat pozor na dvě věci. 1-možnost nechtěného pootočení s filtrem clonou, 2-hlídat si správné docvaknutí clony, nad mořem mi najednou vycvakla a šup několik pater cinkala o zábradlí a plavala za svým dobrodužstvím a jak jinak, originál sluneční clony jsou drahé

*/ při ztrátě (viz výše) nekupovat neoriginály. Cenově nejsou o moc levnější, v mém případě byla z jiného plastu, světlejší, lesklá, měkká, že ji nasadit je fakt problém, deformuje se a zamknutí není bezpečné. Bohužel jinou clonu obchod nevlastnil, zde bylo lepší něco než nic, ale už ji nahradil originál, "umělohmotinu" si nechám na lodičky.

 

Bohužel, sluneční clona objektiv nepříjemně prodlužuje, někomu může zavazet a někoho zase lákat: "Ukradni si mě!" To už je na každém, proč si zrcadlovku nebo pokročilý digitál s výměnnými objektivy kupuje, na každém, čemu dá při focení přednost. Když je dostatek světla, fotí cokoliv na obrázky stvořené, když není dostatek, ty trčící "roury" získávají s těly prim a jak říkám, co nevyfotím, to tam není nebo naopak, vyfotím-li blbě, počítač to většinou nedožene.

 

Dobré světlo!

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Fotografujeme

Všechny články kategorie

Jak fotit, když venku mrzne

V návodu k fotoaparátu se dočtete, že je možno fotoaparát používat do teploty 0°C. Ale v mrazu se přesto běžně fotí. Kde je tedy…

1.1.2022

JaroslavJay

Fujifilm CLASSIC Neg. na starších foťácích Fuji

Pokud fotíte do RAF a používáte pro úpravu Capture One, zde je poměrně snadný trik jak využít nejnovější filmové simulace i na…

5.1.2021

Michal Kroupa

Krajinářská fotografie - rok 2020

Máme za sebou trošku zvláštní rok, tak se pojďme podívat na krajinářské fotografie, které jste na Fotorádce v uplynulých měsících…

3.1.2021

Michal Balada

Dvojí polarizační filtr aneb využití efektů

Určitě každý známe označení CPL tedy cirkulární polarizační filtr. Každý, kdo tento filtr zná ví také jaký efekt vytváří.…

14.11.2020

Lukáš

Měření expozice: kdy a proč chybuje? Jak na ideální expozici?

Ve fotoaparátu vestavěné měření expozice je velmi užitečné, avšak ne 100% spolehlivé. V jakých případech je potřeba expozimetr…

2.5.2020

Tomáš

Krajinářská fotografie: březen - srpen 2019

Po delší době se pojďme podívat na krajinářské fotografie, které jste na Fotorádce v uplynulých měsících nahráli.

16.9.2019

Michal Balada