Brand

Vyplatí se extra rychlé paměťové karty?

Jak rychlou paměťovou kartu si do fotoaparátu koupit? Je potřeba investovat do těch nejrychlejších? To jsou otázky, které trápí mnoho fotografů. V dnešním článku si na tyto otázky nejen odpovíme. Navíc si ukážeme, že ty nejrychlejší karty jsou pro většinu amatérských fotografů zbytečné a proč. A že většinou bohatě postačí karta střední třídy za poloviční cenu.


vkarty.jpg

Nabídka paměťových karet je velmi široká. Karty se liší nejen kapacitou, značkou, ale také svou rychlostí, a to konkrétně:

  • rychlostí zápisu a
  • rychlostí čtení.

Rychlost zápisu v praxi znamená, jak rychle je schopna karta zapisovat data (fotky a video) a tím pádem, jak moc bude / nebude brzdit fotografa při focení a natáčení videa. Rychlost čtení zase naopak znamená, s jakou rychlostí lze data (fotky a video) z karty kopírovat do počítače. Pokud se vám zdá, že to nějak dlouho trvá, tak to může být právě pomalejší kartou, ale také pomalým USB připojením.

Hlavní otázka ale zní: vyplatí se investovat do nejrychlejších drahých karet?

Ve většině případů nikoliv. Pro nadšené fotografy, kteří nemají vysoké požadavky na výkon fotoaparátu či karty a netíží je čas, stačí většinou karty střední třídy za pár stovek. Proč? Pojďme si to vzít logicky a polopatě.

Ukládání dat

Při focení a natáčení videa obvykle nejsou zdaleka tak velké požadavky na rychlost karty, jak se obvykle povídá. Full HD video vůbec nemá velké nároky na rychlost karty. Tak např. pokud 1 minuta Full HD videa má datový objem 400MB, tak budete potřebovat kartu se zápisem minimálně 6,6MB/sec. A to zvládá jakákoliv průměrná karta např. typu Class 6 nebo vyšší. V praxi je ale lepší koupit raději o něco rychlejší, než je to požadované minimum.

Co se focení týče, tak tam má vysoké požadavky na vysokou rychlost zápisu pouze sekvenční snímání. Pokud fotíte často sekvenčně třeba sport (a navíc třeba ještě do RAWu), tak se vám opravdu vyplatí velmi rychlá paměťová karta. Nicméně pokud naopak fotíte třeba krajinu, architekturu, výlety, tedy tak, že nefotíte velmi rychle za sebou, tak vám bohatě postačí středně rychlá karta (např. 30MB/s.). Super rychlou kartu (nejdražší na trhu) byste pravděpodobně vůbec nevyužili a byly by to vyhozené peníze.

Stahování dat

Jak rychle budete fotky a video do počítače stahovat neurčuje pouze paměťová karta. Tu můžete mít super rychlou, ale bude ji brzdit třeba pomalá USB čtečka nebo kopírování na externí disk. Vždy je potřeba uvažovat tak, že nejpomalejší článek určuje rychlost celého procesu. A tím jsou:

  1. paměťová karta
  2. USB čtečka nebo fotoaparát fungující jako USB čtečka + kabel
  3. médium na které se ukládá

Abychom v praxi využili potenciál těch opravdu rychlých karet, tak bychom museli mít ideálně:

  1. velmi rychlou kartu
  2. USB3 čtečku karet (ta je rychlejší než obyčejné USB2 čtečky) + USB3 konektor v počítači
  3. ideálně SSD disk nebo rychlý interní běžný disk

V tomto případě bychom dosáhli rychlého ukládání dat z karty do počítače. Ovšem stačilo by změnit jen jeden článek řetězce za pomalejší a vše jde "do kopru". Tak například stačí abychom fotky / video kopírovali na externí disk připojený přes obyčejné USB2 a je vymalováno. Nebo aby čtečka byla pomalá a opět rychlost karty nevyužijeme.

Praktický příklad: Kopírování fotek z karty, která má rychlost 60MB/s. přes pomalé USB2 připojení jede rychlostí 22MB/s. Pokud ale stejnou kartu připojíme do počítače přes USB3 konektor a USB3 čtečku, rychlost je najednou kolem 60MB/s. To je 3x rychlejší stahování dat. V prvním případě bylo brzdou připojení a ne karta.

Opět se tedy ukazuje, že potenciál těch nejrychlejších karet lze využít jen s potřebným vybavením.

Jakou kartu tedy vybrat?

Extra rychlou paměťovou kartu využijete pouze tehdy, pokud:

  • Používáte sekvenční snímání (tzn. rychlé snímání za sebou při jednom zmáčknutí spouště). A pokud fotíte do RAWu, tak budete potřebovat kartu ještě rychlejší, než při snímání do JPEGu. Sekvenční snímání má obvykle největší požadavky na rychlost.
  • Máte v počítači USB3 rozhraní, používáte USB3 čtečku karet a nechcete dlouho čekat, než se obsah karty zkopíruje do počítače.
  • Máte rychlý interní disk, na který data kopírujete.
  • (Natáčíte Full HD video do RAWu bez komprese, tzn. víte co děláte a máte nainstalován Magic Lantern).

Jestliže ve vašem případě platí výše uvedené, pak se vám extra rychlá karta vyplatí. Jakou konkrétní tedy vybrat? Je to snadná matematika. Tak například:

  • Když fotoaparát snímá rychlostí 5 snímků za sekundu a 1 fotka má průměrně 6MB, tak budete potřebovat kartu se zápisem minimálně 30MB/sec. A podobně.
  • Když 1 minuta Full HD videa má 400MB, tak budete potřebovat kartu se zápisem minimálně 6,6MB/sec. Jak vidíte, tak Full HD video nemá zase tak velké požadavky na rychlost karty, jak se všeobecně povídá. Daleko větší požadavky mívá sekvenční snímání (viz výše).

Pokud ale víte, že sekvenčně fotíte minimálně a při stahování dat do počítače vám nevadí si počkat, potom vám bude naprosto bohatě stačit středně rychlá karta. Tak například karta se zápisem 30MB/sec. bude většině amatérských fotografů naprosto dostačovat. Ta bude stát třeba i poloviční cenu a přitom udělá zcela stejnou službu, jako karta s rychlostí 95MB/sec.

Shrnutí

Neutrácejte zbytečně za super rychlé paměťové karty jenom proto, že vám je prodejce doporučil. Vždy vybírejte podle toho, jaké máte vy osobně požadavky na rychlost karty. A to jak při focení / natáčení videa, tak při stahování do počítače. Pro drtivou většinu nadšených fotografů jsou ty nejrychlejší (nejdražší) karty naprosto zbytečnou srandou, protože jejich potenciál zůstane nevyužit. Jen o trochu pomalejší karty (např. 30MB/s. nebo 45MB/s.) poskytnou stejnou službu a přitom budou stát výrazně méně peněz. A za ušetřenou částku si můžete třeba nechat udělat fotku na plátno nebo pořídit nějaké příslušenství.

Osobně používám karty 60MB/s. v kombinaci s USB3 rozhraním a nestěžuji si. A to fotím do RAWu občas i sekvenčně. Pokud máte ve svém počítači USB3 konektor, mohu vám USB3 čtečku vřele doporučit. Ale zase jen v případě, že vám vadí pomalé stahování dat. V opačném případě je USB2 čtečka zase dostačující.

Diskuse

Martin

9.10.2014 12:01

i u architektury nebo krajiny se rychlejší karta hodí - pokud člověk dělá víceřadá panoramata, potom je rozdíl mezi kartou Class 10 a UHS 1 docela zřetelný (vyzkoušeno na vlastní kůži)

Tomáš

9.10.2014 12:04

Tak tohle moc nechápu. Je to myšleno tak že se fotí tak rychle, že karta nestíhá zapisovat a čeká se? To snad ne... to by znamenalo i při focení do RAWu že valíte minimálně 1 snímek za 2 sekundy a to nepočítám kapacitu bufferu.

Martin

9.10.2014 12:23

architekturu dělám většinou delším ohniskem kvůli deformacím na širokých ohniscích a pak to skutečně jedu cvak cvak cvak - jsem zvyklý mít celkem velké překrytí snímků. a než se RAW buffer vysype na kartu, chvilku to trvá.

ryger

9.10.2014 15:50

30MB/s

Fotím do raw i jpg současně, občas se podaří naplnit bufer a musím vteřinu nebo dvě počkat, ale v atelieru to je jedno, protože s blesky nejde fotit sekvenčně, neboť by se nestíhaly dobíjet. Na sekvenční focení (tj. 8 snímků za vteřinu) by to nestačilo.

mikedul

10.10.2014 09:57

Rychlost kamery

Do zápisu dat na paměťovou kartu ve fotoaparátu vstupuje ještě jedno rychlostní omezení. A to je rozhraní paměťového slotu ve fotoaparátu. Pokud fotoaparát nebude mít UHS 1 rozhraní, pak i rychlá karta s UHS 1(90 MB/s) poběží jen standardní rychlostí rozhraní (Class 10), tak do 30 MB/s.

ivikk

11.10.2014 18:55

Rychlost karty při čtení(tudíž kopírování souborů)je nepodstatná pokud nemáte čtečku která je schopná ji naplno využít. rychlost karty při zápisu nepodstatná pokud nefotíte sekvenčně(já to osobně nemám moc rád, zažil sem takovýho sekvenčního maniaka na svatbě a řeknu, že měto hodně vadilo a nebyl sem sám, proto to nedělám, raději čekám na tu správnou chvilku cvak a je to a to vás pěkně procvičí v pozorování) no ale k věci: Já sem celkem dlouho řešil rychlosti karet, ale ne rychlost zápisu, ale rychlost čtení. moje priorita je co nejrychleji dostat fotky do pc pak zálohovat na jiný disk, mezitím už pracovat na nich. Vúbec bych rychlost neřešil kdybych kopíroval jen 4gb...múžu celkem srovnávat a řeknu osobní zkušenost zaplacenou mnoha čtečkama, zkoušením, časem a taky dost utracených prachů. v prvé řadě vyndejte kartu z foťáku a dejte do čtečky: -čtečka usb 2 kdo nic neřeší pro toho dostačující. -usb 3 dobrá pro většinu třeba do notebooku na place(osobně používám). -čtečka přes fire wire rozhraní ta byla super dlouho sem ji používal ke spokojenosti (dokud nezačali dělat kvalitní a rychlé usb 3) ale pokud chcete opravdu rychlé kopírování do pc tak jedině čtečka přes e-sata nebo sata je opravdu opravdu rychlá.Mě to standartně jede při kopírování na běžný hdd(připojen přes sataII) 118-120MB/s (občas mě takm skočí i nesmysly jako 180MB/s)což už je dosti velký rozdíl.(raw+jpegy)karta cf lexar 800x.(čtečku přes e-sata mám na pracovní stanici). tzn. nevyplatí se koupit tu nejrychlejší kartu a pak ji smažit na usb2= zbytečně vyhozený prachy. karty kupuju dycky těsně pod tyma jerychlejšíma jetam už solidní cena a vysoký výkon. Ps:Kamaráda sem přemlouval ať si pořídí rychlou čtečku plus karty 2 roky. Pak to udělal a líbal mě málem ruky jak se muto rychle kopírovalo do pc(2k video) takže všechno je otázka priorit jednotlivce.

ryger

11.10.2014 20:01

sekvenční focení

Sekvenční focení se občas hodí. Modelku ve výskoku je lépe vzít sekvenčně než ji nutit několikrát výskok opakovat než se trefím do toho co chci zachytit.

Adam Mojžíšek

14.10.2014 08:18

zajímavé testnutí karet na d7100 je tady kdyby to někoho zajímalo

https://www.youtube.com/watch?v=cqv-AldrnM0

rumpeak

14.10.2014 13:34

D800

Dotím na D800. 1 RAW má 50Mb. Při sekvenčním snímání 4 sn./s potřebuji rychlost zápisu 200Mb/s. ještě hůže jsou na tom majitelé D810 - ta nabízí 5 sn./s. Při nižších rychlostech se za chvíli zaplní buffer. Z toho tedy plyne, čím rychlejší, tím lepší.

Tomáš

14.10.2014 13:36

Pro Vás ano, pro Vás to platí, ale ne každý má fotoaparát typu Nikon D810 a ne každý fotí do RAWu a navíc sekvenčně.

Phoenixcqcq

18.10.2014 10:59

D800

D800 - Jednoznačně ano!!! Teď jsem půjčoval rychlou kartu kamarádovi na svatbu, protože jsem nepředpokládal, že budu fotit. Čirou náhodou jsem se dostal na Interbeauty Prague, a když se tam ty modelky točily na podiu jedna za druhou, tak karta těžce nestíhala :-/ A to jsem to tam rozhodně nesázel jak kulomet...

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Vybíráme

Všechny články kategorie

Jak velkou vybrat odraznou desku?

Mezi fotografy se často řeší výběr odrazné desky. Pomineme nyní otázku zda-li odraznou desku pořídit a vrhneme se rovnou na téma:…

17.5.2016

Tomáš

Makro objektiv nebo mezikroužky?

Zvažujete nákup makro objektivu, protože potřebujete fotit malé detaily? Pak před nákupem popřemýšlejte o takzvaných…

24.9.2015

Tomáš

(Ne)výhody full frame fotoaparátů

Když se řekne "full frame" fotoaparát, tak se leckterému fotografovi rozšíří zorničky. Není se čemu divit, protože tato kategorie…

8.5.2015

Tomáš

Tipy na foto příslušenství pod vánoční stromeček

Vánoce se blíží nezadržitelným tempem, a tak vám dnes přinášíme velkou vánoční inspiraci. Tipy na zajímavé příslušenství, které…

12.12.2014

Tomáš

Vyplatí se extra rychlé paměťové karty?

Jak rychlou paměťovou kartu si do fotoaparátu koupit? Je potřeba investovat do těch nejrychlejších? To jsou otázky, které trápí…

9.10.2014

Tomáš

Jak vybrat ideální pevný objektiv

Výběr pevného objektivu trápí mnoho nadšených fotografů. Je lepší vybrat 35mm, 50mm nebo 85mm? Nebo snad raději úplně jiný?…

3.10.2014

Tomáš