Brand

Vyrábíme logo v Photoshopu

V dnešním článku pro vás máme velmi užitečný návod na výrobu profesionálně vypadajícího loga v domácích podmínkách. Vše je psané krok za krokem včetně názorných ukázek. Logo budeme vyrábět v editoru Adobe Photoshop a výsledek bude stát za to. Máte už své kvalitní logo? Jestli ne, můžete si jej díky našemu návodu zdarma vyrobit. Třeba podobné, jako na obrázku níže...

logo0.jpg

Dnes volně navážeme na článek o výběru jména a značky k podnikání. A to zcela praktickým návodem, ve kterém si ukážeme, jak si snadno a rychle vyrobit perfektně vypadající logo.

Vkládání loga či vodoznaku do fotek je v dnešní době běžnou praxí. Logo vložené do fotografie má dvojí funkci:

  1. Chrání fotografii před neoprávněným užitím (někdo cizí nemůže fotku vydávat za svou).
  2. Marketingově podporuje autora fotky (díky logu každý ví, kdo tak krásnou fotku udělal).

V následujícím návodu si ukážeme, jak si snadno a rychle takové logo vyrobit. Budeme na to potřebovat Adobe Photoshop, který používá mnoho fotografů.

Poznámka: Správně bychom samozřejmě měli použít nějaký vektorový editor (např. Adobe Illustrastor), protože vektorová grafika je pro tvorbu loga lepší (vektory lze libovolně zmenšovat i zvětšovat bez ztráty kvality, což se o bitmapové grafice říci nedá). Budeme ale vycházet z předpokladu, že většina fotografů umí spíš s Photoshopem než s Illustratorem, proto tedy Photoshop. Ten pro naše použití i tak bude zcela stačit.

Vyrábíme logo v Adobe Photoshop

Cíl je následující: vyrobit si průhledné logo ve formátu PNG ve velkém rozlišení:

  • Větší rozlišení proto, že zmenšit jej bez ztráty kvality můžeme kdykoliv (zvětšit ale už ne).
  • Průhledné proto, že nechceme, aby logo mělo například bílé pozadí. Proto využijeme obrazového formátu PNG, který umí pracovat s průhledným pozadím. A v následujícím návodu si ukážeme, jak na to.

Prvním krokem bude vytvoření nového souboru v Photoshopu: Soubor - Nový (CTRL N). V dialogovém okně nastavíme nějaké větší rozlišení, například 3000 x 2000px. Ještě zvolíme, že pozadí má být průhledné (transparentní). Toto je velmi důležité proto, aby nakonec mohlo být logo průhledné. Po potvrzení OK byste měli vidět nový obraz s kostkovaným vzorem. Ten naznačuje, že se jedná o průhledné pozadí, které na výsledném obrazu nebude vidět.

Tip: Jelikož logo vyrábíme v bitmapové grafice, je vždy lepší si zvolit větší rozlišení (např. viz výše). Pokud bychom zvolili rozlišení příliš malé, nemusela by nám velikost loga stačit například na reklamní letáky.

logo1.jpg

Nyní můžeme začít do vytvořeného obrazu vytvářet logo. Všem, kdo se nezabývají grafikou, doporučuji zaujmout strategii: čím jednodušší, tím lepší. Protože v jednoduchosti je krása a navíc se toho nedá tolik pokazit.

Proto v našem případě vytvoříme logo tak, že napíšeme jméno našeho imaginárního fotografa, Ondřeje Nováka. A to nástrojem pro text, který nalezneme v liště nástrojů vlevo, případně přes klávesovou zkratku T. Aby to nebylo příliš obyčejné, pohrajeme si s velikostí písmen "O" a "N". Velikost písma webové adresy upravíme tak, aby oba řádky měly stejnou šířku.

logo2.jpg

Tip: velikost písma, font, styl a další vlastnosti písma se nastavují v horní nástrojové liště. Více možností získáte po kliknutí na nenápadnou ikonku (viz červená šipka v printscreenu níže). V otevřeném malém dialogovém okně pak můžete nastavovat snad vše, co kdy můžete při editaci textu potřebovat.

logo2b.jpg

Předpokládáme situaci, že neumíme příliš pracovat s grafikou, takže to nebudeme dál kazit a logo takto ponecháme. Nebudeme přidávat žádné ikonky fotoaparátů, ani kudrlinky, ozdobné vzory a podobně. Pouze nastavíme barvu písma tak, aby odpovídala našim (vy si vyberte své barvy) firemním barvám. Písmo necháme téměř černé a obě písmena "O" obarvíme na světle modrou (RGB kombinací 007ad0). A rovnou logo ořízneme a zbavíme se prázdného prostoru kolem.

Tip: vy si samozřejmě při tvorbě svého loga vyberte ze svých firemních barev. Pokud žádné vybrané nemáte, nyní je ten správný čas vybrat kombinaci 2 až 3 barev, které budete všude používat (web, logo, vizitky, letáky,...).

logo3.jpg

Podobu loga máme hotovou. Nyní je ten správný čas vytvořit si různé varianty vyrobeného loga:

  • Pro bílé pozadí (tu už máme).
  • Pro černé pozadí (černý text invertujeme na bílý, modrou ponecháme, protože je čitelná i na bílém pozadí).
  • Bez webové adresy.
  • "svatební fotograf" místo webové adresy.

Vznikne tak celkem 6 variant, které pak budeme používat podle aktuální potřeby. Například na svůj web nebudeme dávat fotky s webovou adresou, ty dáme na Facebook nebo G+. Verze pro bílé pozadí se použije na tištěných materiálech zatímco verze pro černé pozadí se použije například na našem webu (pokud má náš web černé pozadí).

Vezmeme tedy nástroj pro text, klikneme do oblasti již napsaného textu (loga), označíme příslušná písmena a změníme jejich barvu.

Tip: místo kostkovaného pozadí, které může být leckdy nešikovné (nečitelný bílý text), si můžete nastavit pozadí jiné: Úpravy (Edit) - Předvolby (Preferences) - Průhlednost a Gamut (Transparency, Gamut). Tam si můžete vybrat velikost vzoru i jeho barvy. Doporučuji vybrat si méně kontrastní kombinaci dvou tmavších barev, díky tomu bude na takovém pozadí čitelná černá i bílá barva textu.

logo4.jpg

Níže vidíte invertované logo (verze pro černé pozadí) s již změněnou mřížkou, aby vše bylo lépe čitelné. Kostkované pozadí nijak neovlivní fotku, slouží jen pro náš náhled a pro naznačení, že pozadí je průhledné. Nyní si ukážeme, jak každou takto vytvořenou variantu správně uložit.

logo5.jpg

A zde jsou i ostatní verze loga:

logo7.jpglogo10.jpg

logo9.jpglogo8.jpg

Každou verzi loga, kterou jsme si vytvořili (viz výše 6 variant), je potřeba vždy po vytvoření správně uložit. Tedy ještě než začneme pracovat na další verzi, tak si aktuálně vytvořenou verzi uložíme. Každou verzi loga budeme ukládat:

  1. Jako PSD v původním rozlišení pro případné úpravy v budoucnu.
  2. Jako PNG v původním rozlišení.
  3. Jako PNG ve zmenšeném rozlišení.

Celkem tedy vytvoříme 18 souborů: 6 verzí po 3 variantách (ve vašem případě to může být jiné číslo).

Vždy, když máme hotovou jednu ze šesti (nebo ve vašem případě to může být jiný počet) verzí loga, provedeme následující postup.

  • Logo uložíme jako PSD v původním rozlišení pro budoucí možnost editace: Soubor - Uložit jako - v roletce souborů vybereme PSD.
  • Logo uložíme jako průhledné PNG v původním rozlišení: Soubor - Uložit jako -V roletce souborů vybereme PNG.
  • Logo zmenšíme na požadovanou velikost (zhruba 150 až 200px na šířku bude stačit) příkazem Obraz - Velikost obrazu.
  • Logo uložíme opět jako průhledné PNG.
  • V historii se vrátíme o pár kroků zpět na nezmenšenou verzi (těsně před zmenšením) a připravíme logo pro uložení další verze.

logo6.jpg

Výše uvedeným postupem si pro každou verzi loga vytvoříme více variant. Ta ve velkém rozlišení bude pro ty případy, kdy budeme chtít logo vkládat do fotek v původním rozlišení. Zmenšená varianta loga pak poslouží tehdy, až budeme logo vkládat (třeba i automatizovaně) do zmenšených fotek na web. A PSD soubor můžeme v budoucnu použít, pokud budeme chtít logo třeba jen lehce změnit.

Tímto způsobem jsme vytvořili logo, které má průhledné pozadí. Nevěříte? Schválně si vyzkoušejte, jestli jste vše udělali správně. Otevřete si fotku třeba v původním rozlišení a vložte do ní uložené PNG logo také v původním rozlišení (nad logem CTRL A, CTRL C, nad fotkou CTRL V) a měli byste vidět text s průhledným pozadím (viz níže). Další možností vložení loga do fotky je nad otevřenou fotkou zvolit Soubor - Umístit a pak vybrat uložené PNG logo. Výsledek by měl být zhruba takový:

logo11.jpg

Jak vidíte, na fotografii se objevil pouze text. Zásluhu za to nese právě zvolený PNG formát, který umí pracovat s průhledností. A díky tomu, že jsme při jeho vytvoření vybrali pozadí jako transparentní, tak pozadí v našem logo souboru vlastně neexistuje.

Praktické tipy

logo12.jpgPři tvorbě loga můžete samozřejmě použít i jiné nástroje, než jen text. Můžete třeba kreslit štětcem nebo vkládat tvary. Pokud byste ale chtěli použít nějakou již hotovou grafiku, musíte opět dát pozor na to, aby byla uložena jako průhledné PNG (v opačném případě byste museli pozadí grafiky pracně ručně odmazat). Například chcete-li pod logo přidat vlnovku, musíte mít tu vlnovku vytvořenou opět jako PNG s průhledným pozadím a nebo ji ručně nakreslit v Photoshopu. Jinak by se v logu zobrazila vlnovka s pozadím. Takže ať už vkládáte do loga cokoliv, nesmí to mít pozadí.

Textu můžete nastavit dokonce i stínování. V panelu pro vrstvy (pokud jej nevidíte, tak klávesou F7 si jej zobrazte) klikněte na nenápadnou ikonku s nápisem "fx" a vyberte položku "Vržený stín" (Drop Shadow). Poté už jen nastavte vlastnosti stínu a takto vylepšené logo si opět uložte jako PNG. Díky tomu bude mít vaše logo vždy stínování a bude čitelné třeba i na členitějším podkladu (rozmanité části fotek).

Stejně tak můžete v panelu pro vrstvy nastavit textové vrstvě (i všem ostatním, pokud se vaše logo skládá z více vrstev) nižší výplň, takže nebude nad fotkou tak výrazné a přitom stínování se zachová ve 100% výši.

Tip: Oba výše uvedené efekty se často vyplatí aplikovat až ve chvíli, kdy logo vkládáte do fotografií (i to lze zautomatizovat). Díky tomu nebudete mít logo v základu například stínované a tento efekt si přidáte jen tehdy, kdy budete chtít. Opět bez práce navíc, vše automaticky.

 

logo13.jpg

Verze se stínováním a sníženým krytím, aby logo na fotce tolik nepoutalo pozornost.

logo0.jpg

Někdy se vám může stát, že budete chtít použít font, který nepodporuje diakritiku. Typicky je často problém s háčky. Takže například by se nesprávně vykreslovalo písmeno "ř" ve jménu Ondřej. I to lze ale vcelku snadno a rychle obejít:

  1. Napište jméno tak, že nebude obsahovat nefunkční diakritiku: tzn. "Ondrej nOvák".
  2. Do nové vrstvy napište písmeno "o", jemuž nastavte trochu menší velikost písma.
  3. Pak zvolte: Vrstva - Rasterizovat.
  4. Pak už jen stačí horní polovinu písmena "o" například nástrojem Guma (klávesová zkratka E) odmazat.
  5. Posuňte nástrojem pro přesun (klávesová zkratka V) uměle vytvořený háček nad písmeno "r".
  6. Třešnička na dortu: se stlačenou klávesou SHIFT označte obě vrstvy (textová se jménem i rasterizovaná s háčkem) a pravým tlačítkem myši na ně klikněte a vyberte Svázat vrstvy (Link layers). Pokud budete jednu vrstvu posouvat, automaticky s posune i ta druhá. Tj. háček je "přilepený" na vrstvu se jménem.

____________________________________________________________________________________

Jak vytvořit logo online?

Existuje mnoho služeb, které umožňují vytvořit logo zdarma. Jednou z takových služeb je Logaster. Vše, co potřebujete, je zadat jméno a zvolit typ podnikání. Služba vytváří desítky logických konceptů, ze kterých si můžete vybrat. Své logo můžete zdarma upravit nebo stáhnout tak, jak je. Služba podporuje populární obrazové formáty jako PNG, PDF, SVG a samozřejmě JPEG. Vytvoření krásného loga je velmi jednoduché. Výhodou je, že logo si může takto vytvořit i ten, kdo nemá grafické dovednosti.  Logaster vám také umožňuje vytvářet vizitky, obálky a přílohy pro vaši společnost.

logaster.png

__________________________________________________________________________________

Shrnutí

Výše uvedený postup se na první pohled může jevit jako složitý, ale ve své podstatě je to děsně jednoduché. Stačí si vytvořit nový soubor s průhledným pozadím, logo v něm vytvořit a pak už jen uložit jako PNG. Samozřejmě je tam pár kroků navíc, ale v principu to takto funguje.

Vřele všem doporučuji při tvorbě loga zachovat minimalismus a snažit se logo "nepřeplácat". Jednoduché logo se snadno zapamatuje a často platí, že čím jednodušší, tím lepší.

V příštím pokračování tohoto článku si ukážeme návod, jak automaticky vkládat vyrobené logo do fotek. Bude to vcelku snadný proces bez práce navíc.

Máte své zkušenosti s výrobou loga v Photoshopu? Nebo se chcete na něco k tématu zeptat? Máte problém s postupem? Napište to do komentáře níže. Na všechny dotazy a komentáře se budu snažit obratem reagovat.

Štítky: photoshop

Diskuse

prd

17.4.2014 08:55

Pěkný článek, také jsem něco podobného zkoušek,ale vadilo mi, že musím mít vzorky pro každou barvu a nemám volný posun loga.Našel jsem docela dobrý tip: logo si vytvořím podle vašeho návrhu a pak dám "úpravy" , "definovat přednastavení stopy" a mám hotovo. Pak jenom vyberu ve štětcích moje logo, vyberu barvu a velikost a jako razítkem tisknu kde chci já. Je to docela rychlé a hlavně variabilní

Tomáš

17.4.2014 09:04

Díky

To je velmi dobrý nápad! Určitě se to může hodit. Určitě je ale dobré mít logo i samostatně jako PNG soubor pro automatizované vkládání třeba do pár set fotek v adresáři. To si ukážeme příště ;)

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Úpravy a tisk

Všechny články kategorie

Jak na tisk obrazů z vlastních fotek - 5 důležitých zásad

Obraz vyrobený z fotky je přitažlivou a stále populárnější formou zobrazování fotografií. I když je dnes většina uložena již…

7.4.2020

Redakce Fotorádce.cz

Zoner Photo studio X vs. Photoshop

Nový Zoner X se přibližuje Photoshopu (vrstvy, masky, způsob úprav). Proto jsem se rozhodl oba programy porovnat.

21.11.2017

Roman

Jak na hromadné úpravy v Photoshopu pomocí dávek

Photoshop bez akcí a dávek by byl asi jako raketoplán bez přídavných motorů. A právě v tomto článku mám pro vás spoustu…

21.11.2016

Tomáš

Jak neztratit hlavu při úpravách fotek

Pokud jste už někdy najednou upravovali větší množství fotek, tak víte, že je to vcelku ošemetná práce. Velmi snadno se vám…

3.6.2016

Tomáš

Editace fotografií - Čištění

Editace fotografií je pro mnoho amatérských fotografů noční můrou. Naučit se správně používat Photoshop, Lightroom nebo jiný…

28.3.2016

Václav

Google uvolnil sadu Nik Collection zdarma

Sada oblíbených nástrojů pro úpravy fotografií Google Nik Collection je od 24.3.2016 zdarma. V článku najdete i krátký návod, jak…

24.3.2016

Martin