Brand

XMP soubor, nenápadný dříč

xmp0.jpgXMP soubory nejsou příliš populární, zato však velmi užiteční pomocníci při editaci RAWů. Všichni tak nějak znají akce do Photoshopu, ale ne každý už ví, že XMP soubory fungují podobně, když upravujeme RAWy.

K čemu jsou XMP soubory užitečné, jak si s jejich pomocí uložit vlastní nastavení a jak je lze využít ke sdílení úprav RAWů? Nejen to se dozvíte v tomto praktickém článku.

Co je to XMP soubor

XMP je zkratka z anglického pojmu Extensible Metadata Platform, což je standard vytvořený společností Adobe. Praktičtěji řečeno, jedná se o standardizovaný způsob, jakým lze ukládat metadata k souborům. Ještě praktičtěji řečeno, XMP jsou standardizované soubory, které v sobě nosí informace (nejen) o fotografických formátech. To je pro tento článek konec s teorií, protože cílem je dozvědět se něco o editaci RAWů. Jak to tedy s RAW soubory souvisí?

XMP soubor je jednoduše řečeno soubor, který je přidružený k RAW souboru a je v něm uloženo poslední nastavení RAW editoru. To v praxi znamená, že pokud já si otevřu jeden (nebo třeba i sto) RAW souborů a naklikám si k nim požadované úpravy, tak se mi tyto úpravy zanesou do XMP souborů. Tyto XMP soubory se v případě Adobe Camera RAW plugin do Photoshopu vytváří automaticky při exportu JPEGů nebo jiných formátů z RAW souborů. Nejen, že se na disku vytváří právě například ty JPEGy, ale zároveň ke každému RAWu i stejně nazvaný XMP soubor.

Praktický příklad: Otevřu si tři RAW soubory v Adobe Camera RAW editoru a naklikám si v něm požadované úpravy pro každý tento RAW. Poté zvolím, že je chci vyexportovat do JPEGů, zvolím umístění a kliknu na Uložit. Po pár sekundách či minutách (podle výkonu počítače) se na disku zobrazí ony tři JPEGy a kromě nich i v adresáři, kde mám RAWy, i tři nové XMP soubory. A v nich je zaznamenána moje poslední provedená úprava pro tři RAW soubory.

To v praxi znamená, že pokud já si tyto tři RAWy otevřu za pět minut nebo za pět let znovu, budu je v RAW editoru vidět tak, jak jsem je posledně upravil. Samozřejmě mám možnost vše nastavit do původního stavu. Obrovskou výhodou je, že nemusím tyto úpravy znovu vytvářet, RAW editor si to díky XMP souborům "pamatuje". Pokud si tedy například nechtěně JPEGy smažu a potřebuji je vytvořit znovu, stačí mi si RAWy otevřít v RAW editoru a pouze je všechny označit a dát exportovat do JPEGů. Nemusím vůbec moje provedené úpravy znovu vymýšlet, a to díky XMP souborům.

A z toho logicky vyplývá, proč je velmi důležité XMP soubory nemazat, nepřesouvat...

XMP soubory nemažeme, nepřesouváme...

Z předchozího odstavce vyplývá, že XMP soubory není radno přesouvat či dokonce mazat. RAW editor XMP soubory k RAWům automaticky načte, pokud jsou ve stejné složce a pokud mají stejný název (kromě přípony samozřejmě). Pokud XMP soubor přesunu jinam, nebude poslední provedená úprava znovu "oživena". Totéž samozřejmě platí pro případ, kdy XMP soubor smažu. Pak budu muset všechny RAWy upravovat znovu.

Tip: XMP soubory není nutné mazat proto, abychom dosáhli defaultního nastavení RAW souborů. V RAW editoru lze vždycky bez jakékoliv ztráty kvality v jakoukoliv dobu vrátit nastavení úprav do výchozí podoby (což je ostatně obrovská výhoda RAW souborů oproti ztrátovým JPEGům).

A co takhle si XMP soubory zkopírovat do jiného adresáře pro uchování poslední zajímavé úpravy, pokud chci vyzkoušet nějakou jinou, novou úpravu? Proč ne, to už se blížíme k dalšímu způsobu využití XMP souborů.

XMP jako zdroj nastavení úprav RAWů

V úvodu článku byly XMP soubory přirovnány k akcím do Photoshopu. Je potřeba narovinu přiznat, že to není zcela přesné srovnání, protože XMP soubory fungují trochu jinak a jsou založeny na zcela jiném principu fungování. Nicméně podstata je stejná - aplikovat automatizovanou úpravu na fotku. To dovede jak akce do Photoshopu, tak XMP soubor. Jak?

Jak již bylo výše uvedeno, v XMP souboru je uložena poslední aplikovaná úprava na RAW soubor. Je tam zaneseno vše, od nastavení expozice, kontrastu, vyvážení bílé, přes rozdělené tónování, až po kalibraci fotoaparátu a barevných kanálů. A já si mohu toto veškeré nastavení kdykoliv do XMP souboru uložit - a tento vytvořený XMP soubor stranou zazálohovat. Díky tomu budu  moci kdykoliv zpětně aplikovat danou úpravu, kterou jsem si do XMP souboru uložil.

Tip: V Adobe Camera RAWu stačí najet myší na malinkatou ikonku vpravo (viz printscreen níže) a poté kliknout na Exportovat nastavení do XMP. Pak už jenom zbývá XMP soubor uložit někam stranou pro příští využití. Není ani nutné, aby byl stejně nazvaný, jako upravovaný XMP soubor. Stejně tak, jako lze XMP soubor manuálně vytvořit, lze z jakéhokoliv vybraného XMP souboru nastavení načíst. Stačí kliknout na stejnou ikonku a zvolit Načíst nastavení. Zobrazí se průzkumník, ve kterém stačí zvolit XMP soubor, ze kterého chceme úpravu načíst.

xmp1.jpg

Tip: Pokud vím, že na všechny své RAWy aplikuji například zvýšení kontrastu, snížení vinětace, úpravu sytosti, světlosti, rozděleného tónování, ostrosti, redukce šumu, atd., tak si potom mohu tyto úpravy zanést do jednoho univerzálního XMP souboru, ze kterého si tyto úpravy vždy na začátku editace RAWů vyvolám. Vytvořím si XMP soubor nazvaný například "moje-uprava", ze kterého si pak mohu třeba na všech sto otevřených RAWů aplikovat přednastavenou úpravu. A to opravdu ušetří spoustu času.

xmp2.jpg

XMP pro sdílení úprav

Z předchozího odstavce vyplývá, že sdílením XMP souborů lze sdílet i přednastavené úpravy pro RAW soubory. Tak například si můžete od kamaráda fotografa vyžádat XMP soubor k nějaké konkrétní fotce, u které jste zvědaví, jak ji v RAW editoru upravil. A naopak, můžete komukoliv poskytnout přednastavenou úpravu sdílením jednoho jediného XMP souboru.

Na internetu lze najít desítky a snad i stovky takzvaných ACR presets. To jsou XMP soubory, které obsahují přednastavenou úpravu pro RAW soubory. Narovinu řečeno, většina těch volně dostupných nestojí za nic, zajímavější úpravy obsahují spíše ty placené ACR presets (Adobe Camera RAW přednastavení). Ono se není čemu divit, protože XMP soubor v podstatě obsahuje veškerá tajemství úprav RAW souborů. Tudíž se nelze divit, pokud někdo nechce tyto XMP soubory veřejně poskytnout.

Pozor na hromadné přejmenování

Pokud přijedete domů nějaké akce, kde jste nafotili pět set RAW souborů, je velmi užitečné, je promazat ještě před otevřením v RAW editoru. K tomu poslouží velmi dobře prohlížeč Fast Stone Image Viewer (zdarma) nebo jakýkoliv jiný prohlížeč, který umí zobrazit RAWy. Postup je potom takový, že si nejprve RAW soubory prohlédnu a rovnou promažu ty nepovedené. Poté si je hromadně přejmenuju z lehce chaotického typu "img_8756.CR2" na "img_0001.RAW" a tak dále. Prostě si vytvořím číselnou řadu od jedničky. K tomu lze použít například Total Commander nebo jiný prográmek, který umí hromadné přejmenování. V Total Commanderu se to dělá zkratkou CTRL M.

Až tehdy, kdy mám RAW soubory promazané a přejmenované, je jdu upravovat v RAW editoru. Proč? Protože kdybych je nejprve upravil a potom je přejmenovával, bylo by to komplikované vzhledem k přítomnosti XMP souborů. U nich je víc než vhodné zachovat stejné označení (RAW i XMP mají stejný název) a při hromadném přejmenování by měl RAW jedničku, jeho XMP dvojku, další RAW trojku, jeho XMP čtyřku, atd. Prostě by se přejmenovaly i XMP soubory, měly by odlišné pojmenování a museli bychom je zase hromadně zpětně přejmenovávat, aby měly stejný název jako jejich přidružené RAWy. Pak by navíc bylo vynecháno každé sudé číslo.

Samozřejmě můžete použít jakýkoliv jiný vlastní (lepší) postup. Výše uvedený návod je takový tip pro ty fotografy, kteří zatím nemají jasno, jak své workflow pro úpravu RAWů nastavit.

Shrnutí

XMP soubory jsou v oblasti editace RAWů opravdu velmi užitečné. Nejsou to nějaké otravné cache soubory, které zabírají zbytečné místo na disku a otravují nám život. Naopak, XMP soubor v sobě nese poslední provedenou úpravu RAWu nebo jakoukoliv jinou úpravu, kterou jsme do něj exportovali. Klidně si můžeme exportovat do XMP souborů pět různých verzí úprav a poté si vybrat tu nejlepší. Osobně používám při úpravě svatebních RAW souborů jeden XMP soubor, ve kterém mám zaneseny úpravy, které aplikuji plošně na všechny RAWy (kontrast, jas, saturace, ...). Proto vždy nejprve načtu tyto nastavení z XMP souboru a potom teprve upravuji jednotlivě RAW soubory. A to ušetří hodně času. XMP soubory lze navíc libovolně sdílet - mezi přáteli fotografy nebo na internetu.

Takže až se vám u RAW souborů vytvoří takové podivné XMP soubory, nemažte je a naučte se je ve svůj prospěch používat. Uvidíte, že vaše editace RAWů se stane hračkou a že vám XMP soubory ušetří spoustu času.

Štítky: photoshop, editace

Diskuse

mk

12.9.2011 12:40

workflow

RAW soubory se na začátku zásadně nemažou - nikdy se vám nestalo, že jste nějaký smazal omylem, nebo jste si později všiml, že na vybrané fotce má jeden ze svatebčanů zavřené oči, zatímco na druhé, kterou jsem ale už vymazal, protože byla o fous kompozičně horší, ne? Proto má každý rozumný správce fotografií možnost fotku buď vybrat nebo zamítnout s tím, že se ale zamítnutá fyzicky nesmaže. A až někdy později, když už vím, že je nebudu potřebovat, zamítnuté fotky hromadně smažu.

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Úpravy a tisk

Všechny články kategorie

Jak na tisk obrazů z vlastních fotek - 5 důležitých zásad

Obraz vyrobený z fotky je přitažlivou a stále populárnější formou zobrazování fotografií. I když je dnes většina uložena již…

7.4.2020

Redakce Fotorádce.cz

Zoner Photo studio X vs. Photoshop

Nový Zoner X se přibližuje Photoshopu (vrstvy, masky, způsob úprav). Proto jsem se rozhodl oba programy porovnat.

21.11.2017

Roman

Jak na hromadné úpravy v Photoshopu pomocí dávek

Photoshop bez akcí a dávek by byl asi jako raketoplán bez přídavných motorů. A právě v tomto článku mám pro vás spoustu…

21.11.2016

Tomáš

Jak neztratit hlavu při úpravách fotek

Pokud jste už někdy najednou upravovali větší množství fotek, tak víte, že je to vcelku ošemetná práce. Velmi snadno se vám…

3.6.2016

Tomáš

Editace fotografií - Čištění

Editace fotografií je pro mnoho amatérských fotografů noční můrou. Naučit se správně používat Photoshop, Lightroom nebo jiný…

28.3.2016

Václav

Google uvolnil sadu Nik Collection zdarma

Sada oblíbených nástrojů pro úpravy fotografií Google Nik Collection je od 24.3.2016 zdarma. V článku najdete i krátký návod, jak…

24.3.2016

Martin