Brand

Za velrybím ŽRALOKEM na MALEDIVY

1(2).jpgNafotit velrybího žraloka je snem mnoha UW fotografů. Já se rozhodl tento sen zrealizovat a za velrybím žralokem se vydat přímo na nejpopulárnější atol v Maledivách.

Na setkání, která jsem na Ari atolu s tímto tvorem zažil, a která se mi podařila zachytit objektivem fotoaparátu a kamery, už nikdy nezapomenu. V tomto článku se Vám pokusím tyto zážitky přiblížit nejen prostřednictvím textu a fotografií, ale poprvé i prostřednictvím videa!

Největší žralok

Žralok velrybí (Rhincodon typus) je největší žijící zástupce žraloků. Obvykle dosahuje velikosti kolem deseti metrů, ale v mimořádných případech dorůstá až 18 metrů. Díky velikosti a skvrnám na těle je nezaměnitelný s jiným druhem. Živí se planktonem, malými rybkami a tak není člověku nebezpečný.

Potravu buď aktivně tlamou nasává (nasátá voda se filtruje přes síťovinu, která je umístěna na žábrách) nebo pluje s otevřenou tlamou a voda mu proudí pusou sama. Vyskytuje se v tropických oblastech všech tří oceánů a může se dožít 60 až 150 let. Na jíždím cípu atolu Ari jsou velrybí žraloci k vidění zejména od května do září.

Dokonalý model

O fotografování velrybího žraloka jsem snil už od prvních ponorů s fotoaparátem. Z pohledu podvodní fotografie je totiž velrybí žralok (podobně jako dugong nebo kareta obrovská) dokonalým modelem.

2(2).jpgObrovské zvíře se díky své velikosti člověka nebojí a před fotoaparátem narozdíl od jiných mořských tvorů neutíká.

Pod vodou se pohybuje pomalu, což dává fotografovi prostor k dokonalému nastavení fotoaparátu, použití hodně širokoúhlých objektivů typu rybího oka a focení pěkně z blízka.

Jelikož se často pohybuje jen několik málo metrů pod hladinou je velmi snadné se za ním na nádech potápět, či ho pozorovat přímo z hladiny při šnorchlování.

Mělká voda navíc znamená maximální množství přirozeného světla pronikajícího do vody z hladiny, díky čemuž vznikají velmi atraktivní fotografie i bez použití blesku. Zkrátka dokonalý model.

Proč Maledivy?

Maledivský Ari atol je známý jako místo, kam se jezdí milionáři potápět se žraloky. Prosklená podlaha ložnic na vlnách, večeře v restauraci pod mořskou hladinou, potápění mezi desetimetrovými žraloky a létajícími mantami.

19.jpgTo jsou lákadla, za kterými na "vlajkovou loď" Malediv vyrážejí na dovolenou ti nejbohatší. Málokdo už ale ví, že potápění na Ari atolu lze zorganizovat i za velmi rozumnou cenu. Jak na to?

V prvé řadě nesmíte jet přes cestovní kancelář na tzv."resort island". Tam se totiž ceny ubytování pohybují od 250 do 2000 USD za jednu jedinou noc.

Pokud chcete "low-cost" variantu Malediv, musíte si vše organizovat sami. Já si nejprve zajistil letenky Praha - Dubai - Male a pak teprve našel ubytování na tzv. "local island", konkrétně na ostrově Dhigurah. Local islands jsou ostrovy, na kterých žije původní obyvatelstvo, tedy ostrovy bez klasických hotelových resortů.

10.jpgNa těchto ostrovech seženete plně komfortní ubytování hotelového typu už od 60 USD za pokoj pro dva. Jelikož ostrovy nepatří pod resorty, jsou i ceny za potápění a stravování téměř srovnatelné s těmi, na které jsme zvyklí z moře Rudého či Středozemního.

Místní obyvatelstvo je poměrně chudé a tak výdělek několika dolarů pro ně znamená živobytí na několik dnů nebo týdnů.

Na velrybí žraloky se tak lze vydat nejen s potápěčskou základnou, ale třeba i s rybáři nebo s kýmkoliv, kdo na ostrově vlastní nějaký člun. Celkově tak lze například dvoutýdenní dovolenou na Ari atolu (včetně letenek a potápění) zorganizovat už od 50 tisíc na osobu.

Hon na velrybáka

Hledat velrybího žraloka v Indickém oceánu je jako hledat jehlu v kupce sena. Loď, která velrybí žraloky hledá je však poznat už z dálky. Na její nejvyšší palubě (střeše) totiž vždy stojí několik v neoprénu nachystaných potápěčů, kteří zrakem hladově prohledávají bezprostřední okolí lodi. Loď většinou pluje podél ostrovů nad místem, kde mořské mělčiny přecházejí v kolmé stěny padající do značných hloubek (anglicky se toto místo označuje jako "drop off").

4.jpgV těchto místech totiž velrybí žraloci často plavou podél ostrovů a hledají, co by snědli. Tímto způsobem lze pokrýt opravdu velký prostor, ale nevýhodou je, že žraloka lze takto spatřit pouze pokud se vyskytuje těsně pod hladinou v bezprostřední blízkosti lodi.

Druhou možností, jak velrybího žraloka najít, je vydat se kolem ostrova, nad stejným místem jako loď, ale se šnorchlem v puse. Pod vodou většinou vidíte cca 30 metrů všemi směry a tak je pravděpodobnost, že byste žraloka minuli, velmi malá. Bohužel plavat takhle několik kilometrů je fyzicky velmi náročné a tak lze použít ještě třetí možnost. Za člun lze navázat lano, na kterém bude jeden dobrovolník se šnorchlem v puse celou cestu viset. Sám jsem se takhle nechal za lodí několik kilometrů táhnout a díky dokonalému výhledu mi neunikla ani myš.

Úplně poslední možností zůstává spoléhat se na ostatní lodě. Když totiž jedete na lokality výskytem velrybích žraloků známé (například Sun island na jížním cípu Ari atolu), je pravděpodobné, že v době kdy na místo dostanete, bude velrybí žralok již objeven jinými loděmi a vy se tak ve vodě pouze připojíte k ostatním.

Neuvěřitelná setkání

Během patnácti dnů jsem velrybího žraloka viděl čtyřikrát a každé setkání bylo zcela odlišné. Poprvé jsme do něj narazili úplnou náhodou při potápěčském výjezdu se základnou Island divers. Šli jsme do vody nad stěnou padající do značných hloubek a asi po pěti minutách ve vodě slyším vzrušené hlasy posátky na lodi. Ačkoliv slovo "whale shark" nepadlo, bylo mi hned jasné, co se děje.

Tak tak jsem stihl nastavit fotoaparát a už se přímo na mě řítil desetimetrový kolos, který očividně neměl v úmyslu uhnout. Nejdříve jsme s ním plavali asi v osmi lidech, ale po chvíli nás zaregistrovaly proplouvající lodě a ve vodě se to začalo hemžit šnorchlisty.

16.jpgNaštěstí mu málokdo stačil a tak jsem ho mohl nerušeně fotografovat zepředu, zatímco nejzdatnější šnorchlisti zůstávali nad jeho hřbetní nebo ocasní ploutví.

Zbytek tlupy odpadl někde vzadu. Toto setkání bylo nejintenzivnější, jelikož žralok plaval jen metr až dva pod hladinou dobrých 30 minut.

Druhé setkání byl šok. Šnorchloval jsem sám několik kilometrů podél ostrova Dhigurah a každou sekundu jsem velrybího žraloka vyhlížel. Asi po třech hodinách šnorchlování jsem to vzdal a začal se věnovat fotografování útesových rybek.

Po chvíli focení ležím asi 3 minuty absolutně bez pohybu na hladině a ve fotoaparátu kontroluji kvalitu nafoceného materiálu. V tom do mě zleva něco obrovského jemně narazilo a můj loket a kus boku skončil v něčí tlamě. V první okamžik mě napadlo "Tiger shark"!! Instinktivně jsem se od té věci volnou rukou odrazil, máchnul metr dlouhými ploutvemi a postavil se k tomu čelem, abych ve změti bublin zjistil, o co jde.

To už mi ale bylo jasné, že to žádná zubatá potvůrka být nemůže, protože loket i trup zůstaly bez zranění. Koukám zpět do bublin a uvědomuji si, že mě právě ochutnal 8 metrů velký velrybí žralok!

15.jpgMoje prudká reakce však žraloka také vylekala. Stočil se stranou a jeho tělo vytvořilo nádherný tvar písmene "S", který se mi zaryl hluboko do paměti. Žraloka se mi sice následně podařilo několikrát vyfotografovat, ale vzhledem k oboustrannému leknutí po několika minutách zmizel kdesi v hlubinách.

Třetí setkání bych nazval zázrakem přírody. Opět jsem sám šnorchloval podél ostrova Dhigurah, když v tom vidím, jak proti mě jedou čtyři delfíni tuponosí. Dvakrát mě zvědavě obkroužili a pak zmizeli v modré hloubce podemnou.

Slyšel jsem je tam poměrně dlouho pískat a tak jsem se na chvíli ponořil za nimi, abych zjistil, co tam uličníci vyvádějí. Zajel jsem na nádech asi do 15 metrů a nevěřím svým očím... čtyři delfíni se dole točili kolem pětimetrového velrybího žraloka.

Žralokovi se delfíní nájezdy očividně moc nelíbily a tak po chvíli dorazil na hladinu, kde už jsem čekal s připraveným fotoaparátem. Následně jsem se žralůčkem plaval další půlhodinu. Občas se mi sice zanořil do 40-50 metrů, ale já znal jeho směr i rychlost a tak stačilo držet tempo a žralok se po několika minutách objevil opět podemnou.

17.jpgPoslední setkání bylo masovou záležitostí u ostrova Sun island.Cestou k ostrovu jsme se na nádech zapotápěli se dvěmi mantami (moje premiéra s mantami po 10 letech potápění) a u ostrova už na nás čekal 7 metrů dlouhý žralok velrybí, obležený několika šnorchlisty.

Vlny a proudy v ten den dosahovaly značné síly a tak udržet se žralokem krok a ještě ho u toho fotografovat nebyla žádná sranda. Vysílen potápěním s mantami jsem se nakonec nechal člunem několikrát nabrat a s dostatečným odstupem vysadit před žralokem. Žralok byl navíc poměrně hluboko a tak sprint na hladině a následné několikaminutové zadržení dechu v hloubce nepřipadalo v úvahu. Místo toho jsem tedy využil člun, v klidu se vydýchal, potopil ke dnu a počkal, až připluje hora k Mohamedovi.

Kilometry ve vodě

V průběhu pobytu jsem si na Ari atolu vysloužil přezdívku "Aquaman". Tak mě označovalo několik přístrojových potápěčů japonského, holandského a anglického původu. Jako UW fotograf totiž ve vodě běžně trávím několik hodin denně a u ostrova Dhigurah jsem kvůli hledání žraloků "šnorchlovací metodou" tento čas občas vygradoval na 6-8 hodin.

6.jpgTo by ještě nepředstavovalo problém, ale kámen úrazu nastal, když na potápěčské základně zjistili, že tímto způsobem, a hlavně na vlastní pěst, plavu několikakilometrové vzdálenosti.

Ostrov na jižním konci končil poměrně brzo pod vodou a dál už se vlekl pouze útes, podél kterého se dalo dostat až k ostrovu dalšímu. To byla oblast, ve které jsem na velrybáka narazil třikrát.

Jednoho dne mě načapali, jak tam sám hledám velrybáky (bylo to asi 2 kilometry od ostrova Dhigurah) a trvalo mi slušnou chvíli vysvětlit, že jsem opravdu v pořádku, že mě tam neodnesl proud a že k nim na loď jít nechci a nepůjdu.

Poznámka: Do těch samých míst jsem se sice mohl dostat lodí s potápěčskou základnou, ale šance vidět s nimi velrybáka byla mnohem nižší, jelikož loď sem plula příliš rychle (pod vodu nebylo při cestě vidět) a zastavovalo se pouze na dvou místech (museli bychom defakto zastavit velrybákovi před hlavou, abychom do něj následně narazili).

Nebyla to však jen naše potápěčská základna, která mě ve vodě nechtěla nechat. Téměř každá loď, která plula kolem přizastavila, aby zjistila jestli nepotřebuji pomoc. Většině lodí však stačilo rukou ukázat potápěčský signál "OK", případně vytáhnout nad vodu housing, aby pochopili, že tam fotím a nechali mě pokračovat bez zbytečných otázek. Po několika dnech už všechny potápěčské lodě věděly o "šíleném fotografovi", který má na žraloky štěstí a tak místo signálu zda jsem OK, dávali před nos pouze dlaň s nataženými prsty. To totiž v potápěčském jazyce znamenalo "Máš tam žraloka?"

14(2).jpgCo se však vlastní bezpečnosti týče, můj pohyb ve vodě byl promyšlený. Jelikož jsem byl sám, odpustil jsem si freediving (ponory hlubší než 15 metrů a delší než minutu).

Kvůli hydrataci a energii jsem na zátěžovém opasku nesl camel bag s 2 litry isotonického nápoje a v případě proudů jsem se mohl kdykoliv přehoupnout přes nedaleký reef do mělké a od proudů chráněné laguny.

Tou se v případě problému dalo dostat zpět, až k ostrovu Dhigurah. Jediným skutečným problémem byl odliv. Ten totiž znamenal pokles vody a tím pádem i nemožnost vrátit se přes reef zpět na ostrov. Já měl ale načtenou tabulku přílivů a odlivů a tak jsem přesně věděl, kdy můžu do vody a kdy z ní musím ven. Korunu jsem tomu dal, když jsem se nechal za speed boatem táhnout několik kilometrů na laně. Jízda to byla famózní, jelikož jsem nad korálovými útesy lítal jako superman a díky skvělému výhledu mi neunikla ani ploutev. Nicméně posádka kolem jedoucích lodí nevěřila svým očím a japonští turisté si tu zvláštní rybu taženou člunem museli všichni nafotit.

Research program

Poslední den jsem byl jako fotograf pozván organizací "MWSRP" (MALDIVES WHALE SHARK RESEARCH PROGRAM), abych se zúčastnil jejich výzkumu. Platbou za účast měly být kopie fotografií, které bych s nimi pod vodou pořídil. Byla to pro mě obrovská příležitost velrybího žraloka nafotit a hlavně více se o něm dozvědět.

3.jpg

Whale shark research organizace na žraloky navíc jezdila lodí opravdu daleko (z ostrova Dhigurah, přes Sun island až na Conrad) a tak někdy viděli až 6 žraloků v průběhu jednoho dne. Já měl ale smůlu, jelikož v den, kdy jsem s research teamem vyrazil jsme neviděli ani ploutev. Žraloci prostě některé dny jako na povel zmizí v hlubinách a není po nich vidu slechu. I tak to však byla zajímavá plavba, během které jsem se o žralocích dozvěděl spoustu nového.

Nejen fotografie (GOPRO 3+)

31.jpgAčkoliv výprava za velrybím žralokem byla nejdražší foto-expedicí, jakou jsem kdy podnikl, musím říct, že splnila očekávání. Setkání to byla opravdu unikátní a pocity při fotografování velrybího žraloka byly slovy nepopsatelné.

Abych čtenářům ještě více přiblížil atmosféru svých expedic a workshopů, pořídil jsem nedávno za účelem dokumentace kamerku GOPRO 3+ Black edition. Tu pod vodou připevňuji na housing fotoaparátu a na souši na přilbu nebo teleskopickou tyč.

První video z této kamerky, zkráceně dokumentující celou výpravu, můžete najít níže. Neberte však toto video jako umění. Jako fotograf se primárně soustředím na fotografii a kamerka pouze občas zaznamená to, co objektiv mého fotoaparátu vidí...

Posaďte se tedy v klidu domova do křesla, zapněte naplno reproduktory, klikněte na obrázek níže, zapněte HD rozlišení na youtube a ponořte se alespoň na několik minut za velrybím žralokem...  :o)

Štítky: Reportáž

Václav

Václav Krpelík je fotograf, který se zaměřuje především na fotografování krajiny a to jak té na souši, tak té pod vodou. Jako jeden z mála fotografů na světě, se s těžkou foto-technikou vydává do mořských hlubin výhradně bez přístroje. Mnohaleté zkušenosti s fotografováním hor, pobřeží, mořského světa a dalších žánrů pak předává účastníkům svých workshopů a expedic pořádaných v zahraničí.

Více o něm a o jeho tvorbě naleznete na jeho webu www.vaclavkrpelik.com.

Diskuse

Jan Levora

10.9.2014 07:09

!!!

nádherné fotky i video... skvělá práce

vlx

10.9.2014 09:35

super

Člának super, vypravování ještě lepší a vidno že není problém ani přímý link na YT s náhledem namísto obrázku ;)

Jan

10.9.2014 14:43

1*

Parádní počtení, nádherný fotky !!! super

Václav

10.9.2014 14:53

Re

Díky za komentáře pánové, zážitek byl větší než lze fotografiemi nebo videem popsat.

Václav

10.9.2014 14:53

Re

Díky za komentáře pánové, zážitek byl větší než lze fotografiemi nebo videem popsat.

Anonym

10.9.2014 17:21

Dík

za zprostředkování nádherného zážitku. Fotky i video supr! mk

Stanislav Lepič

10.9.2014 18:16

Díky za článek a video(!), nádhera!!!

JP3112

10.9.2014 18:39

Super

Skvělý článek, úplně mě přenesl na místo, spolu s poutavými fotkami a závěrečným videem opravdu paráda, díky :)

Stefan

10.9.2014 22:59

fantastické

Jako vždy Vašku, poutavá reportáž s nádhernými záběry ! A to video, je už jen třešničkou na skvělém dortu :-) Díky a gratuluji !!!

Václav

10.9.2014 23:34

Re:

Díky pánové! :)

bob

16.9.2014 13:51

Fotovýbava?

Fotky parádní, povídání opravdu poutavé (a místy i pobavilo :-) ) Čím fotíte? Mám Nikon D40 + Sigma 10-20mm, když to strčím do kejsu s domportem a přidám blesk(y) DS160, tak to na mě působí mnohem mohutněji než sestava na obrázku. A nejen působí, ono je to "heblo" - když jdu na scuba, tak to až tak neva, ale na nádech se mi to nechce vláčet, přijdu si s tím nemotorný. A pak taky občasné dilema, jestli se mi to chce vláčet do letadla. Přemýšlím o výměně za "lepší" kompakt (asi RX100 + ty věci kolem - předsádka, ramena, blesky, ...), takže by mě zajímal i názor na to, jestli má vůbec smysl o takové obměně uvažovat nebo bude lepší za ušetřené peníze spíš víc chodit do posilovny a na cestách připlácet za nadváhu :-D

Václav

16.9.2014 19:55

Re: bob

Přejít pod vodou ze zrcadlovky na kompakt je vždy krok zpět (obrazová kvalita jde dolů + fotoaparát bude pomalejší). Určitě bych do toho nešel, pokud už máte housing na zrcadlovku včetně domeportu a blesků. Volil bych tu posilovnu :) Nemyslím si, že by byl Váš housing výrazně větší (i když neznám výrobce), spíše je potřeba si uvědomit, že obrázek výše je focený rybím okem na 10mm a tedy GOPRO kamerka vypadá mnohem větší oproti housingu, protože byla blíže... (stejně tak záběry natočené na GOPRO jsou trošku zdeformované krátkým ohniskem).

bob

17.9.2014 00:27

Re: Václav Krpelík

Mám housing od Ikelite, není úplně nejmenší a s domeportem nepomůže ani vědomí že D40 je malá DSLR a opravdu to často končí tak, že fotovýbavu kvůli rozměrům neberu. Horší fotky jsou asi lepší varinta než nemít žádně fotky. Navíc mám pocit, že když si dám vedle sebe obstarožní D40 a vychvalovaný RX100, který občas srovnávají se zrcadlovkou, tak pro to moje "domácí cvakání" to s obrazem snad nemůže dopadnout o moc hůř. Ale je to jen pocit - než se vrhnu do nákupů, ověřím si to v praxi, RX100 si můžu půjčit sice bez pouzdra, ale aspoň něco ...co když máte pravdu a já se pletu :) I když moje výstupy končí maximálně na levném fotoplátně 60x40 nebo fotoknize apod., tak navíc u D40 narážím na malé rozlišení. Začínal jsem s Canonem S50, tak už mi snad nic nemůže přijít dost pomalé :-D Ve vodě používám i TG1 (resp. nově po vytopení je to TG3), ale o něčem takovém, jako o náhradě D40, opravdu neuvažuju (rychlost celkem ujde, bohužel ta obrazová kvalita v porovnání s D40 jde opravdu dolů, nehledě na absenci RAWu). V každém případě díky za odpověď, zas mám brouka v hlavě, chvíli s ním budu zápasit ve fitku :)

Václav

17.9.2014 14:51

Re: bob

Aha... takže Ikelite. Tak to se nedivím. Na zrcadlovky dělá tato firma bohužel opravdu velké a těžké housingy. Navíc je pravda, že D40 je už dědeček a to rozlišení 6Mpx je dneska také málo. Možná bych navrhoval to celé prodat nějakému nadšenci a pak zauvažoval co dál... Jestli bude stačit kompakt, nebo se vrhnout do zrcadlovky. Levné (kolem 30 tis bez domeportu) a velmi povedené housingy dělá například Sea and Sea v sérii RDX (jde o plast, ale funguje to jako dražší MDX hliníková verze). Případně pak lze koupit za dobrou cenu housing s DSLR z druhé ruky (i já budu časem nejspíš prodávat.. láká mě vzít pod vodu novou 7D Mark II). Kompakt může být praktickým řešením, ale jakmile si jednou někdo zvykne fotit pod vodou se zrcadlem, tak přechod směrem dolů asi bude trochu bolet...

Václav

17.9.2014 14:57

Re: bob

Jinak co se focení pod vodou týče doporučuji potápěčský časopis Ocean. Vedu tam už přes rok sekci Fotoporadna, v rámci které se začínající UW fotografové dočtou něco nového (začínali jsme u vybavení, teď bude článek o kreativní práci se světlem).

bob

18.9.2014 16:21

Re: Václav Krpelík

Oceánem občas prolistuju, když se mi příště dostane do ruky, víc zaostřím :) O prodeji D40 taky uvažuju, ale zas z toho nebude tolik peněz aby to mělo větší smysl prodávat (i třeba protože bych to prodával s levným setovým objektivem a Sigmu 10-20, bych si nechal). Jde taky o to, že RX100 se mi do kapsy líbí, tak ježíšek asi přinese a proč to pak nevyužít i ve vodě - holt kejs bude potřeba asi nový, ale zbytek by se tak postupně poskládat z bazaru a TG3 můžu nechat dětem na hraní. Občas mrknu na menu bazar na podvodnipouzdra.cz a už párkrát jsem váhal nad upgradem celé sestavy. Rozhodně je mi ale jasné, že když bych byl ochotný rozbít prasátko na D750 a UW výbavu, tak by to bylo úplně jiné kafe ;) Ale abych pravdu řekl, za ty peníze bych jel raději párkrát s D40 na ty Maledivy :-D

Václav

19.9.2014 15:50

Re:bob

S těma cenama housingů je to hold síla.. mám podobné dilema kvůli Canonu 7D Mark II ..fantastický autofocus na focení pod vodou, ale ten upgrade by stál jak dvoje Maledivy :)

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Cestopisy

Všechny články kategorie

Monsanto a Sortelha - klenoty Portugalska

Portugalský venkov je plný malých a útulných vesniček. Každá z nich má svoje specifické kouzlo. Dnes vám představím ty, které mě…

29.7.2020

Miroslav

Z Cabo da Roca do hor

Když se na svých cestách neohlížíte na čas, máte možnost poznat místa známá, ale i ta, o kterých se v tištěných průvodcích…

24.6.2020

Miroslav

Z Algarve na Cabo da Roca (II. díl)

Už jen dny dělí Mirka od příjezdu na nejzápadnější mys Evropy. Přečtěte si, co zajímavého lze vidět v okolí Lisabonu.

13.5.2020

Miroslav

Z Algarve na Cabo da Roca (I. díl)

Cabo da Roca je nejzápadnějším pevninským mysem Evropy. Z portugalského Algarve se na něj můžete dostat nejrůznějšími cestami.…

1.4.2020

Miroslav

Potápění na Raja Ampat, 2. část

Obří hejno kranasů plave okolo nás, bleskurychle mění směr a tvar. Velké barakudy se pohybují v modré a občas se objeví menší…

31.1.2020

Petr Peterka

Grónsko - krajina půlnočního slunce

Je druhá polovina července a já s radostí dávám vale vyprahlému a rozpálenému Česku a přes Kodaň letím na území, které je z 85%…

20.1.2020

Michal Balada