Brand

Zajímavé rezervace jihu Moravy

V dnešním fotografickém cestopisu se podíváme na několik přírodně cenných míst jihu Moravy, která jsou zajímavá i pro fotografy. Zatímco Pálava či Pohansko jsou místa dostatečně profláklá, stepní porosty Na Adamcích, pralesní rezervace Ranšpurk nebo Dunajovické kopce patří mezi ty méně známá, ale i tak stojící za fotografickou návštěvu.

adamce1.jpg

Zvlněná krajina Kyjovska působí již na první pohled malebným dojmem. Střídají se zde pole, louky, vinohrady i ovocné sady. Mezi obcemi Želetice a Nenkovice, na jedné ze slunných strání chráněných jako NPR Na Adamcích, můžeme na konci jara najít pravý poklad: jednu z velkých populací hadince nachového, vzácné rostliny, jejíž počet nedosahuje v ČR ani tisícovky. V České republice se vyskytuje pouze na jihu Moravy, těžištěm jeho rozšíření je jižní a jihovýchodní Evropa až po střední Rusko. Počet jedinců se pohybuje okolo 700, z toho na Adamcích najdeme více jak stovku; proto je chráněn jako kriticky ohrožený druh. Tuto rostlinu je snadné poznat na první pohled: až metr vysoká, přímá lodyha, s hroznem červených květů.

adamce2.jpg

Není to však jediná zajímavá rostlina této rezervace. Nepřehlédnutelná je třemdava bílá, která zde rozkvétá také koncem jara – při dostatku vláhy a po pastvě či kosení tvoří její růžové či nachové květy celý koberec. Třemdava je nejenom krásná napohled, ale také pěkně voní. Je však potřeba dávat si pozor a rostliny se nedotýkat, protože látky v ní obsažené mohou na kůži po osvětlení sluncem vyvolat nepříjemnou reakci.

krive1.jpg

Národní přírodní rezervace Křivé jezero představuje zbytky původního lužního lesa pod Pálavou, který unikl neradostnému osudu, který potkal rozsáhlé porosty západně od něj. Ty totiž byly zaplaveny vodními nádržemi Nové Mlýny, vybudovanými mezi léty 1975 až 1988. Zato přes jeden kilometr čtvereční velká NPR představuje ráj pro vlhkomilné rostliny a živočichy. Chráněny zde jsou jak zbytky lužního lesa, tak zaplavované nivní louky nebo tůně, které jsou domovem mnoha druhů bezobratlých i ptáků. Hnízdí zde včelojed lesní a luňáci hnědý a červený, stromy jsou ohlodané od bobrů, symbolem zdejší krajiny jsou hlavaté vrby, na kterých hnízdily husy, rozkvétají zde stovky bledulí letních.

2011_10_22_08.jpg

Podobný ekosystém chrání i národní přírodní rezervace Ranšpurk a Cahnov-Soutok nedaleko Lanžhota, směrem k soutoku Moravy a Dyje. Pod staletými duby se vlhkým příšeřím lužního lesa prodírají stovky mladých semenáčků, klidnou hladinu meandrující říčky prořízne jako blesk pestrobarevný ledňáček, mezi tlejícími zbytky mohutných vyvrácených kořenů září bílé květy bledulí a sněženek, a po většinu roku rok zní jihomoravským pralesem monotónní bzukot komárů. V současné době jsou rezervace oploceny a od začátku minulého století se zde nezasahuje, jedná se tedy vlastně o pralesy.

2007_09_16_12.jpg

Na několika místech jihomoravské krajiny se díky kombinaci vhodných podmínek vytvořily specifické ekosystémy, v mnohém připomínající přímořské prostředí – slaniska. Nejznámější je NPR Slanisko u Nesytu, další slaniska jsou u Novosedel nebo Dobrého pole. Jedná se o pasené či kosené louky, zajímavé jsou zejména z botanického hlediska, protože slanomilné rostliny jinde nerostou. Fotograficky nejvděčnější jsou asi rozsáhlé fialové porosty hvězdnice slanisté, rozkvétající na počátku podzimu.

2010_06_23_01.jpg

V relativně ploché, úrodné a intenzivně obdělávané krajině v okolí známých vápencových bradel Pálavy, najdeme několik vyvýšenin, které hostí zajímavé ekosystémy a vzácné druhy rostlin i živočichů. Patří mezi ně i národní přírodní památka Dunajovické kopce, obklopená vinicemi a ležící na necelých 100 hektarech mezi Dolními Dunajovicemi, Brodem nad Dyjí, Březím a Novosedly.

dunajky.jpg

Rezervace je opět zajímavá zejména botanicky. Z těch nejzajímavějších rostlin můžeme zmínit třeba katrán tatarský, který zde má druhou nejbohatší lokalitu v ČR. Také mandloň nízká, často na skalkách pěstovaný keř, zde má jednu z posledních přirozených lokalit u nás. Rozkvétají zde i další typické teplomilné druhy, známé z jihomoravských „stepí“ – hlaváček jarní, koniklec velkokvětý, kosatec nízký, orchideje vstavač nachový a v. vojenský, kavyl sličný a k. Ivanův nebo hvězdnice chlumní a h. zlatovlásek. Pro majitele teleobjektivů a trpělivosti budou určitě zajímavé vlhy, křepelky nebo sysli.

brouci.jpg

Spojení zajímavosti kulturní i přírodní najdeme v NPR Rendezvous, u jednoho ze saletů Lednicko-valtického areálu. Milovníky přírody zaujmou, kromě i zde rozkvétajících rostlin, zejména jedni z našich největších brouků – tesaříci obrovští a roháči obecní, kteří se zde počátkem léta vyskytují ve velkém množství – nejsnáze na ně natrefíte v teplé podvečery.

rendezvous.jpg

Poznámka na závěr: všechna místa jsou chráněná a pohyb v rezervacích je často omezen na značené cesty či sezóně, např. v období hnízdění dravců. Snažte se proto při svých (nejen fotografických) návštěvách chovat co nejohleduplněji a respektovat omezení, plynoucí z ochrany přírody.

Štítky: krajina, Flora, cestopis

Jan Miklín

Jan Miklín se věnuje převážně krajinářské a cestovatelské fotografii, fotografie a články pravidelně publikuje v nejrůznějších cestovatelských a přírodovědných časopisech.

Více na webu www.janmiklin.cz nebo Facebooku.

Diskuse

Nikdo zatím nenapsal žádný komentář. Buďte první!
Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Cestopisy

Všechny články kategorie

Monsanto a Sortelha - klenoty Portugalska

Portugalský venkov je plný malých a útulných vesniček. Každá z nich má svoje specifické kouzlo. Dnes vám představím ty, které mě…

29.7.2020

Miroslav

Z Cabo da Roca do hor

Když se na svých cestách neohlížíte na čas, máte možnost poznat místa známá, ale i ta, o kterých se v tištěných průvodcích…

24.6.2020

Miroslav

Z Algarve na Cabo da Roca (II. díl)

Už jen dny dělí Mirka od příjezdu na nejzápadnější mys Evropy. Přečtěte si, co zajímavého lze vidět v okolí Lisabonu.

13.5.2020

Miroslav

Z Algarve na Cabo da Roca (I. díl)

Cabo da Roca je nejzápadnějším pevninským mysem Evropy. Z portugalského Algarve se na něj můžete dostat nejrůznějšími cestami.…

1.4.2020

Miroslav

Potápění na Raja Ampat, 2. část

Obří hejno kranasů plave okolo nás, bleskurychle mění směr a tvar. Velké barakudy se pohybují v modré a občas se objeví menší…

31.1.2020

Petr Peterka

Grónsko - krajina půlnočního slunce

Je druhá polovina července a já s radostí dávám vale vyprahlému a rozpálenému Česku a přes Kodaň letím na území, které je z 85%…

20.1.2020

Michal Balada