Brand
Blog

Zima v Krkonoších 2013 – část II. Tuhé mrazy v březnu

Čekání na fotografické počasí

Po mé první letošní návštěvě zasněžených Krkonoš nastalo dlouhé čekání na správné fotografické počasí. Je až s podivem, jak málo slunných dní nabídla letošní zima. Postupem časeu jsem se smiřoval s tím, že tuto zimu se už do hor nedostanu. Nicméně koncem března začalo hustě sněžit a podle předpovědi nás měl čekat nejstudenější víkend za posledních několik desítek let. Podle meteorologického modelu Aladin byla oblačnost fotograficky celkem příznivá. Nic už nestálo v cestě za krásnými krajinářskými fotografiemi. Sněžnice, teplé oblečení a několik náhradních baterií do fotoaparátu nemohly v mé výbavě chybět.

Opět do hor

Mráz v březnu

Kolem 17té hodiny 22.3.2013 jsem dorazil na Výrovku. Všude byly krásně zasněžené stromy a minimálně půl metru čerstvého sněhu. Hustou oblačností prosvítaly paprsky slunce a já se celý natěšený vydal na fotografování západu slunce. Mým cílem byla Zadní Planina kousek od Výrovky. Bohužel se rychle zatáhlo a nebylo prakticky vidět na krok. V takových podmínkách je náročné držet směr a proto u sebe vždy nosím GPS navigaci. Na vrcholu hory oblačnost neustoupila a tak jsem po nějaké době musel sbalit připravený fotoaparát a vrátit se do chaty.

 

 

Zrádné počasí, vítr a mráz

ZimaI

Fotografování západu bylo zklamáním, nebylo však nic ztraceno, byl přede mnou celý víkend. Budík jsem měl nařízený na 4:15 ráno. Venkovní teplota se měla pohybovat kolem minus 15 stupňů, na což jsem byl dobře připraven. Můj cíl bylo vystoupat k pomníku obětem hor na hřebeni Luční hory. K mrazu se přidal silný vítr a vanoucí sníh mi bičoval obličej.

ZimaIICelou svou mysl jsem upřel na vytyčenou lokalitu a doufal jsem, že oblačnost , která od večera neustoupila, se alespoň částečně protrhá. Bohužel se tak nestalo, tak jsem alespoň zdokumentoval, jak vypadám po výstupu v tak nepříznivém počasí. Cestou zpět do chaty se oblačnost prothala, ale slunce v tu dobu bylo již moc vysoko, světlo bylo silné a bez barev. Přesto jsem chtěl pár fotografií pořídit, bohužel silný vítr a vanoucí sníh vytvářel neprostupný opar, přes který nebylo možné fotografovat. Opět jsem se vrátil s nepořízenou.

 


Konečně se námaha vyplatila

Odpoledne bylo slunečné a tak jsem se rozhodl, že místo sezení v chatě se budu věnovat tréninku fotografování panoramat. Mimo jiné jsem se připravoval na další krutý výstup opět k památníku obětem hor. Když jsem kolem 17té hodiny vyšel směrem nahoru, vítr byl ještě silnější než ráno. Aby toho nebylo málo, přízemní teplota klesla až k mínus 19,5 stupňům. Při takto silném větru je pocitová teplota -38°C a to už je opravdu chladno. Kupodivu i při takto silných mrazech jsem neměl problém s technikou. Displej, zaostřování i závěska fungovaly správně. Když jsem se přibližoval k horizontu spatřil jsem mraky, přelévající se z polské strany směrem do Obřího Dolu. Rychle jsem spěchal na předem připravenou lokalitu, kdy jsem měl v úmyslu fotografovat Sněžku. V tuto roční dobu je Sněžka při západu ideálně osvětlená a vhodná pro krajinářské fotografie. Je ovšem s podivem, že koncem března, kdy už běžně na Sněžce nebývá mnoho sněhu, byla Sněžka zasněžená jako v lednu. Mraky pod  Sněžkou se začaly rychle přelévat i přes Studniční horu. V tu chvíli mi bylo jasné, že toto dechberoucí panorama dlouho nevydrží. Pohotově jsem vytáhl stativ a pustil se do fotografování. V takto silných mrazech a nepříznivém počasí nepoužívám přechodové filtry, protože manipulace s nimi je obtížná a nikterak příjemná. Vyfotografoval jsem dvě fotografie a náhle mraky zakryly Sněžku a s fotografováním byl konec.

Sněžka

Je až s podivem, že tato fotografie, která působí přímo zasněným dojmem,byla vyfotografována v tak náročných podmínkách, které ani vdáleně nepřipomínaly pohodu.

Návrat domů a rozloučení s horami

Následující ráno nepřineslo žádné zajímavé světelné podmínky, díky inverznímu oparu, který překrýval slunce. A tak jsem se vrátil jen s jednou opravdu povedenou fotografií, která mě stála spoustu dřiny, která se ovšem vyplatila.

 

V příštím článku bych se chtěl podrobněji zaměřit na fotografování ve velkých mrazech.

Autor: Patrik Mareška; http://www.patrikmareska.cz

Pokud Vás článek zaujal nechte zde prosím komentář, budu rád.

Štítky:

Diskuse

Karel Horáček

2.4.2013 14:39

Pěkné.

Docela fajn fotka. Ale nezoufejte. Když člověk přiveze z akce i jedinou fotku, která za to stojí, tak je to v pořádku a úspěch. Není důvodu být smutný. Já z loňského února s obdobnými podmínkami přivezl 3-4 slušné kousky, ačkoliv více by se mi také líbilo. A to byly panované i z více než 20 snímků. Dvě byly z prostřed noci a dvě ze svítání. Ale co se nadělá. Když Krakonoš nedá, tak prostě nedá. :D Máte u mě bod za snahu (není o co někdy stát) a za dobrej meteo report. PS: opravte si překlepy...

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Ostatní

Všechny články kategorie

Urychlí pandemie likvidaci full-time fotografů?

Jestli se někteří fotografové dostali poslední dva roky do problémů kvůli saturaci trhu, co provede s jejich podnikáním současná…

16.3.2020

Tomáš

Jak se vyhnout napadení žralokem nejen při focení?

Řada z vás se mě po fatálním napadení turisty v Marsa Alam ptala, co dělat, když pod vodou při focení, šnorchlování nebo potápění…

16.8.2018

Václav

Jak odevzdáváte své fotografie?

Fotografie se stala nejen zábavou, ale i (vedlejší) prací pro mnoho fotografů. A tak se vcelku často diskutuje otázka - jakým…

4.5.2017

Tomáš

Jak na ostré fotky: 5 tipů pro začínající fotografy

Nezáleží na tom, jestli jste si koupili svoji první zrcadlovku značky Nikon, Canon či Pentax – i tyto skvělé aparáty dokážou…

17.3.2017

Redakce Fotorádce.cz

Otázka pro fotografy: nová výbava nebo vzdělávání?

Krásné fotky - to je něco, co by chtěl asi každý amatér i profesionální fotograf. Otázkou do pranice je - jak něčeho takového…

7.3.2017

Tomáš

Nestaňte se otrokem svého fotoaparátu

Poslední dobou jsem až příliš často svědkem zarážejícího jevu. Všichni všechno fotí, natáčí, ale málokdo se opravdu dívá kolem…

8.6.2016

Tomáš