Brand

Diskuse - Nikon D5300 a rok výroby

Věra

3 příspěvků

Zdravím všechny!

Ráda bych se pobavila o funkčnosti fotoaparátů - leží mi na stole již zakoupené tělo Nikon D5300, které jsem, jako pokročilý nadšenec zakoupila pro rekreační účely = dostačující. Broukem v hlavě je skutečnost data uvedení, resp. tělo, které je na trhu od roku 2013 má letošním rokem vlastně 6 let - zde se mane několik otazníků. S mojí zkušeností s předchozím tělem D60, zakoupeným v roce 2010, kdy bylo uvedení na trh roku 2008 mi skutečně do posledního dechu posloužilo bezmála deset let. Tím pádem kupuji v podstatě "ležáka" se zárukou 2 roky a za 4 jej, pokud se do té doby něco nepokazí, postavit vedle šedesátky do poličky.

Jsou mé obavy oprávněné, nebo se strachuji zbytečně? Je to koupě nesmyslná? Nemají dlouhá léta nepouživání - tak citlivé techniky - v krabici na fotoaparát vliv, vliv času, nepoužívání, stav ladu?

Za takové prachy je to pro mě naprosto adekvátní stroj, upokojil mne svými funkcemi, jen mi nedošlo, že je to v podstatě aparát, který tu s námi je již nějaký rok. Člověk takové náležitosti nebere v potaz - do chvíle, než je nutno rychle řešit, byť bezhlavě.

Děkuji za Vaše názory - dobré světlo!

Věrka

před 5 lety

sladas

4173 příspěvků

Dle čeho usuzujete, že uvedení na trh a výroba těla jsou totožné? Možná, že rok výroby vám dle výrobního čísla mohl sdělit servis Nikon.

před 5 lety

Karel

72 příspěvků

Dobrý den, Věrko,

 

nemyslím si že by to byla nesmyslná koupě - pokud jak píšete Vám stroj vyhovuje a uspokojuje funkcemi, tak nemá smysl si lámat hlavu. Datum uvedení na trh a datum výroby daného kusu může být rozdílná věc. Ale i kdyby se jednalo o jeden z prvních kousků, který roky ležel kdoví kde, tak jediná komponenta, na které se může projevit zub času (u uskladněného nepoužívaného fotoaparátu) je baterie, která s věkem ztrácí kapacitu. Nicméně výměna baterie je u DSLR to nejjednodušší.

Doporučuji tedy nelámat si hlavu nad rokem výroby (rokem uvedení na trh), protože to co má vliv na jeho životnost je zejména používání a opotřebení závěrky.

Záleží tedy jakým způsobem (v jakých podmínkách) a jakou frekvencí (počet snímků za den/měsíc/rok) jej budete používat - i tento "6 let starý" kousek Vám klidně může vydržet dalších 10-15 let (otázkou ovšem je, jestli Vám za 10 let bude ještě vyhovovat).

 

Přeji dobré světlo!

před 5 lety

Pavel

3 příspěvků

D5300 je držák a pro člověka, který s ocením teprve začíná je fajn... pusťte se do toho a za pár uvidíte, jestli investovat někam dál...
do začáku bych doporučil jen dokoupit objektiv 50/1.8, z druhé ruky kolem 2500Kč

před 5 lety
Vkládat příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.