Brand

Ahoj,

no, pokud plánuješ přechod na FF, tak je otázkou v jakém časovém horizontu to má proběhnout a jestli vůbec teď investovat do nějaké přechodné varianty a radši s penězi nějakou chvíli nepočkat a neutrácet za "mezistupně". Ovšem další důležitou otázkou je jestli je opravdu FF potřeba - pokud se tomu chceš věnovat profesionálně, tak prosím, pokud to je "pouze" koníček a jedna z životních lásek, tak na to většinou vystačíš s APS-C. Ale dost filosofie, teď k věci.

Pokud hodláš fotit protréty, tak externí blesk/odpalovač/deštník nebo softbox jsou určitě dobrá myšlenka - budeš mít mnohem větší možnosti co se týká kreativity. Pokud jde o uvedený blesk Nissin, tak zde moc neporadím - já jsem šel raději do originálu od Nikonu, ale možná jsem se nechal zbytečně vyděsit hláškami na netu o možné nekompatibilitě a problémech u netovárních blesků. Dle popisu a ceny bych to ale možná zkusil, vypadá to celkem pozitivně.

Nikon 50 F1,8 G rozhodně doporučuji, vlastním ho a za ty peníze opravdu nic lepšího neseženeš. Je to moje nejoblíbenější sklo jehož jediná nevýhoda je pokud ho chceš použít ve stísněných podmínkách - to je opravdu jen na detaily. Každopádně verze se světelností 1.4 je vyhazování pěněz oknem - ale to už sem psal.

Jinak od setového objektivu nikdy nemožeš čekat nějaké zázraky, ikdyž zmíněný 18-105 je na svou cenu a konstrukci na tom ještě docela dobře. Doporučuju mrknout na stránky http://www.dxomark.com/ zde najdeš parametry jak objektivů, tak jednotlivých těl a můžeš zde porovnávat i to jak si stojí jednotlivé objektivy na různých tělech. Každopádně pokud půjdeš do té pevné padesátky, tak už tě moc trápit nebude, že seťák kreslí o dost hůř, protože ho moc často používat nebudeš. Jakmile se smíříš s tím, že "zoomuješ nohama"  :-) , tak pevné sklo už nesundáš. Pokud teda nebudeš potřebovat široké ohnisko, tam s tou padesátkou moc nepochodíš.

Pokud jde o věčný boj Canon/Nikon, tak zde nějakou správnou cestu nehledej - každá značka (resp. model) má své pro a proti, jeden umí to a druhý tohle, a buď volíš Losnu nebo Mažňáka :-) Jde spíš o celkový pocit z daného těla, o to jak ti sedne do ruky a jak ti vyhovuje rozmístění ovládacích prvků. RAW je vždycky jenom RAW a výsledná fotka a její barevné podání jsou v rukou toho kdo sedí za editorem. 

Každopádně doporučil bych jedno - ať už se rozhodneš pro Nikon nebo Canon, tak jakmile si daný foťák pořídíš, tak se přestaň dívat na konkurenci co ona má a tvůj stroj nemá, v čem je konkurence lepší a co řeší jinak - neustále by ti vrtalo hlavou jestli ses rozhodl správně a jestli by nebylo lepší vše prodat a přejít na druhou stranu břehu. Prostě se pokus vyždímat maximum z toho co budeš mít v ruce.

Tak přeju hodně zdaru a dobré světlo!