Brand

Ahoj Nicolle, jak dlouhého času expozice (v sekundách) se snažíš dosáhnout? Když nastavíš režim priority clony (A) a maximální clonové číslo na objektivu (F16 nebo víc), ISO zamkneš na nejnižší hodnotě (100 nebo míň), měl by ti foťák dopočítat čas expozice podle stavu okolního světla. Fotka při tomto nastavení by neměla být ani příliš světlá, ani příliš tmavá (pokud foťák vyloženě blbě neměřil). Uděláš fotku a podle toho jak to dopadlo můžeš přepnout na režim M, nechat clonu i ISO a zkracovat čas (pokud byla moc světlá) nebo ho prodlužovat (pokud by mohla být i světlejší).

Co jsem fotil v krajině s cílem získat touto cestou co nejdelší čas, dostával jsem se na časy od 0,5s po 2s. S tím, že vyloženě na sluníčku máš smůlu a v okolí bude tolik světla, že se času půl sekundy ani nepřiblížíš. Pak je skutečně potřeba omezit světlo pronikající do objektivu nějakým ND filtrem (s tím jsem zatím neexperimentoval).

Od půl sekundy dál můžeš celkem pohodlně nechávat rozmazat pohybující se věci nebo naopak cíleně rozmazávat obraz pohybem foťáku (třeba "lesní klasika", kdy rozmažeš kmeny stromů, že to vypadá skoro jako nějaká olejomalba... u mne třeba zde:https://www.fotoradce.cz/dlouha-chvile-v-lese).