Brand

Diskuse - coolpix P900 x powershot sx 60 HS

Filip

205 příspěvků

Ahoj Lidicky,

 

pisu Vam sem s dalsim dotazem a prosbou o radu, nazor a zkusenost.

S kompakty se nejak roztrhl pytel v diskuzich.

 

Kazdopadne moje pachteni, za focenim divociny, jeste neskoncilo.

Zjistil jsem, ze s 300mm objektivem moc divoke zvere nevyfotim a

telekonvertor, o kterem jsem premyslel me nezachrani.

Celou situaci by jen zhorsil a tak ci tak by sem si k nemu

musel casem poridit dalsi objektiv se zoomem 600mm a vic.

Takove nadobicko stoji nemaly peniz.

Ted je to pro me nedostupne a zatim nejsem 100% presvedcen o tom,

ze bych takovy peniz chtel do meho vykendoveho, amaterskeho foceni investovat.

A hlavne, zena by me vystehovala z domu :)

Prohlizel jsem si stranky jednoho wildlife fotografa, ktery popisoval svoji cestu, a zminoval se i o kompaktech.

Chvyli jsem o tom premyslel a dnes jsem si v tom udelal trochu jasno.

Narazil jsem na dve masinky, co by to mohli vyresit.

Coolpix P900 (24-2000mm) a Powershot SX 60 HS. (21-1365mm)

Jsem trochu na vazkach jestli je to ta spravna volba.

Moc mi nevadi, ze maji mensi vystup v rozmerech.

Tak ci onak zatim neplanuju tisknout nejake mega velke fotky. Maximalne tak 20x30cm a i to uz je moc.

Spis mam obavu, jak bude vypadat vystup.

Jestli jsou budou fotky pri tak velkych zoomech pouzitelne a jestli to nebude jedna velka mazanice.

Taky jsem u techto dvou modelu nasel par rozdilu, ktere by mohli ovlivnit muj vyber.

Tak napriklad SX60 na vystup do RAW (i kdyz jen 14bit, cemu moc nerozumim), da se na ni nasroubova filtr.

U P900 je asi nej prednost zoom (i kdyz si nejsem jist jestli je pouzitelny), cas 1/4000 a ma oneco lepsi f.

 

Zkuste mi sem pls napsat jake mate s temito masinkami zkusenosti?

Hlavne jestli jsou fotky aspon trochu pouzitelne.

 

Diky

před 8 lety

Filip

205 příspěvků

PS: Pokud by jste vedeli o nejakem dalsim kompaktu, co by tyto dva zminovane v necem predcil, tak sem snim :)

před 8 lety

sladas

4173 příspěvků

před 8 lety

František

921 příspěvků

 Ono to Filipe bude znát na tom delším konci ohniska jen tak "napůl".... Tato výhoda se totiž dá použít jen pro ostření, které bude snad díky světelnému objektivu přesnější a rychlejší. Ovšem pokud nastavíš 2,8 na nejdelším ohnisku ( což je tady slušných 600mm ) pak se hloubka ostrosti výrazně zmenší a "trefit" se AF do takového prostoru bývá potíž. Takže, aby se ze snímku něco dalo udělat budeš muset stejně přiclonit...a je po výhodě. Mimo jiné i proto to s tím wildlife focením je to takové docela obtížné. Netuším, co plánuješ za divočinu fotit, ale fotografové používají třebas i celoročně vybudované kryty, stahují si zvěř do míst vhodných pro focení všemi možnými a nemožnými způsoby budováním napajedel , újedí a pokud ani to nevyjde, je používána velmi často "finta" navštívit místo kde je zvěře dostatek a je tam také dostatek lidí..takže není plachá....to zn. lesoparky, navštěvované obory, nebo přímo turistické cíle pro focení jako jsou různá safari a podobně. Že valná většina zvěře vychází do volného prostoru v čase, kdy pro focení je už tak dost málo světla - tedy navečer a a před svítáním nemá cenu moc psát. A potkat venku medvěda v Beskydech, nebo na Malé Fatře..není rozhodně signál k tomu, aby člověk začal tahat teleobjektiv z brašny a překvapení ve formě divokého prasete na 10m, které se na Tě upřeně dívá v Brdech taky není pravý okamžik na wildlife. Ale přeju Ti ať při svých pokusech alespoň občas "trefíš" ke své spokojenosti. Pokud nechceš investovat půl života v čase a půl melounu v korunách pak bych ty Panasoniky zvažoval jako verzi delších objektivů. V každém případě tak alespoň pořídíš kompakt slušný, který se dá použít nejen na wildlife.

Ahoj Franta

před 8 lety

sladas

4173 příspěvků

Ohnisko 600mm na vzdálenost 50m vykreslí oblast cca100x150cm a při cloně 2,8 na kinofilm bude hloubka ostrosti 1,537m, ale u snímače 1/2,3 je to cca 6x víc což je cca 10m. a takpři stejném vykreslení cca 100x150cm bude hloubka ostrosti od 27-37metrů. 

před 8 lety

František

921 příspěvků

jo jo.... a teď drobet praxe.... jestli máš nějaký snímek na tomto ohnisku ráno u lesa ve 4 hod za svítání..... stačí srnka....sem s ní :-) ať jsou ty detaily vidět.. Matematika je fajn, ale praktické výsledky jsou pro mne přesvědčivější.... spočítat a kouknout se do tabulky kerou mám ve fotobatohu sebou umím taky, ale těch srnek na 300 m mám nějako pomálu :-D ( nic ve zlým) ... nakonec je dobré, že se tu ten výpočet objevil. 

a hezký den všem

před 8 lety

Filip

205 příspěvků

No co presne chci fotit, jakou divocinu?

Ziju v kraji, celkem mala dedinka, hodne kopecku, cca tak 300m n.m.

Vsude na okoli je tu hodne zvere, srny, jeleni, mufloni, divocaci, lisky jsem tu taky videl.

Je tu i hodne ptaku, na par dravu uz jsem taky narazil.

Taky se mi hodne libi, takove ty hezky vysvicene fotky hmizu :)

Na okoli je vsuhe hodne posedu a ujedi a myslivci se tu o to hezky staraji.

Tak ci tak se mi 600mm objektiv zda malo.

Neni to dlouho, co hospodari pokosili jedno hodne velke pole, ktere mam za domem.

Z niceho nic se na tom poli zjevilo asi tak 50 capu, kteri se prileteli nacpavat vselijakou haveti a tucet dravcu ve vzduchu.

Nazhavene jsem vybehl s fotakem (objektiv po prepoctu 480mm) v ruce fotit a skoncilo to velkym fiaskem.

Capi si me pustili na urcitou vzdalenost k telu, ale potom s kazdym jednim mim krokem nasledoval i jeden jejich.

Na fotkat mi potom zustali jen bile fleky, ktere pripominali zdanlive capa. Detail zaden :(

Chapu cisla jsou cisla, ma prax je takova, ze svetla je vzdy malo a jeste min :)

Snazim se najit nejakou rozumnou galerii, kde bych si mohl prohlidnout fotky zvirat, focenych temi kompakty na delsich ohniscich.

Zatim jsem nic moc nenasel.

 

před 8 lety

František

921 příspěvků

http://www.fotoradce.cz/alwin-uz

Co se týče fotografování UZ jsem spíše jejich zastáncem. Právě z důvodu možnosti, kterou nabízejí "za pár korun" - užít dlouhé ohnisko a většinou delší, než nabídne standardně vyráběný zoom objektiv k DSLR, což je obvykle 300mm (a přepočtených kolem 450mm) Fotím s UZ od Fuji HS30EXR, který má snímací čip o maličko větší, než Panasoniky 200 a 300 a disponuje ohniskem 720mm.  

Pokud jsem se snažil použít toto ohnisko na velkou vzdálenost a tím myslím více než 100m pak se plně projevily veškeré nectnosti, které to přináší. Pokud není fotografovaná scéna osvětlena dobře (Osvětlením "dobře"  je možno zde rozumět - za slunečného počasí nebo polojasno), pak výsledná expozice tlačí fotografa do užití hodnot, které příliš takovému focení nesvědčí. Buď vychází dlouhý čas a nebo vyjde vysoké číslo ISO.  Takže buď rozostření pohybem ruky a nebo pokud se bude držet převrácené hodnoty ohniska ( u mně tedy nejméně 1/750 s a to bych radši přitlačil) pak díky ISO šumu haba děj. Po odšumění pak detailů opačně - tedy málo. Toto se prostě "oprčit" nedá a jediná výhoda Panasoniků oproti mé Fuji je ten poměrně povedený objektiv se světelností 2,8 i na konci, pro kterou tyto aparáty považuju za malý zázrak. Ošem kývat nikomu na možnost s takovým UZ běžně a dobře fotit WL nebudu. Pokud budu jen trošku moci, pak na focení použiji DSLR, delší zoom objektiv a ještě si dám pozor, abych nepoužil zoom nadoraz....ono to většinou na konci mimo jiné i ztrácí ostrost... O potřebě užití jakékoliv opěry, monopodu, nebo stativu vůbec nebudu mluvit....kdo nezkusí - nepochopí. TC konvrtory nijak nezavrhuju, ale pokud to není vysloveně sestava k sobě patřící bývají potíže.

 Docela by mně zajímalo praktické srovnání  takovéhoto kompaktu jako jsou uvedené Panasoniky oproti sestavě složenou ze starého FF + 200mm objektivu za použití nějakého TC 2x... ale i tak by to nestálo 10 000 co stojí kompakt.

Ale abych nehaněl.....odkaz na jednu moji, která byla prezentována právě proto, aby se vidělo, co UZ zmůže a že zmůže docela dost.... Ovšem ta 1/50s se povedla fakt náhodou byť s rukou opřenou o parapet a objekt poseděl a nešil sebou. Údaj o ohnisku je z fotoaparátu, ale zoom byl reálně vytažen na plných 720mm co to umí...

co se týče popisu k jaké zvěři se dostaneš...na blízko to bude výjimečně,....zbývá ta verze s úkryty..třeba zbudovaný fotostan, nebo přístřešek,,musí se to zamaskovat a také pak je to o směru větru....zvěř obvykle ví přesně, jestli tam jsi nebo ne... a dostat se k ní blíž je obtíž, ale jde to.... Pokud se tímto tématem budeš zaobírat důsledně a hlavně věnuješ tomu dost času, pak se jistě něco podaří. 

Přeju Ti dobré světlo.

František

před 8 lety

Aleš

263 příspěvků

Zdravím Filipe,

jestli se ti zdá ohnisko 600mm málo, tak je k máni i 800mm.

Např Canon 800mm f5,6 za 383,000 kč

Nikon 800mm f5,6 za 524,000 kč

a nebo Sigma 800mm f5,6 za trochu lidovější cenu 156,000 kč.

Takže se drž doporučení Františka a jdi po nějakém UZ :-).

před 8 lety

Filip

205 příspěvků

No panove, zacinam byt trochu skepticky.

Myslel jsem si, ze kompakt se superzoomem me spasi, ale prestavam tomu verit.

Nohodou jsem vcera narazil na webovku www.imaging-resource.com

ktera se venuje porovnavani fotek, focenych za nejakych standartnich podminek.

Ale zrejme asi znate.

Porovnal jsem kompakty s tim co mam doma k dispozici a vubec me to nepotesilo.

Kvalita fotek, ktere kompakty delaji, me neoslovila.

Moc by mi nevadilo, ze bych mel fotky mensi v px, ale ta kvalita, to se neda se zracdlovkou porovnat ani zdaleka :(

Takovy downgrade podstoupit nechci i pres ten superzoom, ktery nabizeji.

 

Frantisku, vim presne o cem pises.

Porizoval jsem si 300mm Tamron bez stabilizatoru, sel jsem do toho stim, ze casy pri plnem zoomu pod 1/500 nepujdou.

Dari semi udelat normalni fotku jen pri jasnem pocasi s tim, ze fotim nejake jasnejsi objekty.

Jakmile se zatahne, nebo fotim neco tmavsiho uz mi ISO vyskakuje na 1600 a to taky neni buh vi co :(

 

Alesi, diky za tip, ale pri nakupu takovych udelatek, bych za ne utratil svuj rocni plat.

A stravit celi rok na RAW foodu nechi :)

 

Asi to cele budu muset na nejaky cas odlozit, nez si nasetrim na Tamron nebo Sigmu 600mm, po prepoctu hezky 960mm,

coz by uz mohlo a melo asi stacit.

Do te doby budu zrejme asi fotit Night Life - foceni nocniho zivota na zahrade, ktere vcera skoncilo,

rozmazanymi slimaky a velkym h....m na tricku :)

 

před 8 lety

Aleš

263 příspěvků

 Samozřejmě jsem to myslel Filipe jako sarkasmus. To jen pro představu,

kolik takové kvalitní teleobjektivy pro sport, nebo Wildlife stojí.

Nevím, zda by nestálo za to, pouvažovat o tvých fotografických

prioritách. Kolik by se ti asi, i s kvalitním fotoaparátem osazeným

neméně kvalitním teletem, podařilo během roku "ulovit" podařených

snímků volně žijících zvířat.Deset, dvacet, nebo třicet? Bude to stát

za ty investice? Využiješ tak dlouhé ohnisko i na něco jiného?

Myslím, že tě tu nikdo od tvého úmyslu nechce odradit, ale ještě

si to pořádně rozmysli. Rozhodnout se ale budeš muset stejně sám :-).

před 8 lety

sladas

4173 příspěvků

koukni na tohle http://www.megapixel.cz/samyang-500mm-f8-preset/sady nutný stativ, trpělivost a dost místa v koši

před 8 lety

Aleš

263 příspěvků

 Jo, to by šlo. Na to hraní a zkoušení trpělivosti určitě.

Ale vyfotit tím 200m vzdáleného zajíce, jedině že by byl 

zkoprnělý úžasem . . . :-)

před 8 lety

František

921 příspěvků

 ...a proto já tak rád fotím psy..... řekneš mu "SEDNIjestlichceš" ... pak vyndám tabulku se středně šedou a než zvednu oči pes je v prachu.... :-D Podobné legrace s dlouhým ohniskem existují i jako zrcadlové objektivy a jsou nepoměrně kratší.

http://www.megapixel.cz/samyang-800mm-f8-canon tohle je pro Can, ale jde to sehnat pro leccos..

Prostě hrát si je možné všelijak... Apropo....copak jste dnes vyfotili ?? ;-)

před 8 lety

Aleš

263 příspěvků

 Já byl dnes ráno vyvenčit malého hafušu (je u nás na návštěvě haf-haf) 

a zkoušel jsem na něm svůj nedávno koupený manuální Samyang 85mm f1,4.

Už jsem ho na čoklíkovi zkoušel jednou a s nevalným výsledkem. Je skoro nemožné

na ten malý a rychle se pohybující objekt ručně zacílit a zaostřit. Tak dnes 10 snímků

a použitelných tak tři,čtyři. Prostě to není sklo na akci, ale na statiku je výborný :-).

před 8 lety

Filip

205 příspěvků

ja jsem dneska, po pulnoci testoval foceni za tmy, dlouhe casy a ruzne clony. po pri tom jsem so okolo sebe zadival a vsude sami slimaci. tak jsem zacal fotit i je. dobrych 40 minut jsem si snima hral. clovek by neveril kolik pohybu vyvyne takovy slimak pohybu za par sekund. stativ jeste nemam, takze fotak skonic na zemi a v trave. taky jsem si k tomu musel lehnout, abych vubec neco dostal do hledacku a zaostril. skoncil jsem s rozmazanymi slimaky na fotkach a rozmaznutym h...m na trycku. nic mene mate nejaky trik jak zaostrovat v noci? ja si na ty kamose prisvitil trochu zapalovacem.

před 8 lety

Aleš

263 příspěvků

Já na takové blbnutí používám LEDdiodové světlo s regulací intenzity svícení

umístěné na  malém stativu. Na noční focení z blízka je to dostačující a hlavně

si můžu zvolit úhel svícení, jaký mi na danou scénu nejvíc vyhovuje . . .

před 8 lety

Tony

350 příspěvků

skus si najst  Top 11 Best Ultra Zoom

před 8 lety
Vkládat příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.