Brand

Diskuse - převody velikostí obrázků

Lukáš

2 příspěvků

Ahoj všichni - prosím Vás dali by jste mi tip ? Připravuji výstavu různých fotografií. Problém spočívá v tom, že nějaké fotografie jsem dostal v podobě jpg. a ostatních v elektronické formě o velikosti 13 na 9 cm a samozřejmně bych jej potřeboval vytisknout aspoň do formátu A3 takže se strácí na kvalitě. Existuje něco pomocí čeho bych z takto malých obrázků vytvořil velké a kvalita by zůstala zachována ? Děkuji 

před 6 lety

Stanislav Lepič

2717 příspěvků

Ahoj, v "elektronické formě" nemá smysl mluvit o centimetrech, protože velikost určuje rozlišení (počet bodů). Pokud bys měl obrazovku s různou velikostí pixelů, stejná fotka (stejné rozlišení) by na každé představovalo jinak velkou plochu v centimetrech. Ale pokud jsi myslel, že máš jako zdroj fotky 13x9 cm, tak to je pak o něčem jiném - to bys řešil skenováním nebo přefocením, obojí by vytvořilo obraz ve vysokém rozlišení. Nedovedu si moc představit, že by někdo používal/šířil fotky co by na obrazovce měly 13x9 cm. To by byl spíš náhled než fotka. : )

Z obrazu s malým rozlišením samozřejmě můžeš udělat obraz s (dostatečně) velkým rozlišením, ale obrazové informace jsou zmenšením nenávratně ztraceny, takže zvětšování je čarování a znovuvytváření něčeho, co už v obraze není. Takže odpověď na závěrečnou otázku - ne, taková technologie mi není známa.

Vypadá to, že nejlepší výsledky pro běžné použití má Photoshop CC s technologií "Preserve Details 2.0". Pokud vím, tak PS CC byl na vyzkoušení zdarma (na měsíc?) a snad neměl žádná omezení.

"This, on the other hand, is just outstanding. Photoshop CC’s experimental “Preserve Details 2.0” feature is so new that you need to enable a menu option in order to use it in the first place (Preferences > Technology Previews). It works well for both the photo and the illustration – not at the level of the original 900 × 900 pixel image, of course, but much closer than I would have expected.

Note that you need to rasterize the layer before upsampling (by right clicking on the layer and selecting Rasterize Layer), or it won’t work. The image will resize, but not with the new algorithm. If you see a drastic difference between Photoshop’s upsampling preview and the actual final image with higher resolution, you’re doing something wrong." [ https://photographylife.com/how-to-increase-the-resolution-of-an-image ]

Případně další programy: https://photographylife.com/how-to-enlarge-photographs-for-printing

A k tisku samotnému: https://www.milujemefotografii.cz/jake-rozliseni-je-nutne-pro-tisk

Samozřejmě pokud jsi v kontaktu s tím kdo by mohl mít originál, je asi rychlejší jít touto cestou než dělat kompromisy a v křeči něco mnohonásobně zvětšovat nebo skenovat. Pokud byl zdroj digitální a ne analogový obraz.

před 6 lety

Lukáš

2 příspěvků

 Děkuji

před 6 lety
Vkládat příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.