Brand

Blesk jako stabilizátor obrazu

Vcelku často se můžeme s fotoaparátem dostat do situace, kdy je jen velmi málo světla, ne-li doslova tma. V  takové chvíli nepomůže už ani vysoká citlivost ISO, ani světelný objektiv. V takové chvíli nám pomůže blesk. V tomto článku se naučíte používat jednu velmi zajímavou metodu, díky které budou vaše fotky pořízené v šeru i při použití blesku zajímavé a přitom ostré.

127x.jpg

V praxi všeobecně platí, že je lepší použít přirozené světlo, dokud je ho dostatek (a je kvalitní). Pokud je ale světla málo (tmavý interiér, soumrak venku,...), tak už někdy nepomůže ani světelný objektiv v kombinaci s vysokou citlivostí ISO. A to zvláště pokud fotíme pohyb, kdy je potřeba držet čas závěrky zkrátka. Samozřejmě světelný objektiv je v takové chvíli k nezaplacení, nicméně často je potřeba si vypomoci bleskem. A to ať už interním nebo externím. Metodu, kterou se v tomto článku naučíte, můžete použít s bleskem jak externím, tak interním.

Hlavní je vždy se snažit přizpůsobit expozici přirozenému světlu. Takže pokud je světla velmi málo (např. fotíme večerní zábavu, v tmavém klubu, podvečer venku,atd), tak ideálně:

  • nastavíme co nejnižší clonu (samozřejmě pokud máme světelný f/1.4 objektiv, tak přicloníme jako obvykle třeba na f/1.8),
  • nastavíme tak vysokou citlivost ISO, kterou ještě "snese" snímač fotoaparátu (u kompaktů to může být ISO 400 - 1600, u zrcadlovek a systémových kompaktů až ISO 3200),
  • nebojíme se použít dlouhý čas expozice (třeba 1/20 sekundy nebo i delší).

Celé toto výše uvedené nastavení expozičních hodnot by mělo vycházet aktuálních přirozených podmínek. To znamená, že se budeme snažit nastavit expozici tak, aby fotka byla správně exponovaná i bez použití blesku - a pokud to možné není, tak do jisté míry podexponovaná. Ideální je pro tyto účely režim manuální, tedy M.

Jakmile máme expoziční hodnoty nastavené tak, že odpovídají přirozenému světlu (nebo pokud je už vyloženě tma, tak může být fotka trochu podexponovaná), aktivujeme blesk. Pokud používáte interní blesk, je zcela zásadní nastavit jej na režim "Slow", tedy pomalé závěrky. U některých fotoaparátů je potřeba ručně nastavit, že při použití blesku se čas závěrky "nepřebije" a zůstane tak, jak jsme jej nastavili my v předchozím kroku (tedy na ten dlouhý čas např. 1/20 sec.).

img_477.jpg

img_441cb.jpg

Blesk provozujeme v režimu TTL (automatická síla záblesku), což je většinou mnohem pohodlnější, než manuálně nastavený výkon blesku. V praxi už pak jen stačí:

  • kompenzací výkonu blesku měnit jeho výkon (tím nastavujeme, zda-li má být to, co je bleskem nasvícené, světlejší nebo tmavší),
  • případnou změnou expozičních hodnot (např. citlivostí ISO) ovlivnit, jak bude světlé / tmavé to, co bleskem nasvícené není (většinou pozadí).

img_457.jpg

img_509cb.jpg

Fígl celé této metody spočívá v následujícím:

  1. díky dlouhé expozici, vysoké citlivosti a odcloněnému objektivu nebude pozadí černé, ale do jisté míry (nebo zcela) správně exponované,
  2. blesk zmrazí veškerý pohyb, který fotíme, takže se nemusíme bát použít i delší časy závěrky.

Ono to celé na první pohled může vypadat jako šílenost - fotit pohyb při časech závěrky třeba 1/3 sekundy? Bez blesku by se vše pohybově rozmazalo. Ovšem blesk funguje jako "stabilizátor" - vše, co nasvítí, tak zmrazí (a to díky velmi krátkému záblesku). Představte si to tak, že fotíte ve tmě - i při delší expozici bude na fotce víceméně tma, takže po dobu expozice exponujeme tmu. Záblesk v průběhu expozice trvá méně než tisícinu sekundy - a to je jediná velmi krátká chvilka, kdy dojde k expozici foceného člověka. Po zbytek expozice se exponuje zase pouze tma. Takže delší expozice zpravidla vůbec nevadí, pokud použijeme blesk. Ten veškerý pohyb zmrazí.

img_477_2.jpg

Dokonce můžete vyzkoušet v průběhu expozice fotoaparátem záměrně pohnout, pootočit a podobně. Díky tomu bude pozadí (nasvícené přirozeným světlem) pohybově zajímavě rozmazané a přitom hlavní focený objekt (nasvícený bleskem) bude ostrý. Můžete se setkat s tzv. "duchy", což jsou mlhavé rozmazané obrysy pohybujících se lidí a předmětů. Ty nemusí být na škodu a naopak mohou fotku vizuálně rozpohybovat - díky nim bude na první pohled jasné, že fotka byla pořízena v pohybu.

Jen v jediném případě může tato metoda selhat - a to tehdy, pokud je focená osoba (osoby) výrazně nasvícená jiným přirozeným světlem. Pak se může stát, že kvůli tomu bude na fotce pohybově rozmazaná. V takovém případě pak ale stačí vypnout blesk, zkrátit expozici a využít onoho přirozeného světla na maximum.

Princip výše uvedené metody tedy spočívá v rozmazání pozadí díky delší expozici (což ale často nevadí a naopak může vypadat dobře) a zmrazení i pohybujících se lidí bleskem. Pokud bychom nepřizpůsobili expozici přirozenému světlu, tak bychom měli pozadí zcela černé, což většinou nevypadá nejlépe. Díky této metodě bude i pozadí do jisté míry dobře exponované a hlavní objekt díky záblesku ostrý.

Štítky: blesk

Diskuse

MartyM

15.9.2015 19:35

díky, jdu to zkusit
Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Fotografujeme

Všechny články kategorie

Jak fotit, když venku mrzne

V návodu k fotoaparátu se dočtete, že je možno fotoaparát používat do teploty 0°C. Ale v mrazu se přesto běžně fotí. Kde je tedy…

1.1.2022

JaroslavJay

Fujifilm CLASSIC Neg. na starších foťácích Fuji

Pokud fotíte do RAF a používáte pro úpravu Capture One, zde je poměrně snadný trik jak využít nejnovější filmové simulace i na…

5.1.2021

Michal Kroupa

Krajinářská fotografie - rok 2020

Máme za sebou trošku zvláštní rok, tak se pojďme podívat na krajinářské fotografie, které jste na Fotorádce v uplynulých měsících…

3.1.2021

Michal Balada

Dvojí polarizační filtr aneb využití efektů

Určitě každý známe označení CPL tedy cirkulární polarizační filtr. Každý, kdo tento filtr zná ví také jaký efekt vytváří.…

14.11.2020

Lukáš

Měření expozice: kdy a proč chybuje? Jak na ideální expozici?

Ve fotoaparátu vestavěné měření expozice je velmi užitečné, avšak ne 100% spolehlivé. V jakých případech je potřeba expozimetr…

2.5.2020

Tomáš

Krajinářská fotografie: březen - srpen 2019

Po delší době se pojďme podívat na krajinářské fotografie, které jste na Fotorádce v uplynulých měsících nahráli.

16.9.2019

Michal Balada