Brand
Blog

CO MOŽNÁ NEVÍTE O FOCENÍ MOBILEM.

Dnešní moderní mobilní telefony fotí skvěle, na tom se určitě shodneme. Jistě, profesionální i amatérští „zrcadlovkáři“ mi budou oponovat, ale na běžnou rodinnou fotografickou dokumentaci fotí mobily naprosto dostatečně.

Jenže…po pochvale bývá vždy nějaké „jenže“, že? Tohle jenže ale nepatří mobilům jako takovým, ale jejich uživatelům, respektive nastavení fotoaparátu v mobilu.

Dobrá, vyfotili jsme si na mobil dovolenou, báječně, děcka jsou tam krásnější než ve skutečnosti, tak necháme pár fotek vyvolat , aby z nich i babička něco měla. Ale ouha…jednou nám přijdou ořezané hlavy, jindy jsou fotky nějaké dlouhé, každá jinak veliká… Vše souvisí s nastavením fotoaparátu a požadovaným formátem fotek.

Naučte se využívat fotoaparát vašeho mobilu naplno!

Většina uživatelů má nastaveno zobrazení snímání fotoaparátu na celý display, tedy v širokoúhlém provedení nejčastěji 16:9.  To je moc hezké, jenže v mobilu je snímací čip většinou ve formátu 4:3 a zobrazení přes celý display pouze obrázek zvětší a ořízne přesahující obrazové body. Snímek tedy není širší (ani lepší), nýbrž pouze oříznut a nevyužívá tak celý fotografický čip.

foto mobilem A8 4:3Obr.1 - využití celého čipu pro fotografii s nastavením poměru stran fotografie 4:3, (mobil Samsung A8)

 foto mobilem A8 16:9    obr.2 - foceno na celý display s nastavením poměru stran fotografie 16:9 foceno  (mobil Samsung A8)

Všimněte si: obrázek č. 2 s nastavením 16:9 nemá nijak širší záběr. Naopak s nastavením fotoaparátu na 4:3 (obr.1) získáme více místa na výšku, které se nám hodí pro klasickou papírovou fotografii.           

Jak je tedy  zřejmé z obrázků, zobrazením a focením na celý display nebude fotografický záběr nijak širší nebo delší, nýbrž bude pouze nahoře a dole oříznut, aby se jevil širokoúhlý.

Co udělá s fotkou následný tisk na předem daný formát, např. nejoblíbenější 10x15cm, můžete vidět na následujícím znázornění.

foto 10x15 z formátu 4:3Obr.3 – Tisk fotografie 10x15 ze snímku pořízeného s nastavením fotoaparátu na plné využití čipu, tedy na poměr stran 4:3 – obrázek se na papír vejde v pohodě celý a je využito maximální rozlišení čipu fotoaparátu.

 

foto 10x15 z 16:9obr.4

 169y.jpgobr.5

Obr.4 a 5 - Tisk fotografie 10x15 ze snímku pořízeného s nastavením fotoaparátu ořez v poměru stran 16:9 – tedy zobrazení na celý display - obrázek se na papír nevejde a bude po stranách oříznutý, nebo musí být zmenšen jako kdysi širokoúhlý film na staré televizi. Navíc není plně využito maximální rozlišení čipu fotoaparátu.

Doporučení

z toho plyne jednoznačné. Nastavte si fotoaparát (mobil – funkce fotoaparát – ozubené kolečko nastavení – poměr stran) tak, aby fotil v poměru stran 3:2 nebo 4:3. Využijete tím plně možnosti snímání fotoaparátu a předejdete tak nepříjemnému překvapení v podobě ořezaných papírových fotek.

Pokud ale přece jen chcete mít snímek zobrazen pěkně přes celý display mobilu, můžete využít tisk na papír v tzv. volné délce – tedy tisk bez jakéhokoli ořezu, kdy skutečně bude fotografie tak dlouhá, jak byl fotoaparát nastaven, např. pro panorama. Bezvadné fotky v tomto provedení můžete objednat na www.online-fotografie.cz

Dobré světlo.

Štítky:

Diskuse

Pavel

30.7.2019 13:22

Diskutujte prosím k tématu a nevkládejte nesouvisející reklamu!

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Fotografujeme

Všechny články kategorie

Jak fotit, když venku mrzne

V návodu k fotoaparátu se dočtete, že je možno fotoaparát používat do teploty 0°C. Ale v mrazu se přesto běžně fotí. Kde je tedy…

1.1.2022

JaroslavJay

Fujifilm CLASSIC Neg. na starších foťácích Fuji

Pokud fotíte do RAF a používáte pro úpravu Capture One, zde je poměrně snadný trik jak využít nejnovější filmové simulace i na…

5.1.2021

Michal Kroupa

Krajinářská fotografie - rok 2020

Máme za sebou trošku zvláštní rok, tak se pojďme podívat na krajinářské fotografie, které jste na Fotorádce v uplynulých měsících…

3.1.2021

Michal Balada

Dvojí polarizační filtr aneb využití efektů

Určitě každý známe označení CPL tedy cirkulární polarizační filtr. Každý, kdo tento filtr zná ví také jaký efekt vytváří.…

14.11.2020

Lukáš

Měření expozice: kdy a proč chybuje? Jak na ideální expozici?

Ve fotoaparátu vestavěné měření expozice je velmi užitečné, avšak ne 100% spolehlivé. V jakých případech je potřeba expozimetr…

2.5.2020

Tomáš

Krajinářská fotografie: březen - srpen 2019

Po delší době se pojďme podívat na krajinářské fotografie, které jste na Fotorádce v uplynulých měsících nahráli.

16.9.2019

Michal Balada