Brand

Krajinářská fotografie: Květen - Srpen 2012

Léto pomalu ale jistě končí, a tak tradičně přicházím s krajinářským výběrem za uplynulé měsíce. Fotografií jste do galerie nahráli více než dost a tady jsou alespoň některé z těch, které z mého pohledu stojí za ohlédnutí.

krajinablatenskajc.jpg

Krajina Blatenska JČ autor: eyesforyou

Příjemná česká krajinka s pěkným světlem, autor si počkal na pozdní odpoledne, kdy už je slunce níž a paprsky krásně modelují krajinu.

Výhrady bych měl k příliš velké vinětaci, která je zřejmě postprocesem zesílená. Nemyslím že to snímku přidalo. Další pak je nepříliš šťastně zvolená kompozice. Dominantní alej stromů končí uprostřed fotografie a jako by snímek nepříjemně půlí. Pokud to na daném místě šlo, raději bych viděl více z levé strany a naopak část té pravé oželel.

rannihratonu.jpg

Ranní hra tónů / autor: RomanNZ

Pěkné ranní panorama Novozélandské krajiny. Jediné na čem by chtělo ještě zapracovat je „flekatá“ obloha, kde je vidět lepení jednotlivých snímků. Především v prostřední části.

vpodvecer....jpg

V podvečer... / autor: Dawyx

Už samotný les s kvetoucím divokým česnekem je výborný námět pro krajináře a sám podobné lokality vyhledávám. Ovšem je to též velká výzva a fotografování v protisvětle to celé jen umocňuje. Osobně bych asi volil spíše horizontální snímek, který by zvýraznil zmíněný kvetoucí česnek a snímek by dostal celkově asi větší hloubku. Otázkou pro mě také zůstává nastavení hodnoty ISO na 400. Vždy všem účastníkům svých workshopů doporučuji při fotografování krajiny nastavení na nejnižší možnou hodnotu. Zvyšování nemá důvod, snad jen když nemáte po ruce stativ a snažíte se zkrátit dobu expozice tak, abyste byli schopni fotografovat z ruky. To ale poté nemůžeme mluvit o seriozní krajinářské práci.

ledova.jpg

Ledová / autor: RomanNZ

Další Romanův snímek, další krásné místo a důkaz, že Nový Zéland je pro fotografy rájem. Opět bych vytknul podivnou „flekatost oblohy“. Jinak určitě mrkněte na jeho další snímky, kterými pravidelně zásobuje zdejší galerii, některé opravdu stojí za to.

palavskadominanta.jpg

Pálavská dominanta / autor: Šába

Jeden z posledních dubů, který jako memento ční nad hladinu Nových Mlýnů a dává vzpomenout na to, že tu byl kdysi velice hodnotný lužní les. Sám jsem jej fotit před lety a už tehdy jsem si říkal, že tam dlouho nebude. A přeci zubu času odolává…

Velice dobrá středovka známého solitéru, není co vytknout. Zajímavě by mohla vypadat i černobílá verze.

....prislabourkapodkopecky.....jpg

....přišla bouřka pod kopečky.... / Karamel1

Výborná atmosféra přicházející bouřky. V případě tohoto snímku by se dalo dlouze polemizovat nad tím, zda jsou větve vpravo na škodu, nebo naopak kompozičně vyvažují tmavou oblohu vlevo. Zařadil jsem jej však do výběru hlavně proto, abyste si všichni uvědomili, že dobré fotky nevznikají pouze při východech a západech slunce, ale právě i při radikálních změnách počasí, jakými jsou letní bouřky. Krajina, kudy třeba každý den procházíte, rázem dostává úplně jinou atmosféru. Dramatická oblačnost tak z jinak nezajímavého místa vytvoří velice atraktivní scénu.

Dal bych pozor při zmenšování a doostřování, je zde vidět poměrně velká ztráta detailů.

jedenzposlednichpredpalavou.jpg

Jeden z posledních před Pálavou / autor: aet

Další fotografie nám již známého torza starého dubu na Nových Mlýnech. Výborné načasování a spolu s ním spojené nasvícení jej krásně odpíchnulo od tmavého pozadí. Delší expozice snímku také pomohla.

pohlednicezcest.jpg

Pohlednice z cest / autor: Kankrla

Fajn pohlednicovka z cest, určitě jich má každý z Vás po uplynulém létě spousty. Jen pozor na přílišný efekt polarizačního filtru, jako na této fotce. Vyšší nadmořská výška tento efekt ještě umocňuje.

vetrnerano.jpg Větrné ráno / autor: Pavel Szabo

Další z prostředků, jak svou fotografii ozvláštnit je použití delšího času. Jistě si každý již vyzkoušel delší expozici na tekoucí vodě. Avšak je mnoho dalších možností, jak zaznamenat pohyb v krajinářské fotografii.

Problém mám s nestejnoměrně tmavým stínem, způsobeným přechodovým filtrem, či přílišným vytažením ze stínů spodní části fotografie.

beznazvu.jpg

bez názvu / autor: RomanNZ

Tak ještě jeden velice dobrý Romanův snímek. Není co vytknout, krásně poskládané. Nepíšu to zde poprvé, ale dobrá fotografie je prostě o dobrých podmínkách a správném momentu.

 

Takový byl „letní“ krajinářský výběr. Věřím, že spoustu fotografií ještě nemáte zpracovaných a budete je postupně do galerie vkládat. Snad vám pár výše uvedených postřehů pomůže vyvarovat se některých více či méně viditelných chyb.

Podzim již klepe na dveře, proto nezahálejte a dál fotografujte toto z mého pohledu nejkrásnější roční období, které nás přímo vybízí k zaznamenávání měnící se krajiny všude kolem nás.

Dobré světlo!

Štítky: krajina, fotografujeme

Michal Balada

Michal Balada je cestovatel a fotograf na volné noze, zabývá především krajinářskou fotografií. Mnohaleté zkušenosti potom předává účastníkům svých workshopů a fotoexpedic, pořádaných v České republice i v zahraničí.

Více o něm, jeho tvorbě a nabídce fotografických workshopů naleznete na webu www.michalbalada.com.

Diskuse

Václav

12.9.2012 00:05

Tak ta poslední fotka je super.. gratulace :o)

Anonym

12.9.2012 09:58

Jé...

jsem ve výběru :) Spíš jako odstrašující případ, ale historie se neptá :)

Tomáš

13.9.2012 13:46

No a když už jsme u toho hodnocení tak bych si dovolil autora článku pochválit za skvělý výběr plný velmi užitečných myšlenek a nápadů. Super výběr i skvělé tipy do praxe!

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Fotografujeme

Všechny články kategorie

Jak fotit, když venku mrzne

V návodu k fotoaparátu se dočtete, že je možno fotoaparát používat do teploty 0°C. Ale v mrazu se přesto běžně fotí. Kde je tedy…

1.1.2022

JaroslavJay

Fujifilm CLASSIC Neg. na starších foťácích Fuji

Pokud fotíte do RAF a používáte pro úpravu Capture One, zde je poměrně snadný trik jak využít nejnovější filmové simulace i na…

5.1.2021

Michal Kroupa

Krajinářská fotografie - rok 2020

Máme za sebou trošku zvláštní rok, tak se pojďme podívat na krajinářské fotografie, které jste na Fotorádce v uplynulých měsících…

3.1.2021

Michal Balada

Dvojí polarizační filtr aneb využití efektů

Určitě každý známe označení CPL tedy cirkulární polarizační filtr. Každý, kdo tento filtr zná ví také jaký efekt vytváří.…

14.11.2020

Lukáš

Měření expozice: kdy a proč chybuje? Jak na ideální expozici?

Ve fotoaparátu vestavěné měření expozice je velmi užitečné, avšak ne 100% spolehlivé. V jakých případech je potřeba expozimetr…

2.5.2020

Tomáš

Krajinářská fotografie: březen - srpen 2019

Po delší době se pojďme podívat na krajinářské fotografie, které jste na Fotorádce v uplynulých měsících nahráli.

16.9.2019

Michal Balada