Brand

Krajinářská fotografie - Leden - Duben 2012

Po delší odmlce opět přicházím s výběrem zajímavých krajinářských fotografií, které jste v průběhu uplynulých tří měsíců vložili do galerie fotorádce.
Jaro se zatím příliš nepředvedlo, na některých horách se stále ještě lyžuje, a tak samozřejmě i tento výběr bude především o fotografiích se zimní tematikou

rhonegletscherii..jpg

Rhonegletscher II. / autor: Matej Lovíšek

Výborná scéna ledovce, plazícího se pomalu údolím a na jeho konci jezírka, ukončující jeho pouť. Ke kompozici není, co bych vytknul.  Možná by nebyl k zahození ani čtverec. To by však již snímek mírně ztrácel na prostorovosti. Jediné, co mě trošku tahá za oči, jsou špičky vršků, které se ukazují za levým hřebenem. Kdyby je šlo skrýt za zmíněný skalní masiv, byla by scéna dotažena téměř k dokonalosti. Ovšem to už jsou věci čistě pocitové, kterých si oko běžného diváka s největší pravděpodobností ani nepovšimne.
Díky zatažené obloze a chladnému podání barev z fotografie přímo čiší atmosféra. Technicky též dobře zvládnuté, možná by se hodilo jen mírně prosvětlit levý svah, který je zřejmě ztmaven použitím přechodového filtru.

ajestejednou.jpg

a ještě jednou ta naše louže za městem :-)  / autor: AET

Příjemná odrazovka. Autor se snažil poměrně fádní kompozici oživit něčím do popředí, což snímku jistě prospělo.
Určitě by bylo dobré, prosvětlit protější břeh, zrcadlící se na vodní hladině. Jeví se téměř bez kresby, což je škoda. Obloha vpravo je na můj vkus už příliš tmavá. Řekl bych, že je to práce polarizačního filtru, který rád dělá na širokých ohniscích podobné tmavé „fleky“.  Takže jeho efekt bych raději mírnil.

takuzvyslo.jpg

Tak už vyšlo / autor: RomanNZ

Krásná krajina, měl bych pár drobností.
Co se kompozice týká, vynechal bych linii trávy v popředí , nebo jí dal naopak o něco více prostoru, jinak je to příjemně poskládané.
Druhá výtka by směřovala k vypálené obloze. To by jednoduše řešilo použití přechodového filtru, případně pokud jej zrovna nemáte po ruce, nezbývá než slepit dvě různé expozice.

maluvkypodzimnihoslunce.jpg

Malůvky podzimního slunce  / autor: Stella

Fajn pozápadovka. Ani by nevadilo, že stromy v pozadí jsou jen siluetami. Kdybychom je chtěli mít prokreslené, zcela jistě by se muselo použít několik expozic.  Co však člověka doslova píchne do oka, je větev v levém horním rohu. Stačilo jen udělat krok stranou a byla by pryč, nebo vyretušovat při následném zpracování v počítači. Ani keř v opačném rohu se nezdá úplně ideální.
Další věc. I na této zmenšené fotce není nic pořádně ostré. Když koukám do exifu, vidím že byla použita clona F5 při času 1/100s. Na tak nízké cloně nebude nikdy fotografie pořádně ostrá, chce to více clonit. V tomto případě to bylo zřejmě proto, že nebyl po ruce stativ. Bohužel bez stativu se však krajina seriozně fotografovat nedá.

keporkak.jpg

/ autor: keporkak

Při prvním pohledu si říkám, že jde o velmi dobře vyfotografovanou podzimní scénu s dramatickými mraky a dobrou kompozicí. Při podrobnějším zkoumání si však nejde nevšimnout toho, že jde zřejmě o nepříliš šikovně poskládané HDR či panorama. Jo to patrné především v levé části snímku, kde je nad lesem viditelná další linie toho samého lesa. Na opačné straně se naopak dost rozpadá kresba oblohy. Takže doporučuji, dát se větší práci při post procesu. Ta fotografie má velký potenciál a toto její kvalitu zbytečně sráží.

nasklonkudne.jpg
Na sklonku dne  / autor: KATE

Tak jako jsem u některé z předešlých fotografií radil více clonit, zde by tomu bylo naopak. Kresba při takto vysoké cloně už nebude nejlepší. I zde to bylo ze zjevného důvodu. Autorka se snažila maximálně clonit proto, aby jí slunce vykouzlilo hvězdičku, místo nevzhledného fleku při nízkých clonových číslech. Opět by to nejlépe řešila dvojitá expozice.  Celé popředí a i hory v pozadí by mohly být světlejší.
Kompozičně je snímek vyvážený.

slunecnemore.jpg
Slunečné moře / autor: Johnny D.

Velmi dobrá fotka bez nějakých zásadních výtek.
Jen bych se pokusil zbavit velkého, i když nepříliš rušivého, prasátka ve středu fotky.

zapadaninadsv.janem.jpg
Zapadání nad sv. Jánem / autor: STANDA

Výborná klasika božích muk někde v polích daleko od vyhřátých chalup kdesi ve vsi v údolí. Z fotografie přímo sálá atmosféra chladu ponurého zimního podvečera.
Linky na poli skvěle vedou oko diváka k hlavním motivům.
Jediné, co bych se snažil odstranit, je poměrně velký přepal kolem slunce. Stačilo by použít přechodový filtr a nebo opět spojit více expozic do jedné.

gruppodellepaledisanmartino.jpg
Gruppo delle Pale di San Martino  / autor: ESPERANT

Z této fotky jsem dost rozpačitý. Hlavní motiv v pozadí, kterým je známý masiv v Dolomitech, se tu vyloženě tluče s kameny v popředí. Co s tím? Kameny zcela vypustit, mimochodem stejně jsou již mimo DOF, nebo umístit tak, aby na fotce nepřekážely, ale pomáhaly. Stačilo by ustoupit o krok, dva zpět a snímat z větší výšky, ne od země. Fotografie by tak získala na prostorovosti a vše na scéně by se krásně doplňovalo.

hurnirybnik.jpg

Hurní rybník / autor: Jan Bainar

Parádní odrazovka nafotografovaná v téměř ideálních podmínkách, které v takové lokalitě můžete zastihnout. Po technické stránce není co vytknout. Kompozičně též vyvážené.

Oko mám vycvičené spíš na formát 3:2, takže bych pocitově raději ubral na spodku obrazu, aby více vyniknul ostrůvek, ale to je jen postřeh. Fotka bez debat velmi dobrá.

panorama_vltava.jpg

Panorama – vltava / autor: Patrik Mareška

Protože se jedná o poměrně známý a fotografy hojně navštěvovaný meandr Vltavy, je s čím srovnávat a i tady na Fotorádci jsou k vidění lépe zpracovaná panoramata.  Kompozičně se na tom místě nedá moc nového vymýšlet, výhrady mám proto hlavně k technické kvalitě. Na hladině jsou vidět jednotlivé spoje fotografií, je hodně „flekatá“. Další nepřehlédnutelnou slabinou je přeostření všech blíže se nacházejících objektů ve fotografii.

Rozhodně ale nejde o jednoduchou expozici. Snímání panoramatických snímků v protisvětle je kumšt.

suplikoffka.jpg

Šuplíkoffka / autor: bogo

Ukázka toho, že dobré fotka může vzniknout i za špatného počasí.

Možná by to chtělo nechat trochu více místa v levé části snímku, aby se budovy dostaly více od okraje. Co ale fotografii zbytečně vrhá o několik stupňů níž je technická kvalita. Na obloze přepálená místa a s tím spojená rozsypaná kresba. V ostatních částech snímku pak vlivem špatného zmenšení naprostá ztráta detailů a ostrosti.

 

Tím je výběr fotografií za uplynulé čtyři měsíce uzavřen a těším se na snímky s jarní tematikou.
Dobré světlo!

Štítky: krajina, fotografujeme

Michal Balada

Michal Balada je cestovatel a fotograf na volné noze, zabývá především krajinářskou fotografií. Mnohaleté zkušenosti potom předává účastníkům svých workshopů a fotoexpedic, pořádaných v České republice i v zahraničí.

Více o něm, jeho tvorbě a nabídce fotografických workshopů naleznete na webu www.michalbalada.com.

Diskuse

Václav

7.5.2012 18:50

Rhonegletscher + Meandr Vltavy

Tak v první řadě pochvala Matěje.. ten ledovec je super i když, podobně jako Michala, mě tahá za oko ten přesahující vrcholek.. retuš to spraví :o) V druhé řadě koukám, že se Patrikovi podařilo najít ono místečko a zkopírovat moje oblíbené panorama. Stihnul jarní verzi, ke které jsem se ještě nedostal. Kdy to bylo focený Patriku? ..čekám tam na nějaké kytičky v popředí :o)

Jan Bainar

8.5.2012 14:19

Díky

Díky, těší mě, že má fotografie byla vybrána. Zde je k vidění i v širší verzi ve formátu 3:2: http://www.janbainar.cz/soubory/images/fotogalerie/238_max.jpg

Patrik Mareška

16.5.2012 12:45

Meandr Vltavy

Václav Krpelík: focený to bylo 28.4. nepřijde mi, že by tam rostlo v popředí něco co by pěkně kvetlo, ale jestli se ti to ještě podaří do konce měsíce vyfotit , tak se rád podívám. :)

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Fotografujeme

Všechny články kategorie

Jak fotit, když venku mrzne

V návodu k fotoaparátu se dočtete, že je možno fotoaparát používat do teploty 0°C. Ale v mrazu se přesto běžně fotí. Kde je tedy…

1.1.2022

JaroslavJay

Fujifilm CLASSIC Neg. na starších foťácích Fuji

Pokud fotíte do RAF a používáte pro úpravu Capture One, zde je poměrně snadný trik jak využít nejnovější filmové simulace i na…

5.1.2021

Michal Kroupa

Krajinářská fotografie - rok 2020

Máme za sebou trošku zvláštní rok, tak se pojďme podívat na krajinářské fotografie, které jste na Fotorádce v uplynulých měsících…

3.1.2021

Michal Balada

Dvojí polarizační filtr aneb využití efektů

Určitě každý známe označení CPL tedy cirkulární polarizační filtr. Každý, kdo tento filtr zná ví také jaký efekt vytváří.…

14.11.2020

Lukáš

Měření expozice: kdy a proč chybuje? Jak na ideální expozici?

Ve fotoaparátu vestavěné měření expozice je velmi užitečné, avšak ne 100% spolehlivé. V jakých případech je potřeba expozimetr…

2.5.2020

Tomáš

Krajinářská fotografie: březen - srpen 2019

Po delší době se pojďme podívat na krajinářské fotografie, které jste na Fotorádce v uplynulých měsících nahráli.

16.9.2019

Michal Balada