Brand

Krajinářská fotografie: Leden - Únor 2015

Vypadá to, že zima je pomalu za námi. Podívejme se na fotografie, které jste do galerie vložili za poslední dva měsíce. Dnes vám přinášíme výběr těch nejzajímavějších krajinářských fotek.

marmolada.jpg

Marmolada v posledných lúčoch / autor: MATEJ LOVÍŠEK

Pěkný záběr královny Dolomit, není co vytknout. Skvělé podmínky, ve správný čas na správném místě.

 

 

rozbresknadecinskemsnezniku.jpg

Rozbřesk na Děčínskem Sněžníku / autor: CALLGARO

Fajn západovka. Pozor bych ještě dal na sjednocení oblohy, která je místy mírně „flekatá“.

Osobně mám barvy rád, ale odpůrcům kýčů by mohla způsobit infarkt. Především těm, kteří nikdy nebyli v zimě při západu slunce na horách. Osobně bych lehce stáhnul, ale to je samozřejmě jen věcí autora.

 

 

sardickevlneni.jpg

Šardické vlnění / autor: HAS JOS

Příjemný snímek zvlněných polí, evokující příchod jara. Škoda že se koruna stromu ztrácí v pozadí, ideální by bylo fotit jej ještě olistěný, tak by mnohem více vyniknul. Spodní zelené pole už je neostré, což snímku příliš neprospívá.

 

 

privychoduvkrkonosich.jpg

Při východu v Krkonoších  / autor: KID

Zimní idylka při východu slunce. Klidně by neškodilo nechat víc oblohy na úkor spodní části fotografie, kde se neděje nic zajímavého. Kdyby byly ve sněhu vyfoukané nějaké pěkné struktury, to by byla jiná věc.

 

 

snezka.jpg

Sněžka  / autor: PETR RUFFER

Další fotka z Krkonoš. Příjemné podvečerní slunce modeluje krajinu. Měl bych výhrady ke kompozici. Udělal bych krok, dva doprava. Oddělily by se tak oba hlavní motivy, tady stromek od masivu Sněžky.

 

 

vrannimsvetle.jpg

V ranním světle  / autor: KID

Pěkné světlo, dobře nakomponováno. Jen pozor na práci s polarizačním filtrem. Levá strana oblohy je příliš tmavá.

 

panizima.jpg

Paní zima  / autor: EYESFORYOU

Tak si představuju klasickou zimní náladu ať už na Vysočině, nebo kdekoli jinde v České republice. Velice příjemný snímek, kompozičně vyladěný, vinětce vůbec nevadí, naopak. Černobílá jí sluší.

 

 

zimanaprachni.jpg

Zima na Práchni  / autor: KLASOUNEK

Fotografií Panské skály jsou tisíce, toto je rozhodně jedna z těch mála opravdu povedených, ne jen turistický výcvak od cesty. Fajn kompozice, příjemné barevné podání, dlouhý čas jí jednoznačně pomohl.

Štítky: krajina, fotografujeme

Michal Balada

Michal Balada je cestovatel a fotograf na volné noze, zabývá především krajinářskou fotografií. Mnohaleté zkušenosti potom předává účastníkům svých workshopů a fotoexpedic, pořádaných v České republice i v zahraničí.

Více o něm, jeho tvorbě a nabídce fotografických workshopů naleznete na webu www.michalbalada.com.

Diskuse

Martin

16.3.2015 10:28

Já to mám jako závazek na letošní sezónu, netlacit tak na pilu a dělat o něco méně barevné snímky. Každopádně děkuji za zařazení.

Michal Balada

17.3.2015 13:07

callgaro: Obecně u těch tvých posledních krajin je to na můj vkus příliš fialové, hlavně ve stínech. Může to být třeba i o nastavení monitoru. Vůbec se nechci pouštět do diskuze, co je a není reálné. Ale už to takto té krajině příliš nepřidává.

Martin

18.3.2015 08:53

Monitor budu mít v pohodě, spíše se mi ta dramatická fialová líbí vice. Většinou vzniká vyvazenim bílé, ale chce to najít lepší kompromis. Následuje úprava v niku, kdy třeba u téhle fotky je použita simulace kinofilmu a mírně skylight filtr (ten umí hodně poslat do fialova) na nebe je pak použít ještě tabák. O realitě nemůže být řeč, na druhou stranu když "správně" vyvazim bílou, když použiji "reálné" barvy tak mě fotka nebaví. Respektive když tu reálnou pustim do Niku a pak jí porovnam vyhrává ta vohulenejsi. Ovšem dělám fotky i pro lidi, palce, komentáře zařazení do výběru mě velice těší a tak člověk se občas musí zamyslet.

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Fotografujeme

Všechny články kategorie

Jak fotit, když venku mrzne

V návodu k fotoaparátu se dočtete, že je možno fotoaparát používat do teploty 0°C. Ale v mrazu se přesto běžně fotí. Kde je tedy…

1.1.2022

JaroslavJay

Fujifilm CLASSIC Neg. na starších foťácích Fuji

Pokud fotíte do RAF a používáte pro úpravu Capture One, zde je poměrně snadný trik jak využít nejnovější filmové simulace i na…

5.1.2021

Michal Kroupa

Krajinářská fotografie - rok 2020

Máme za sebou trošku zvláštní rok, tak se pojďme podívat na krajinářské fotografie, které jste na Fotorádce v uplynulých měsících…

3.1.2021

Michal Balada

Dvojí polarizační filtr aneb využití efektů

Určitě každý známe označení CPL tedy cirkulární polarizační filtr. Každý, kdo tento filtr zná ví také jaký efekt vytváří.…

14.11.2020

Lukáš

Měření expozice: kdy a proč chybuje? Jak na ideální expozici?

Ve fotoaparátu vestavěné měření expozice je velmi užitečné, avšak ne 100% spolehlivé. V jakých případech je potřeba expozimetr…

2.5.2020

Tomáš

Krajinářská fotografie: březen - srpen 2019

Po delší době se pojďme podívat na krajinářské fotografie, které jste na Fotorádce v uplynulých měsících nahráli.

16.9.2019

Michal Balada