Brand

Krajinářská fotografie: Listopad - Prosinec 2011

Na začátku roku mi ještě dovolte ohlédnout se za snímky, které se objevily v krajinářské galerii na sklonku roku minulého.

Zima si bohužel postavila hlavu a ne a ne nám nadělit pořádnou sněhovou nadílku, proto převažují fotografie podzimní.

dacascoss.jpg

Západ / autor: dacascoss

Promarněná příležitost. Krásná podzimní scéna, mlha v několika vrstvách, shluk stromů, pár do ruda zbarvených mraků na obzoru, není co víc si přát.

Bohužel kompozičně to chtělo řešit jinak. Píši to tu zas a znova, horizont v polovině fotografie při úplně vymetené obloze je chybou. Stačilo jen sklonit objektiv trošku níž.

Po technické stránce to též není dobré. Barvy jsou dost divoké a kresba špatná. Možná je to jen špatným zmenšením, což by byla ta lepší z variant.

Chce to ještě zapracovat, ale potenciál vidím veliký.

eyesforyou.jpg

/ autor: eyesforyou

Trošku bych potahal za křivky, úplně tam chybí černá i bílá. Jinak ale fajn místo a z podobných fotek vždy vyzařuje zvláštní, uklidňující atmosféra.

mates28.jpg

Podzimní ráno / autor: Mates28

Tady není co vytknout, kompozičně na výbornou, možná bych se jako u předchozí přimluvil za BW (černobílou) verzi, většinou podobné snímky lépe vyniknou. Barvy neodvádí pozornost a oko se může lépe soustředit. Ale to je jen subjektivní pocit.

marekjwrc.jpg

Inverze / autor: marekjwrc

Stejný problém jako u první fotografie. Ach ten horizont.

Opět zajímavé místo na hřebenech Jeseníků, opět poměrně pěkné podmínky.

Místo vkládání podpisu do fotografie a podobných věcí je lepší se nejdříve zabývat tím, jak vytěžit z daného místa a podmínek maximum.

Fleky na obloze značící nečistoty na čipu snad už ani není důležité zmiňovat. Mimo to, fotografie padá k pravé straně. Je to dost častý problém, řešením je stativ s vodováhou, nebo malá vodováha do sáněk pro blesk.

matej.jpg

prebúdzanie s Tofana di Rozes / autor: Matej Lovíšek

Měl bych pár drobností. Především na obloze jsou vidět spoje jednotlivých fotografií, to se ale dá celkem lehce, jak rád říkám poladit. Jinak je technická kvalita na vysoké úrovni. Snad jen ještě ztmavení skály vpravo přechodovým filtrem by chtělo příště pohlídat.

Co je to pro mě dost rozporuplné, je kompozice. Snaha o zajímavé popředí je správná, ovšem chtělo to udělat pár kroků stranou. Tlučou se tu dva výrazné motivy, které jsou ještě k tomu umístěny nad sebou, velmi blízko středu fotky. Samozřejmě mám na mysli Tofany a pod nimi skálu v popředí. Další na co bych se ještě zaměřil je fakt, že již zmíněná skála, která je ve stínu září mnohem víc, než nasvícené vrcholy v pozadí. Takže lokálně trochu ztmavit.

standa.jpg

Cestou po žluté / autor: Standa

Fajn scéna mlžného lesa, prosvíceného paprsky slunce. U podobných fotek doporučuji dávat pozor na kácející se linie. Zde to není až tolik markantní, ale přece jen bych ještě lehce rovnal.

karelklasna.jpg

z cyklu " Šumava v barvách " / autor: Karel Klasna

Karel se svým snímkem samozřejmě také nemůže chybět. Dnes je to klasický formát. Použití širokého ohniska perfektně vtahuje diváka do scény.

Zcela jistě to zde nepíši poprvé. Dobrá fotografie se prostě musí vychodit. Musíte znát místa, kam a kdy jít, aby byla šance, něco zajímavého nafotit. Někdy se to povede, jindy méně. Tady se to myslím, povedlo.

janbainar.jpg

Svítání v Nízkých Tatrách / autor: Jan Bainar

Pěkné místo, složité podmínky. Autor se s nimi popasoval statečně. Na čem bych možná ještě trošku zapracoval, je příliš zářící obloha. Další poznámku bych měl ke kroutícímu se horizontu. Fotka je dost malá, proto se bohužel více ukazují nedostatky, ve velkém formátu to bude jiné kafe. Pěkná je.

Takže dodatečně přeji všem vše nejlepší v novém roce 2012 a jen samé dobré světlo.

Doufejme, že se v dalším výběru konečně objeví fotografie se zimní tematikou. Uvidíme, co si na nás ještě zima přichystá.

 

Štítky: krajina, fotografujeme

Michal Balada

Michal Balada je cestovatel a fotograf na volné noze, zabývá především krajinářskou fotografií. Mnohaleté zkušenosti potom předává účastníkům svých workshopů a fotoexpedic, pořádaných v České republice i v zahraničí.

Více o něm, jeho tvorbě a nabídce fotografických workshopů naleznete na webu www.michalbalada.com.

Diskuse

eyesforyou

11.1.2012 07:56

eyesforyou

Díky Michale, za hodnocení a fundované připomínky k fotografiím. Je vždycky dobré vidět svou fotku očima někoho jiného a jen palce nahoru mnoho neřeknou. Díky.

dacascoss

11.1.2012 12:40

Rovněž děkuji za komentář, jsem přece jen začátečník a připomínkami ostatních se učím. Díky

Michal Balada

11.1.2012 13:19

Jen připomínám, že nemám patent na rozum, takže obecně pokud by měl někdo jakékoliv výhrady, sem s nimi. Proto to píšu.

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Fotografujeme

Všechny články kategorie

Jak fotit, když venku mrzne

V návodu k fotoaparátu se dočtete, že je možno fotoaparát používat do teploty 0°C. Ale v mrazu se přesto běžně fotí. Kde je tedy…

1.1.2022

JaroslavJay

Fujifilm CLASSIC Neg. na starších foťácích Fuji

Pokud fotíte do RAF a používáte pro úpravu Capture One, zde je poměrně snadný trik jak využít nejnovější filmové simulace i na…

5.1.2021

Michal Kroupa

Krajinářská fotografie - rok 2020

Máme za sebou trošku zvláštní rok, tak se pojďme podívat na krajinářské fotografie, které jste na Fotorádce v uplynulých měsících…

3.1.2021

Michal Balada

Dvojí polarizační filtr aneb využití efektů

Určitě každý známe označení CPL tedy cirkulární polarizační filtr. Každý, kdo tento filtr zná ví také jaký efekt vytváří.…

14.11.2020

Lukáš

Měření expozice: kdy a proč chybuje? Jak na ideální expozici?

Ve fotoaparátu vestavěné měření expozice je velmi užitečné, avšak ne 100% spolehlivé. V jakých případech je potřeba expozimetr…

2.5.2020

Tomáš

Krajinářská fotografie: březen - srpen 2019

Po delší době se pojďme podívat na krajinářské fotografie, které jste na Fotorádce v uplynulých měsících nahráli.

16.9.2019

Michal Balada