Brand

Krajinářská fotografie: září - listopad 2018

Podzim byl letos opravdu povedený, v podstatě navázal na horké léto. Bohužel nebyl příliš vlhký, přesto se v galerii objevilo mnoho fotek s ranními mlhami, takže nastal čas ohlédnout se za snímky, které jste do galerie Fotorádce za poslední tři kalendářní měsíce vložili. 

Podzimní cestičky.jpg

Podzimní cestičky / autor: Honza

Fajn podzimní atmosféra i povedená kompozice se zakomponovanou cestičkou. Velké výhrady bych však měl k technické kvalitě snímku. Kromě popředí tam není v podstatě nic ostré.

Lechtalské Alpy.jpg

Lechtalské Alpy / autor: Mirek

Povedené panorama Alp, kompozičně téměř bez výhrad. Pokud to šlo, rád bych viděl ještě kousek víc vlevo, tím by se dominantní vrchol dostal více od okraje snímku.

Velká škoda, že byla focená v mizerném světle, kdy je krajina plochá. Právě světlo mohlo z průměrné fotky udělat výbornou. večerní Dolomity.jpg

Večerní Dolomity / autor: Kid

Skvělé podmínky, krásné světlo, povedená fotografie, není co vytknout. Možná snad jen, trochu méně popředí, které není tolik zajímavé, jako zbytek scény, ale to je jen detail. Případně ztmavit mírně oblohu, mraky by tím dostaly na dramatičnosti. ráno u jezera maligne.jpg

Ráno u jezera Maligne / autor: Jari

Kompozičně pěkné, krajina parádní, to je bez debat. Jen pozor, maličko se kácí k levé straně.

Se zpracováním to úplně ideální není. Nelíbí se mě vyvážení bílé, snímek je podivně do žluta a pozor na zmenšení a doostření, nevidím tam ostrého v podstatě vůbec nic. Předpokládám, že fotka byla nafocena dobře, tak na toto pozor. Pálava podvečr.jpg

Pálava Podvečer / autor: texis

Peru se s kompozicí. Cesta dole odvádí pozornost od nejzajímavější části snímku, tedy Pálavských vrchů a Nových mlýnů. Stáhnul bych též modrou ve stínech,  je jí tam příliš. Svítání v Krkonoších.jpg

Svítání v Krkonoších / autor: Petr Ruffer

Skvělé podmínky, fajn kompozičně. Ke zpracování bych měl snad jen jemné výhrady v tom, že kdyby bylo snímáno na více expozic a následně se lepilo, docílilo by se prosvětlení poměrně tmavého protějšího břehu. Východ slunce ve Filipově Huti.jpg

Východ slunce ve Filipově Huti / autor: ZH6

Opět pro krajináře vysněné podmínky při východu slunce. Ale též velmi extrémní pro čip fotoaparátu, který nemá ani zdaleka tak velký dynamický rozsah, jako lidské oko. Tady se to projevilo na obloze, kde je poměrně dost přeexponovaných míst. Na to pozor, bez lepení expozic podobný tip snímků prostě nelze pořídit. Mléčná dráha nad Smrkem II.jpg

Mléčná dráha nad Smrkem II / autor: Jiří

Podařený snímek jak po kompoziční, tak technické stránce. Je s podivem, že při tak velkém světelném znečištění lze vůbec takto pěkný snímek pořídit.

Uvažoval bych jen nad retušováním čar od družic, ty zbytečně ruší.

 Závoj.jpg

Závoj / autor: Josef

Pěkný snímek vodopádu. Zvolený expoziční čas tak akorát, žádné mléko ani úplně zmražený pohyb.

Barvy se mě úplně nepozdávají, celý snímek je žluto-zelený, na to pozor.

most do neba.jpg

Most do neba / autor: Stefan

Duha není zase tak obvyklý jev a vyfotit jí je často dílem náhody. Autorovi se povedlo k tomu všemu ještě i celkem slušně komponovat, takže za mě velmi povedené. Olomouc pod mlhou.jpg

Olomouc pod mlhou / autor: Petr

Skvělé podmínky, fajn zpracování.

Zamýšlím se nad tím, že bych celou fotku asi raději viděl laděnou do studených barev, protože ty před východem slunce drtivě převažují. Soumrak.jpg

Soumrak / autor: Honza

Velmi pěkná obloha při západu slunce, zpracování o něco horší. Nevidím důvod proč dávat v krajině ISO více než 100. Zde 500 zřejmě protože bylo snímáno z ruky? Stativ je ale ke kvalitnímu snímku v podobných podmínkách prostě nepostradatelný. Velkého přepalu v okolí slunce se lze zbavit jen lepením více expozic. Mohla by být celkově světlejší.

 památný strom u prahy.jpg

Památný strom u Prahy / autor: Radim Šalša

Mám tyhle solitéry rád. Krásná fotka.

K technické kvalitě se nemůžu vyjádřit, protože jí auto vložil tak malou, že to prostě nelze. Dal bych pozor na zvolenou clonu, clonové číslo 20 už je vážně moc a na kvalitě snímku to bude znát.

Okno do jesene.jpg

Okno do Jesene / autor: Josef M. Oravec

Krásná podzimní fotka. Trošku mě ruší popředí mimo hloubku ostrosti, ale mohl to být i záměr. Přimlouval bych se za trošku teplejší barvy.

velká fatra.jpg

Velká Fatra / autor: Radek

Velice pěkná fotka, skvělé podmínky. Trošičku bych zesvětlil popředí po stranách, zdá se mně hlavně vpravo zbytečně moc tmavé. K dokonalosti by už zbývalo jen odretušovat pár malých odlesků od slunka.

podzim v lese.jpg

Podzim v lese / autor: Petr

Fajn atmosféra, měl bych jedinou větší výhradu. K postavě… je tam sice skvělá, určitě bych jí do snímku zahrnul, ale kdyby tak chtěla udělat krok-dva dopředu a nedotýkala se v obrazu stromu za sebou, to by byla paráda.

Sulovské skaly.jpg

Súľovské skaly / autor: Ladislav

Súľovské skály jsou perfektním místem pro podzimní krajinářské snímky. Tady bych vytknul jediné. Autor měl být na stanovišti na východ slunce, kdy světlo krásně modeluje krajinu a ta hraje barvami. Takto je na snímku ještě žádoucí mlha v údolích, ale světlo je již ploché a nezajímavé. Roques García.jpg

Roques García / autor: Pavel

Povedená fotka. Možná bych dal ještě více prostoru popředí na úkor oblohy, která je bez mráčku, případně bych pomocí vyšší použité clony „vykouzlil“ hezčí hvězdičku z paprsků slunce a následně slepil do jedné expozice, ale to jsou jen detaily.

 

 

Štítky:

Michal Balada

Michal Balada je cestovatel a fotograf na volné noze, zabývá především krajinářskou fotografií. Mnohaleté zkušenosti potom předává účastníkům svých workshopů a fotoexpedic, pořádaných v České republice i v zahraničí.

Více o něm, jeho tvorbě a nabídce fotografických workshopů naleznete na webu www.michalbalada.com.

Diskuse

Nikdo zatím nenapsal žádný komentář. Buďte první!
Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Fotografujeme

Všechny články kategorie

Jak fotit, když venku mrzne

V návodu k fotoaparátu se dočtete, že je možno fotoaparát používat do teploty 0°C. Ale v mrazu se přesto běžně fotí. Kde je tedy…

1.1.2022

JaroslavJay

Fujifilm CLASSIC Neg. na starších foťácích Fuji

Pokud fotíte do RAF a používáte pro úpravu Capture One, zde je poměrně snadný trik jak využít nejnovější filmové simulace i na…

5.1.2021

Michal Kroupa

Krajinářská fotografie - rok 2020

Máme za sebou trošku zvláštní rok, tak se pojďme podívat na krajinářské fotografie, které jste na Fotorádce v uplynulých měsících…

3.1.2021

Michal Balada

Dvojí polarizační filtr aneb využití efektů

Určitě každý známe označení CPL tedy cirkulární polarizační filtr. Každý, kdo tento filtr zná ví také jaký efekt vytváří.…

14.11.2020

Lukáš

Měření expozice: kdy a proč chybuje? Jak na ideální expozici?

Ve fotoaparátu vestavěné měření expozice je velmi užitečné, avšak ne 100% spolehlivé. V jakých případech je potřeba expozimetr…

2.5.2020

Tomáš

Krajinářská fotografie: březen - srpen 2019

Po delší době se pojďme podívat na krajinářské fotografie, které jste na Fotorádce v uplynulých měsících nahráli.

16.9.2019

Michal Balada