Brand

Peklo u Nového Města nad Metují

Protože počasí posledních dní příliš léto nepřipomíná, přicházím s typem na atraktivní fotografickou lokalitu, pro kterou jsou deštivé dny přímo ideální. Je snadno přístupná a na fyzickou kondici velice nenáročná, takže si zde může přijít na své opravdu každý krajinář.

peklo1.jpg

Peklem se nazývá osada v romantickém údolí řeky Metuje, klikatící se mezi Náchodem a Novým Městem nad Metují na východě Čech pod Orlickými horami.

Toto hluboké cca 10 kilometrů dlouhé údolí má své kouzlo v každém ročním období, avšak na podzim, nebo při deštích se z něho stává téměř fotografický ráj. A to především díky místním bukovým lesům. V samém středu Pekelského údolí, u soutoku Metuje s říčkou Olešenkou se nachází Bartoňova útulna, vhodná k občerstvení nebo i přespání. Jedná se o bývalý mlýn, který známý architekt Dušan Jurkovič přestavěl na turistickou chatu.

Nás bude zajímat především úsek toku mezi Peklem a Novým Městem n. M., kde se řeka zařezává do hlubokého kaňonu a překonává četné peřeje.

Auto je vhodné nechat hned za prvním mostem ve směru od Nového Města. Přes řeku se tu klene starý most pro pěší a právě ten nás dovede na červeně značenou turistickou cestu, která nás tímto téměř nedotčeným koutem přírody provede. Celých pět kilometrů až k Bartoňově útulně vede těsně podél vody, proto můžete fotografovat prakticky všude, kde si jen usmyslíte. Jako velice pozitivní beru také fakt, že zde neproudí davy turistů a při horším počasí, které je pro fotografování vody nejpříhodnější, jste tu celé hodiny úplně sami.
peklo4.jpg

Pokud se chcete těmito místy jen procházet, pak vyražte kdykoliv. Pokud však máte v plánu nafotit pěkné snímky, je vhodné vyrazit brzy ráno, v lepším případě ráno po větším dešti, kdy se z vodní hladiny zvedá pára. Právě tento mlžný opar dodá fotkám neopakovatelnou atmosféru. Dá se všeobecně říci, že je vždy lepší, fotografovat vodu přímo v dešti, nebo těsně po něm, protože barvy na výsledných fotografiích jsou mnohem živější, nežli za sucha. A máte-li pak trochu štěstí, prosvítí Vám mlhu nad hladinou sluneční paprsky, které fotce dodají neopakovatelnou atmosféru.

peklo3.jpg

Pokud nebudete hluční, můžete zde vyfotografovat i Ledňáčky, nebo lovící Volavky. Jen pouhé sledování těchto nádherných ptáku je pastvou pro oči.

Po zmiňovaných pěti kilometrech se dostanete k dalšímu mostku, po kterém se již dostanete ke zmiňované chatě.

peklo5.jpg

Pokud by Vám to nestačilo, můžete se vydat dál po červené, proti proudu Olešenky. Říčku dalších několik kilometrů kopíruje stará asfaltová cesta a i zde se dají v balvanitém korytu nasnímat zajímavé úlovky.

Další variantou je pokračování podél Metuje až k Náchodu a to po žluté turistické značce. Zde však teče řeka poměrně líně v již otevřenějším údolí a není tu proto tolik zajímavých míst. Podél vody vede téměř nová asfaltová cesta vhodná spíše pro jízdu na kole či kolečkových bruslích.

peklo2.jpg

Pokud v těchto místech hned na první pokus nenafotíte "životní záběry" nevěšte hlavu, krajinářská fotografie není jako fotografování v ateliéru, kde si vytvoříte podmínky přesně takové, jaké je chcete mít. Vracejte se a ona Vás příroda jednou mile překvapí a naservíruje ty pravé podmínky, pak už je to jen a jen na Vašem umění...

Shrnutí:

Délka základní trasy: nenáročných cca 10 km (Nové Město n. M – Peklo a zpět)

Parkování: při příjezdu od Nového Města "plácek" po levé straně cesty u mostu přes řeku

Občerstvení a ubytování: Bartoňova útulna

Více fotografií a nabídku workshpů i do těchto míst naleznete zde: www.michalbalada.com

Michal Balada

Michal Balada je cestovatel a fotograf na volné noze, zabývá především krajinářskou fotografií. Mnohaleté zkušenosti potom předává účastníkům svých workshopů a fotoexpedic, pořádaných v České republice i v zahraničí.

Více o něm, jeho tvorbě a nabídce fotografických workshopů naleznete na webu www.michalbalada.com.

Diskuse

Nikdo zatím nenapsal žádný komentář. Buďte první!
Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Fotografujeme

Všechny články kategorie

Jak fotit, když venku mrzne

V návodu k fotoaparátu se dočtete, že je možno fotoaparát používat do teploty 0°C. Ale v mrazu se přesto běžně fotí. Kde je tedy…

1.1.2022

JaroslavJay

Fujifilm CLASSIC Neg. na starších foťácích Fuji

Pokud fotíte do RAF a používáte pro úpravu Capture One, zde je poměrně snadný trik jak využít nejnovější filmové simulace i na…

5.1.2021

Michal Kroupa

Krajinářská fotografie - rok 2020

Máme za sebou trošku zvláštní rok, tak se pojďme podívat na krajinářské fotografie, které jste na Fotorádce v uplynulých měsících…

3.1.2021

Michal Balada

Dvojí polarizační filtr aneb využití efektů

Určitě každý známe označení CPL tedy cirkulární polarizační filtr. Každý, kdo tento filtr zná ví také jaký efekt vytváří.…

14.11.2020

Lukáš

Měření expozice: kdy a proč chybuje? Jak na ideální expozici?

Ve fotoaparátu vestavěné měření expozice je velmi užitečné, avšak ne 100% spolehlivé. V jakých případech je potřeba expozimetr…

2.5.2020

Tomáš

Krajinářská fotografie: březen - srpen 2019

Po delší době se pojďme podívat na krajinářské fotografie, které jste na Fotorádce v uplynulých měsících nahráli.

16.9.2019

Michal Balada