Brand
Blog

Fotografování se zábleskovými světly 3

Tento postup je spíše univerzální a hodí se např. pro focení do levnějších letáků a e-shopů, kde je potřeba co nejrychleji nafotit a upravit velké množství fotografiií s co nejmenšími náklady.

K focení produktů jsou ideální cca 3-4 zdroje světla. V tomto případě jsem použil Millennie EC a ECD, sílu záblesků volíme podle toho jaké clony potřebujeme dosáhnout (pokud chceme mít vše ostré, tak je dobré používat clony kolem f8, f11 - záleží také na tom jaké možnosti má objektiv, který při práci používáme u některých se s vyšším clonovým číslem podstatně zhoršuje kresba) Ideální výkon je kolem 500-600 Ws, ale nechá se pracovat i s 300 Ws (někdy je u slabších světel potřeba svítit více zblízka, nebo zvýšit ISO).

Nejprve si zvolíme hlavní světlo. V tomto případě jsem měl poměrně komplikovaný produkt, který měl kromě černého povrchu i vnitřek vystlaný jemnými černými chloupky a bylo potřeba, aby byla kresba vnitřku dobře vidět. Proto jsem jako hlavní zdroj světla použil parabolu o průměru 1,7m, která dává prostorové světlo a fotograf ji může mít za zády, aniž by si stínil. Jistě někdo namítne, že parabolu má málo kdo, ale podobný efekt se dá dosáhnout třeba i s BIG Umbrellou, která je cenově dostupná. Na fotoaparátu je potřeba nastavit synchročas 1/125-160 a požadovanou clonu (f11) a regulovat intenzitu světla tak, aby byla kresba vnitřku produktu dostatečně zřetelná a zároveň nebyly okraje modelu přepálené.

Pak je potřeba vyřešit pozadí. Měl jsem bílý stůl (s menšími defekty) a vzadu bílé pozadí, které už bylo méně nasvícené a táhlo mírně do šedých tónů. Proto jsem umístil zprava softbox, který jsem namířil do pozadí a tím ho plynule nasvítil. !Je třeba dát velký pozor, aby toto druhé světlo nesvítilo na model, protože by snadno mohlo přepálit jeho okraje a fotku pokazit. Proto jsem použil softbox s voštinou, který je směrovější a toto riziko snižuje. Pokud voštinu nemáte, nechá se mezi softbox a model dát např. odrazná deska, která bude model chránit před přepálením.
Kresba uvnitř modelu je zřetelná, pozadí je vysvícené a hrana stolu se krásně ztratila. Zatím se mi ale nelíbí levá strana modelu, která je svícená jedním světlem a působí poněkud ploše a také stín pod modelem mi vadí. Proto umístím z leva další světlo (opět se softboxem a voštinou) v tomto konkrétním případě jsem použil stripbox "na ležato" (bohužel mi to v tom diagramu nejde přesně zobrazit). Tím nasvítím produkt mírně shora, aby byl plastičtější a zároveň vysvítím stůl a tím mi zmizí většina stínů i defekty na desce stolu. Odražené světlo od stolu navíc vykreslí levou spodní stranu modelu a hned to vypadá lépe viz další obrázek:

S výslednou fotografií už jsem poměrně spokojený (na to že nejde do tisku a bude použita jen v malém rozlišení v e-shopu), zbyl tam sice ještě lehký stín pod produktem, ale ten spíše dodává fotografii na reálnosti, než aby rušil. Pokud je potřeba zbavit se stínu beze zbytku, můžeme to udělat v postprocesu např. v Photoshopu (což je při větším množství fotografií trochu zdlouhavé), nebo použít čtvrté světlo. V tomto případě by jsme produkt položili na prosvětlovací foto stolek (na menší produkty stačí i skládací, na těžší předměty je potřeba bytelnější např. fotostůl QH-Y100, protože tenká deska se prohýbá a předměty pak nestojí rovně). Světlo umístíme zezadu od spodu a dbáme na to, aby přechod byl pozvolný (proto použijeme softbox, či odraznou plochu) a nepřepálily se nám kontury spodní strany modelu přílišnou intenzitou spodního světla.
Pro úplnost jsem ještě udělal jednu fotografii s vypnutým pravým světlem, které mi nasvěcovalo pozadí, aby bylo vidět jaký má na výslednou fotografii vliv (kromě pozadí mi odražené světlo nasvěcuje mírně i desku stolu, která také o něco ztmavla, když je světlo vypnuté).

No a to je asi tak v kostce vše, třeba to někomu pomůže při focení.

Štítky:

Diskuse

Pavel Holman

19.1.2012 20:59

Poučný :)

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Fotografujeme

Všechny články kategorie

Jak fotit, když venku mrzne

V návodu k fotoaparátu se dočtete, že je možno fotoaparát používat do teploty 0°C. Ale v mrazu se přesto běžně fotí. Kde je tedy…

1.1.2022

JaroslavJay

Fujifilm CLASSIC Neg. na starších foťácích Fuji

Pokud fotíte do RAF a používáte pro úpravu Capture One, zde je poměrně snadný trik jak využít nejnovější filmové simulace i na…

5.1.2021

Michal Kroupa

Krajinářská fotografie - rok 2020

Máme za sebou trošku zvláštní rok, tak se pojďme podívat na krajinářské fotografie, které jste na Fotorádce v uplynulých měsících…

3.1.2021

Michal Balada

Dvojí polarizační filtr aneb využití efektů

Určitě každý známe označení CPL tedy cirkulární polarizační filtr. Každý, kdo tento filtr zná ví také jaký efekt vytváří.…

14.11.2020

Lukáš

Měření expozice: kdy a proč chybuje? Jak na ideální expozici?

Ve fotoaparátu vestavěné měření expozice je velmi užitečné, avšak ne 100% spolehlivé. V jakých případech je potřeba expozimetr…

2.5.2020

Tomáš

Krajinářská fotografie: březen - srpen 2019

Po delší době se pojďme podívat na krajinářské fotografie, které jste na Fotorádce v uplynulých měsících nahráli.

16.9.2019

Michal Balada