Fujifilm CLASSIC Neg. na starších foťácích Fuji
Fuji s představením prakticky každého zásadního foťáku přidá novou filmovou simulaci. V roce 2012 to byly v případě legendárního modelu X-Pro1 filmové simulace PROVIA, VELVIA, ASTIA a PRO Neg.Hi. V roce 2014 byl uveden CLASSIC CHROME, který dává fotkám nižší saturaci a nádhernou tonalitu. Dále pak v roce 2016 společně s X-Pro2 následovala černobílá simulace ACROS. Roku 2018 u Fuji X-H1 byla uvedena simulace ETERNA, která se hodí především pro natáčení videa. Konečně pak roku 2019 byly představeny u modelů X-Pro3 a X-T4 simulace CLASSIC Neg. a ETERNA BLEACH BYPASS.
Bohužel majitelé starších foťáků Fuji se často nedočkají přidání těchto barevných profilů přes nový firmware. Pokud fotíte do JPG a chcete všechny filmové simulace od Fuji, musíte si jedině koupit nejnovější foťák. Pokud však fotíte do RAF a používáte pro úpravu Capture One, existuje poměrně snadný trik jak např. z Fuji X-H1 dostat fotky za použití filmové simulace CLASSIC Neg. (návod pro MAC a pro ETERNA BLEACH BYPASS je velmi podobný).
1. Otevřít složku “Film Curves“ v nainstalovaném programu Capture One: Program Files\Phase One\Capture One\Film Curves
2. Ve složce jsou dostupné filmové simulace pro jednotlivé foťáky. Nejprve je potřeba najít .fcrv soubor pro CLASSIC NEGATIVE – např. “Fuji XPRO3-Fujifilm CLASSIC NEGATIVE.fcrv“ a přejmenovat podle používaného foťáku např. na “FujiXH1-Fujifilm CLASSIC NEGATIVE.fcrv“.
3. Dále pak stejně jako v předchozím bodě přejmenovat devět .P1X souborů pro CLASSIC NEGATIVE (mají v názvu vždy “CN“).
Po zapnutí Capture One by se měla objevit simulace “CLASSIC NEGATIVE“.
Pár ukázkových fotek z Fuji X-H1 při použití filmové simulace CLASSIC Neg.
Michal Kroupa
Michal Kroupa je milovník fototechniky, buněčný fyziolog, optimista a nejmladší z trojice členů KK FOTO www.facebook.com/fotokaka. Věnuje se převážně portrétní, svatební a glamour fotografii. Má slabost pro Leicu, Carl Zeiss, plnoformátové zrcadlovky, mirrorless fotoaparáty a světelné objektivy. Ve volném čase rád testuje vše, co slouží k zachycení okamžiku.
Diskuse
6.1.2021 08:58
I když Fuji nemám, dobrou radu dokážu ocenit,´.
Jen si probůh opravte to focení do "RAF".
6.1.2021 09:21
Pavel: Jde o to, že rawy z fuji mají příponu RAF.
Jinak Classic Negative je fajn, mám X-T30 a CaptureOne mi ho nabízí sám v základu, když upravuji fotku.
6.1.2021 10:53
6.1.2021 11:44
10.1.2021 11:20
Tak za RAF se omlouvám, žil jsem v domnění, že Fuji fotí do DNG. Stejně to vypadá divně...
8.3.2021 14:29
Neumíte prosím pomoci s bodem č. 1 v článku? Kde v prostředí OSX najdu cestu k oněm souborům prosím? Nemohu to prostě najít. Předm díky za info bude li to ve vašich silách.
8.3.2021 14:29
Neumíte prosím pomoci s bodem č. 1 v článku? Kde v prostředí OSX najdu cestu k oněm souborům? Nemohu to prostě najít. Předm díky za info bude li to ve vašich silách.
Další články z kategorie Fotografujeme
Všechny články kategorieJak fotit, když venku mrzne
V návodu k fotoaparátu se dočtete, že je možno fotoaparát používat do teploty 0°C. Ale v mrazu se přesto běžně fotí. Kde je tedy…
1.1.2022
Fujifilm CLASSIC Neg. na starších foťácích Fuji
Pokud fotíte do RAF a používáte pro úpravu Capture One, zde je poměrně snadný trik jak využít nejnovější filmové simulace i na…
5.1.2021
Krajinářská fotografie - rok 2020
Máme za sebou trošku zvláštní rok, tak se pojďme podívat na krajinářské fotografie, které jste na Fotorádce v uplynulých měsících…
3.1.2021
Dvojí polarizační filtr aneb využití efektů
Určitě každý známe označení CPL tedy cirkulární polarizační filtr. Každý, kdo tento filtr zná ví také jaký efekt vytváří.…
14.11.2020
Měření expozice: kdy a proč chybuje? Jak na ideální expozici?
Ve fotoaparátu vestavěné měření expozice je velmi užitečné, avšak ne 100% spolehlivé. V jakých případech je potřeba expozimetr…
2.5.2020
Krajinářská fotografie: březen - srpen 2019
Po delší době se pojďme podívat na krajinářské fotografie, které jste na Fotorádce v uplynulých měsících nahráli.
16.9.2019
Oblíbené články
Kategorie článků
Pište vlastní články
Vyznáte se ve fotografii? Máte ostatním co říci? Pomáhejte nám vytvářet zajímavý obsah Fotorádce.