Brand

Jak čistit objektivy a celkově pečovat o optiku

čištění objektivů a optiky

Zašpiněný objektiv je to, čemu se nevyhne žádný fotograf. I při sebelepší péči se na objektivu časem usadí prachové a jiné nečistoty. A když už to není objektiv, tak ochranný filtr, který je také potřeba jednou za čas vyčistit.

Jak bezpečně vyčistit zašpiněný objektiv nebo filtr a jak vůbec pečovat o optiku? Jak často objektivy čistit a čím? Nejen to se dozvíte v následujícím článku.

V oblasti fotografování se používá takové úsloví, že nejlepší čištění je žádné čištění. A je to svatá pravda. Samozřejmě nelze celý život fotit s objektivy, aniž by se zaprášily, znečistily a nebo doslova pořádně zaneřádily (to například při focení v drsných klimatických podmínkách).

Ještě než si ukážeme, jak optiku čistit, zastavme se krátce u tématiky pojednávající o tom, jak nejlépe objektivy chránit před znečištěním.

Jak pečovat o objektivy, aneb jak se vyhnout častému čištění

Ačkoliv jsou na dnes vyráběných objektivech často nanášeny vrstvy, které jsou velmi odolné proti poškrábání, zůstávají objektivy jemnou optikou, se kterou je radno zacházet opatrně.

Nebudu zde rozebírat to, že je dobré nepoužívaný objektiv chránit krytkou a že bychom si občas měli z brašny a fotobatohu vyklepat ten bordýlek, který se tam v průběhu let nanese. Chtěl bych se spíše dotknout tématiky ochranných filtrů.

čištění objektivů a optiky

Objektivy lze totiž preventivně chránit pomocí fotografických filtrů. V praxi se k tomu nejčastěji používá UV filtr. Takový filtr můžete mít na objektivu stále nasazen, čímž objektiv chráníte. Je to výhodné a efektivní, pokud používáte kvalitní filtr.

Jistě si ale říkáte, proč zrovna UV filtr? Proč ne nějaký jiný?

UV filtr se pro účely ochrany objektivu používá proto, že je zcela neutrální. Nijak neovlivňuje vzhled fotografií a proto je pro tyto účely velmi vhodný. Na teleobjektivy se ještě často používá Skylight filtr.

Skylight filtr totiž mírně potlačuje tu část spektra světla, kterou vnímáme jako azurovou - a tím velmi zlehka otepluje vzhled fotografií. A jelikož teleobjektivy většinou používáme pro fotografování vzdálenějších objektů, kde se více projevuje takzvané modrání dálek, je Skylight filtr pro tyto účely ideální.

Mírně potlačí namodralý obzor a navíc ještě ochrání teleobjektiv. Jeho účinky jsou však v základním provedení velmi slabé a občas téměř neviditelné - takže se není potřeba bát, že by snímky táhly do příliš teplých odstínů.

Musím zde ale dodat, že je naprosto kontraproduktivní používat jako ochranu objektivu ultra levné filtry. Nekvalitní filtr totiž dokáže zcela znehodnotit výkon jinak výborného objektivu - proto není rozumné na ochranných filtrech nějak přehnaně šetřit.

Nyní již víme, že je výhodné používat filtr jako ochranný prostředek pro objektiv. Jenže i filtr se jednou zanese nečistotou a co potom? Tématice čištění optiky se budeme věnovat nyní.

Čistíme objektiv

Čištění objektivů a celkově i optiky lze rozdělit do tří úrovní. Dle míry způsobu znečištění objektivu budeme aplikovat různé postupy.

Tři úrovně čištění objektivů odpovídající různým úrovním znečištění:

  • Prachové a jiné nečistoty pouze nafoukané na objektivu.
  • Prachové a jiné nečistoty přilepené na objektivu.
  • Mastnoty a další fleky - aneb malé smetiště na objektivu...

Jak odstranit prachové a jiné nečistoty pouze nafoukané na objektivu

čištění objektivů a optiky

V praxi platí, že čím méně doteků hmotných předmětů s čočkami objektivu, tím lépe. V duchu tohoto pravidla budeme nyní odstraňovat prach navátý na objektivu. Jak? Stejně, jako se tam dostal :)

Použijeme totiž ofukovací balónek, který lze koupit snad v každé prodejně fotoaparátů a foto příslušenství. Rozhodně nenahrazujte balónek svým dýchacím ústrojím - při ofukování objektivu pusou se na sklo dostanou malé kapičky slin, takže výsledek může být ještě horší, než byl.

Pokud nelze prach pouze sfouknout balónkem, lze si pomoci štětečkem, určeným na optiku (nemá tak ostré konce chlupů).

Jak odstranit nečistoty, na které nepomáhá balónek ani štěteček

čištění objektivů a optiky

Druhou úrovní čištění objektivů je použití speciálního hadříku na optiku. Ten lze také koupit ve foto prodejně. K sehnání jsou i na optiku určené speciální čisticí papírky - někdo říká, že ty nejsou vhodné, jiný zase že jsou. Já osobně je ozkoušené mám a nijak nebezpečné mi nepřišly.

Pro odstranění ulpěných nečistot lze použít hadřík (papírek). Snahou by mělo být pomocí hadříku špínu sesunout z objektivu a ne ji rozmatlat po celé čočce.

Pokud nemáte na čočce objektivu vyloženě smetiště, měly by tyto dvě úrovně čištění při běžné úpravě stačit. Praxe ale hovoří často jinak, a tak je někdy nutné zajít až do třetího levelu. Ten nepoužívá ani rejžák, ani brusný papír, ale speciální roztok na optiku.

Jak odstranit mastnoty a jiný výrazný bordel z objektivu - úroveň třetí

čištění objektivů a optiky

Když první ani druhá kategorie čištění nepomůže, je nutné zajít až do úrovně číslo tři. Ten pro odstranění nečistot používá roztok, který lze koupit opět ve většině foto prodejen. Zde musím ale upozornit, že tento roztok neslouží primárně k odstranění nečistot.

Roztok na čištění optiky má totiž za úkol mastnotu a jiné fleky rozpustit - a díky tomu, že se nečistoty rozpustí (tj. přestanou být na objektivu přilepené), je můžeme pomocí hadříku nebo vatové tyčinky setřít.

Pro použití roztoku na optiku existuje vhodný postup, který se skládá z následujících kroků:

  1. Namočte vatovou tyčinku do roztoku na optiku.
  2. Touto vatovou tyčinkou pak velmi jemně naneste roztok na nečistotu.
  3. Nečistota by se měla postupně rozpustit, měla by přestat být přilepená na objektivu.
  4. Hadříkem nebo suchou vatovou tyčinkou (ta ale může zanechat chlupy) jemně otřete rozpuštěnou nečistotu.
  5. Jemně otřete hadříkem.

Takže jak vidíte, roztok na optiku není určen k tomu, abychom do něj namočili hadřík a tím celý objektiv vyleštili. Roztok používáme pouze na rozpuštění výraznějšího smetí na objektivu.

Ptáte se, jaká je čtvrtá úroveň čištění? V kategorii čištění číslo čtyři se doporučuje následující postup: oblečte se, zajděte do hypermarketu a tam kupte rozbrušovačku... Ne, vážně - úroveň čtyři už bych nikomu nedoporučoval, protože vždy je lepší mít špinavý objektiv, než poškrábaný objektiv.

Shrnutí, závěrem

Pokud chcete zvýšit životnost svého objektivu, pak se nákup filtru jako ochranného štítu vyplatí. Uvažte to, že cena kvalitního objektivu se často pohybuje spíše v desítkách tisíc korun, než v tisících. A za kvalitní UV nebo Skylight filtr dáte pár stovek až maximálně tři tisíce (záleží na průměru a provedení). To je zhruba desetina ceny objektivu.

Možná si říkáte, že zde popisovaný způsob manipulace a čištění objektivů je zbytečně úzkostlivý. Možná máte pravdu, možná je to vše zbytečně opatrné. Na druhou stranu - není lepší být přehnaně opatrný a objektivy čistit co nejméně a s citem, než pak nadávat nad škrábancemi na skle?

Vaší optice přeji dlouhá léta bez škrábanců - a co přeji vám? Vám přeji to, ať se nikdy nemusíte pouštět do úrovně čištění číslo 4 :)


Štítky: objektiv

Diskuse

Marťa92

29.12.2013 10:02

Zaprášený objektiv kompaktu

Dobrý den, prosím o radu.Vlastním fotoaparát Canon PowerShot SX220 HS a mám uvnitř objektivu prach.Ráda bych ho nechala vyčistit,ale vůbec nevím jestli to jde,protože jsem hledala a všude nabízejí čištění jen pro zrcadlovky tak se obávám,že to nepůjde.Děkuji za odpověď

Tomáš

29.12.2013 14:47

Dobrý den, určitě to vyčistit půjde, ale otázkou jde, zda-li je to opravdu potřeba? Pokud na fotkách nevidíte žádnou závadu, tak bych to neřešil, prach uvnitř objektivu je vcelku běžná věc a nemusí se nutně vůbec projevit na fotkách. Jen jestli máte na fotkách tmavé šmouhy a tečky, pak bych to teprve řešil.

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Fotografujeme

Všechny články kategorie

Jak fotit, když venku mrzne

V návodu k fotoaparátu se dočtete, že je možno fotoaparát používat do teploty 0°C. Ale v mrazu se přesto běžně fotí. Kde je tedy…

1.1.2022

JaroslavJay

Fujifilm CLASSIC Neg. na starších foťácích Fuji

Pokud fotíte do RAF a používáte pro úpravu Capture One, zde je poměrně snadný trik jak využít nejnovější filmové simulace i na…

5.1.2021

Michal Kroupa

Krajinářská fotografie - rok 2020

Máme za sebou trošku zvláštní rok, tak se pojďme podívat na krajinářské fotografie, které jste na Fotorádce v uplynulých měsících…

3.1.2021

Michal Balada

Dvojí polarizační filtr aneb využití efektů

Určitě každý známe označení CPL tedy cirkulární polarizační filtr. Každý, kdo tento filtr zná ví také jaký efekt vytváří.…

14.11.2020

Lukáš

Měření expozice: kdy a proč chybuje? Jak na ideální expozici?

Ve fotoaparátu vestavěné měření expozice je velmi užitečné, avšak ne 100% spolehlivé. V jakých případech je potřeba expozimetr…

2.5.2020

Tomáš

Krajinářská fotografie: březen - srpen 2019

Po delší době se pojďme podívat na krajinářské fotografie, které jste na Fotorádce v uplynulých měsících nahráli.

16.9.2019

Michal Balada