Brand

Jak přejít na Apple? Mac OS X z pohledu fotografa

Poohlížíte se po počítači s nakousnutým jablkem ve znaku ale máte obavy z bolestného přechodu na tuto platformu? Nevíte, zda si s tím jako fotograf poradíte? Co nabízí tento systém pro fotografa a jaká přináší úskalí? Jaká je podpora ze strany Apple? Pokusím se vám přiblížit současné možnosti zpracování fotografie v systému Mac OS aby vaše rozhodování bylo co nejsnazší a přechod na tento systém co nejhladší.ne

Prostředí

Počítače Apple v tuzemsku zůstávaly dlouho na okraji zájmu široké veřejnosti zejména v důsledku slabé podpory jejich výrobce, jenž se v minulosti soustřeďoval pouze na domácí prostředí ve Spojených státech, neměl zde oficiální české zastoupení, oficiální česká lokalizace systému byla spuštěna před několika měsíci.

Apple počítač iMacDalšími důvody slabého rozšíření jsou dodnes žijící mýty o nekompatibilitě Apple s produkty Microsoftu, vysoké ceně (která je přinejmenším diskutabilní), či obavy z řešení případných záručních a pozáručních oprav.

iMac

Dnes je situace naštěstí mnohem příznivější. V posledních několika měsících a letech Apple učinil několik významných kroků k posílení svého postavení i v našich končinách, spustil dlouho očekávanou službu iTunes Store, v novém systému Lion se zabydlela oficiální česká lokalizace, nechybí ani telefonická podpora v naší mateřštině.

Dále byla v ČR zpřístupněna aplikace App Store, která chybějící programové vybavení (po zaplacení, pokud se nejedná přímo o programy zdarma) sama stáhne, nainstaluje a průběžně je aktualizuje. Tuto funkci systému připravuje i Microsoft ve svých Windows 8.

Prostředí Mac OS Lion

Samotná práce v systému Mac OS je velmi pohodlná a přehledná. Ze svého pohledu bych řekl, že se od systému Windows liší zejména tím, že se snaží, aby uživatele neobtěžovala systémovými a provozními záležitostmi a nevyžaduje od uživatele tolik znalostí jako systém Windows.

Nebýt mé předchozí práce na Windows, dodnes bych nevěděl, co znamená slovo "firmware", "grafický ovladač", učit se ovládat SW k nové tiskárně, kam instalovat to či ono a proč. S funkcí App Store vlastně ani nepotřebuji vědět zda můj počítač utáhne program, který jsem se rozhodl stáhnout/zakoupit, vše se předem ověřuje.

App Store

Druhou nejvýznamnější výhodou systému oproti Windows je provázanost jednotlivých aplikací systému. Pokud se například rozhodnete sestříhat video z dovolené a chcete jej proložit fotografiemi, není nutné k tomuto účelu dodatečně spouštět program pro správu fotografií, či je dokonce ručně prohledávat kdesi v kořenovém adresáři na disku.

Fotografie jsou dostupné přímo v programu, kde stříháte své video. Když jste dokončili úpravy na fotografiích z třídního srazu minulý týden, jedním kliknutím ("Odeslat emailem") nastartujete emailového klienta a ten automaticky vybrané fotografie vloží jako přílohu do nové emailové zprávy.

Jak je to tedy s tou kompatibilitou?

Pokud máte stále pochybnosti o tom, zda připojíte bez problémů svůj fotoaparát, tiskárnu, či mobil, zda otevřete textový Word dokument, excelovskou tabulku, či přehrajete video došlé z emailu mohu Vás ujistit, že jsem se za 3 roky používání Macu nesetkal s tímto druhem potíží. Pokud jde o kancelářské programy, Apple nabízí sadu iWork pro práci s dokumenty Office, dostupná je Mac verze Microsoft Office (bohužel pouze v anglickém jazyce), pdf dokumenty přečte systém samotný, pro přehrávání videí existuje mnoho komerčních i zdarma dostupných programů (i v českém prostředí). Jenom upozorním, že pokud zvažujete nákup hardwaru, který budete připojovat k Macu, ověřte si kompatibilitu například na webu výrobce či u samotného prodejce. Jedná se zejména o mobilní telefony či tiskárny.

A jak je to s fotografiemi?

iPhoto jako základ

Pro správu, katalogizaci, editaci a případný export fotografií je systém Mac OS na tyto činnosti také velmi dobře připraven. Jako výchozí středobod práce s fotografií je v systému Mac OS program iPhoto, jenž je předinstalován s novým počítačem zdarma v aktuální verzi (novější verze se již platí). Tento program je stálicí v systému Mac OS už několik let a je zřejmě nejvíce oblíbený pro základní práce jako je katalogizace, jednoduché úpravy, katalogizace z GPS či ručního určování polohy, katalogizace dle rozpoznaných obličejů na fotografii, přímé odeslání na sociální sítě, příprava a objednání tiskovin jako jsou fotoknihy a kalendáře (u nás bohužel zatím nedostupné), či přehrávání a ukládání ozvučených slideshow. Funkce iPhoto dobře ilustruje například toto video: http://www.youtube.com/watch?v=3-ipbkbFM1A.

iPhoto

Práce s programem iPhoto není, na rozdíl od profesionálních řešeních (viz. dále) nikterak složitá, neboť se zaměřuje především na domácí uživatele. Při importu fotografií se fotoaparát objeví jako položka bočního menu přímo v programu a proto nejste nuceni fotografie ručně vyhledávat a přenášet z prohlížeče souborů, během importu iPhoto sám načte z fotografií GPS informace (pokud jsou dostupné) a Vy poté můžete na integrované Google mapě efektně prohlížet místa, která jste navštívili. Pokud GPS data fotoaparát nezaznamenává, můžete je na mapu přidat ručně.

Další oblíbenou funkcí iPhoto je Faces, neboli katalog tváří. Během importu nebo kdykoliv po něm iPhoto prohlédne všechny fotografie nabídne Vám identifikaci osob, které na nich rozpoznal. Systém se snaží najít podobnost u Vašich předchozích takto identifikovaných lidí a ve většině případů se strefí, takže Vy pouze jeho odhad, o koho se jedná pouze kliknutím potvrdíte. Následně můžete takto upravené fotografie zobrazit samostatném okně na korkové nástěnce, kde jsou fotografie poskládány podle jmen. Tato funkce je zároveň provázána s adresářovou aplikací systému Mac OS, takže se vybrané fotografie přiřadí i ke kontaktům na Vašem Macu/iPhonu/iPadu/iPodu.

Co když potřebuji více?

iPhoto samozřejmě není jediná možnost práce s fotografií v Mac OS. Pokud jste například zvyklí ve Windows pracovat s Picasou, její klon nabízí Google i ve variantě pro Apple systém v českém prostředí. Pokud potřebujete ryze profi-editační nástroj, Adobe Photoshop či Adobe Lightroom nabízí samozřejmě mnohem větší možnosti a je funkčně a ovladatelně shodný s Windows variantami.

Photoshop Picasa 3

Alternativou k Photoshopu je aplikace Pixelmator, která množstvím funkcí velmi blíží Photoshopu, je však výrazně levnější (v době psaní článku za 23,99 Eur ve verzi 2). Ti z Vás, kteří skládají HDR snímky, oceníte Mac verzi oblíbeného nástroje Photomatrix, která je opět totožná s Windows variantou.

Photomatrix

Největší SW konkurent pro Adobe Lightroom je dobře známý Aperture z dílen Apple (jeho samostatnou recenzi připravuji). Ten je zaměřený na profesionální uživatele s mnoha pokročilými funkcemi jako je nedestruktivní prostředí, jako má iPhoto, vytváření nových verzí fotografií, jejich skládání do hromádek (Stacks), pokročilá práce s RAW či snadná tvorba webových prezentací.

Ve verzi 3 zde přibylo několik funkcí z programu iPhoto, tedy napojení na sociální sítě, funkce Faces (detekce a katalogizace podle obličejů) a Places (mapové zobrazení, kde byly fotografie pořízeny). Dále přibyla možnost jednoduché tvorby a editace videí pro potřeby prezentace.

Aperture

Toto pochopitelně nebyl konečný výčet všech nástrojů pro fotografa. Aplikací tohoto druhu jsou pro Mac OS desítky, vybere si skutečně každý.

Kam dále?

Pokud Vás systém Mac OS zaujal, ale stále si nejste jisti, zde je několik nejčastější otázek a odpovědí: http://www.apple.com/cz/why-mac/faq/ Další rady a informace najdete také na Apple magazínech, například http://www.macblog.sk/ či http://superapple.cz/

Příště se blíže podíváme na konkrétní schopnosti programů iPhoto a Aperture.

Štítky: recenze, návod

Diskuse

Voris

30.12.2011 17:49

Už víme jak, teď už jen zdůvodnit proč.

Luboš Kučera

30.12.2011 20:06

Proč?

Proč? No jak jsem napsal, článek je pro ty, kteří měli možnost si tuto značku "osahat", ale stále třeba váhají. Určitě nebylo cílem dělat reklamu na tuto značku. Psal jsem to jako spokojený uživatel. Nicméně rád používám i Windows. Nejsem zaujatý k jedné značce, jak je to běžné. Napříště krom výše zmíněného připravuji např. srovnání Windows verze Adobe Lightroom s Apple Aperture.

dadajax

1.1.2012 14:58

Před několika měsíci jsem taky přešel na platformu Mac OS X a toho rozhodnutí nelituji. Hodně mě lákala práce s fotkami v aplikaci Apple Aperture, takže to byla první aplikace, kterou jsem na svém Macbook Airu vyzkoušel. Práce s fotkami je teď mnohem jednodušší a zábavnější. Co se týká práce v Aperture, sepsal jsem své kompletní workflow do podoby článku. Pokud vás Aperture zajímá, třeba vás článek přesvědčí o tom ho vyzkoušet. Spostu postupů lze ale uplatit i v ostatních aplikacích pro správu fotek. http://www.fototipy.cz/clanky/ultimatni-workflow-v-apple-aperture-3

brumla

1.1.2012 17:25

supr

díky za tento článek, osobně bych uvítal takových klidně i víc. problematika alternativních OS a práce s fotkami v nich určitě stojí za probrání, a to nejen z hlediska Macu, ale klidně i Linuxu. sám v současnosti zvažuju přechod na Mac (aktuálně Vista + Ubuntu), takže toto jsem si opravdu rád přečetl. a pro Vorise: "proč" je, si myslím, jasné :)

Luboš Kučera

2.1.2012 20:35

To dadajax: Jó, článek už jsem přečetl. Taky v Aperture zrovna špekuluju, jak v archivu řekněme s 10-tis. fotkama najít jeden konkrétní snímek třeba do deseti vteřin. To brumla: Jó, dík, jsem rád, že se líbí. Přznám se, že s Linuxem jsem měl čest naposledy tak před pěti lety, kdy jsem si chvíli hrál, tušim, že s Mandrake (teď už se to snad jmenuje Mandriva), ale jinak ten systém neznám. Vim jenom, že s Mac OS má Linux společný UNIXový kernel. Nicméně nějakej článek na téma "Fotografie v Linuxu" by taky nebyl k zahození.

dadajax

3.1.2012 10:26

Nedávno jsem zjistil, že pro Linux existuje jistá alternativa k aplikacím typu Aperture, nebo Lightroom. Jde o aplikaci Darktable.

MB196

7.6.2012 09:21

pb

Dobry den, presla jsem na Mac, mozna ponekud unahlene, neb mam docela problem s iPhoto. Zasadni dotaz - fotoaparat automaticky pretahne veskere fotky do iPhoto, kde se tyto fyzicky nachazeji? System souboru a presun fotek ve Windows mi prisel daleko jednodussi a praktictejsi. Dekuji za odpoved, MB

MB196

7.6.2012 09:21

pb

Dobry den, presla jsem na Mac, mozna ponekud unahlene, neb mam docela problem s iPhoto. Zasadni dotaz - fotoaparat automaticky pretahne veskere fotky do iPhoto, kde se tyto fyzicky nachazeji? System souboru a presun fotek ve Windows mi prisel daleko jednodussi a praktictejsi. Dekuji za odpoved, MB

Luboš Kučera

12.6.2012 14:19

RE: MB196

Tak fotografie se importují do složky obrázků, kde najdete soubor "iPhoto Libary". Do tohoto souboru iPhoto zapisuje veškerý obsah. Pokud nutně potřebujete pracovat se soubory, můžete na tu knihovnu kliknout pravym a dát příkaz "zobrazit obsah balíku". Ale je to zbytečné, takhle se s tím nepracuje. Apple navhnul iPhoto tak, aby jste neměla potřebu ty fotky lovit někde ve složkách, protože si v nich nikdy neuděláte takovej pořádek, jako v iPhoto. Samozřejmě, pokud trváte na tom, aby byly fotografie byly se stejnou strukturou umístění shodné jak v programu, tak ve složkách, zkuste Adobe Lightroom. Ten totiž funguje stejně jako na Windows.

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Vybíráme

Všechny články kategorie

Jak velkou vybrat odraznou desku?

Mezi fotografy se často řeší výběr odrazné desky. Pomineme nyní otázku zda-li odraznou desku pořídit a vrhneme se rovnou na téma:…

17.5.2016

Tomáš

Makro objektiv nebo mezikroužky?

Zvažujete nákup makro objektivu, protože potřebujete fotit malé detaily? Pak před nákupem popřemýšlejte o takzvaných…

24.9.2015

Tomáš

(Ne)výhody full frame fotoaparátů

Když se řekne "full frame" fotoaparát, tak se leckterému fotografovi rozšíří zorničky. Není se čemu divit, protože tato kategorie…

8.5.2015

Tomáš

Tipy na foto příslušenství pod vánoční stromeček

Vánoce se blíží nezadržitelným tempem, a tak vám dnes přinášíme velkou vánoční inspiraci. Tipy na zajímavé příslušenství, které…

12.12.2014

Tomáš

Vyplatí se extra rychlé paměťové karty?

Jak rychlou paměťovou kartu si do fotoaparátu koupit? Je potřeba investovat do těch nejrychlejších? To jsou otázky, které trápí…

9.10.2014

Tomáš

Jak vybrat ideální pevný objektiv

Výběr pevného objektivu trápí mnoho nadšených fotografů. Je lepší vybrat 35mm, 50mm nebo 85mm? Nebo snad raději úplně jiný?…

3.10.2014

Tomáš