Brand

Krajinářská fotografie: listopad 2017 - únor 2018

Je tu tradiční výběr krajinářských snímků z první poloviny zimy, které jste v galerii Fotorádce zveřejnili.

ranní mlha.jpg

Ranni mlha / autor: Jari

Pěkné podmínky, pozor ale na úpravy. Vyvážení bílé a celkově barvy se mě příliš nezdají. Obloha je do zelena. Pokud bylo snímáno do RAWu (což by mělo být v ideálním případě samozřejmostí), lze toto rychle zkorigovat.

Pokud bych se díval na kompozici, zbytečně odvádí pozornost nasvětlený cípek trávy v levém dolním rohu a pokud to šlo, ideální by bylo, aby osamocené stromy vpravo nezasahovaly do linie lesa před nimi, čili poodstoupit.

skaly adrspach.jpg

Skály Adršpach / autor: Kristýna

Vždy když skalním městem v Adršpachu procházím, rád bych měl podobné podmínky na focení. Kristýně se to povedlo a využila je velice dobře. Já osobně obvykle zůstanu hned u vstupu u zatopené pískovny, která je velice atraktivním motivem, poté už se mlhy mezi skalami rozplynou.

Skály v levém horním rohu mohlo být více, případně vůbec, ale v tom případě by nebyl celý stín dole, takže spíš poodstoupit. U podobných fotografií také není od věci postava v záběru, ale to už by byla úplně jiná fotografie.

 dabluv most.jpeg

Ďáblův most / autor: Libor

Německý Rakotzbrücke zažívá poslední dobou doslova nájezd fotografů. Ideální jsou samozřejmě podzimní rána, ale v podstatě v každém ročním období zde pořídíte zajímavý záběr.

Fotce v podstatě není co zbytečně vytýkat. Možná vyretušovat nejrušivější nepořádek na vodní hladině.

skogafoss.jpg

Skogafoss Waterfalls / autor: Underground

Z mého pohledu asi nejkrásnější vodopád na Islandu. Bohužel také jeden z nejdostupnějších, takže zde být sám je opravdu rarita. Kde jsou ty doby, kdy jsme si jej užívali bez davu turistů v záběru. I když už jsem u něho stál nesčetněkrát, vždy se tam znovu těším. Kdo si ho nevyfotil, jako by na Islandu ani nebyl.

Černobílá je fajn, dlouhý čas také. Dost často se dlouhou expozicí lze zbavit turistů, kterých je na podobných místech více než dost. Pozor na náklon, tady fotografie evidentně padá k pravé straně. Rovnáním zbytečně ztrácíte část fotografie, nehledě na to, že se mění kompozice. Přitom není nic jednoduššího, než při focení dát na nakloněný horizont pozor.

kostel St. Johann, Dolomity.jpg

kostel St. Johann, Dolomity/ autor: Kid

Fajn předzápadová klasika z Dolomit. Pozor na vytahování stínů. Spodní část fotky je stejně světlá, jako nasvícené vršky skal, což je nepřirozené.

Asi jsem puntičkář, ale odretušoval bych i nevzhledný plastový ohradník, je to jen chvilka práce.

resovské vodopady.jpg

Rešovské vodopády / autor: Kamil

Velice dobrý čtverec, který dané scéně sluší. Vhodně vybrané popředí, které vtahuje do fotky a vede divákovo oko k vodopádu. Všem fotografiím potoků prospívá použití polarizačního filtru, který by zde krásně odstranil odlesky na skalách v popředí.

Poslední světlo z Pradědu.jpg

Poslední světlo z Pradědu / autor: Petr

Příjemné podmínky, připomínky bych měl ke kompozici. Nemusel bych mít ve snímku hotel trčící z lesa v levé části fotky. Další objekt, který měl buď dostat mnohem více prostoru (za to bych se přimlouval), nebo nebýt v záběru vůbec, to jsou stromky trčící do fotografie vpravo.

Duch jeleňa.jpg

Duch jeleňa / autor: Marian

Ať už jde o dílo náhody, nebo se padajícímu sněhu pomohlo, jde o docela nevšední snímek a v zimním výběru má své místo.

Zima na Trávnom.jpg

Zima na Trávnom / autor: Jozef M. Oravec

Pěkná zimní předýchodovka či pozápadovka. Chladné barvy jí sluší. Trošku jen ruší omrzlé trávy vpravo dole, které už jsou mimo hloubku ostrosti. Ty bych retušoval, nebo zpacifikoval přímo na místě.

Buachaille Etive Mor - Scotland.jpg

Buachaille Etive Mor - Scotland / autor: Underground

Asi nejatraktivnější kopec vysočiny ve Skotsku. Napadají mě spíše jen detaily, určitě nejde o chyby. Zamýšlím se nad tím, že v popředí je toho možná trošku moc, stačily by omrzlé trávy. Tím, že by se popošlo blíž, nekřížily by se jejich vršky s břehem v pozadí. Případně švenknout se záběrem tak, aby zamrzlé kameny vpravo nezasahovaly do okraje fotky.

irsko.jpg

Irsko / autor: Zuzka Marešková

Výborný motiv sopečné činnosti na pobřeží. Ideální by bylo popojít někam výš, aby vršek hlavního motivu nesplýval s mořskou hladinou. Vyretušování pohybem rozmazaných lidí vpravo na útesu bych bral za samozřejmost.

šumava - z Luzného před svítáním.jpg

šumava - z Luzného před svítáním / autor: Josef

Opět povedené podmínky, ale velké výhrady mám k postprocesu. Pošlapaný sníh v popředí, tomu bych se v ideálním případě úplně vyhnul a našel nějaký neporušený. Nehledě na to, jde podivně do fialové barvy. Další věc, sníh na kopcích v prostřední části snímku září mnohem víc, než obloha, což je nereálné.

rano na spiši.jpg

Ráno na Spiši / autor: Jiří Kolena

Fajn podmínky, pozor opět na jas spodní části snímku oproti nasvíceným vrcholkům Tater.

snehova nadilka.jpg

Sněhová nadílka / autor: Klára

Pokud to šlo, přimlouval bych se po stranách za více místa, jinak bez výhrad.

kaple.jpg

Kaple Povýšení sv. Kříže / Radim Šalša

Nevšední pohled, skála v levém dolním rohu hodně stahuje pozornost, asi bych zkusil běz ní.

Štítky:

Michal Balada

Michal Balada je cestovatel a fotograf na volné noze, zabývá především krajinářskou fotografií. Mnohaleté zkušenosti potom předává účastníkům svých workshopů a fotoexpedic, pořádaných v České republice i v zahraničí.

Více o něm, jeho tvorbě a nabídce fotografických workshopů naleznete na webu www.michalbalada.com.

Diskuse

Petr

1.2.2018 08:39

Pěkné snímky, jsem rád, že jsem se dostal do výběru, stejně tak i za věcné připomínky k mému snímku, které jsou pro mě cenné pro další tvorbu...díky Michale

Michal Balada

1.2.2018 19:49

Díky Petře

Jozef M. Oravec

1.2.2018 20:09

Vďaka Michal.Tvojich rád si cením.

Libor

1.2.2018 20:17

Velice si vážím toho, že jsem se dostal do výběru krásných fotografií a byl jsem ohodnocen od fotografa, jehož fotografie velice obdivuji. Díky za připomínky Michale.

Libor

1.2.2018 20:18

Velice si vážím toho, že jsem se dostal do výběru krásných fotografií a byl jsem ohodnocen od fotografa, jehož fotografie velice obdivuji. Díky za připomínky Michale.

Radim Šalša

1.2.2018 21:32

Děkuji za výběr Michale a za Tvoji radu, které si vážím. Fotka byla pořízena ze skalnatého výběžku, kde s kompozicí nešlo už nic moc dělat. Na pravé straně již bylo nezajímavé pole a silnice a nalevo jít už nešlo. Další možnost bylo ještě fotografovat na delší ohnisko bez skály. Takovou fotografii jsem udělal, ale postrádala již zajímavou hloubku. Možná zkusit najít ještě lepší místo:)

Pavel

2.2.2018 08:07

Dovolím si komentář k té kapli - kameny člověku vysvětlí, odkud je to focené, že to není z dronu, ale že se tam fotograf musel vyšplhat. A že se mu při pohledu dolů pěkně motala hlava, ale dokázal to. Spíš mi tam vadí vypálené zasněžené pole u pravého okraje.

Underground

3.2.2018 13:38

Diky za me 2 fotky.

Tu Buachaille Etive Mor mam i s tou omrzlou travickou v popredi ale tahle me prisla zajimavejsi.

A Island - naklon jsem upravoval a pokud bych fotku vice natocil uz bych ji uplne orezal :) Ale uz jsem se nauzil novou fintu ktera byla prave pouzita na te fotce Buachaille Etive Mor aby nedoslo k velkemu orezu :)

 

PS: Jinak mockrat diky za uzitecne komenty

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Fotografujeme

Všechny články kategorie

Jak fotit, když venku mrzne

V návodu k fotoaparátu se dočtete, že je možno fotoaparát používat do teploty 0°C. Ale v mrazu se přesto běžně fotí. Kde je tedy…

1.1.2022

JaroslavJay

Fujifilm CLASSIC Neg. na starších foťácích Fuji

Pokud fotíte do RAF a používáte pro úpravu Capture One, zde je poměrně snadný trik jak využít nejnovější filmové simulace i na…

5.1.2021

Michal Kroupa

Krajinářská fotografie - rok 2020

Máme za sebou trošku zvláštní rok, tak se pojďme podívat na krajinářské fotografie, které jste na Fotorádce v uplynulých měsících…

3.1.2021

Michal Balada

Dvojí polarizační filtr aneb využití efektů

Určitě každý známe označení CPL tedy cirkulární polarizační filtr. Každý, kdo tento filtr zná ví také jaký efekt vytváří.…

14.11.2020

Lukáš

Měření expozice: kdy a proč chybuje? Jak na ideální expozici?

Ve fotoaparátu vestavěné měření expozice je velmi užitečné, avšak ne 100% spolehlivé. V jakých případech je potřeba expozimetr…

2.5.2020

Tomáš

Krajinářská fotografie: březen - srpen 2019

Po delší době se pojďme podívat na krajinářské fotografie, které jste na Fotorádce v uplynulých měsících nahráli.

16.9.2019

Michal Balada