Brand

Krajinářská fotografie - Září - Prosinec 2012

Protože se v tomto krajinářském výběru sešlo opravdu velké množství kvalitních snímků, pojďme se na ně bez velkého zdržování hned podívat.

ranonastolovehore.jpg

Ráno na Stolové hoře / autor: ŠÁBA

Příjemná východovka z Pálavy. Mraky daly celému snímku prostorovost. Co mě trošku tahá za oči je kácející se kostel a domy ve vesnici, které nepěkně zdeformoval širokoúhlý objektiv.

bourka.jpg

bouřka/ autor: FRANTA HUF

Pěkně „pochytané“ blesky blížící se bouřky. Trošku mně vadí horizont v polovině fotografie. Klidně bych nechal mrakům větší prostor. Doporučil bych všem autorům, aby v podobných situacích vyrazili ven. Právě při přechodu front, bouřek a podobně vznikají nevšední snímky.

~mistonazemi~.jpg

~ Místo na zemi~ / autor:EYESFORYOU

Příjemné, pro oči uklidňující zátiší. Bohužel clona f/5,6 zapříčinila neostrost kamenů v popředí. V krajině v podstatě tak nízkou clonu vůbec nedoporučuji, protože se většinou snažíme proostřit celou scénu. Byl-li to umělecký záměr, pak ano. Nedělám to často, ale zde bych se vyjádřil i k rámečku, přesněji zelené lince v něm. Zbytečně podobné barevné linky odvádí pozornost a příliš se to ani ke krajině nehodí, i když zde byl zjevný záměr, aby rám korespondoval s fotografií. Osobně bych se přimlouval jen za bílou linku, musí-li tam být.

keporkak.jpg

bez názvu / autor: KEPORKAK

Velice dobré podmínky. Dobře zvolená kompozice s důrazem na oblohu, které dominují zajímavé mraky. Celou fotografii poměrně dost sráží ztmavení koruny stromu, které vzniklo s největší pravděpodobností použitím přechodového filtru.

returntothewild.jpg
Return To The Wild / autor: PAULUS

Pěkný snímek, který má díky vhodně zvolenému popředí výbornou hloubku. Celou scénu umocnily mraky plující po obloze. Použití šedého filtru na protažení expozice jednoznačně fotografii pomohlo, na druhou stranu s použitím těchto filtrů přichází i jedna nevýhoda. Poměrně často jak říkám „ujedou“ barvy. Některé filtry barví do teplejších, jiné zase do studenějších tónů. Zde je evidentně moc modré, čili stáhnul bych tento barevný kanál, nebo volil černobílou variantu, která by mohla vypadat ještě lépe.

podzim.jpg
Podzimní Šumava / autor: ŠEDIVÝ IVAN

Chalupská slať je na Šumavě jedna z nejfotografovanějších slatí, sám jsem tam před lety málem nechal boty při pobíhání okolo jezírek.
Musím pochválit pěkné světlo, ale zároveň mně několik věcí vadí. Především opět deformace obrazu vlivem širokého ohniska, jako u jedné z předešlých fotografií. U odrazovek ve vodní hladině je to znát ještě mnohem více. Jsou dvě řešení. Srovnat fotografii v editoru a dodatečně oříznout na požadovaný formát, což ovšem nedoporučuji, zbytečně se tak ochuzujete o cenná data. Další možností je nasnímat panorama, z kterého posléze získáte snímek s mnohem větším objemem dat a můžete si vybrat, zda použijete výsledné panorama, nebo směle oříznete na klasický formát. A přitom vás kácející se svislice netrápí. Ani dotek ostrůvku vpravo není z kompozičního hlediska úplně šťastný.

ranneprebudeniestofanami.jpg

ranné prebudenie s Tofanami / autor: MATEJ LOVÍŠEK

Dolomity jsou častým cílem fotografů a Matej velice pěkně zachytil jednu z dominant. Dobré načasování není v horách jednoduché a stihnout ještě neopadané modříny a přitom již poprášené vrcholy sněhem je poměrně kumšt.

a.jpg

/A\ / autor: STANISLAV SOUČEK

Jedna z mála fotek, kde mně nevadí kácení svislic. Atmosféru má přímo magickou.

pritokkzelenemuplesuvysoketatry.jpg

Přítok k Zelenému plesu Vysoké Tatry / autor: TOMÁŠ VALNOHA

Nevím proč, ale při pohledu na tuto fotku se mě jako první vybaví vřesoviště na Skoské vysočině. Černobílé provedení fotografii sluší a díky výraznému popředí ani svahy Vysokých Tater nevypadají tak mohutné, což v tomto případě vůbec nevadí.

hvezdy.jpg

Hvězdy / autor: KID

Fotografování hvězd je poměrně jednoduché a přitom velice efektní. Především nyní v zimních měsících, kdy je světlo jen pár hodin se jím mohou fotografové velice dobře zabavit. Bohužel neustálý pohyb letadel po obloze znepříjemňuje život jako právě na této fotce, retuš mezi jednotlivými hvězdnými drahami je potom zdlouhavá.

zasejedencvakodholomoca.jpg

zase jeden cvak od Holomoca / autor: TRINOO

Fajn zimní středovka. Jediné, čeho bych se vyvaroval, jsou větve lezoucí z obou stran do záběru. Vyřešila by to retuš, která by v tomto případě nebyla nikterak složitá.

Tímto jsme u konce. Těším se na další snímky, které do galerie vložíte a pevně věřím, že nám zima letos ukáže přívětivější tvář. Dobré světlo!

Michal Balada

Michal Balada je cestovatel a fotograf na volné noze, zabývá především krajinářskou fotografií. Mnohaleté zkušenosti potom předává účastníkům svých workshopů a fotoexpedic, pořádaných v České republice i v zahraničí.

Více o něm, jeho tvorbě a nabídce fotografických workshopů naleznete na webu www.michalbalada.com.

Diskuse

Tomáš Valnoha

7.1.2013 13:09

Děkuji

Teda mám radost, že se můj snímek dostal do výběru. jen mě štve, že na mém monitoru a ve photoshopu vypadá snímek světlejší a možná i přirozenější, když si jej teď prohlížím na jiném PC.

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Fotografujeme

Všechny články kategorie

Jak fotit, když venku mrzne

V návodu k fotoaparátu se dočtete, že je možno fotoaparát používat do teploty 0°C. Ale v mrazu se přesto běžně fotí. Kde je tedy…

1.1.2022

JaroslavJay

Fujifilm CLASSIC Neg. na starších foťácích Fuji

Pokud fotíte do RAF a používáte pro úpravu Capture One, zde je poměrně snadný trik jak využít nejnovější filmové simulace i na…

5.1.2021

Michal Kroupa

Krajinářská fotografie - rok 2020

Máme za sebou trošku zvláštní rok, tak se pojďme podívat na krajinářské fotografie, které jste na Fotorádce v uplynulých měsících…

3.1.2021

Michal Balada

Dvojí polarizační filtr aneb využití efektů

Určitě každý známe označení CPL tedy cirkulární polarizační filtr. Každý, kdo tento filtr zná ví také jaký efekt vytváří.…

14.11.2020

Lukáš

Měření expozice: kdy a proč chybuje? Jak na ideální expozici?

Ve fotoaparátu vestavěné měření expozice je velmi užitečné, avšak ne 100% spolehlivé. V jakých případech je potřeba expozimetr…

2.5.2020

Tomáš

Krajinářská fotografie: březen - srpen 2019

Po delší době se pojďme podívat na krajinářské fotografie, které jste na Fotorádce v uplynulých měsících nahráli.

16.9.2019

Michal Balada