Brand

Představení: Fujifilm X-E3

Dnes se v Czech Photo Centre v Praze konalo tiskové setkání u příležitosti uvedení nového fotoaparátu Fujifilm X-E3 na český trh a my jsme u toho rozhodně nemohli chybět.

Měli jsme možnost vyzkoušet si krátce foťák v praxi formou workshopu, který vedl český ambasador X-E3, pan Jiří Růžek. V následujícím článku vám přinášíme několik postřehů z focení a fotky v plném rozlišení (RAW není zatím podporován Lightroomem).

DSC07497.jpg 

Specifikace:

  • snímač APSC X-Trans CMOS III (24 megapixelů)
  • nejrycheljší ostření z řady Fuji X
  • video v rozlišení 4K (totožné s modelem X-T20)
  • elektronický hledáček s rozlišením 2,36 milionů bodů a zvětšením 0,62x
  • mechanická závěrka (max. 1/4000s) a elektronická závěrka (max. 1/32000s)
  • dotykový LCD a joystick
  • bluetooth
  • hmotnost 337g
  • cena za samotné tělo: 24 990Kč

X-E3_Silver_FrontObl+XF50mmF2_SV.jpg 

X-E3_Silver_Top.jpg 

První dojmy

Novinka je o poznání menší než model X-E2: na délku se smrskla o nezanedbatelných 8mm. Překvapivě se ale lépe drží, protože narostl také grip. Ergonomie je v kombinaci s objektivy řady Fuji WR perfektní. Při použití větších objektivů počítejte časem se syndromem karpálního tunelu :). Větší grip lze dokoupit jako volitelné příslušenství.

Další výraznou změnou je absence interního blesku. X-E3 je ale dodáván v balení s malým externím bleskem. Navíc je v nabídce Fuji model X-T20, který má zabudovaný interní blesk a každý má tak možnost volby.

DSC07517.jpg 

Na zadní straně foťáku byste jen těžko hledali původní směrový volič. Nově ale přibyl dotykový LCD a perfektní joystick (jako u modelu X-T2 a X-Pro2). Líbilo se nám, že i při focení přes hledáček je možnost stále ovládat vypnutý dotykový LCD pro výběr ostřících bodů. Představte si, že máte přiložené oko k hledáčku a palcem pravé ruky si měníte ostřící body. Je to geniální řešení, které je dokonce i pohotovější než změna ostření přes joystick. Má to ale jeden větší háček. Pokud se dívate do hledáčku levým okem, může se stát, že si nechtěně měníte ostřící body nosem :).

DSC07483.jpg 

Podle dostupných specifikací má model X-E3 dokonce rychlejší ostření než vlajková loď, model X-T2. Těžko se po tak krátkém seznámení s foťákem dělají nějaké závěry (navíc při focení modelky), ale je fakt, že X-E3 ostřil v průběhu testování bleskově.

Další novinkou je vestavěný bluetooth. Bluetooth vyžaduje ve srovnání s wifi výrazně méně energie a X-E3 je prvním modelem z řady Fuji X, který tuto funkci nabízí.

DSC07482.jpg 

Kvalita fotek by měla být totožná s modely X-T2, X-Pro2 a X-T20.

Celkově se nám novinka od Fuji velmi líbila. Každý model z řady Fuji X nabízí několik specifických vlastností, které u těch dalších nenajdete. X-E3 vyniká ultrakompaktností, kombinací dotykového displeje a joysticku, funkcí bluetooth a nejrychlejším ostřením z řady Fuji X.

Později se můžete těšit na podrobnější recenzi.

DSC07519.jpg 

Ukázkové fotky: 

Plné rozlišení bude brzy dostupné. Modelka na fotkách: Vikencia 

DSCF9666.jpg  DSCF9637.jpg

DSCF9639.jpg 

DSCF2373.JPG 

DSCF9677.jpg  

DSCF9671.jpg 

DSCF9661.jpg  

Štítky:

Michal Kroupa

Michal Kroupa je milovník fototechniky, buněčný fyziolog, optimista a nejmladší z trojice členů KK FOTO www.facebook.com/fotokaka. Věnuje se převážně portrétní, svatební a glamour fotografii. Má slabost pro Leicu, Carl Zeiss, plnoformátové zrcadlovky, mirrorless fotoaparáty a světelné objektivy. Ve volném čase rád testuje vše, co slouží k zachycení okamžiku.

Diskuse

Dalibor

16.10.2017 08:59

Ta změna ostřícího bodu palcem na displayi mi přijde super, dnes kolikrát fotku vůbec nevyfotím, protože nejsem schopen dostatečně rychle změnit umístění ostřícího bodu (X-T1, tedy přes tlačítka vedle displaye).

 

Umí to jen X-E3 (a X-T20)? Tuším, že X-T2 ani X-Pro2 nemají dotykový display...

Michal Kroupa

17.10.2017 07:29

Dobry den, ta změna ostřícího bodu palcem zatím pouze zní jako super funkce. Praxe je trochu odlišná - výběr ostřícího bodu není plynulý. Bude pravděpodobně potřeba další firmware, aby vše fungovalo tak, jak má. Myslim, že podobnou funkci nabízí např. konkurenční systémové kompakty od Canonu (kde to funguje v současné době lépe). Fuji X-T20 by měl mít stejnou možnost ovládání u nového firmware. X-T2 ani X-Pro2 nemají dotykové LCD.
Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Recenze a testy

Všechny články kategorie

Recenze Fujifilm GFX 50s: postřehy z praxe

Fujifilm GFX 50s je digitální středoformát od Fujifilmu, který na trhu už nějaký ten pátek je. I přesto si ale zachovává výrazné…

8.9.2020

Tomáš

Fujifilm 35mm f/1.4 R - recenze

Téměř před rokem jsem od své milované rodiny dostal darem k dokončení doktorského studia snad nejklasičtější objektiv od…

11.1.2020

Michal Kroupa

Rode Stereo VideoMic X - recenze

Rode Stereo VideoMic X představuje pár kondenzorových mikrofonů v konfiguraci XY. Jedná se o profesionální řadu od australské…

4.1.2020

Michal Kroupa

Lucerna - nejlepší přítel fotografa hor

Chtěli jste večerní nebo dokonce noční fotografie hor oživit o lidský element, ale lidská postava nebyla v noční scenérii téměř…

13.5.2019

Václav

Recenze ND filtrů VFFOTO

Cestou na Faerské ostrovy jsem si do batohu sbalil několik šedých filtrů od VFFOTO. Konkrétně se jednalo o  ND64x Gold series,…

10.12.2018

Michal Kroupa

Recenze fotobatohu MANFROTTO Windsor

V následujícím krátkém článku vám shrnu dojmy z aktivního používání batohu na Faerských ostrovech.

25.8.2018

Michal Kroupa