Brand

Recenze Canon EF 40mm f/2,8 STM

60d.jpgKrátce poté, co Canon přišel s objektivem Canon EF 40/2,8 STM byla internetová fóra plná debat právě o tomto malém zázraku. Těm kdo dosud pevným objektivem nefotili a mají dojem, že by se jim s pevným ohniskem nepracovalo dobře, či je dokonce omezovalo, doporučuji tyto stránky dočíst do konce. :)

Společně se podíváme proč vyvolal tento objektiv takové ohlasy a co od něj vlastně můžeme skutečně očekávat.

 

Canon EF 40mm f/2,8 STM je pevný světelný objektiv, který lze použít jak na zrcadlovkách s APSC čipem, tak na fullframe přístrojích, což je příjemná výhoda.

První co na tomto objektivu zaujme jsou bezpochyby jeho rozměry - jedná se o tzv. „pancake“, neboli o „palačinku“. Je kompaktní, velmi lehký a je vybaven novým ostřícím motorkem typu STM (Stepping Motor).

Ten byl použit především kvůli předpokladu natáčení videa. STM vyniká rychlým, tichým a přesným ostřením a ostří i během natáčení videa. Plný potenciál STM motorku (právě ono ostření během videa) však lze využít pouze u nových modelů Canon a to 650D, 700D a 100D. Možnost manuálního zásahu do ostření, a to kdykoliv (mimo režim AI Servo neboli fulltime manual focus), je již samozřejmostí.

Náchylnost k aberaci nemá o nic větší, než jiné objektivy stejné světelnosti.  Není nijak výrazná a to je i důvodem, proč jsem se jí v testu nezabýval a nepoukazoval na ni.

Vinětace na nižší clonová čísla je sice zřetelná, ale v rámci mezí korigovatelná každým běžným editorem.

 

Porovnání velikosti objektivů 40/2,8 STM a 50/1,4USM na tělech Canonu 7D :

srovnani.jpg

 

Porovnání rozměrů pevných objektivů Canon 40, 50 a 85mm

srovnaniskel(1of1).jpg

Hlavní vlastnosti :

  • Kvalitní zpracování.
  • STM tiché a rychlé ostření (s možností manuálně přeostřit i při autofokusu).
  • Hmotnost pouhých 130g.
  • 7 lamel clony.
  • Závit pro filtr 52mm.
  • Oproti USM ztížené ostření v MF režimu.

Materiály a ovládání

I přes nízkou pořizovací cenu disponuje objektiv kovovým bajonetem a zbytek konstrukce je z dobře působícího tvrdého plastu. Přepínač režimů ostření AF/MF jde tak, jak by člověk očekával – žádná gumová odezva, ale precizní přesné cvaknutí bez jakékoliv vůle. Celkově ve mě provedení objektivu vzbudilo důvěru a rozhodně jsem neměl pocit, že bych držel v ruce nějakou hračku.

Zato ostřící kroužek je nová zkušenost. Vzhledem k tomu, že je objektiv vybaven novým STM motorkem, ruční ostření probíhá trochu jinak, než jsme zvyklí. Je potřeba malinko většího citu-v zimě v rukavicích bych MF rád vynechal :)

Důkazem rozdílnosti obou typů motorků budiž například i skutečnost, že mezitím co při vypnutém fotoaparátu u USM motorku lze ručně ostřit a změnu můžeme v hledáčku jasně vidět, u STM motorku se neděje vůbec nic. Ostřící kroužek je velmi úzký a na jeho případné ovládání je třeba si zvyknout.

Ostrost

Přečetl jsem o tomto objektivu mnohé, než jsem měl možnost jej nasadit na foťák a proto jsem tak nějak i věděl, co od něj očekávat. Nicméně to věčně nespokojené vnitřní já, které pitvá spoustu fotek v rozlišení 1:1 si stejně řeklo, že tak dobré jak se zdá to být nemůže. Ale bylo. Jak střed, tak kraje jsou pěkně prokreslené, nevšiml jsem si, že by ostrost ke krajům nějak výrazně slábnula. Prošlo mi rukama mnoho objektivů různých výrobců, ale žádný nedosahoval takového poměru obrazové kvality ku ceně. Jediným, co do ostrosti „výhodným“ objektivem je Canon 50/1,8II pokud se vám podaří narazit na dobrý kus. Ale osobně se nebojím tuto palačinku srovnat i s Canon 50/1,4 USM.

Bokeh

Nebavíme se o portrétním objektivu, takže tuto část vezmeme stručně – bokeh je příjemný, žádné rušivé elementy, nebo roztrhané pozadí, v ukázkových fotografiích se můžete sami podívat co objektiv +/- umí. Je to ale velice subjektivní záležitost, takže se bude muset každý rozhodnout sám. Mě osobně bokeh vyhovuje, byť má samozřejmě do některých špičkových objektivů v tomto aspektu rezervu.

Na této fotografii vidíme podání pozadí na clonu f2,8

zamek(1of1).jpg

 

Ukázkové snímky a celkové hodnocení

Níže si můžete stáhnout původní fotografie v plném rozlišení:

img_001w.jpgimg_002w.jpg

img_004w.jpgimg_005w.jpg

img_006w.jpgimg_007w.jpg

img_003w.jpg

Celkové hodnocení objektivu zřejmě nepotěší zaryté uživatele „L“ řady, kteří objektiv bez magického červeného proužku zkrátka nechtějí. Připraví se tím totiž o opravdu velmi schopný objektiv, který by podle mého názoru měl zkusit každý všestranný fotograf. Ale je jasné, že pro zarytého fotografa makra, portrétu či jinak úzce orientovaného fotografa tento objektiv není.

Obrazová kvalita je plně srovnatelná s dražšími objektivy - Canon 50/1,4USM nevyjímaje. Stejně tak přenos kontrastu a podání barev je velmi dobrý. Jedinou vadou na kráse by mohlo být již zmíněné ostření v manuálním režimu, které jakobychom museli přemlouvat. Při fotografování v živém náhledu je třeba precizně kontrolovat, co nám posun ostřícím kroužkem způsobil s plánovanou fotografií. Dovedl bych si představit, že pokud by měla krajinářská legenda Canon 17-40mm motorek typu STM, byla by to velká vada na kráse pro každého, kdo fotí především ze stativu v režimu živého náhledu.

Většina z nás ocení muší váhu a doslova směšné rozměry tohoto objektivu. Já osobně doporučuji tento objektiv spíše pro fullframe zrcadlovky, kde se více projeví jeho pravý potenciál a nebudete si proti APSC připadat tak „dlouzí“, ale je to jen věc názoru a také toho, co budete fotit.

Pokud hodláte objevovat kouzla a výhody pevného objektivu a vstoupit tím do vod dosud nepoznaných bez ohledu na to, jaký model digitální zrcadlovky Canon vlastníte, rozhodně neváhejte. 40mm je totiž skutečně multifunkční ohnisko a pokud chystáte nákup prvního pevného objektivu je Canon 40/2,8STM skvělý kandidát.

 

 

Štítky: objektiv

Diskuse

oldbas

11.11.2013 22:05

EF 40/2,8 STM, nebo EF 50/1,8II ?

Dobrá recenze. Pokud bys mohl srovnat s Canonem 50/1,8II, který bys volil? 50ku vlastním a zvažuji výměnu právě za 40/2,8. 50 je pro mě moc dlouhá a do f2,5 docela měkká. Účel tak nějak všechno, hlavně krajina, sem tam portrét v interiéru. Bohužel právě to ostření se mi moc nelíbí, usm mii přijde praktičtější.

Jiří Bureš

12.11.2013 08:07

Canon 50/1,8 II vs 40/2,8STM

Dobrý den, prvně bych se pozastavil nad tím, čím vlastně fotíte? APSC nebo FF? Pokud používáte 50/1,8 hlavně na krajinu, proč Vám vadí, že je do f2,5 měkčí ? Portrét v interiéru se rovněž málo kdy fotí na plně otevřenou clonu. Pokud zvažujete výměnu za jiný objektiv, doporučil bych asi spíše širší, kvalitní ZOOM a ponechat si 50/1,8, která mi tak jako tak na krajinu moc nedává smysl. Napadá mě v podobné ceně například Canon 17-85. Pokud najdete ostrý kus, nejde vůbec o špatný objektiv a v bazaru se pohybují kolem 5000Kč.

Standa

12.11.2013 10:40

Tohle sklo mam, musim rici je povedene, zkousel jsem 50 1,8 I i II a nespokojenost, svetelne sklo co musim clonit hm, hlucne a pomale hm, pak byla Sigma 50 1,4 super ale tezka a velka, nasledoval Canon 50 1,4 taky docela mekky a jelikoz pouzivam 17-40 a 70-200 tak mi navic prisel taky takovy nedodelany, tak sel taky pryc, pak prisla 40 2,8 a kratce potom i vymena 50D za 5D. Kombinace 5D a 40 2,8 je super male sklo, bytelne udelane, ostre rekl bych i na plnou diru. Ze vsech tech pevnych skel, jsem s timto nejspokojenejsi. Ale vsechny ty skla kdyz jsou na apsc tak mi to nevyhovovalo ohniskem teprve na FF je to to prave. Zajimalo by me proc se portret nefoti na plnou diru, naopak portret se casto foti na plnou diru, z tohoto duvodu zvazuji koupi Sigmy 35 1,4 co super sklo, ale taky opet velke a tezke.

Jiří Bureš

12.11.2013 11:27

Re : Standa

Uživatel "oldbas" se bavil o portrétu v interiéru-vyznělo mi to stylem - "studiový portrét". Ve studiu se s malou HO tolik nepracuje. Souhlasím, že na FF je 40mm opravdu multifunkční ohnisko. Sám mám doma i stařičkou 5D Mark I a v kombinaci se 40/2,8STM je to zajímavé spojení. Ostrost se na této palačince s přicloněním takřka nijak nemění, takže souhlasím. Za ty peníze je to neuvěřitelný objektiv.

Standa

12.11.2013 12:25

Jiri Bureš

Tak s tim interierem jsem to přehlédl. Jinak si ale myslím, že i 5DII i III to bude dobré spojení, nejen s 5DI. Podle men je to mnohem lepší volba než 50 1,8 cenovy rozdil cca 1000-1300 není tak hrozný´, vzhledem k výkonu a nenápadnosti. Ostření je pomalejší a hlučnější než u USM, ale zase násobně lepší než u |50 1,8.

oldbas

12.11.2013 17:31

Jan Bureš: nevyjádřil jsem se dostatečně, omlouvám se. Fotím na APS-C. c50/1,8II jsem pořizoval hlavně kvůli světelnosti (jak jsem psal, do f2,5měkký, ale od f2,8 velká paráda, na f4-8 břitva). Portrét spíše rodinný, žádný ateliér, spíše si hraji s malou hloubkou ostrosti. Dále pro situace, kdy je málo světla. Bohužel právě, když je světla málo, tak 50ka nezaostří, pokud ano, trvá jí to věčnost a většinou se netrefí. V případě krajiny ji také rád používám, ale zase v přímém protisvětlo nedokáže zaostřit téměř nikdy. Takže zvažuji výměnu. Jinak mám ještě c15-85 a c70/200/4 a sigmu 10-20 3,5-5,6. Pokud srovnám 15-85 a 50ku co do ostrosti, malá plastová 50ka vyhrává na plné čáře (f5,6-11, 50mm). Do budoucna zvažuji objektivy tokina 12-28/4, c70-200/4 a něco mezi. A právě 40/2,8 by se mi na APS-C docela líbila. Zvažuji i přechod na FF s objektivy c17-40/4, c70-200/4 a zase ta c40/2,8 by se mi líbila jako záklaďák.

Jiří Bureš

12.11.2013 18:24

Re : Oldbas

V tom případě jste se již rozhodnul a pokud chcete posvěcení, že ten objektiv za něco stojí, pak Vám mohu s klidným svědomím jako již téměř roční uživatel říci - stojí za to :)

Lubas

5.1.2014 11:22

vinětace

Jak je na tom s vinětací při plném odclonění? Ta fotka s trubkou je oříznutá nebo vinětace softwarově odstraněná?

Jiří Bureš

5.1.2014 20:06

Re : Lubas

Vinětace je i na f 2,8 naprosto v pohodě. Lehce korigovatelná každým editorem. Některým snímkům to navíc i sluší. Oříznuta ta fotka pokud si dobře pamatuji není a vinětaci jsem softwarově odstraňoval za poslední 3 roky asi 2x a toto není ten případ :)

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Recenze a testy

Všechny články kategorie

Recenze Fujifilm GFX 50s: postřehy z praxe

Fujifilm GFX 50s je digitální středoformát od Fujifilmu, který na trhu už nějaký ten pátek je. I přesto si ale zachovává výrazné…

8.9.2020

Tomáš

Fujifilm 35mm f/1.4 R - recenze

Téměř před rokem jsem od své milované rodiny dostal darem k dokončení doktorského studia snad nejklasičtější objektiv od…

11.1.2020

Michal Kroupa

Rode Stereo VideoMic X - recenze

Rode Stereo VideoMic X představuje pár kondenzorových mikrofonů v konfiguraci XY. Jedná se o profesionální řadu od australské…

4.1.2020

Michal Kroupa

Lucerna - nejlepší přítel fotografa hor

Chtěli jste večerní nebo dokonce noční fotografie hor oživit o lidský element, ale lidská postava nebyla v noční scenérii téměř…

13.5.2019

Václav

Recenze ND filtrů VFFOTO

Cestou na Faerské ostrovy jsem si do batohu sbalil několik šedých filtrů od VFFOTO. Konkrétně se jednalo o  ND64x Gold series,…

10.12.2018

Michal Kroupa

Recenze fotobatohu MANFROTTO Windsor

V následujícím krátkém článku vám shrnu dojmy z aktivního používání batohu na Faerských ostrovech.

25.8.2018

Michal Kroupa