Brand

Recenze foto kufru Peli 1510

peli_1510_review_11.jpgPo delší době používání a testování vám dnes přinášíme recenzi odolného fotografického kufru Peli 1510. Jedná se o foto kufr, který není v českých krajích příliš známý, ale v zahraničí jej používá mnoho fotografů.

Kufr Peli 1510 je vhodný zejména na cestování, a to i letadlem. Je vodotěsný a žáruvzdorný, má membránu pro vyrovnání tlaku, výsuvné madlo, kolečka a je uzamykatelný. Jak prošel tento kufr dlouhodobým testováním? Více v naší recenzi.

Fotografický kufr Peli 1510 není mezi českými fotografy příliš rozšířen. U nás jej nabízí pouze některé foto obchody. Ovšem v zahraničí, a to zejména v USA, je tento kufr běžnou součástí každého cestujícího fotografa. Kufr je stejný, jen název je lehce odlišný, a to Pelican 1510. V evropských zemích se kvůli názvu musí distribuovat pod označením Peli 1510.

Proč se zajímat zrovna o takový neobvyklý kufr? Je to velmi snadné - jakmile začnete se svou fotografickou výbavou trochu víc cestovat, začnete řešit její bezpečné uskladnění. A pokud budete cestovat letecky, potom budete hledat něco s velikostí příručního zavazadla, co pojme maximum vaší foto výbavy a poskytne jí potřebnou ochranu. Níže uvedená recenze je založena na dlouhodobém testování kufru v praxi.

peli_1510_review_1.jpgpeli_1510_review_empty.jpg

Poznámka: horní víko kufru je zevnitř standardně polstrované pěnou, která při focení kufru pro účely recenze nebyla použita (zapomněl jsem, čímž se čtenářům omlouvám).

Kufr Peli 1510 - pohled zvenku

Foto kufr Peli 1510 je vyroben z pevné skořepiny - není to tedy klasická látková brašna, ale tvrdý plastový kufr. Navíc to není žádný stylový výrobek, který by se mohl pyšnit super moderním designem. Jedná se o čistě účelový kufr, který sází na funkčnost a účelovost. Je vodotěsný a prachotěsný (norma IP67 - ponoření do hloubky 1m po dobu 30 minut), tlakuodolný (bez problémů unese dospělého člověka, na kufr si lze klidně sednout) a žáruvzdorný (až 210°C).

Na kufru je zvenku hned několik "ovládacích prvků":

  • madlo na horní straně,
  • madlo na boční podélné straně,
  • výsuvné madlo na "zádech" kufru.

Výše zmíněná madla jsou velmi dobře tvarována, takže když je potřeba kufr nést v ruce, padnou dobře do ruky a netlačí. Výsuvné madlo slouží k tomu, aby bylo možné kufr táhnout za sebou na kolečkách, která kufr má. Pak se z tohoto foto kufru stává (z hlediska použití) klasický cestovní kufr na kolečkách, což je v praxi velmi příjemné a užitečné.

peli_1510_review_2.jpgpeli_1510_review_3.jpg

U bočního madla se nachází na první pohled zvláštní kolečko - ventil pro vyrovnání tlaků. Kufr Peli 1510 je prachotěsný a vodotěsný, a tak při změně venkovního tlaku (například v letadle) se může stát, že tlak uvnitř kufru a tlak venkovní budou velmi odlišné. Bez tohoto ventilu by pak nebylo možné kufr otevřít. Vzduchový ventil vyrovná tlaky a tato situace nenastane. Ověřil jsem si to na vlastní kůži, když jsem kufr zavřel na letišti a v letadle jsem jej chtěl otevřít. I s tímto ventilem bylo potřeba docela zabrat, abych kufr v letadle otevřel.

peli_1510_review_ring.jpg

Velmi podstatné jsou i rozměry a hmotnost kufru Peli 1510. Vnější rozměry jsou 50 x 28 x 19.3 cm - což jsou rozměry, které vyhovují rozměrům pro příruční zavazadlo většiny leteckých společností. Díky tomu si lze kufr s foto výbavou vzít na palubu a mít tak jistotu, že se nic nerozbije.

peli_1510_review_4.jpgpeli_1510_review_wheels.jpg

Hmotnost kufru samotného je zhruba 6kg, což je docela dost. Při naplněném stavu může hmotnost kufru dosáhnout kolem 15kg, což není zrovna málo k přenášení. Pokud je možné využít kolečka a táhnout kufr za sebou, je to pohoda. Ovšem pokud je potřeba kufr nést v ruce, tak to není žádný med. No a samozřejmě pokud vás letecká společnost donutí příruční zavazadlo zvážit, je zaděláno na problém (maximální hmotnost příručního zavazadla bývá právě kolem 6kg, což je hmotnost prázdného kufru). Osobně jsem s tímto ale zatím měl problém pouze jednou a musel jsem doplácet za nadměrnou hmotnost.

Kufr Peli 1510 - hlavní jaký je zevnitř?

Kufr Peli 1510 není zevnitř nijak speciálně řešený. Je to prostě prázdný prostor, do kterého lze vložit dva různé oddělovače:

  • pěnový oddělovač, který lze zcela uzpůsobit (vyřezat) velikosti vlastní foto výbavy,
  • látkový polstrovaný oddělovač na suché zipy se stavitelnými přepážkami.

Osobně mi přijde druhé řešení lepší v tom, že foto výbava se jednak občas obměňuje, a tak přesně nařezaná pěna může přestat být aktuální. Navíc pěna se časem vyměkne a ztratí svou tuhost.

peli_1510_review_front.jpgpeli_1510_review_padded.jpg

Kufr Peli 1510 - jak se používá?

Nyní několik praktických zkušeností. Jak jsem již uvedlo v první kapitole, kufr Peli 1510 je velmi odolný, takže například na letišti si na něj mohu bez obav sednout. Také se nemusím obávat, když budu venku s kufrem v silném dešti nebo na pláži s jemným pískem. Velkou daní ale za tuto odolnost je jeho hmotnost (6kg prázdný kufr). Jednak se v praxi (pokud je potřeba jej nést) pronese, navíc je potřeba si hlídat, aby při cestování letadlem nikdo nechtěl kufr vážit. Pokud vás ani jedno netrápí, nemusíte si s hmotností kufru lámat hlavu.

Velmi užitečná jsou kolečka a výsuvné madlo, protože pak lze kufr použít jako klasický cestovní kufr na kolečkách. Ovšem má to jednu vadu na kráse - jen někde je tak rovný povrch, aby při jízdě kufr neposkakoval. Já mám rád svou foto techniku a nerad bych testoval jestli vydrží jízdu po dlažebních kostkách, spárované dlažbě nebo vymláceném chodníku. Jakmile začne kufr při jízdě poskakovat, je jasné, že v něm uložená foto výbava činí totéž - nárazy sice tlumí pěna / polstrované přepážky, ale i tak... Tím pádem osobně používám jízdu na kolečkách jen tam, kde je rozumně rovný povrch a kufr neposkakuje.

peli_1510_review_vysuv.jpgpeli_1510_review_locl.jpg

Osobně si myslím, že toto by šlo vyřešit buď odpruženými nebo měkkými kolečky. Kolečka jsou tvrdá, takže veškeré nárazy přenáší. Pokud by byla z nějakého měkčího materiálu, který by ale vydržel opotřebení, pak by se nárazy ztlumily.

No a pokud si dáte pozor, abyste se o kufr při chůzi nekopli nohou (je opravdu tvrdý a dost to bolí :), tak se v praxi používá velmi dobře. Skvěle plní funkci ochranného kufru.

Pokud by vás zajímalo, co vše kufr pojme, tak v mém případě: 2 velká DSLR těla, 5 objektivů, 2 externí blesky, 1 externí disk, nabíječka, kabely, akumulátory, paměťové karty a menší notebook.

 

Kufr Peli 1510 - celkové hodnocení

Fotografický kufr Peli 1510 se v praxi velmi dobře používá. Samozřejmě nic není dokonalé, a tak i tento kufr má své mouchy - a to zejména velkou hmotnost a pak přenášení nárazů při jízdě na kolečkách. Ovšem jeho vodotěsnost, prachotěsnost a velká tuhost zaručuje téměř dokonalou ochranu foto výbavy. V praxi lze kufr zamknout na dva zámky, kolem kufru a zámků omotat lanko se zámkem a integrovaným alarmem a zbytek lanka omotat například kolem radiátoru nebo něčeho pevného. Tím lze do jisté míry zamezit krádeži například v hotelovém pokoji.

Silné stránky:

  • Vodotěsnost, prachotěsnost, tlakuvzdornost, žáruvzdornost (do 99°C).
  • Maximální využití vnitřního prostoru.
  • Výsuvné madlo a kolečka.
  • Dvě boční madla.
  • Lze jej zamknout na dva zámky.
  • Uvnitř pěna nebo přepážky - obojí uživatelsky nastavitelné.
  • Ventil pro vyrovnání tlaků.

Slabé stránky:

  • Vysoká hmotnost (6kg).
  • Kolečka při jízdě přenáší nárazy.

I přes výše zmíněné nedostatky se kufr Peli 1510 velmi dobře používá a osobně jej vřele doporučuji každému fotografovi, který potřebuje maximálně chránit svou foto výbavu na cestách.

Děkuji společnosti Mipesa, dovozci kufrů Peli do ČR, za zapůjčení k testování.

Štítky: brašna, batoh, recenze

Diskuse

Nikdo zatím nenapsal žádný komentář. Buďte první!
Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Recenze a testy

Všechny články kategorie

Recenze Fujifilm GFX 50s: postřehy z praxe

Fujifilm GFX 50s je digitální středoformát od Fujifilmu, který na trhu už nějaký ten pátek je. I přesto si ale zachovává výrazné…

8.9.2020

Tomáš

Fujifilm 35mm f/1.4 R - recenze

Téměř před rokem jsem od své milované rodiny dostal darem k dokončení doktorského studia snad nejklasičtější objektiv od…

11.1.2020

Michal Kroupa

Rode Stereo VideoMic X - recenze

Rode Stereo VideoMic X představuje pár kondenzorových mikrofonů v konfiguraci XY. Jedná se o profesionální řadu od australské…

4.1.2020

Michal Kroupa

Lucerna - nejlepší přítel fotografa hor

Chtěli jste večerní nebo dokonce noční fotografie hor oživit o lidský element, ale lidská postava nebyla v noční scenérii téměř…

13.5.2019

Václav

Recenze ND filtrů VFFOTO

Cestou na Faerské ostrovy jsem si do batohu sbalil několik šedých filtrů od VFFOTO. Konkrétně se jednalo o  ND64x Gold series,…

10.12.2018

Michal Kroupa

Recenze fotobatohu MANFROTTO Windsor

V následujícím krátkém článku vám shrnu dojmy z aktivního používání batohu na Faerských ostrovech.

25.8.2018

Michal Kroupa