Brand

Recenze fotobatohu Lowepro Fastpack 100

lowepro fastpack 100

Firma Lowepro nedávno představila novou řadu batohů Fastpack. A my pro vás nyní máme recenzi modelu Fastpack 100. Jedná se o velmi chytře řešený batoh, protože k fotoaparátu se lze dostat doslova během pár sekund. A to bez nutnosti sundávat batoh z ramen.

Ale samozřejmě i model Fastpack 100 má svá negativa. Jak dopadl foto batoh LowePro Fastpack 100 v našem redakčním testu? Čtěte dále.

LowePro Fastpack 100 - pohled zvenku

Batoh LowePro Fastpack 100 patří do výrobkové řady Fastpack. Ta se vyznačuje dobrou ergonomií, bytelným polstrováním a hlavně rychlým přístupem k foto výbavě. Pojďme se nyní podívat, jak vypadá model Fastpack 100 zvenku.

Batoh Lowepro Fastpack 100 je nejmenším z celé řady Fastpack, přesto však není zase tak malý, jak by se mohlo zdát. Jeho vnější rozměry jsou: 22 x 18,5 x 41cm (šířka x výška x hloubka), hmotnost samotného batohu činí 0,8kg.

Je určen především pro DSLR fotoaparáty: pojme digitální zrcadlovku s nasazeným objektivem, druhý objektiv a případně externí blesk nebo jiné příslušenství.

Z hlediska tvaru se tak jedná spíše o protáhlý batoh (směrem do výšky), přičemž v horních částech se jeho hloubka zmenšuje. Šířka zůstává stejná po celé výšce batohu.

lowepro fastpack 100 lowepro fastpack 100

Zadní část batohu je pěkně polstrovaná a ergonomicky tvarovaná. Navíc je (z vnějšku) pokryta polstrováním z pěnového materiálu a vzduchovými kanály. Díky tomu nehrozí, že by se nám například v létě batoh přilepil na záda.

Stejně tak, jako jsou polstrována záda batohu, jsou polstrovány i ramenní popruhy. Míra vnějšího ergonomického polstrování se zdá být dostatečná i pro nošení těžšího vybavení.

Na levém ramenním popruhu se nachází malé pouzdro pro mobilní telefon, mp3 přehrávač nebo jinou výbavu.

Na jedné boční straně batohu Fastpack 100 se nachází síťovaná přihrádka (vnější) veliká tak akorát na půllitrovou láhev vody (z hlediska šíře).

Vrchní komora pro osobní věci je dost velká a nabízí různé přihrádky, taktéž i karabinu pro klíče (na levém obrázku vpravo dole).

lowepro fastpack 100 lowepro fastpack 100

Přední část batohu pak nabízí už trochu více zajímavostí - na vrchní straně modelu Fastpack 100 se nachází kapsa (bez výrazného polstrování) na osobní věci. Pod ní nalezneme překlápěcí jisticí "víko" spodní části fotokomory.

Spodní fotokomora batohu Fastpack 100

lowepro fastpack 100 lowepro fastpack 100

Pod překlápěcím víkem fotokomory, které lze odehnout rozepnutím dvou plastových spon, se nachází kapsa pro různé příslušenství. Je velká tak akorát na dva až tři filtry nebo jinou výbavu. Není ovšem nijak výrazně polstrovaná.

Přístup k samotnému fotoaparátu, tj. do fotokomory, je velmi snadný a rychlý. Vstup se nachází na boku batohu Fastpack 100 a je řešen pomocí zipu (zipy jsou tam dva pro lepší pohodlí).

Pro vyjmutí fotoaparátu z batohu (fotokomory) stačí "shodit" batoh fastpack na jedno rameno, posunout jej na svůj bok a rozepnout zip. Tímto systémem se celá řada LowePro Fastpack velmi podobá batohům Slingshot, které mají jeden ramenní popruh a také mají přístup do fotokomory z boku.

lowepro fastpack 100 lowepro fastpack 100

Vnitřní uspořádání fotokomory

Vnitřek fotokomory batohu Fastpack 100 je samozřejmě libovolně upravitelný - přihrádky jsou upevněny suchým zipem a lze je libovolně přemisťovat. Z hlediska kustomizace hodnotím batoh Lowepro Fastpack 100 jako velmi dobrý - po třech vnitřních stranách (ze čtyř) se nachází suchý zip pro libovolné umístění přihrádek. Ale i na té čtvrté stěně by suchý zip neuškodil.

lowepro fastpack 100

Výrobce má na svých prezentačních fotografiích vnitřní systém řešený tak, že druhý objektiv je při otevření bočního víka fotokomory celý zakrytý (obrázek vlevo). Pro jeho vyjmutí by se pak musela otevřít i druhá část víka, jenže to by pak hrozilo vypadnutí ostatní výbavy bokem z batohu. Toto řešení jsem shledal mírně nevhodným...

Proto jsem původní systém přihrádek předělal a po chvíli úporného kombinování z toho vzniknul z hlediska přístupu k výbavě vynikající systém. Cílem bylo přihrádky předělat tak, aby veškerá výbava byla přístupná už po rozepnutí pouze boční části víka fotokomory. A to se podařilo (viz obrázky níže).

Po přesunutí původně rozmístěných přihrádek tak lze fotobatoh Lowepro Fastpack 100 upravit tak, že veškerá foto výbava je přístupná z boku batohu, po rozepnutí pouze boční části víka. Tím pádem je přístup k objektivům, filtrům, blesku a dalšímu daleko rychlejší a pohodlnější.

lowepro fastpack 100 lowepro fastpack 100

Po této změně vnitřního uspořádání, dokáže model Fastpack 100 pojmout:

  • DSLR tělo (velikosti canonu 400D, olympusu e-510, nikonu D80, apod.) s nasazeným objektivem,
  • další objektiv (teleobjektiv o délce max. 18cm),
  • externí blesk nebo místo toho filtry a sluneční clony,
  • dvě náhradní paměťové karty (do speciálních přihrádek na víku fotokomory),
  • pouzdra na filtry, držák systému cokin nebo jinou výbavu ve vnější kapse fotokomory,
  • další osobní věci v horní komoře batohu + láhev vody (vnější síťová kapsa), mobil (a jiné).

To znamená takové základní vybavení nejen na běžné fotografování, ale i na cesty.

Kvalita materiálu a pohodlí

lowepro fastpack 100

Na výrobku batohů Lowepro Fastpack byl použit 600D Polyester a 210D Nylon. Fotobatoh je díky tomu nepromokavý, při detailním zkoumání se zdá být materiál odolný a bytelný.

Polstrování fotokomory hodnotím jako velmi dobré - vnější stěny jsou silné odhadem tak kolem 1cm, stejně tak silné jsou vnitřní přemístitelné přihrádky.

Záda batohu jsou ještě silnější a dobře vyztužená - batoh sám o sobě tak drží tvar a nijak se nebortí nebo neohýbá. Při uchopení za popruhy a zavěšení batohu do volného prostoru se záda ani při plně naloženém batohu nijak neprohnou.

Batoh na zádech sedí dobře, délku ramenních popruhů lze měnit až v neuvěřitelně velkém rozsahu - nejkratší nastavitelná délka popruhu je zhruba 46cm (pak je popruh tvořen pouze polstrovanou částí), naopak nejdelší možná délka je celých 96cm (tedy o 50 cm více díky nastavitelné části).

Konečné hodnocení batohu Lowepro Fastpack 100

Pro:

  • Velmi rychlý přístup k fotoaparátu a další foto výbavě díky pouhému "shození" batohu na jedno rameno a následnému bočnímu přístupu (po mírné kustomizaci viz. část Vnitřní uspořádání fotokomory).
  • Pohodlí při nošení (celá váha je na zádech).
  • Kvalitní a bytelné polstrování, a to nejen vnitřní fotokomory, ale i popruhů a zádové části batohu.
  • Vysoce upravitelná délka ramenních popruhů.
  • Dvě vnitřní kapsy (ve fotokomoře) na paměťové karty.
  • Vysoká míra kustomizace vnitřního uspořádání fotokomory.
  • Vrchní komora pro osobní věci.
  • SlipLock smyčka na pravém ramenním popruhu příslušenství systému SlipLock.
  • Nepromokavost materiálu.

Proti:

  • Batoh Lowepro Fastpack 100 neřeší stativ - ten je nutné přenášet zvlášť a nebo jej nějak improvizovaně k batohu připevnit.
  • Původní úprava vnitřní fotokomory nemusí být výhodná (viz část Vnitřní uspořádání fotokomory).
  • Nemá pláštěnku (ačkoliv vrchní materiál je nepromokavý).
  • Pro ještě lepší kustomizaci vnitřní fotokomory by mohl být suchý zip i na čtvrté vnitřní stěně (je na 3 stěnách ze čtyř).

V celkovém hodnocení fotobatohu LowePro Fastpack 100 nelze brát v úvahu jeho celkovou velikost, jelikož si lze zvolit z modelů Fastpack 100, Fastpack 200, Fastpack 250 a Fastpack 350. Ty jsou různě velké a modely 250 a 350 nabízí i komoru pro notebook.

Značná výhoda modelu Fastpack 100 (oproti jiným běžným batohům) je rychlost přístupu k fotoaparátu, náhradnímu objektivu a další výbavě. Řada Lowepro Fastpack kombinuje pohodlí batohu a pohotovost brašny.

Celkově je fotobatoh Lowepro Fastpack 100 velmi dobrou volbou pro majitele větších ultrazoomů nebo středně velkých zrcadlovek. Ačkoliv tento batoh neřeší uchycení stativu, nabízí komfort a pohotovost zároveň, a proto jej mohu vřele doporučit.

Své dotazy, náměty či připomínky k recenzi nebo batohu samotnému pište do diskuzního tématu k tomuto článku.


Štítky: batoh, recenze

Diskuse

Nikdo zatím nenapsal žádný komentář. Buďte první!
Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Recenze a testy

Všechny články kategorie

Recenze Fujifilm GFX 50s: postřehy z praxe

Fujifilm GFX 50s je digitální středoformát od Fujifilmu, který na trhu už nějaký ten pátek je. I přesto si ale zachovává výrazné…

8.9.2020

Tomáš

Fujifilm 35mm f/1.4 R - recenze

Téměř před rokem jsem od své milované rodiny dostal darem k dokončení doktorského studia snad nejklasičtější objektiv od…

11.1.2020

Michal Kroupa

Rode Stereo VideoMic X - recenze

Rode Stereo VideoMic X představuje pár kondenzorových mikrofonů v konfiguraci XY. Jedná se o profesionální řadu od australské…

4.1.2020

Michal Kroupa

Lucerna - nejlepší přítel fotografa hor

Chtěli jste večerní nebo dokonce noční fotografie hor oživit o lidský element, ale lidská postava nebyla v noční scenérii téměř…

13.5.2019

Václav

Recenze ND filtrů VFFOTO

Cestou na Faerské ostrovy jsem si do batohu sbalil několik šedých filtrů od VFFOTO. Konkrétně se jednalo o  ND64x Gold series,…

10.12.2018

Michal Kroupa

Recenze fotobatohu MANFROTTO Windsor

V následujícím krátkém článku vám shrnu dojmy z aktivního používání batohu na Faerských ostrovech.

25.8.2018

Michal Kroupa