Brand

Recenze Joby Gorillapod Original

Joby Gorillapod Original

Joby Gorillapod Original je univerzální mini stativ pro kompaktní fotoaparáty. Jako ostatní stativy gorillapod, je i tento založen na principu kloubových ohebných nohou. Díky tomu je možné fotoaparát uchytit třeba na větev stromu. Nyní vám přinášíme jeho recenzi.

V následující recenzi si ukážeme, jakou má stativ Gorillapod Original nosnost, jak tuhé jsou jeho nohy a jak se s ním celkově zachází. Součástí recenze je i videorecenze.

Joby Gorillapod Original náleží do výrobkové řady mini-stativů Gorillapod od americké firmy Joby. Model označený jako Original je nejmenší z celé řady, a tak je vhodný na menší a lehčí fotoaparáty. Celá výrobková řada se skládá z následujících pěti stativů (velikostně od nejmenšího k největšímu): Go-Go!, Original, SLR, SLR-Zoom, Focus.

Joby Gorillapod Original: základní vlastnosti

Joby Gorillapod Original je mini-stativ, který má unikátní konstrukci - jeho nohy se skládají prakticky ze samých kloubů, takže je možné je téměř libovolně tvarovat. Stativ je tak možné uchytit například na větev stromu, kamen, řídítko mopedu a podobně. Taktéž je možné nohy narovnat a stativ pak funguje jako klasická trojnožka.

Joby Gorillapod Original

Klouby, ze kterých se skládají nohy stativu, mají určitý odpor, a tak drží ve stanovené poloze. Stačí tedy nohy dle libosti vytvarovat a ony tak budou držet, dokud je opět nevyrovnáme nebo nezměníme jejich tvar.

Klouby nohou stativu jsou prakticky složeny z mnoha "přesýpacích hodin", kde jedna baňka je vždy větší, než ta druhá. Díky tomu tyto tvarem připomínající přesýpající hodiny do sebe zapadnou a vytvoří systém ohebných kloubů.

Spodní část nohou stativu je pogumovaná, takže stativ neklouže a drží na svém místě. Každý kloub je taktéž kolem dokola pogumovaný, takže například při uchycení na větev nebude klouzat.

Joby Gorillapod Original je opatřen rychloupínací destičkou, kterou lze přišroubovat k fotoaparátu (k závitu na stativ). Poté už stačí fotoaparát přicvaknout pomocí destičky ke stativu.

Joby Gorillapod Original Joby Gorillapod Original

Délka celého složeného stativu je 16cm, průměr každého kloubu i s postranním pruhem gumy je 1.5cm. Minimální pracovní výška je zhruba 4cm. Více detailů naleznete ve specifikaci stativu Joby Gorillapod Original.

Joby Gorillapod Original: manipulace se stativem

Stativ vypadá na první pohled jako taková hračka, ale již při prvním ohmatu a vyzkoušení tuhosti nohou je jasné, že se jedná o dobře zpracovaný výrobek. Nohy, resp. klouby, jsou totiž daleko tužší, než by se mohlo na první pohled zdát. Je potřeba vyvinout určitou sílu, aby se klouby daly ohýbat.

Po vytvarování nohou je opět potřeba vyvinout sílu na to, aby se klouby daly ohnout do jiného tvaru.

Joby Gorillapod Original je vybaven rychloupínací destičkou, což je praktické. Destička se přišroubuje k fotoaparátu a díky tomu je možné jednoduše fotoaparát ke stativu přichytit. Pro přišroubování destičky k fotoaparátu je potřeba mít při ruce nějakou minci, šroubovák nebo něco podobného - to může být mírná nevýhoda.

Joby Gorillapod Original

Rychloupínací destičku lze zajistit na svém místě, a to otočným kolečkem po obvodu kloubu těsně pod destičkou. Stačí kolečkem pootočit a fotoaparát je pevně spojen se stativem.

Nosnost stativu Joby Gorillapod Original je podle výrobce 325 gramů. Z toho vyplývá určení - pro malé kompaktní fotoaparáty. Stativ ale v praxi unese i těžší zátěž - nohy stativu, vyrovnané do klasické trojnožky, udrží bez problémů hmotnost 5Kg, aniž by se začaly klouby ohýbat (vyzkoušeno v testu). Je to ale test založený na tlaku do nohou srovnaných do přímky. Když jsou nohy různě ohnuté, je nosnost daleko menší.

Joby Gorillapod Original

Tudíž v praxi není možné, že by tento stativ mohl nést například zrcadlovku s teleobjektivem - nosnost kloubů jako takových je velká, ale v praxi může nastat problém se stabilitou. Fotoaparát by se totiž na stativu překlopil.

V praxi lze stativ Joby Gorillapod Original použít pro kompaktní fotoaparáty pohybující se hmotností maximálně kolem 0.5kg. Pro těžší fotoaparáty je jistější použít Gorillapod SLR.

Použití stativu v praxi vyžaduje jistou dávku představivosti a zručnosti - jeho stabilita a tuhost totiž záleží pouze a jen na tom, jak využijeme fyzikálních zákonů. Uchycujeme-li stativ například na drátěný plot, tak je potřeba jím nohy proplést nejlépe do různých směrů, aby vzniklo pevné spojení mezi stativem a plotem. Používání stativu v praxi je proto i trochu zábava. Často lze hledat analogii v úchopovém způsobu lidské ruky.

Joby Gorillapod Original: videorecenze

V I D E O : Podívejte se, jak se se stativem Gorillapod Original manipuluje v praxi. Máme pro vás video (16MB, avi), na kterém uvidíte, že stativ je možné dobře uchytit například ke stromu, na plot nebo kamení.

Joby Gorillapod Original

Joby Gorillapod Original: shrnutí testu

Celková manipulace se stativem Joby Gorillapod Original je na velmi dobré úrovni. Klouby jsou dost pevné a tuhé na to, aby udržely bez problémů půlkilovou zátěž. Pogumování po jejich obvodu navíc brání sklouzávání i z hladkých povrchů. Při tom všem je ale stativ Joby Gorillapod Original velmi kompaktní a lehký.

Rychloupínací destička je řešena velmi jednoduše a prakticky, pouze její přišroubování k fotoaparátu vyžaduje minci, šroubovák nebo něco podobného.

Limity použití stativu Joby Gorillapod Original jsou minimální - záleží jen na vlastní fantazii a tvořivosti. Čím lépe stativ dokážeme uchytit ke konkrétnímu předmětu, tím stabilnější bude.

Stativ Joby Gorillapod Original můžeme na základě redakčního testu vřele doporučit všem, kdo hledají malý skladný stativ pro kompaktní fotoaparát a ocení jeho výjimečnou univerzalitu. Možnost uchytit stativ na všemožné předměty je velkým plusem, systém kloubových nohou funguje bezvadně.


Štítky: stativ, recenze

Diskuse

Nikdo zatím nenapsal žádný komentář. Buďte první!
Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Recenze a testy

Všechny články kategorie

Recenze Fujifilm GFX 50s: postřehy z praxe

Fujifilm GFX 50s je digitální středoformát od Fujifilmu, který na trhu už nějaký ten pátek je. I přesto si ale zachovává výrazné…

8.9.2020

Tomáš

Fujifilm 35mm f/1.4 R - recenze

Téměř před rokem jsem od své milované rodiny dostal darem k dokončení doktorského studia snad nejklasičtější objektiv od…

11.1.2020

Michal Kroupa

Rode Stereo VideoMic X - recenze

Rode Stereo VideoMic X představuje pár kondenzorových mikrofonů v konfiguraci XY. Jedná se o profesionální řadu od australské…

4.1.2020

Michal Kroupa

Lucerna - nejlepší přítel fotografa hor

Chtěli jste večerní nebo dokonce noční fotografie hor oživit o lidský element, ale lidská postava nebyla v noční scenérii téměř…

13.5.2019

Václav

Recenze ND filtrů VFFOTO

Cestou na Faerské ostrovy jsem si do batohu sbalil několik šedých filtrů od VFFOTO. Konkrétně se jednalo o  ND64x Gold series,…

10.12.2018

Michal Kroupa

Recenze fotobatohu MANFROTTO Windsor

V následujícím krátkém článku vám shrnu dojmy z aktivního používání batohu na Faerských ostrovech.

25.8.2018

Michal Kroupa