Brand

Recenze Joby Gorillapod SLR Zoom

Joby Gorillapod SLR Zoom

Joby Gorillapod SLR Zoom je univerzální mini stativ určený pro digitální zrcadlovky. Je založen na principu ohebných kloubů, díky kterým jej lze upevnit například na strom.

Jaký je Gorillapod SLR Zoom v praxi? V následující recenzi si ukážeme, jakou má nosnost, jak je tuhý a jak se s ním celkově zachází. Vyplatí se do něj investovat? Více se dozvíte v naší recenzi.

Joby Gorillapod SLR Zoom náleží do výrobkové řady mini-stativů Gorillapod od americké firmy Joby. Model označený jako SLR Zoom je v současnosti druhý největší z celé řady, a tak je vhodný na větší a těžší digitální zrcadlovky. Celá výrobková řada se skládá z následujících pěti stativů (velikostně od nejmenšího k největšímu): Go-Go!, Original, SLR, SLR Zoom, Focus.

Joby Gorillapod SLR Zoom: základní vlastnosti

Joby Gorillapod SLR Zoom je mini-stativ, který má unikátní konstrukci - jeho nohy se skládají prakticky ze samých kloubů, takže je možné je téměř libovolně tvarovat. Stativ je tak možné uchytit například na větev stromu, lampu veřejného osvětlení, židli, plot a podobně. Taktéž je možné nohy narovnat a stativ pak funguje jako klasická trojnožka.

Joby Gorillapod SLR Zoom

Klouby, ze kterých se skládají nohy stativu, mají určitou tuhost, a tak drží ve stanovené poloze. Stačí tedy nohy dle libosti vytvarovat a ony tak budou držet, dokud je opět nevyrovnáme nebo nezměníme jejich tvar.

Klouby nohou stativu jsou prakticky složeny z mnoha "přesýpacích hodin", kde jedna baňka je vždy větší, než ta druhá. Díky tomu tyto tvarem připomínající přesýpající hodiny do sebe zapadnou a vytvoří systém ohebných kloubů.

Spodní část nohou stativu je pogumovaná, takže stativ neklouže a drží na svém místě. Každý kloub je taktéž kolem dokola pogumovaný, takže například při uchycení na větev nebude klouzat.

Joby Gorillapod SLR Zoom není opatřen rychloupínací destičkou, kterou by bylo možné přišroubovat k fotoaparátu (k závitu na stativ). V praxi to funguje tak, že se fotoaparát šroubuje přímo na šroub, který ční z "hlavy" stativu.

Joby Gorillapod SLR Zoom

Oproti menším verzím, nemá verze Gorillapod SLR Zoom kloub mezi ukotvením nohou a hlavou, na kterou se dává fotoaparát. To v praxi znamená, že orientaci fotoaparátu lze měnit pouze ukotvením / nastavením nohou stativu.

Délka celého složeného stativu je 25cm, průměr každého kloubu i s postranním pruhem gumy je necelé 3cm. Minimální pracovní výška je zhruba 2cm. Více detailů naleznete ve specifikaci stativu Joby Gorillapod SLR Zoom.

Joby Gorillapod SLR Zoom: manipulace se stativem

Stativ vypadá oproti svým menším verzím už na první pohled bytelně a odolně. Nohy, resp. klouby, jsou dost tuhé a je potřeba vyvinout určitou sílu, aby se daly ohýbat. Po vytvarování nohou je opět potřeba vyvinout sílu na to, aby se klouby daly navrátit například do původního rovného tvaru.

Joby Gorillapod SLR Zoom

Z hlediska tuhosti jsou klouby stativu pro normální použití dostatečně pevné. V praxi totiž nejde u Gorillapodu SLR Zoom o tuhost kloubů - ta je dostatečná. Jde spíš o to uchytit stativ chytře a rozumně vzhledem k fyzikálním zákonům.

Tím chci jen říct to, že lidé často poukazují na nedostatečnou tuhost kloubů stativu a že by na takovou krutinožku svou foto-výbavu nedali. V praxi jde ale pouze o to najít šikovný způsob, jak stativ uchytit - pokud se uchytí dobře, tak drží víc než dost.

Nosnost stativu Joby Gorillapod SLR Zoom je podle výrobce až 3 kilogramy. Tento údaj odpovídá praxi a lze říci, že při chytrém uchycení stativu je nosnost ještě větší. Opět tu totiž nejde o tuhost kloubů, ale o způsob uchycení - to je faktor, na které nejvíc záleží.

Joby Gorillapod SLR Zoom

V praxi tak lze na Gorillapod SLR Zoom nasadit poloprofi digitální zrcadlovku například s teleobjektivem nebo s externím bleskem. Obojí zároveň unese Gorillapod SLR Zoom také, ale spíše už jen v nějaké jistější poloze, bez velkých působení tlaků a tahů na jednotlivé klouby.

Použití stativu v praxi vyžaduje jistou dávku představivosti a zručnosti - jak už bylo uvedeno výše, tuhost a pevnost celé sestavy záleží především na rozložení fyzikálních sil. Jinak řečeno, tuhost a pevnost závisí na způsobu uchycení stativu.

Joby Gorillapod SLR Zoom: kulovou hlavu ano či ne?

Joby Gorillapod SLR Zoom se v základním balení dodává bez jakékoliv stativové hlavy. V balení je pouze redukce závitu (na 3/8), díky kterému lze na stativ přišroubovat teoreticky jakoukoliv stativovou hlavu. Teoreticky proto, že základna pro našroubování hlavy má průměr něco málo přes 4cm, a tak by nebylo moudré dávat na tak "malý" stativ velkou těžkou hlavu.

Joby Gorillapod SLR Zoom

Nejen na internetových diskuzích se často probírá vhodnost té či oné kulové hlavy na verzi SLR Zoom. V praxi se menší kulová hlava na verzi SLR Zoom určitě bude hodit, protože přinese možnost orientovat fotoaparát nezávisle na pozici zbytku stativu.

Jde ale o to, aby hlava nebyla příliš velká a dlouhá, aby pak na ni nepůsobilo příliš velké zatížení způsobené tím, že se celá váha fotoaparátu dostane zcela mimo těžiště stativu. Proto je pro stativ Gorillapod SLR Zoom vhodné vybrat raději nějakou menší a kratší kulovou hlavu.

Joby Gorillapod SLR Zoom

Joby Gorillapod SLR Zoom: shrnutí testu

Celková manipulace se stativem Joby Gorillapod SLR Zoom je na velmi dobré úrovni. Klouby jsou dost pevné a tuhé na to, aby udržely bez problémů mohutnější zrcadlovku s objektivem. Na výše uvedených snímcích je na stativu Canon 30D s objektivem Sigma 17-70.

Jen pro představu, pokud uchopím gorillapod SLR Zoom za konce dvou jeho nohou, které jsou narovnané, a na konci je 1.2kg zátěž, nohy se v žádné orientaci stativu neohnou - ani ve vodorovné (jako když proutkař hledá vodu), kdy působí největší síly na ohnutí kloubů. Samotná natažená noha tuto zátěž neudrží.

Pogumování po obvodu kloubů navíc brání sklouzávání i z hladkých povrchů. Při tom všem je ale stativ Joby Gorillapod SLR Zoom velmi kompaktní a lehký.

Daní za větší tuhost a bytelnost je absence kloubu mezi ukotvením nohou a plochou pro uchycení fotoaparátu. Kvůli tomu není možné fotoaparátem na stativu libovolně pohybovat. Mnoho uživatelů proto dokupuje malou kulovou hlavu, která zvýší univerzálnost celé sestavy - je to ale investice minimálně pár stovek navíc.

Limity použití stativu Joby Gorillapod SLR Zoom nejsou v jeho tuhosti nebo bytelnosti - ta je dostatečná. Omezení použití s těžšími fotoaparáty vidím spíše ve způsobu uchycení stativu. Pokud je uchycení pevné a stabilní, tak dokáže být Gorillapod SLR Zoom velmi tuhý. A samozřejmě naopak.

Stativ Joby Gorillapod SLR Zoom mohu vřele doporučit všem, kdo hledají univerzální stativ například na cesty, výlety, do přírody a přitom ocení minimální rozměry a hmotnost. Osobně stativ Gorillapod SLR Zoom používám, takže nevycházím jen z krátkodobého testu, ale z dlouhodobé zkušenosti.


Štítky: recenze

Diskuse

Tomáš Valnoha

7.4.2010 10:23

dotaz

Dobrý den, uvažuji o koupi tohoto stativu. Mám fotoaparát Canon SX1..jsem spíše amatér-začátečník. Všude se píše že k tomuto fotoap. stačí pouze SLR verze tohoto stativu..ale radiji bych se přikláněl k této verzi SLR-ZOOM. V budoucnu možná uvažuji o koupi větší zrcadlovky a tudíž by se mi hodil i tento pevnější stativ. Ale nevím si rady s hlavou, u tohodle stativu není ten poslední kloub(mezi fotoap. a trojnožkou)..tudíž by se sem hodila kulová hlava jak zde píšete..ale je to investice dalších stovek a momentálně mě to ke Canonu SX1 příjde zbytečné. Proto vás žádám o radu, zda koupit vezri stativu SLR-ZOOM a třeba později dokoupit hlavu, a nebo zda koupit jen SLR verzi? Děkuji za radu, s pozdravem Tomáš Valnoha

Tomáš

7.4.2010 12:00

Dobrý den, tak to je právě dost zapeklitá otázka. K Canonu SX1 určitě stačí verze SLR (která má navíc kloub, který se opravdu hodí). Jenže zase k zrcadlovce je fakt lepší mít SLR Zoom. Jestli budete kupovat určitě zrcadlovku, tak bych být Vámi bral SLR Zoom s tím, že si nejprve kupte samotný stativ a pak řešte kulovou hlavu. Třeba zjistíte, že jí zatím až tak moc nepotřebujete. Nebo jí koupíte třeba někde použitou v bazaru za pár stovek. Ten rozdíl v ceně mezi SLR a SLR Zoom není moc velký, ale rozdíl v tuhosti je dost. Já bych bral SLR Zoom a případně pak dle potřeby dokoupil hlavu.

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Recenze a testy

Všechny články kategorie

Recenze Fujifilm GFX 50s: postřehy z praxe

Fujifilm GFX 50s je digitální středoformát od Fujifilmu, který na trhu už nějaký ten pátek je. I přesto si ale zachovává výrazné…

8.9.2020

Tomáš

Fujifilm 35mm f/1.4 R - recenze

Téměř před rokem jsem od své milované rodiny dostal darem k dokončení doktorského studia snad nejklasičtější objektiv od…

11.1.2020

Michal Kroupa

Rode Stereo VideoMic X - recenze

Rode Stereo VideoMic X představuje pár kondenzorových mikrofonů v konfiguraci XY. Jedná se o profesionální řadu od australské…

4.1.2020

Michal Kroupa

Lucerna - nejlepší přítel fotografa hor

Chtěli jste večerní nebo dokonce noční fotografie hor oživit o lidský element, ale lidská postava nebyla v noční scenérii téměř…

13.5.2019

Václav

Recenze ND filtrů VFFOTO

Cestou na Faerské ostrovy jsem si do batohu sbalil několik šedých filtrů od VFFOTO. Konkrétně se jednalo o  ND64x Gold series,…

10.12.2018

Michal Kroupa

Recenze fotobatohu MANFROTTO Windsor

V následujícím krátkém článku vám shrnu dojmy z aktivního používání batohu na Faerských ostrovech.

25.8.2018

Michal Kroupa