Brand

Recenze Lowepro Waistbelt Deluxe

LowePro Waistbelt Deluxe

LowePro Waistbelt Deluxe je bederní pás, který umožňuje uchycení celé řady příslušenství. Je vybavený Slip Lock systémem, díky kterému lze po obvodu pásu libovolně rozmístit pouzdra na objektivy a jiné příslušenství.

Jaký je ale Lowepro Waistbelt Deluxe v praxi? Jak je bytelný, jak pohodlně se nosí a z jak kvalitního materiálu je vyroben? Více se dozvíte v naší recenzi, která vychází z intenzivního používání tohoto pásu v praxi.

Recenze tohoto bederního pásu vychází z mé osobní zkušenosti s ním - používám jej při fotografování svateb více než měsíc (a těch svateb bylo opravdu hodně), takže už mohu zodpovědně ohodnotit jeho kvalitu a výdrž materiálu. Nejedná se tedy o teoretický test "od stolu", nýbrž o poctivou recenzi vycházející z praktického používání.

LowePro Waistbelt Deluxe: základní vlastnosti

Lowepro Waistbelt je tak trochu netradičním doplňkovým příslušenstvím. Drtivá většina fotografů používá fotografické batohy a brašny, ovšem na trhu je i celá řada dalších zajímavých možností, jak přenášet například objektivy, ale i fotoaparáty, menší stativy, externí blesky a další příslušenství.

LowePro Waistbelt Deluxe LowePro Waistbelt Deluxe

Mezi takové nevšední příslušenství patří právě i bederní pás z dílen společnosti Lowepro, který nese název Waistbelt Deluxe. Jedná se o bytelný bederní pás, který je určený pro přenášení prakticky jakéhokoliv příslušenství. Pás sám o sobě nemá žádné úložné prostory, nýbrž je po celém svém obvodu doslova posetý Slip Lock smyčkami pro úchyt různých pouzder.

Zároveň lze k tomuto bedernímu pásu uchytit foto vestu Lowepro S and F Shoulder Harness nebo Lowepro S and F Vest Harness. Tu jsem také testoval a výsledky se dozvíte v brzké recenzi.

LowePro Waistbelt Deluxe LowePro Waistbelt Deluxe

Slip Lock je název pro systém uchycení příslušenství, a to pomocí standardizovaných smyček a úchytů na pouzdrech k tomu určených. To v praxi znamená, že na jakoukoliv Slip Lock smyčku by mělo být možné uchytit jakékoliv pouzdro se Slip Lock "protikusem". Samozřejmě je potřeba brát ohledy na pohodlí - tj. logicky nikdo nebude uchycovat pouzdro s těžkým teleobjektivem na malou brašnu, která má slip lock smyčku.

LowePro Waistbelt Deluxe LowePro Waistbelt Deluxe

LowePro Waistbelt Deluxe: polstrování a pohodlí, funkčnost v praxi

Bederní pás LowePro Waistbelt Deluxe je robustní dost na to, aby na něj bylo možné navěsit celou řadu příslušenství. Není to obyčejný opasek, nýbrž bytelný pás, který lze přirovnat k poctivým bederním pásům profesionálních batohů.

Je dost vysoký na to, aby dobře přilnul a nezařezával se. Navíc je ergonomicky tvarovaný tak, že v zadní části je mírně zvýšený - tudíž dobře sedí na zádech.

Zkoušel jsem na něj zavěsit všelijaké příslušenství a i při větší zátěži seděl dobře a neškrtil, respektive nikde netlačil. Tou velkou zátěží mám na mysli tři objektivy (základní, a dva portrétní 50mm a 80mm), externí blesk a pistolová brašna Toploader Pro 75 AW s tělem Canon EOS 5D.

Možná si klepete na čelo, proč na waistbelt uchycovat pistolovou brašnu, která má svůj bytelný popruh. Inu, zkusil jsem to, abych zjistil, co vše se dá v praxi na pásu nosit, aniž by si člověk zničil boky a záda. Popravdě, dlouho bych výše uvedenou zátěž jen na bederním pásu asi nosit nechtěl, ale pokud by to někdo chtěl, tak to jde. Zmíněná pistolová brašna má totiž dost široký pruh na uchycení na opasek, aby se do něj vlezla přední část waistbeltu (tam kde má waistbelt přezku).

LowePro Waistbelt Deluxe LowePro Waistbelt Deluxe

Polstrování má Lowepro Waistbelt dost slušné a osobně si myslím, že zcela vyhovující. Pás je polstrovaný stejně po celém svém obvodu (kromě přezky), takže nikde nic netlačí.

Funkčnost: po obvodu pásu je celá řada Slip Lock smyček - podle velikosti pásu je jich 9 až 15 (podle obvodu pásu). Vyrábí se totiž ve velikostech S, M, L a XL. Každá smyčka je navíc ještě dvojitá - je tam totiž prakticky vždy smyčka na smyčce. Jedna velká (vyšší) ještě vždy obsahuje jednu smyčku tenčí. Takže si můžu v praxi vybrat, za kterou smyčku pouzdro uchytím.

LowePro Waistbelt Deluxe LowePro Waistbelt Deluxe

Přezka je plastová, ale zdá se být bytelná a zatím nevypovídá jakékoliv známky opotřebení. Jen se mi párkrát stalo, že popruhy, které jsou u přezky ukotveny, se samovolně uvolňovaly. Sice hodně pozvolna, ale při používání v celém odpoledni se popruhy povolily třeba i o 3cm.

To jsem vyřešil uchycením konců popruhů do jedné ze smyček a bylo :).

Jaké všechny brašny lze k Lowepro Waistbelt Deluxe zavěsit? To je velice důležitá otázka, protože:

  1. Smyčky jsou na waistbeltu logicky napevno a tudíž je potřeba, aby pouzdro umožňovalo rozevření svého úchytu.
  2. Smyčky, ač z velmi tuhého materiálu, jsou poměrně tvárné a uchycení pomocí měkké "protismyčky" pouzdra nemusí být ideální.

První bod je myslím zcela jasný - k pásu prostě nelze uchytit pouzdro, které má poutko přišité napevno na obou koncích. Takovou brašnu je pak potřeba modifikovat uchycením poutka suchým zipem (na jednom konci). Jenže, ani potom to nemusí být ideální.

LowePro Waistbelt Deluxe

Bod dva už tak jasný na první pohled není a přijdete na to až při praktickém použití. Pokud už třeba doma máte obal na objektiv, který chcete nadále používat, tak budete muset poutko tohoto obalu na jednom konci logicky odpárat. Přiděláte tam suchý zip a budete tak moci pouzdro přidělat / sundat k pásu.

Jenže potíž může být v tom, že je-li poutko obalu na objektiv z měkké látky, tak se bude tento obal na pásu při nošení houpat ze strany na stranu, což není zrovna fajn.

Proto je v praxi opravdu lepší buďto použít pouzdro s vyztuženým poutkem, a nebo si takové vyztužené poutko k brašně na objektiv doma vyrobit.

Jen ještě dodám, že k pásu je možné uchytit i Lowepro vestu / popruhy, takže v zadní části pásu je na to speciální dvojitá přezka. Ta je navíc kovová, takže je vidět, že na materiálu se při výrobě nešetřilo. Jen při nošení může občas tato dvojitá přezka o sebe vydávat cinkavé zvuky :). Ale pokud ji nepotřebujete, stačí ji oblepit kouskem izolepy a cinkání je tatam.

Kvalita materiálu: doposud drží na pásu vše na svém místě. Látka se nikde netrhá, švy drží a nic se nepáře (po více než měsíčním intenzivním používání).

LowePro Waistbelt Deluxe: závěrečné zhodnocení

LowePro Waistbelt Deluxe je velmi povedený kus příslušenství. Musím se zde přiznat, že po výpůjčce na otestování jsem tento pás začal osobně používat, protože se mi velice zamlouval. Jaké jsou jeho přednosti a nedostatky:

Silné stránky:

  • Pás je velice robustní a vysoký.
  • Solidní polstrování a ergonomie.
  • Po obvodu pásu jedna smyčka Slip Lock systému vedle druhé.
  • Každá smyčka je dvojitá (jedna vyšší a jedna nižší), takže si lze vybrat.
  • K pásu lze přidělat Lowepro Vestu Shoulder Harness nebo Lowepro Popruhy Vest Harness.

Slabé stránky:

  • Snad jen občas samovolně povolující se popruhy pásu regulující jeho obvod.
  • Šlo by k pásu navrhnout i nějaký univerzální držák na stativ? Myslím, že hodně libí, by to uvítalo.

Jak už jsem popsal výše, LowePro Waistbelt Deluxe je velice příjemný na nošení a poskytuje pohotovost při fotografování. Používám jej při fotografování svateb, kde tento pás uspokojí požadavek na pohotovost při výměně objektivů. Veškeré příslušenství tak mohu mít rychle při ruce a nemusím jej lovit v batohu nebo brašně. Navíc například pokud fotím a rychle potřebuji přejet autem z místa na místo, tak stačí pás odepnout nasednout a poté zase pás připnout. Prostě se pásu (pokud chci), mohu zbavit během dvou sekund.

Bederní pás LowePro Waistbelt mohu vřele doporučit všem fotografům, kteří potřebují mít své příslušenství (hlavně objektivy, blesky a podobně) rychle k dispozici. Mírnou nevýhodou je, že po nasazení pásu (na kterém je navěšeno několik pouzder), se člověk stává "širším" a hůře se prodírá davem lidí. Ovšem to je asi jediná daň za pohotovost při fotografování.


Štítky: brašna, recenze

Diskuse

Nikdo zatím nenapsal žádný komentář. Buďte první!
Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Recenze a testy

Všechny články kategorie

Recenze Fujifilm GFX 50s: postřehy z praxe

Fujifilm GFX 50s je digitální středoformát od Fujifilmu, který na trhu už nějaký ten pátek je. I přesto si ale zachovává výrazné…

8.9.2020

Tomáš

Fujifilm 35mm f/1.4 R - recenze

Téměř před rokem jsem od své milované rodiny dostal darem k dokončení doktorského studia snad nejklasičtější objektiv od…

11.1.2020

Michal Kroupa

Rode Stereo VideoMic X - recenze

Rode Stereo VideoMic X představuje pár kondenzorových mikrofonů v konfiguraci XY. Jedná se o profesionální řadu od australské…

4.1.2020

Michal Kroupa

Lucerna - nejlepší přítel fotografa hor

Chtěli jste večerní nebo dokonce noční fotografie hor oživit o lidský element, ale lidská postava nebyla v noční scenérii téměř…

13.5.2019

Václav

Recenze ND filtrů VFFOTO

Cestou na Faerské ostrovy jsem si do batohu sbalil několik šedých filtrů od VFFOTO. Konkrétně se jednalo o  ND64x Gold series,…

10.12.2018

Michal Kroupa

Recenze fotobatohu MANFROTTO Windsor

V následujícím krátkém článku vám shrnu dojmy z aktivního používání batohu na Faerských ostrovech.

25.8.2018

Michal Kroupa