Brand

Tipy a triky na dovolenou s fotoaparátem (2/2)

V prvním dílu článku o fotografování na dovolené jsme si ukázali několik užitečných tipů a triků. Dnes v tom budeme pokračovat.

Vysvětlíme, co dělat při nechtěném smazání fotografií z paměťové karty. Dále si ukážeme, že i bez závitu lze používat filtry. Také si ukážeme, jak zlepšit čitelnost LCD displeje pod přímým sluníčkem a nejen to.

Jak zachránit nechtěně smazané fotografie

Na dovolené se může stát, že dojde k nechtěnému smazání fotografií na kartě. Ať už to provede sám fotograf nebo někdo, komu byl fotoaparát zapůjčen, jedná se o velmi nepříjemnou situaci.

Samozřejmě prevencí je fotografie přímo na kartě zamykat, protože ty pak nelze běžně smazat (lze je odstranit jen buď odemknutím a smazáním a nebo formátem karty).

Když už ale dojde k smazání drahocenných fotografií, ještě není všem dnům konec a není potřeba podléhat stresu. I smazané fotografie lze totiž vcelku bez potíží zachránit. Jak?

Existuje několik SW nástrojů, které lze zdarma stáhnout z internetu. Jedním je například CardRecovery, což je sice placený program, ale je spolehlivý a nestojí tak moc. Dalším SW pro záchranu dat je PC Inspector File Recovery, který je již plně zdarma.

Na internetu je k nalezení dalších několik softwarových nástrojů pro záchranu fotografií, o tom ale zase až někdy jindy.

Naděje na záchranu smazaných fotografií je většinou velmi vysoká. Je ale přímo závislá na dvou faktorech:

  • Kartu nesmíte naformátovat (fotografie lze zachránit pouze došlo-li k jejich smazání a ne úplnému formátu karty).
  • Smazané fotografie nesmíte přepisovat fotografiemi novými.

Z prvního bodu vyplývá, že dojde-li k formátu karty, jsou snímky nenávratně pryč. Z bodu číslo 2 vyplývá velmi důležitá věc - na smazanou kartu již raději nefoťte žádné další fotografie a nic s ní nepodnikejte.

Pokud fotografie z karty "pouze smažete", tak ony tam stále jsou. Sice je fotoaparát ani čtečka nepřečte a vypadá to, jako by byly pryč, ale jsou tam. Opravdu zmizí až tehdy, když je začnete přepisovat dalšími novými fotografiemi nebo pokud kartu zformátujete.

Z toho vyplývá, že postiženou kartu vyjmeme z fotoaparátu a již na ni neukládáme. Poznámka: kolega Lukáš z redakce dokázal z karty obnovit několik měsíců staré fotografie i když na onu kartu průběžně fotil. Pravděpodobně to ale dokázal jen díky tomu, že původní snímky nikdy novými nepřepsal. S tímto bych ale nedoporučoval nikomu kalkulovat, protože nikdy nevíte, kdy už nechtěně smazané fotky přemázáváte novými a kdy ještě ne.


 

Když dojde k utopení foťáku, nebo SD karty, nebo k jejímu mechanickému poškození, program pro obnovu dat Vám nepomůže. Můžete se pokusit svěřit paměťovou kartu odborníkům, aby Vám fotky zachránili. Je to dražší. Autoritou je například DataHelp. Ti Vám paměťovou kartu svezou zdarma do Prahy a udělají bezplatnou diagnostiku a sdělí cenu. V případě nesouhlasu, hradíte jen cestu Vaší paměťové karty zpět přes dopravní společnost.


Vidíte špatně na displej kvůli sluníčku?

Pak by vás mohl zajímat kousek příslušenství, který se běžně prodává na fotoaparáty. Jedná se o stínítko, které lze přidělat okolo LCD displeje fotoaparátu. Tím se zabrání přímému slunečnímu svitu na displej a zvýší se tak jeho čitelnost.

Tato stínítka vyrábí více firem a lze si je na internetu dohledat (konkrétní dostupnost v ČR ale nemohu zaručit). Zajímavostí je navíc ještě to, že na některá tato stínítka lze přidělat i zvětšovací čočku. Takže kdo má fotoaparát s malým a nečitelným displejem, může být toto částečným řešením.

Jak prodloužit expozici bez použití filtrů

U kompaktních digitálních fotoaparátů často chybí závit na použití filtrů. Mnohé kompakty navíc mají pouze režim Auto, takže nelze ovlivňovat clonu a expozici. To může být v situacích, kdy chceme fotit při delších časech závěrky škoda. Co vše lze fotit při delších časech expozice naleznete v článku Jak fotografovat vodopády, řeky, potoky.

K fotografování delších expozic (řádově sekundy) je potřeba nejen stativ nebo pevná podložka, ale hlavně také možnost nastavit takto dlouhý čas na fotoaparátu. A to právě v Auto režimu často nejde. My si nyní ukážeme způsob, jak to obejít, resp. způsoby dva.

První způsob spočívá v použití kompenzace expozice. Tato funkce, kterou nabízí každý fotoaparát, spočívá v tom, že její pomocí ovlivňujeme světlost / tmavost fotografie (do plusu / do mínusu). A tím pádem můžeme s její pomocí prodloužit expozici. Sice často jen o pár EV kroků, ale může to stačit. Co je EV se dozvíte v článku EV, neboli expoziční hodnota tajemství zbavená

Postupujeme tak, že kompenzaci expozice nastavíme do maximálních kladných hodnot. Tím pádem se ale dostaneme do situace, kdy fotografie bude přesvětlená. To vyřešíme tím, že před fotoaparátem (přesněji objektivem) budeme míhat černým papírem nebo čímkoliv jiným, co je matné a tmavé. Tím pádem se na snímač nedostane tolik světla, fotka nebude přesvětlená a přitom dosáhneme delšího času expozice.

Další provizorní možností je použití slunečních brýlí přidržených před objektivem jako filtru. Je to ale řešení velmi nouzové, protože sluneční brýle nebudou mít příliš valné optické vlastnosti (samozřejmě záleží na brýlích).

Jak používat filtry bez závitu

Pokud byste rádi na svém kompaktním fotoaparátu rádi používali na dovolené filtry, ale fotoaparát nemá závit, pak není vše ztraceno. Existuje totiž několik alternativních způsobů, jak připevnit filtry k fotoaparátu bez závitu:

  • Magnetic Holder od firmy Cokin.
  • Shoe Holder od firmy Cokin.
  • Universal Ring od firmy Cokin

Všechny výše uvedené systémy dovolují použít filtry i na těch fotoaparátech, které nemají na filtry závit. Magnetic Holder používá k uchycení filtru lepicí proužek spolu s magnetickou energií. Universal Ring se přicvakne třemi čepy k vnější stěně objektivu a na něj se pak dají přidělat filtry. Shoe Holder se naopak přišroubuje zespod do závitu na stativ a do jeho zahnutého držáku se pak zasouvají hranaté filtry Cokin.

Samozřejmě není to řešení zcela ideální, ale v praxi funguje a pro běžné focení s filtry se dá použít.

Závěrem

Přeji vám nejen mnoho povedených fotografií z dovolené, ale také zážitků a doufám, že Vám zde uvedené tipy a triky přijdou vhod.

 

Diskuse

Nikdo zatím nenapsal žádný komentář. Buďte první!
Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Fotografujeme

Všechny články kategorie

Jak fotit, když venku mrzne

V návodu k fotoaparátu se dočtete, že je možno fotoaparát používat do teploty 0°C. Ale v mrazu se přesto běžně fotí. Kde je tedy…

1.1.2022

JaroslavJay

Fujifilm CLASSIC Neg. na starších foťácích Fuji

Pokud fotíte do RAF a používáte pro úpravu Capture One, zde je poměrně snadný trik jak využít nejnovější filmové simulace i na…

5.1.2021

Michal Kroupa

Krajinářská fotografie - rok 2020

Máme za sebou trošku zvláštní rok, tak se pojďme podívat na krajinářské fotografie, které jste na Fotorádce v uplynulých měsících…

3.1.2021

Michal Balada

Dvojí polarizační filtr aneb využití efektů

Určitě každý známe označení CPL tedy cirkulární polarizační filtr. Každý, kdo tento filtr zná ví také jaký efekt vytváří.…

14.11.2020

Lukáš

Měření expozice: kdy a proč chybuje? Jak na ideální expozici?

Ve fotoaparátu vestavěné měření expozice je velmi užitečné, avšak ne 100% spolehlivé. V jakých případech je potřeba expozimetr…

2.5.2020

Tomáš

Krajinářská fotografie: březen - srpen 2019

Po delší době se pojďme podívat na krajinářské fotografie, které jste na Fotorádce v uplynulých měsících nahráli.

16.9.2019

Michal Balada