Brand

Vybíráme objektiv (10): Zoomové versus pevné objektivy

Vybrat raději objektiv zoomový nebo s pevným ohniskem? Nebo pokrýt větší rozsah jedním univerzálním objektivem s velkým rozsahem ohnisek? To jsou otázky, které si zodpovíme v dnešním článku.

Uvedeme výhody a nevýhody zoomových a pevných objektivů. Upřesníme, pro jaké účely je lepší zoomový objektiv a kdy je výhodnější sáhnout po pevném sklu. Také se budeme věnovat vysokorozsahovým objektivům, které vynikají svou univerzálností.

Upřesnění na úvod

Objektivy k digitálním (i analogovým) zrcadlovkám dělíme z hlediska ohniskové vzdálenosti na objektivy s pevným ohniskem a na objektivy zoomové.

Objektiv s pevným ohniskem lidově řečeno neumožňuje zoomování, protože má pevně danou ohniskovou vzdálenost. Marně bychom na něm hledali zoomovací kroužek. Takovým objektivem je například oblíbený Canon EF 50 mm f/1.8 II nebo Pentax smc D FA Macro 100mm F2.8.

Objektivy zoomové naopak umožňují měnit ohnisko, tj. zoomovat. Jsou to v dnešní době nejrozšířenější objektivy a na trhu jsou jich stovky. Takovým zoomovým objektivem je například Olympus Zuiko 14-54mm 1:2.8-3.5.

Tyto zoomové objektivy ještě navíc rozlišujeme na běžné zoomové a vysokorozsahové. Vysokorozsahový objektiv je takový, který pokrývá většinou velmi velký rozsah ohniskových vzdáleností. Je to například Sigma 18-200 mm F3.5-6.3 DC nebo Nikon AF-S DX VR 18-200mm f/3.5-5.6G IF-ED

Pojďme se ale nyní podívat na výhody a nevýhody zoomových a pevných objektivů.

Zoomové objektivy

Zoomové objektivy jsou v dnešní době velmi oblíbené, protože pokrývají větší rozsah než objektivy pevné. A zároveň často poskytují velmi dobrou obrazovou kvalitu při solidní světelnosti.

Olympus ZUIKO DIGITAL ED 14-35mm 1:2.0 SWD

Výhody zoomových objektivů spočívají v tom, že s nimi lze fotit všemožné fotografické scény, aniž by fotograf byl nucen měnit objektivy. Tím pádem je focení se zoomovým objektivem rychlejší. Další výhodou je to, že jeden zoomový objektiv je lehčí a zabírá v brašně nebo batohu méně místa, než dva objektivy pevné.

Nevýhody zoomových objektivů spočívají v tom, že často neposkytují tak opticky kvalitní obraz, jako objektivy s pevným ohniskem. Na druhou stranu je ale nutno dodat, že mnoho zoomových objektivů je dnes velmi kvalitní a rozdíl v obrazové kvalitě nebývá propastný. Také světelnost zoomových objektivů nebývá zpravidla tak dobrá, jako u objektivů pevných.

Objektivy s pevným ohniskem

Pevné objektivy byly prakticky první, které se historicky objevily na trhu. A svou oblíbenost dodnes neztratily, hlavně díky své obrazové kvalitě.

Canon EF 135 mm f/2.0L USM

Mezi výhody pevných objektivů patří především jejich bezkonkurenční obrazová kvalita. A to nejen z hlediska ostrosti a přenosu kontrastu, ale i kresby a většinou velmi pěkně měkkého bokehu. Další výhodou pevných skel je většinou velmi dobrá světelnost.

Ono se prakticky není čemu divit, že pevné objektivy jsou obrazově ve většině případů lepší, než zoomové. Jsou totiž konstruovány na jedno ohnisko a tím pádem lze při jejich návrhu a výrobě velmi dobře eliminovat optické vady. Vždy je lepší a jednodušší uzpůsobit optické vlastnosti objektivu pro jedno ohnisko, než pro použití na více ohniscích.

Naopak mezi nevýhody pevných objektivů náleží jejich menší univerzálnost. Přeci jen pokud chcete fotit na výletě vše od krajiny, přes portrét až po divokou přírodu, tak s sebou musíte vláčet minimálně tři pevné objektivy. A to je nejen objem, ale i hmotnost navíc. Mnoho fotografů ale nedá na pevné objektivy dopustit, protože jejich optické vlastnosti za to stojí.

Vysokorozsahové objektivy

Třetí skupinou jsou takzvané vysokorozsahové objektivy, tj. zoomové objektivy s velkým rozsahem ohnisek. Pokrývají rozsah od širokoúhlého ohniska až po střední teleobjektiv, tj. typicky 18-125mm nebo 18-200mm a některé i 18-250mm.

Tamron AF 18-250mm F/3,5-6,3 Di II LD Macro

Výhody vysokorozsahových objektivů jsou jasné - je to jejich vysoká univerzálnost. Uvažme například objektiv Tamron AF 18-200mm F/3,5-6,3 XR Di II LD Macro - ten po nasazení na tělo Nikonu dává ekvivalentně ke kinofilmu rozsah 27-300mm, což je opravdu nádhera. S jedním objektivem pokryjeme veškerá potřebná fotografická témata - od krajiny až po fotografování teleobjektivem.

Jenže tato univerzálnost s sebou nese také nevýhodu. Jelikož je nutné brát při konstrukci a výrobě takovýchto objektivů v úvahu ohniska širokoúhlá i dlouhá, tak tyto objektivy nelze nijak optimalizovat. Tj. optická kvalita nebude nikdy tak dobrá, protože to bude o kompromisech. Kdyby byla výborná na širokém konci, na dlouhém konci by nestála za nic.

Takže nevýhodou vysokorozsahových objektivů je logicky jejich horší obrazová kvalita. Samozřejmě nelze veškeré tyto objektivy házet do jednoho pytle - některé jsou lepší a některé horší. Ovšem jejich optickou kvalitu lze často jen ztěží porovnávat s kvalitními zoomy, natož pak s pevnými skly. Další nevýhodou je většinou ne příliš oslnivá světelnost.

Pro jaké focení vybrat jaký objektiv

Mnoho nejen začínajících fotografů si klade otázku, jestli zvolit raději zoomový nebo pevný objektiv. Výhody i nevýhody jsme si již uvedli, takže nemá smysl je znovu rozebírat. Spíše se nyní zaměříme na zodpovězení otázky nastíněné v nadpisu - pro jaké focení vybrat jaký objektiv.

Pevný objektiv zvolte tehdy, když od objektivu požadujete vynikající obrazovou kvalitu a výbornou světelnost. Zároveň pokud se nespecializujete pouze na jeden obor fotografie, tak musíte být ochotni nejen investovat do tří i více objektivů, ale musíte být odhodláni je s sebou často všechny nosit. Odměnou Vám bude velmi kvalitní optický výstup z objektivů.

Zoomový objektiv zvolte tehdy, když se Vám nechce vláčet s sebou několik kilogramů skel. Však existují i velmi kvalitní zoomové objektivy - bývají často relativně nákladné, ale kvalitativně je možné je srovnávat s mnohými pevnými objektivy. Zoomový objektiv vyberte tehdy, když od něj vyžadujete jistou míru univerzality. Jak opticky kvalitní už záleží na Vašem výběru a většinou na finančních možnostech.

Vysokorozsahový objektiv vyberte tehdy, když se nechcete tahat s více objektivy a hlavně - nechce se Vám objektivy měnit. Vysokorozsahová skla jsou vynikající na delší cesty a výlety, kdy máte pohotově k dispozici velký rozsah ohnisek. Pokud navíc počítáte s tím, že budete objektiv clonit (bude dost světla), pak je vysokorozsahový objektiv úžasně univerzální řešení.

Závěrem

Vybrat ten správný objektiv je často velmi zapeklitá záležitost, protože nabídka je velmi široká. Abyste si výběr objektivu ulehčili, mám pro vás nyní ještě jednu dobrou radu na závěr:

zajděte si do nějaké prodejny a vybrané objektivy si tam vyzkoušejte. Ono totiž nejde pouze o optickou kvalitu, ale také o tovární zpracování (bytelnost objektivu) a ovládání. Ne každý objektiv je stejně bytelný a hlavně každý se trochu jinak ovládá. A k čemu je opticky kvalitní objektiv, když se ním špatně manipuluje...

Přeji Vám co nejméně nervů a stresu při výběru toho správného objektivu a těším se na naše další setkání, u nějakého článku na Fotorádci.


Diskuse

Nikdo zatím nenapsal žádný komentář. Buďte první!
Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Vybíráme

Všechny články kategorie

Jak velkou vybrat odraznou desku?

Mezi fotografy se často řeší výběr odrazné desky. Pomineme nyní otázku zda-li odraznou desku pořídit a vrhneme se rovnou na téma:…

17.5.2016

Tomáš

Makro objektiv nebo mezikroužky?

Zvažujete nákup makro objektivu, protože potřebujete fotit malé detaily? Pak před nákupem popřemýšlejte o takzvaných…

24.9.2015

Tomáš

(Ne)výhody full frame fotoaparátů

Když se řekne "full frame" fotoaparát, tak se leckterému fotografovi rozšíří zorničky. Není se čemu divit, protože tato kategorie…

8.5.2015

Tomáš

Tipy na foto příslušenství pod vánoční stromeček

Vánoce se blíží nezadržitelným tempem, a tak vám dnes přinášíme velkou vánoční inspiraci. Tipy na zajímavé příslušenství, které…

12.12.2014

Tomáš

Vyplatí se extra rychlé paměťové karty?

Jak rychlou paměťovou kartu si do fotoaparátu koupit? Je potřeba investovat do těch nejrychlejších? To jsou otázky, které trápí…

9.10.2014

Tomáš

Jak vybrat ideální pevný objektiv

Výběr pevného objektivu trápí mnoho nadšených fotografů. Je lepší vybrat 35mm, 50mm nebo 85mm? Nebo snad raději úplně jiný?…

3.10.2014

Tomáš