Brand

Canon nebo Nikon: 7 důvodů, proč na tom vůbec nezáleží

canon_nikon.jpgMám si koupit Canon nebo raději Nikon? To je otázka stará téměř jako lidstvo samo a přitom vcelku zbytečná. Asi jako zimní kabát v létě.

Jenže hromada lidí ještě dnes dost vážně řeší, jestli si koupit Canon nebo raději Nikon. Jako by na této triviální volbě závisela kvalita všech budoucích fotek. Jenže ono na tom totiž vůbec nezáleží. A v tomto článku pro vás mám 7 důvodů proč.

Do redakce nám chodí průběžně dotazy týkající se výběr nového fotoaparátu. A vcelku často lidé řeší jedinou věc, a tou je výběr té správné značky. Hlavně aby fotky byly krásně ostré a barevné, a to nejlépe i při focení ve tmě... A jelikož na tyto dotazy odpovídáme vždy podobně, chtěli bychom vnést trochu osvěty mezi zájemce o nový fotoaparát. Ta spočívá ve vysvětlení, proč na značce fotoaparátu téměř vůbec nezáleží - a co je naopak při focení i samotném výběru to podstatné.

Na začátku jsem slíbil 7 důvodů, proč na výběru typu "Canon nebo Nikon" vůbec nezáleží. Jaké to tedy jsou?

1. Ze všeho nejvíc záleží na...

... tom, kdo je za fotoaparátem. A to platí v případě jak velmi zkušeného fotografa, tak i naprostého amatéra. Fotoaparát je pouhý nástroj a i přes veškeré super hyper automatické režimy sám o sobě kloudnou fotku nevykouzlí.

panasonic_gf1_l_v.jpgNenechte se oklamat marketingem - fotoaparát většinou vše umí nastavit sám, ale výsledkem je pouze technicky nepokažená fotka. Cokoliv, co se týká estetického výsledku je ale zcela ve vašich rukou a závisí na vašich zkušenostech a talentu.

Takže shrnuto podtrženo: fotoaparát vám umí dost výrazně pomoci, aby vaše fotky byly technicky kvalitní (barvy, expozice, ostrost,...).  Ale to umí všechny značky a fotoaparáty stejně. Ať už je to Canon, Nikon nebo třeba Sony či Pentax. Jestli nějaký fotoaparát má "barevnější" fotky, závisí už jen na tom, jak moc syté barvy si ve fotoaparátu nastavíte. A jejich estetické vyznění je už zcela  na vás. Tedy jak umíte fotoaparát ovládat, použít aktuálně vhodné nastavení, jaké máte zkušenosti, jaké máte estetické nadání a talent. A opravdu to platí i pro naprosté začátečníky. Všechny fotoaparáty mají automatiku a nastavitelné barvy.

2. Fotky kreslí objektiv, ne fotoaparát

objektivy.jpgPři výběru zrcadlovky nebo systémového kompaktu často lidé dělají zásadní chybu v tom, že řeší pouze značku a typ těla. Přitom ale v praxi platí, že objektivy jsou často výrazně důležitější než samotné fotoaparáty. Proč? Protože objektiv je ta část, která fotku vykreslí (lépe či hůře) a fotoaparát je pak už jen zařízení, které obraz sejme a převede do fotky. Navíc každý výrobce má jinak širokou nabídku příslušenství s různými cenovkami.

Takže abych to shrnul: při výběru fotoaparátu se zaměřte na nabídku dostupných objektivů. I mezi setovými (levné, v základním balení) bývají velké rozdíly. Například Nikon 18-105mm VR je mnohem univerzálnější než Nikon 18-55mm. Totéž platí o Canonu 18-135mm nebo Olympusu 14-150mm. A pokud máte možnost pořídit i nějaký lepší objektiv, vyberte si lepší než setový. V takovém případě by měl být výběr těla opravdu až na druhém místě.

3. Hezké světlo = hezká fotka (a naopak)

svetlo3.jpgBez zajímavého osvětlení se dělají pěkné fotky jen těžko. Zvláště pak pro neprofesionální fotografy, kteří fotí krajinu, makro, architekturu a takové ty normální věci (ne válečné konflitky a dechberoucí reportáže).

V praxi platí, že světlo (tedy jeho atraktivita) patří mezi klíčové vlastnosti určující estetickou kvalitu fotografie. Například vyfotíte-li portrét za poledního ostrého slunka, je naprosto jedno, jestli to fotíte Canonem, Nikonem nebo mobilem :)  Dopadne to vždy stejně, a to blbě.

Budete-li fotit později odpoledne nebo podvečer, kdy je už světlo měkčí, vrhá dlouhé stíny a má teplý nádech, je také jedno, čím to fotíte. Ať už to bude Pentax nebo Casio, výsledek bude pravděpodobně skvělý.

Kdyby se dalo v obchodě dokoupit k fotoaparátu hezké světlo jako příslušenství, šlo by určitě na dračku. Ale asi jenom mezi těmi fotografy, kteří "vědí". Ti ostatní by stále dokola řešili, jestli Canon nebo Nikon. Ale vy už nyní víte, takže až ho jednou začnou v krabicích prodávat, víte, co si přát k narozeninám :)

4. Ve správný čas, na správném místě

Někdy je fotografování prostě jenom o štěstí. Například se vám podaří vyfotit padající svatební dort nebo kapra, který zrovna vyskočil nad vodní hladinu. Obojí může vést ke skvělým fotkám, které budete ukazovat sousedům, ale třeba i v internetových galeriích. A přitom jste k tomu přišli, jak se říká, jako slepí k houslím. A opět bude zcela jedno, jestli jste to fotili na Olympus nebo Panasonic.

5. 50% fotky dělá její úprava

photoshop_tutorial.jpgV dnešní době platí, že vzhled fotky závisí z velké části na způsobu její úpravy. Nenechte se zmást a nevěřte tomu, že ve Photoshopu z hrozné fotky uděláte umělecké dílo. Tak to nefunguje.

Pravdou ovšem je, že z dobré nebo velmi dobré fotky můžete správnou úpravou udělat skvělou nebo vynikající fotku. Musíte to dobře nafotit - pak máte možnost fotku vyšperkovat do nevídaných rozměrů.

A v tuto chvíli si řekněme narovinu... záleží na tom, jestli o bylo vyfoceno na Canon nebo Nikon? Jistě mi dáte za pravdu, když řeknu, že vůbec ne.

6. Zobrazovací médium

Někdo si fotky nechá vytisknout na kvalitní fotografický papír. Jiný si zase své fotky prohlíží na mobilu, počítači, tabletu, televizi atd.

canon_eos_60d_live.jpgZpůsobů zobrazení téže fotky je totiž nepočítaně, a tak se nelze divit, že každý člověk vidí vaši fotku jinak. Ano, přesně tu fotku, se kterou jste se upravovali půl odpoledne, neustále jste kontrolovali histogram a puristicky dbali na přesné barevné podání. Přesně tu fotku si pak zobrazí většina vašich přátel na mobilu nebo vysvíceném monitoru v práci.

Tím nechci kohokoliv odrazovat od produkce kvalitních fotek, naopak. Nicméně pokud se zamyslíte nad tím, na čem všem si lidé fotky dnes běžně zobrazují, dostává otázka Canon / Nikon opravdu již komické rozměry :)

7. I mistr tesař se utne

A méně populární výrobce občas vyprodukuje zcela fantastický fotoaparát. V praxi bohužel nelze hodnotit celé značky a podle toho vybírat fotoaparát.

prechod_kompakt_dslr.jpgKaždý výrobce má v nabídce celou řadu modelů, které se často diametrálně liší. Ano, ovládání je většinou podobné, ale to je asi tak všechno (pardon, ještě logo, to je také stejné :). Funkční výbava a kvalita se pak musí hodnoti u konkrétních typů fotoaparátů, ať už je to Fujifilm nebo Nikon. Takže rady typu "kup si raději Nikon, ten má lepší fotoaparáty než Canon", je opravdu rada nad zlato :)

Řešit výběr značky má smysl snad jen v případě, že někdo např. v rodině už má zrcadlovku / systémový kompakt. Pokud si pořídíte fotoaparát od stejného výrobce (ze stejné řady), budete si moci půjčovat příslušenství (objektivy, blesky,...).

Shrnutí

Je přirozené, že každý chceme za své peníze vybrat to nejlepší. Tudíž je normální (a to schvaluji) vybírat nový fotoaparát zodpovědně a pečlivě. Nicméně značka v dnešní době opravdu nehraje významnou roli, protože cenově srovnatelné fotoaparáty bývají velmi podobné. A v praxi nakonec hraje mnohem výraznější roli celá řada jiných faktorů než nálepka na fotoaparátu.

Jak tedy vybírat? Při výběru fotoaparátu vřele doporučuji zajít do nějaké prodejny a své kandidáty vyzkoušet. Každý výrobce a model má jiné ovládání, jinak padne do ruky. A to je to, na co byste neměli při výběru fotoaparátu zapomenout. Na toto téma na Fotorádci již také vyšel zajímavý článek.

Vyberte si takový fotoaparát, který bude splňovat vaše požadavky. Jestli si tím nejste jisti, můžete si nechat poradit v naší foto poradně. V každém případě ale zahrňte do rozhodovacího procesu i ovládání a ergonomii. Jestli je to ale Canon nebo Nikon řešit opravdu nemusíte, protože to z fotek stejně nikdo nepozná ;)

Štítky: fotoaparát, objektiv

Diskuse

Martin

9.4.2014 08:21

" Při výběru fotoaparátu vřele doporučuji zajít do nějaké prodejny a své kandidáty vyzkoušet. Každý výrobce a model má jiné ovládání, jinak padne do ruky. A to je to, na co byste neměli při výběru fotoaparátu zapomenout." - ano, do kamene tesat. k čemu je fakt, že značka X má na ISO Y o 5% méně šumu než značka Z, když člověku značka X nepadne do ruky a ovládání se dotyčnému zdá být chaotické. lidi dneska příliš čučí na značku a WOW efekt, ale ergonomii nevěnují pozornost.

Tomáš

9.4.2014 08:22

Naprostý souhlas.

Bartyx

9.4.2014 08:33

Objektivy

Objektivy a jejich výběr taky dělá dost. Vemte si příklad. Budu chtít fotit portréty na "kratší" ohnisko. Nikon má mnohem lepší pevnou padesátku f1.8. Budu chtít fotit portréty venku teletem, Canon má mnohem levnější 70-200 f4L bez stabilizace. Pro začátečníky myslím taky celkem důležité.

rouakcz

9.4.2014 08:33

Výběr podle značky...

Pěkný článek, díky za něj. Možná by stálo za to zmínit, že rozhodování podle značky může mít smysl s ohledem na fotografický žánr a plánované příslušenství do budoucna. Mám na mysli cenově dostupné Lkové tele Canonu vs. levná pevná skla od Nikonu atd.

Bartyx

9.4.2014 08:49

rouakcz

rouakcz: Vtipné s těmi našimi komentáři :-)

Trevor

9.4.2014 12:08

hezký pokus zvýšit čtenost

Hezký pokus, jak zvýšit čtenost je vyvolat zuřivou diskusi mezi Canonisty a Nikonisty

Tomáš

9.4.2014 12:10

Pane Trevor, nechtěl byste své inteligentní výkřiky do tmy psát na nějaký jiný web? Určitě vás jinde rádi uvítají s otevřenou náručí.

archetto

9.4.2014 13:31

;-)

každý si musí projít svůj kousek cesty a tratit svoje peníze, aby nakonec, došel k závěru, že důležitější než čím, je co a jak. Jenže to je osobní zkušenost = komerčně nepoužitelná. To kapitalisti ve svých reklamách do světa troubit nebudou. Hlavní je kšeft, že jo ! Škoda mluvit. Takže: kupte si ten Náš, je o ..... lepší ! C vs. N řeší jen TRUBCI, ne fotografové.

Mako

9.4.2014 15:39

moc pěkný článek jenom dodám kdo chce slyšet slyší kdo chce vidět vidí a někdo si tu hub....musí rozbít aby pochopil a potom je také skupinka lidí kteří nepochopí nikdy.

zdenda77

9.4.2014 17:04

Ono taky záleží v jakém rozlišení bude dotyčný fotky prezentovat a samozřejmě i tisknout. Také to je hodně o tom mít čas a co nejvíc fotit...

MilanS

10.4.2014 11:00

Aj tak je najlepší NikCan

Určite mi každý dá za pravdu, že najlepší foťák je NikCan http://tinyurl.com/pdta2rz

MilanS

10.4.2014 11:00

Aj tak je najlepší NikCan

Určite mi každý dá za pravdu, že najlepší foťák je NikCan http://tinyurl.com/pdta2rz

Standa

10.4.2014 11:24

Ale mudrovat se o tom musi furt

Rampa

13.4.2014 13:55

:D :D :D

Teda Tome...že si zvyšuješ čitelnost článku "rozbouřeníhodným" tématem budiš to dělají ostatně fšichni, ale že se dokonce neštítíš vytvořit si vlastní imaginární skoro až zápornou postavu pana Trevora, abys ještě mohl přihazovat pomyslné polínko do pomyslného ohně. :D :D :D btw skvělej článek ;-)

Tomáš

13.4.2014 15:05

Kdepak :) Tohle čtení jsem publikoval opravdu jen proto, že 90% lidí řeší tento problém (zcela zbytečně) a je potřeba pustit do světa trošku osvěty. S panem Trevorem opravdu nemám nic společného, to bych byl asi blázen kdybych něco takovýho dělal :D

Rampa

15.4.2014 08:49

No mě to hned přišlo divný, když koukám na sledovanost tvých článků obecně...myslim, že jseš ten poslední, kdo by potřeboval honit body :DDD

Aleš

31.1.2016 17:14

Já byl pro svoji první DSLR pevně rozhodnutý koupit Canon. Cena, v češtině, živý náhled, atd...

 

Naštěstí návštěva foto obchodu a první vzítí této značky za grip do ruky bylo první varování, druhé bylo technické zpracování plastů se vzájemným pasováním, třetí rozložení tlačítek a ovládání, čtvrté pohled na Menu, páté do hledáčku a šesté prasečí kvikot zrcátka. Zbídou pět minut mi stačilo, že Canon nikdy ani omylem!!

 

Prodejce fotograf (proto foto obchod, ne obchod s pračkama, tam o fotoaparátech ví kulový) viděl, že mám mdloby, vrazil mi do ruky mnou nechtěnou značku Nikon (představa jenom pro bohaté) a okamžitá láska na celý zbytek života, žádných pět minut rozhodování, hned, co mi u Canonu vadilo (viz výše), to Nikon hravě odboural ve všech bodech a i proto sem hodně polevil ze svých jiných nároků, co naplat, Canon v té době v amatérské třídě ve vybavení DSLR vedl.

 

Po letech sem si jen tak zkusil v obchodě Canon vzít do ruky a na dovolené mi japončík vrazil svůj Canon, ať je vyfotím a bohužel, stejná písnička drahé hračky, nic se nezměnilo! Podotýkám, že drahé profi Canon sem nikdy nedržel, tudíž nevím, jenom střední třídu.

 

Může se to zdát absurdní, ale samotný úchop, technické zpracování, rozložení tlačítek a ovládání, Menu, pohled do hledáčku či zvuk vytváří pohodu nebo naštvanost při focení. Kdybych si to sám nevyzkoušel, nevěřil bych!

 

Každopádně to je můj názor, nejspíš jsou tací, co cítí opak nebo je jim to fuk, já preferuju pohodu a kvalitu, ne lacině působící drahý plasťák!

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Vybíráme

Všechny články kategorie

Jak velkou vybrat odraznou desku?

Mezi fotografy se často řeší výběr odrazné desky. Pomineme nyní otázku zda-li odraznou desku pořídit a vrhneme se rovnou na téma:…

17.5.2016

Tomáš

Makro objektiv nebo mezikroužky?

Zvažujete nákup makro objektivu, protože potřebujete fotit malé detaily? Pak před nákupem popřemýšlejte o takzvaných…

24.9.2015

Tomáš

(Ne)výhody full frame fotoaparátů

Když se řekne "full frame" fotoaparát, tak se leckterému fotografovi rozšíří zorničky. Není se čemu divit, protože tato kategorie…

8.5.2015

Tomáš

Tipy na foto příslušenství pod vánoční stromeček

Vánoce se blíží nezadržitelným tempem, a tak vám dnes přinášíme velkou vánoční inspiraci. Tipy na zajímavé příslušenství, které…

12.12.2014

Tomáš

Vyplatí se extra rychlé paměťové karty?

Jak rychlou paměťovou kartu si do fotoaparátu koupit? Je potřeba investovat do těch nejrychlejších? To jsou otázky, které trápí…

9.10.2014

Tomáš

Jak vybrat ideální pevný objektiv

Výběr pevného objektivu trápí mnoho nadšených fotografů. Je lepší vybrat 35mm, 50mm nebo 85mm? Nebo snad raději úplně jiný?…

3.10.2014

Tomáš