Brand

Je opravdu bezpečné archivovat fotografie pouze na elektronických médiích?

Toto bylo hlavním tématem tiskové konference, kterou uspořádala firma Fotolab, a.s. dne 12.9. v Praze. Na tiskové konferenci vystoupili zástupci firmy, hosty byli Ondřej Neff z Institutu digitální fotografie (IDIF), česká paralympionička Anna Kulíšková a finalistky České miss 2006 v čele s Renatou Langmannovou.

Jak je zřejmé již z nadpisu, hovořilo se o digitálních fotografiích a způsobu jejich uchování. Digitální fotografie zažila u nás v posledních letech velký boom. Postupně se zvyšuje počet majitelů digitálních fotoaparátů (rozšířenost digitálních fotoaparátů v naší republice se podle údajů IDIF začíná vyrovnávat s rozšířeností mobilních telefonů) a to s sebou nese také nárůst vyfotografovaných snímků.

Průměrný uživatel digitálního fotoaparátu totiž ročně nafotí stovky až tisíce snímků. Naše paměťové karty ovšem nejsou bezedné - a tak vyvstává otázka, jak své "poklady" efektivně a bezpečně uchovávat.

Tu situaci asi zná mnoho z nás - sedíme u počítače, probíráme se stovkami snímků a hledáme právě ten jeden, který zrovna potřebujeme. Tím, že fotografie z digitálů jsou fakticky zadarmo (laicky řečeno - na jejich zhotovení si "neplácáme" film), fotíme často hlava nehlava.

Potom snímky stáhneme do počítače a případně vypálíme na CD, abychom měli jistotu, že o ně nepřijdeme. Můžeme ale opravdu mít jistotu?

Podle výzkumů firmy CeWe Color (což je mateřská firma Fotolabu, a.s.) se ročně nenávratně ztratí zhruba 12% všech fotografií uložených na elektronických médiích - absolutní čísla potom jdou do miliónů. Pevný disk počítače může zkolabovat, CD či DVD se lehce poškrábe a nám zbudou pouze vzpomínky. Ale nechat si tisknout všechny fotky? To by bylo neúnosné.

Proto Vám zde chceme zprostředkovat radu Ondřeje Neffa. Ten doporučuje fotky stáhnout hned po příchodu z dané akce, z dovolené atd. a ihned vymazat všechny záběry, které jsou nepovedené nebo nemají žádnou vypovídající hodnotu. Když se potom ke zbytku fotografií posadíte za týden, zjistíte, že ještě spousta z nich není ideální. Nakonec vám třeba z padesáti fotografií zbyde 5 opravdu povedených - a ty stojí za to uchovat nejen v podobě elektronické, ale i v podobě fyzické - jako fotografie na papíře.

Jen pro srovnání - životnost doma vypáleného CD se při ideálním způsobu uchovávání odhaduje zhruba na 5 let, životnost fotografie na papíře zhruba na 50 let. Archivaci všech fotografií komentoval Ondřej Neff ještě takto: "Když se pak probíráte tím archivem, který je zaplevelený, tak nabudete dojmu, že špatně fotíte. Když tam necháte každý nesmysl, tak dostanete špatný vztah k vlastní práci. A když to ale vyselektujete, tak najednou zjistíte, že nefotíte špatně..."

Tím se dostáváme k dalšímu bodu, který byl na tiskové konferenci zmíněn - porovnání kvality tisku domácích fototiskáren a profesionálních fotolaboratoří. Kvalita se samozřejmě zásadně liší - to je dáno zejména použitou technologií a také kvalitou podložky, na kterou se dané obrázky zhotovují (tj. papíru). Jinými slovy, fotografie vyvolané v profesionální laboratoři mají podstatně vyšší kvalitu a hlavně delší životnost.

Podrobnější informace o uchovávání fotografií a také o produktech firmy Fotolab, a.s. si můžete přečíst v tiskové zprávě.

Tisková konference byla ukončena vystoupením české paralympioničky Anny Kulíškové, která na Paralympijských hrách v Turíně 2006 získala stříbrnou medaili v Super-G zrakově postižených. Sympatické sportovkyni byl potom předán sponzorský dar od společnosti Fotolab, a.s. ve výši 100 000 Kč.

Štítky: fotografujeme

Diskuse

Nikdo zatím nenapsal žádný komentář. Buďte první!
Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Ostatní

Všechny články kategorie

Urychlí pandemie likvidaci full-time fotografů?

Jestli se někteří fotografové dostali poslední dva roky do problémů kvůli saturaci trhu, co provede s jejich podnikáním současná…

16.3.2020

Tomáš

Jak se vyhnout napadení žralokem nejen při focení?

Řada z vás se mě po fatálním napadení turisty v Marsa Alam ptala, co dělat, když pod vodou při focení, šnorchlování nebo potápění…

16.8.2018

Václav

Jak odevzdáváte své fotografie?

Fotografie se stala nejen zábavou, ale i (vedlejší) prací pro mnoho fotografů. A tak se vcelku často diskutuje otázka - jakým…

4.5.2017

Tomáš

Jak na ostré fotky: 5 tipů pro začínající fotografy

Nezáleží na tom, jestli jste si koupili svoji první zrcadlovku značky Nikon, Canon či Pentax – i tyto skvělé aparáty dokážou…

17.3.2017

Redakce Fotorádce.cz

Otázka pro fotografy: nová výbava nebo vzdělávání?

Krásné fotky - to je něco, co by chtěl asi každý amatér i profesionální fotograf. Otázkou do pranice je - jak něčeho takového…

7.3.2017

Tomáš

Nestaňte se otrokem svého fotoaparátu

Poslední dobou jsem až příliš často svědkem zarážejícího jevu. Všichni všechno fotí, natáčí, ale málokdo se opravdu dívá kolem…

8.6.2016

Tomáš