Brand

Muži jsou z Marsu, ženy z Venuše a fotografové? Z planety Země

img_382cb.jpgBýti svatebním a všeobecně jakýmkoliv fotografem, je prazvláštní povolání. Lidé v českých končinách jej vnímají s jakýmsi odstupem a občas i velkým údivem. Fotograf má u nás renomé asi takové jako podomní prodejce nebo revizor.

Nedělám si iluze, že jedním článkem všeobecné mínění české veřejnosti změním, ale i malý posun k lepšímu by pro mne byl velkou odměnou. Rád bych v tomto článku ukázal, že i (svatební) fotograf může být normální inteligentní člověk, který svou práci dělá proto, že chce (a ne proto, že se ničemu jinému v životě nenaučil).

Každé povolání má svou prestiž. Třeba kosmonaut má určitě lepší zvuk než popelář, stejně tak úředník v bance zní lépe, než fotograf na volné noze. Aneb jak se říká, šaty dělají člověka - skafandr budí respekt a tmavý oblek taktéž. Jenže český fotograf nosí ony pomyslné šaty opravdu velmi potrhané. Nehledě na to, zda-li je úspěšný třeba i v zahraničí, pořádá výstavy a své fotografie krajiny velmi draho prodává.

portrait01.jpgJe mi zcela jasné, že jedním článkem není možné české fotografy převléknout do slušivých outfitů. Nicméně chtěl bych se pokusit o alespoň mírné zlepšení poměrů a ukázat, že český svatební (ale i jiný) fotograf může být váženým člověkem se zdravým rozumem, vysokoškolským vzděláním, rodinou a normálním životem. Tj. žádný alternativní umělec žijící ve snu ze dne na den...

Stát se fotografem je dnes velmi snadné - stačí si koupit nějakou tu zrcadlovku a je to. Není na tom vůbec nic špatného, alespoň si každý může vyzkoušet na vlastní kůži, že to není tak snadné, získat si úctu a respekt u zákazníků, natož pak všeobecně veřejnosti. Lidé vás většinou považují za člověka, jehož úkolem je zmáčknout spoušť a dodat fotky ideálně ještě ten večer nebo druhý den.

w_img_010_details.jpgObčas na svatbách potkám známé z dob minulých a je zajímavé sledovat jejich reakce typu "ty fotíš svatby?!?". Často je vidět, jak jim v hlavě běží myšlenky typu "tak to on asi nedostudoval, nesehnal normální práci a musí proto chodit po melouchách, aby vůbec nějak uživil rodinu".

O to víc překvapené výrazy vídám, když jen tak mezi řečí zmíním, že sice fotím svatby, ale jsem inženýr ekonom. Prostě a jednoduše řečeno, jste-li povoláním fotograf, máte nálepku alternativy (snad kromě fotografů reportérů pracujících pro noviny a fotících sport na Olympiádách).  Samozřejmě to není jen o fotografování svateb. Kdokoliv fotící modelky na louce je považován za potenciálního devianta, no a krajináři jsou zase blázni s hlavou v oblacích, kteří nemají nic jiného na práci, než si fotit ty své krajinky na pohlednice.

Jenže stát se opravdu zkušeným fotografem, ať už svatebním nebo jiným, není jen tak. Musíte totiž:

  • Nasbírat hromadu zkušeností v průběhu mnoha let sebevzdělávání (bez toho to opravdu nejde).
  • V průběhu oněch let sbírání zkušeností získat i hromadu spokojených zákazníků (referencí).
  • Mít talent a nadání, které je potřeba dále rozvíjet, trénovat.
  • Nakoupit opravdu velmi drahou foto výbavu a nadále ji obměňovat.
  • Být velmi zdatný obchodník, abyste dovedli prodat své služby (propagace, marketing, komunikace,...).
  • Umět dobře vycházet s lidmi a být příjemnou osobností (nikdo není zvědavý na vaši blbou náladu, naopak byste měli svým pozitivním přístupem přispět k pohodovému průběhu focení).
  • Mít velkou dávku sebekázně - to, že často pracujete z domu, z vás nedělá kavárenského povaleče - ba naopak je potřeba mít tvrdou pracovní morálku.
  • A v neposlední řadě je potřeba mít velkou dávku trpělivosti s lidmi, kteří se nechtějí fotit, vtipkují na váš účet a vůbec nejeví zájem o vaše fotky.


mg_2494_humor.jpgShrnuto a podtrženo, stát se profesionálním fotografem a nechat si za to platit honoráře není otázkou jednoho týdne ani měsíce, ale několika let.

A teď si položme otázku - jak je složité stát se třeba bankovním úředníkem nebo úspěšným podnikatelem? Stačí pár měsíců praxe v daném oboru, troška štěstí a je to. Třeba dopravním pilotem se můžete stát průměrně za dva roky (pokud máte zdravým rozum dost peněz na odborný výcvik). Pak získáte takovou úctu a renomé jakou nemá (a při současném obsazení reálně ani mít nemůže) pan prezident. Doktorem či právníkem se stanete zhruba po pěti letech tvrdého studia, ale pak už jste před obyčejnými lidmi "někdo".


Jenže fotograf je i po pěti letech praxe stále jen nadšenec pobíhající s foťákem, jako kdyby neměl nic lepšího na práci.

img_352.jpgMožná je to tím, že není potřeba cokoliv studovat, skládat zkoušky nebo nějak prokazovat své znalosti a dovednosti... Navíc není okamžitě možné posoudit kvalitu práce fotografa - není to oběd v restauraci, ani masáž, kdy lze okamžitě vyřknout hodnocení.

Pak je samozřejmě logické, že běžní lidé nemohou rozeznat, jestli je na svatbě fotí totální amatér nebo profesionál, kterého uznávají i v zahraničí. Kdyby bylo možné fotografa posoudit na první pohled, byla by situace pro mnoho fotografů snazší (ale na druhou stranu pro jiné jistě horší :).

Inu, českému fotografovi se těžko dává nálepka či odznáček kvality. Není to jak v amerických filmech, kde je zcela striktně vymezeno, kdo je dobrý a kdo ten zlý. Máme tu hromadu různých fotografů a kdo se v tom má vyznat, že? Nicméně i totální fotograf amatér může být velmi šikovný, mít neskutečné nadání, vynikající fotky, a tak není důvod na něj nahlížet jako na blázna jenom proto, že se chce živit tím, co jej baví. Dejte mu šanci a poznejte nejprve jeho práci, než začnete hodnotit...

Závěrem

Tento článek nemá a ani nemůže mít ambice na kompletní změnu veřejného mínění o fotografech v naší zemi. Nicméně i malý krok kupředu by byl velkou změnou. Mluvme proto o tomto tématu, diskutujme, sdílejme jej na sociálních sítích. Může to být jedině ku prospěchu nás všech fotografů. Snad si díky tomu více lidí uvědomí, že děláme solidní tvrdou práci, která má svou prestiž.

Štítky: fotografujeme

Diskuse

Filip Hloušek

10.12.2013 13:07

Zajímavý článek, trošku alibistický, ale jinak pěkný. Nicméně moje zkušenosti s lidma jsou 50:50. Převážně fotím fotoreporty na hudebních festivalech atd. Když už jsou lidi mírně v náladě, tak nestačím fotit a jen se o mě přetahují =) Ale občas nastane v klubu taková atmosféra, kdy naopak musí člověk fotit i ty, kteří se původně fotit nechtěli a to pak občas člověk narazí trošku na negaci. Každopádně zpět k tématu, co se týká mě, mám zkušenosti, že pokud někdo nosí na krku zrcadlovku a čím větší tím lepší tak je king a automaticky umělec...=)

Martin

11.12.2013 12:43

No na kosmonauta ale nemá nikdo :)

Peter

13.12.2013 06:47

Zaujímavy článok. Ja ako amatér a fotograf len pre vlastný šuflík som sa na to ešte nikdy tak nepozrel. Ale klobúk dole. Aj ja som z tých čo si o fotografoch-profesionáloch mysleli všeličo... Toto môj pohľad na vec isto zmenilo...

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Ostatní

Všechny články kategorie

Urychlí pandemie likvidaci full-time fotografů?

Jestli se někteří fotografové dostali poslední dva roky do problémů kvůli saturaci trhu, co provede s jejich podnikáním současná…

16.3.2020

Tomáš

Jak se vyhnout napadení žralokem nejen při focení?

Řada z vás se mě po fatálním napadení turisty v Marsa Alam ptala, co dělat, když pod vodou při focení, šnorchlování nebo potápění…

16.8.2018

Václav

Jak odevzdáváte své fotografie?

Fotografie se stala nejen zábavou, ale i (vedlejší) prací pro mnoho fotografů. A tak se vcelku často diskutuje otázka - jakým…

4.5.2017

Tomáš

Jak na ostré fotky: 5 tipů pro začínající fotografy

Nezáleží na tom, jestli jste si koupili svoji první zrcadlovku značky Nikon, Canon či Pentax – i tyto skvělé aparáty dokážou…

17.3.2017

Redakce Fotorádce.cz

Otázka pro fotografy: nová výbava nebo vzdělávání?

Krásné fotky - to je něco, co by chtěl asi každý amatér i profesionální fotograf. Otázkou do pranice je - jak něčeho takového…

7.3.2017

Tomáš

Nestaňte se otrokem svého fotoaparátu

Poslední dobou jsem až příliš často svědkem zarážejícího jevu. Všichni všechno fotí, natáčí, ale málokdo se opravdu dívá kolem…

8.6.2016

Tomáš