Brand

Recenze Canon EF-S 55-250mm f/4-5.6 IS

V předchozí části recenze jsme se věnovali obrazové kvalitě při různých hodnotách zoomu a clonových čísel. Nyní si můžete prohlédnout ukázkové snímky a také závěrečné ohodnocení objektivu Canon EF-S 55-250mm.

Následující ukázkové fotografie byly pořízeny s fotoaparátem Canon EOS 30D. Každý ukázkový snímek si lze kliknutím zvětšit do originální velikosti (snímky mají 2 až 5MB).

 

Poznámka: fádnost ukázkových fotografií je ovlivněna počasím, které za celou dobu testování objektivu nedovolilo pořídit normální fotky...

Závěrečné zhodnocení

Canon EF-S 55-250mm f/4-5.6 IS je levný teleobejktiv, který je pro běžné fotografování naprosto postačující. Proto je tolik oblíben mezi majiteli základních digitálních zrcadlovek.

Jaké jsou silné a slabé stránky objektivu Canon EF-S 55-250 IS?

Silné stránky:

  • Dobrý rozsah ohnisek (55-250mm).
  • Vestavěný optický stabilizátor obrazu, který je velmi účinný.
  • Překvapivě rychlé a tiché ostření.
  • Zhruba uprostřed rozsahu ohnisek výborná obrazová kvalita.
  • Vzhledem k ceně odpovídající obrazová kvalita na začátku zoomu.
  • Velmi slabé projevy barevných vad, a to mimo 250mm ohnisko.
  • Objektiv při transportu vlastní vahou nevyjíždí / nezajíždí.
  • Kompaktní rozměry a nízká hmotnost.

Slabé stránky:

  • Viditelná vinětace při plně otevřené cloně.
  • Horší obrazová kvalita při 250mm ohnisku a plně otevřené cloně.
  • Materiálové zpracování - plast (i bajonet).
  • Přední člen při ostření rotuje.
  • Ve standardním balení není sluneční clona ani obal.

Canon EF-S 55-250mm f/4-5.6 IS je teleobjektiv, který z celkového pohledu poskytuje vzhledem k pořizovací ceně solidní výkon. Má vestavěný stabilizátor, který v praxi funguje velmi dobře. Univerzální rozsah ohnisek také není k zahození, totéž platí i o kompaktní velikosti a nízké hmotnosti. Díky tomu je to teleobjektiv třeba na cesty jako stvořený.

Jenže je tu i druhá strana mince, a ta spočívá v obrazové kvalitě na konci ohniska (250mm). Ostrost na konci zoomu není nijak přesvědčivá, totéž platí o vinětaci. Ta je při plně otevřené cloně dost viditelná a může představovat problém.

Mnoho fotografů se často rozhoduje mezi Canonem EF-S 55-250 IS a Sigmou 70-300 APO DG. Z hlediska obrazové kvality jsou tyto dva objektivy zcela srovnatelné. Jen Sigma (v APO verzi) poskytuje o trošku lepší obraz při dlouhých ohniscích. A také má lepší makro-schopnosti (poměr zvětšení) a dodává se sluneční clonou. Oproti tomu Canon je menší, lehčí a také má o dost rychlejší autofokus a vestavěný stabilizátor. Je tedy na každém člověku, čemu dá u těchto dvou objektivů přednost.

Pro jaké účely tedy doporučit tento levný teleobjektiv od Canonu? Osobně bych si Canon EF-S 55-250mm f/4-5.6 IS vybral tehdy, když bych chtěl nejčastěji fotit na ohniska 70-180mm. A to ideálně s mírně přitáhnutou clonu (o číslo nebo ideálně dvě). Také bych si tento teleobjektivy vybral na delší cesty, kde člověk ocení nízkou hmotnost a malé rozměry. Určitě bych si ale tento objektiv nekoupil na focení zvěře, ptáků, makra a dalších takových motivů, kdy je potřeba používat maximální zoom a odolnost objektivu v terénu také hraje svou roli.

Souhrnně řečeno, mohu vřele teleobjektiv Canon EF-S 55-250mm f/4-5.6 IS doporučit těm, kdo chtějí levný teleobjektiv pro běžné fotografování a netouží po extra obrazové kvalitě při maximálním ohnisku.

Objektiv jsme měli na testování zapůjčený z obchodu Digihit.cz, děkujeme.


Štítky: recenze

Diskuse

Nikdo zatím nenapsal žádný komentář. Buďte první!
Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Recenze a testy

Všechny články kategorie

Recenze Fujifilm GFX 50s: postřehy z praxe

Fujifilm GFX 50s je digitální středoformát od Fujifilmu, který na trhu už nějaký ten pátek je. I přesto si ale zachovává výrazné…

8.9.2020

Tomáš

Fujifilm 35mm f/1.4 R - recenze

Téměř před rokem jsem od své milované rodiny dostal darem k dokončení doktorského studia snad nejklasičtější objektiv od…

11.1.2020

Michal Kroupa

Rode Stereo VideoMic X - recenze

Rode Stereo VideoMic X představuje pár kondenzorových mikrofonů v konfiguraci XY. Jedná se o profesionální řadu od australské…

4.1.2020

Michal Kroupa

Lucerna - nejlepší přítel fotografa hor

Chtěli jste večerní nebo dokonce noční fotografie hor oživit o lidský element, ale lidská postava nebyla v noční scenérii téměř…

13.5.2019

Václav

Recenze ND filtrů VFFOTO

Cestou na Faerské ostrovy jsem si do batohu sbalil několik šedých filtrů od VFFOTO. Konkrétně se jednalo o  ND64x Gold series,…

10.12.2018

Michal Kroupa

Recenze fotobatohu MANFROTTO Windsor

V následujícím krátkém článku vám shrnu dojmy z aktivního používání batohu na Faerských ostrovech.

25.8.2018

Michal Kroupa