Brand

Recenze Canon EOS 5D Mark II

Canon EOS 5D Mark II

Canon EOS 5D Mark II je profesionální full-frame digitální zrcadlovka, která je nástupcem úspěšného modelu EOS 5D. Nyní vám přinášíme recenzi tohoto výkonného fotoaparátu.

Jak se s fotoaparátem EOS 5D Mark II fotí v praxi, jaká je obrazová kvalita a jak vypadá HD video? Jak rychlý je 5D Mark II při fotografování, jak pohodlně se ovládá a jaké je zpracování těla? Více se dozvíte v naší exkluzivní recenzi fotoaparátu Canon EOS 5D Mark II.

Canon EOS 5D Mark II: základní vlastnosti

Canon EOS 5D Mark II je vysoce výkonný DSLR fotoaparát, který byl veřejností dlouho očekáván. Ovšem až do podzimu loňského roku 2008, kdy byl oficiálně představen.

Model EOS 5D Mark II, který jsme měli půjčený z obchodu Digihit.cz, je nástupcem dlouho prodávaného a úspěšného EOSu 5D. Oproti němu však nový EOS 5D Mark II přináší celou řadu zlepšení. Namátkou lze jmenovat protiprachový systém, větší rozlišení snímače, Live View, natáčení HD videa, velký 7.5cm LCD displej, procesor DIGIC 4, přepracovaný optický hledáček, Quick Control panel, AF Microadjustment a mnoho dalšího. Mnoho uživatelů též potěší české menu, které Canon EOS 5D Mark II nově nabízí.

Canon EOS 5D Mark II

Snímač a fotografie

Canon EOS 5D Mark II používá full-frame CMOS snímač o velikosti 36x24mm, což v praxi odpovídá velikosti kinofilmového políčka. Díky tomu se ohnisková vzdálenost použitých objektivů nijak nepřepočítává. Z důvodu velikosti snímače lze z objektivů Canon použít jen objektivy typu EF (ne EF-S).

Rozlišení CMOS snímače je opravdu vysoké - 21.1MPix, což umožňuje pořizovat opravdu velké fotografie. Totéž platí i o případných papírových výtiscích - lze tisknout velké formáty, doslova plakáty.

Rozlišení snímače lze samozřejmě v praxi snižovat, a to v následujících hodnotách: JPEG: (L) 5616x3744, (M) 4080x2720, (S) 2784x1856 / RAW: (RAW) 5616x3744, (sRAW1) 3861x2574, (sRAW2) 2784x1856. Canon EOS 5D Mark II totiž umožňuje snímat do RAWu o různých velikostech, což je v praxi užitečné. Fotografovat lze také synchronně do obou typů souborů (JPEG i RAW) a i tam si lze vybrat kombinaci z výše uvedených velikostí.

Canon EOS 5D Mark II

Na CMOS snímači je u modelu 5D Mark II nově použita redukce prachu - protiprachový systém sklepává prach a nečistoty ze snímače, takže není potřeba jej čistit a ofukovat balónkem. Protiprachový systém se aktivuje při vypínání fotoaparátu (ne při startu), takže nezdržuje při fotografování.

Hledáček a LCD displej

Optický hledáček Canonu EOS 5D Mark II je opravdu obrovský. Vyplývá to především z velikosti snímače (full-frame). Hledáček je samozřejmě založen na poctivém optickém hranolu a umožňuje dioptrickou korekci v rozmezí -3 až +1 dioptrie.

Canon EOS 5D Mark II

V praxi je hledáček Canonu EOS 5D Mark II perfektně použitelný - je velký, světlý a zobrazuje již všechny důležité informace. Manuální ostření lze provozovat bez problémů, protože v tak velkém hledáčku je vše velmi dobře vidět. Dalo by se říci, že zdrobnělina slova "hledáček" již není na místě a výstižnější slovo by asi bylo "hledák" :)

Na zadní straně fotoaparátu je velký 7.5cm LCD displej s vysokým rozlišením 920 000 zobrazovacích bodů. Jas displeje lze nastavit buď na automatiku nebo na manuální hodnotu. V případě automatického jasu se sleduje míra okolního osvětlení a podle toho se mění jas displeje. K tomu je určený senzor hned vedle spínače on / off.

Ostření a měření expozice

Z hlediska autofokusu je na tom Canon EOS 5D Mark II velmi dobře - používá (pro tuto řadu Canonu) typický devítibodový autofokus, který funguje bezvadně. Dalších šest neviditelných AF bodů je rozmístěno ve středovém kruhu - ty se používají při průběžném zaostřování.

Jedinou nevýhodou je myslím to, že ostřící body jsou koncentrovány do středové části hledáčku a nezabíhají tolik do okrajových částí. To znamená, že v praxi je potřeba častěji zaostřit a překomponovat.

Manuální volbu ostřícího bodu lze realizovat klasicky buď otočným voličem nebo joystickem, lze si vybrat.

Canon EOS 5D Mark II nabízí nově také možnost doladění autofokusu - a to buď pro všechny objektivy nebo jen pro vybrané (max. 20). AF Microadjustment, jak je funkce nazvána, lze realizovat v rozmezí +/- 20 kroků. EOS 5D Mark II nabízí již tradičně vyměnitelnou matnici.

K dispozici je samozřejmě několik režimů ostření:

  • One Shot (jednotlivý autofokus).
  • Ai Focus: inteligentní autofokus - přeostřuje, když se zaostřený objekt pohybuje blíž nebo dál.
  • Ai Servo: průběžné (kontinuální) zaostřování.
  • MF: manuální ostření.

Měření expozice probíhá u Canonu EOS 5D Mark II v několika režimech, přičemž rozsah fungování je 1 - 20 EV (50mm, f/1.4, ISO 100).

Měření expozice je možné realizovat v několika režimech:

  • Poměrové měření (svázáno s libovolným bodem AF).
  • Částečné měření (přibl. 8 % hledáčku uprostřed).
  • Bodové měření: Centrované bodové měření (přibl. 3,5 % hledáčku uprostřed).
  • Celoplošné měření se zdůrazněným středem.

Krokování kompenzace expozice lze nastavit na 1/2EV nebo 1/3EV, přičemž rozsah kompenzace je +/- 2EV.

Canon EOS 5D Mark II

Live View a video

Canon EOS 5D Mark II je profesionální výkonná digitální zrcadlovka, která stojí dost peněz, a tak nabízí i velmi solidní funkční výbavu.

Mezi nejzajímavější patří asi možnost živého náhledu (Live View) a natáčení videosekvencí v HD kvalitě (1920 x 1080 při 30 snímcích za sekundu). Formát HD videozáznamu je tedy klasicky 16:9, video je ozvučené. Více o funkci Live View a natáčení videosekvencí si povíme v následující části této recenze nazvané Displej a hledáček, Live View a HD video.

Další podstatné vlastnosti a funkce Canonu EOS 5D Mark II:

Mezi další podstatné (ještě nezmíněné) funkce a vlastnosti Canonu EOS 5D Mark II patří:

  • Ukládání dat na Compact Flash a UDMA paměťové karty.
  • Rozsah závěrky 1/8000 - 30 sekund, režim Bulb.
  • Sériové snímání 3.9 snímků za sekundu v plném rozlišení (v sérii 78 snímků).
  • Citlivost ISO v rozmezí 100-25600.
  • Pomocné světlo autofokusu emitováno pouze externím bleskem.
  • Nastavení bílé: automatické, přednastavené režimy, manuální kalibrace, posun Modrá/žlutá - Purpurová/zelená.
  • Odolnost vůči prachu a vodě (není samozřejmě odolní při potopení do vody, ale vůči stříkající vodě, tj. například dešti, a to ještě po omezenou dobu).
  • HDMI výstup.
  • Korekce vinětace objektivů (dle dat získaných z konkrétních objektivů).
  • České menu.
  • Tělo z hořčíkových slitin o hmotnosti 810 gramů.

Pokud vás zajímá porovnání EOSu 5D Mark II s jeho předchůdcem, podívejte se na porovnání fotoaparátů Canon EOS 5D Mark II a Canon EOS 5D. Případně si můžete prohlédnout kompletní specifikaci Canonu EOS 5D Mark II.

Štítky: fotoaparát, recenze

Diskuse

Nikdo zatím nenapsal žádný komentář. Buďte první!
Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Recenze a testy

Všechny články kategorie

Recenze Fujifilm GFX 50s: postřehy z praxe

Fujifilm GFX 50s je digitální středoformát od Fujifilmu, který na trhu už nějaký ten pátek je. I přesto si ale zachovává výrazné…

8.9.2020

Tomáš

Fujifilm 35mm f/1.4 R - recenze

Téměř před rokem jsem od své milované rodiny dostal darem k dokončení doktorského studia snad nejklasičtější objektiv od…

11.1.2020

Michal Kroupa

Rode Stereo VideoMic X - recenze

Rode Stereo VideoMic X představuje pár kondenzorových mikrofonů v konfiguraci XY. Jedná se o profesionální řadu od australské…

4.1.2020

Michal Kroupa

Lucerna - nejlepší přítel fotografa hor

Chtěli jste večerní nebo dokonce noční fotografie hor oživit o lidský element, ale lidská postava nebyla v noční scenérii téměř…

13.5.2019

Václav

Recenze ND filtrů VFFOTO

Cestou na Faerské ostrovy jsem si do batohu sbalil několik šedých filtrů od VFFOTO. Konkrétně se jednalo o  ND64x Gold series,…

10.12.2018

Michal Kroupa

Recenze fotobatohu MANFROTTO Windsor

V následujícím krátkém článku vám shrnu dojmy z aktivního používání batohu na Faerských ostrovech.

25.8.2018

Michal Kroupa