Brand

Recenze objektivu Sigma 18-50mm F2.8 EX DC MACRO

Sigma 18-50mm

Objektiv Sigma 18-50mm F2.8 EX DC MACRO často přitahuje pozornost fotografů, kteří shání zoomový světelný objektiv. Proto jsme pro vás tuto Sigmu 18-50/2.8 podrobně otestovali. Materiálové zpracování a ovládání je velmi slušné, ovšem jak je na tom obrazová kvalita a rychlost ostření?

To se dozvíte v naší podrobné recenzi objektivu Sigma 18-50/2.8. Vyplatí se koupit si tuto Sigmu? Čtěte dále.

Sigma 18-50mm F2.8 EX DC MACRO: základní vlastnosti

Sigma 18-50mm F2.8 EX DC MACRO patří mezi objektivy s proměnnou ohniskovou vzdáleností (takzvané zoomové objektivy). Jedná se o objektiv typu DC, takže jej lze použít pouze na fotoaparátech s aps-c velikostí snímače (ne na full-frame). Více v článku o značení objektivů Sigma.

Rozsah ohnisek této sigmy je 18-50mm. Po nasazení na tělo s APS-C velikostí snímače se ohnisko přepočte crop faktorem 1.6x u Canonu, 1.5x u Nikonu a 2x u 4/3 systému (Olympus, Panasonic,...).

To v praxi znamená, že na aps-c těle s crop faktorem 1.6x bude tato Sigma dávat rozsah 29-80mm, u přepočtu 1.5x 27-75mm a u Olympusu (4/3 systému) 36-100mm. Jedná se o takzvaný základní objektiv, takže v případě Olympusu bude chybět široký začátek ohniska. Proto je tato Sigma lépe použitelná spíše na ostatních bajonetech (Nikon, Pentax, Sony,...).

Sigma 18-50mm

Z toho vyplývá praktické využití objektivu Sigma 18-50mm F2.8 EX DC MACRO - je dobrý na krajinu, reportáž, ale i nějaký ten portrét, částečně i makro. Poměr zvětšení je totiž 0.333x, což dovoluje fotit i nějaké to "téměř makro".

Světelnost tohoto objektivu je f/2.8 v celém rozsahu, což je výhodné a zároveň to s sebou přináší tři výhody:

  • Kratší časy závěrky, tzn. dobrá použitelnost i v horším osvětlení.
  • Atraktivní rozostřené pozadí díky malé hloubce ostrosti (především pro portréty).
  • Příjemný pohled do hledáčku - díky dobré světelnosti je obraz v něm příjemně světlý.

Opticky se Sigma 18-50mm F2.8 EX DC MACRO skládá z 15 elementů ve 13 skupinách. Závit pro filtry má průměr 72mm, takže výběr filtrů bude široký (72mm je typický, dost používaný průměr).

Sigma 18-50mm

Minimální vzdálenost zaostřování je 20 cm od roviny snímače, se Sigmou 18-50 nějaké ty detaily fotit lze. Ovšem za cenu toho, že je nutné focený detail takřka přitisknout k přední čočce objektivu (pro dosažení největšího zvětšení). Tudíž nelze počítat s focením například plachého hmyzu.

Rychlost ostření je stejná jako například u Sigmy 17-70, takže standardní. Na běžné fotografování to stačí, ale určitě by Sigmě 18-50 slušelo rychlejší HSM ostření v základní výbavě.

Sigma 18-50mm

Sigma 18-50mm F2.8 EX DC MACRO: tovární zpracování a ovládání

Sigma 18-50mm F2.8 EX DC MACRO poskytuje bytelnost a materiálové zpracování typicky dobré pro Sigmu. Objektiv je již na první ohmat velmi bytelný a odolný. Svou velikostí a hmotností nikterak nepřekvapí, je prakticky skoro stejný, jako Sigma 17-70mm f/2.8-4.5.

Povrchové zpracování je zcela typicky "semišově matné", stejně jako i u ostatních objektivů Sigma. Bajonet je poctivě kovový.

Sigma 18-50mm

Ovládání objektivu Sigma 18-50mm F2.8 EX DC MACRO je pohodové a příjemné. Na těle objektivu jsou prakticky čtyři hlavní ovládací prvky:

  • Přepínač mezi AF a MF (autofokus a manuální ostření).
  • Kroužek pro manuální ostření, který je dostatečně široký, pohodlně se ovládá, ale bohužel jej nelze používat zapnutém autofokusu.
  • Kroužek pro zoomování.
  • Přepínač pro zámek zoomování (funguje jen při min. ohnisku a slouží pro zabránění vysunutí objektivu například při transportu).
Sigma 18-50mm

Přední člen se při ostření neotáčí, takže použití polarizačních a přechodových filtrů je pohodové. Objektiv při ostření nijak nemění svou velikost.

Velkou výhodou objektivu Sigma 18-50mm F2.8 EX DC MACRO je to, že se dodává se sluneční clonou a ochrannou brašnou. Jedná se prakticky o vyztužené pouzdro na objektiv, které lze například zavěsit za opasek. Navíc je na objektivy Sigma poskytována záruka 4 roky (oproti standardním dvěma).

Celkově zhodnoceno se jedná o objektiv, který poskytuje velmi dobré parametry a bytelné materiálové zpracování. Jaká je ale obrazová kvalita? .

Kompletní informace naleznete v přehledné specifikaci objektivu Sigma 18-50mm F2.8 EX DC MACRO.

Štítky: objektiv, recenze

Diskuse

Nikdo zatím nenapsal žádný komentář. Buďte první!
Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Recenze a testy

Všechny články kategorie

Recenze Fujifilm GFX 50s: postřehy z praxe

Fujifilm GFX 50s je digitální středoformát od Fujifilmu, který na trhu už nějaký ten pátek je. I přesto si ale zachovává výrazné…

8.9.2020

Tomáš

Fujifilm 35mm f/1.4 R - recenze

Téměř před rokem jsem od své milované rodiny dostal darem k dokončení doktorského studia snad nejklasičtější objektiv od…

11.1.2020

Michal Kroupa

Rode Stereo VideoMic X - recenze

Rode Stereo VideoMic X představuje pár kondenzorových mikrofonů v konfiguraci XY. Jedná se o profesionální řadu od australské…

4.1.2020

Michal Kroupa

Lucerna - nejlepší přítel fotografa hor

Chtěli jste večerní nebo dokonce noční fotografie hor oživit o lidský element, ale lidská postava nebyla v noční scenérii téměř…

13.5.2019

Václav

Recenze ND filtrů VFFOTO

Cestou na Faerské ostrovy jsem si do batohu sbalil několik šedých filtrů od VFFOTO. Konkrétně se jednalo o  ND64x Gold series,…

10.12.2018

Michal Kroupa

Recenze fotobatohu MANFROTTO Windsor

V následujícím krátkém článku vám shrnu dojmy z aktivního používání batohu na Faerských ostrovech.

25.8.2018

Michal Kroupa