Brand

Recenze: videokurz LROOM

Video kurz LROOM

IMGP4239.jpg

Začnu od konce. Komu je video kurz určen? Dle mého názoru je jeho cílová skupina široká – takže spíš napíšu, komu určen není; pokud jste lightroomový guru, který zná perfektně funkčnost každého posuvníku, ví přesně, kde se co nachází a kam sáhnout, čili pokud Lightroom opravdu perfektně skáče tak, jak vy pískáte, potom je pro vás tento kurz ztrátou času. Pokud pro vás ale předchozí věta neplatí, potom vám video kurz vřele doporučím. Já osobně s Lightroomem dělám už od verze 3 a i přesto jsem si celý kurz se zájmem a opravdu poctivě prohlédl – opakování je jednak matka moudrosti a například mé maličkosti kurz ukázal spoustu drobností, které jsem buď nevěděl, nebo jsem je dělal zbytečně složitě. Tolik předčasný závěr. Pokud jste dočetli až sem, tak už víte, jestli máte číst dál :). Ale jelikož jste zvědaví, tak jistě budete ve čtení pokračovat, i když jste zmíněný lightroomový mág.

Tomáše Dolejšího čtenářům Fotorádce jistě nemusím představovat – drtivá většina zdejších článků pochází z jeho pera/klávesnice/hlavy. Čtenáři proto znají jeho styl psaní a výkladu, který se mi osobně líbí; Tomáš píše čtivě, zbytečně nezachází do nezajímavých podrobností, ale naopak umí na pár řádcích důkladně rozebrat problém. Na jeho videokurz jsem byl proto opravdu zvědavý – jestlipak výuková videa zvládl stejně dobře?
Zvládl. Jeho pojetí kurzu je stejné jako jeho články – stručné, ale poctivé, jasné, zbytečně nezabíhá do nepodstatných detailů, ale přitom problematice věnuje dost času. Jedním slovem – vyvážené. Je vidět, že Tomáš Lightroom opravdu zná zepředu zezadu a ví, o čem mluví.

Videokurz mi přišel na DVD s pěkným přebalem. Obal byl zapečetěn hezkou nálepkou s holografickým motivem – detail, který potěší a ukáže, že autor má svůj projekt rád a promyšlený do detailu – spousta lidí by vás odbyla dývkem v papírovém obalu.
Co se týká samotné placky – jde o DVD+R, MCC 004 čili klasické oblíbené médium s dobrým poměrem cena a výkon prodávané pod různými značkami, např. Verbatim DVD +R 16x; jde o kvalitní médium se stálou záznamovou vrstvou, které přečtete i za delší dobu. Povrch je potištěný.

Ke způsobu distribuce mám zároveň i výhradu – v roce 2015 posílat DVD? Spousta počítačů v dnešní době nemá optickou mechaniku – nejen ultrabooky a tablety, ale i některé desktopové sestavy se dodávají bez DVD mechaniky. To může některým zájemcům o kurz trochu zkomplikovat život lítáním po známých a sháněním dobré duše, která jim obsah DVD zkopíruje. Videokurz má 3GB, takže se s přehledem vejde na 4 GB flešku/SD kartu, které dnes stojí pár korun. Osobně bych distribuci na paměťové kartě nebo na flash disku uvítal, i když by to kurz o něco prodražilo. Musel jsem totiž otevírat počítač a připojovat mechaniku, kterou už mám přes rok odpojenou.

lroom01.JPG
Pár technických informací k videu – video je natočeno jako Full HD 1920 x 1080, kontejner MP4. Obrazová kvalita videa je výborná, bez kompresních artefaktů a trhání. Zvuk je rovněž výborný, Tomáš při natáčení použil profesionální mikrofon, takže je jeho výkladu krásně rozumět i při přehrávání na tabletu. K technické kvalitě nemám sebemenší výhrady.

Celý kurz má celkem 11 kapitol. Vadí mi, že jednotlivá videa jsou pojmenována pouze čísly a v názvu souboru není uveden i název kapitoly, která v něm je uložena. Samozřejmě je možnost udělat si přejmenování sám, ale je to práce navíc.
lroom03.JPG

lroom02.JPG
Každá z kapitol je poté dělena do více dílčích částí. Jejich seznam je uveden na začátku kapitoly. Vadí mi, že u většiny kapitol není v seznamu uveden i čas, kde konkrétní část začíná. Dále bych uvítal přítomnost časových značek v souboru, což by dalo uživateli možnost rychle a přesně skákat mezi jednotlivými částmi případně si na časové ose přehrávače zobrazit seznam částí. Obzvláště na tabletu je přeskakování mezi jednotlivými částmi videa dost dobrodružným úkonem.

Rozhodně musím pochválit aktuálnost videí – v mé verzi bylo vidět, že Tomáš průběžně doplňuje nové informace, protože do videí byly vkládány části popisující novinky uvedené po natočení základních filmečků s kurzem.

Podíváme se na seznam kapitol:
1. Začínáme s Lightroomem (0:29)
2. Importujeme fotky (0:22)
3. Library modul (1:40)
4. Develop modul – tato obsáhlá kapitola je dělena do tří souborů (0:44, 1:05 a 1:22)
5. Develop modul – lokální úpravy (2:27)
6. Develop modul – synchronizace, presety, kolekce (2:11)
7. Export (0:22)
8. Vytváření fotoknih v modulu Book (0:12)
9. Slideshow (0:17)
10. Webové galerie v modulu Web (0:10)
11. Efektivní workflow (0:40)

Jak vidíte, je to skutečně hromada videí a Tomáš jim věnoval řadu měsíců práce. Nečekejte pouze suchý popis typu „posuvník A udělá úkon B“. Tomáš vás nechá nahlédnout do své kuchyně, každou z funkcí srozumitelně vysvětlí a popíše její vliv na výsledek; u některých z nich vám řekne, k čemu ji používá on sám a tím vám poodkryje roušku tajemství, které zahaluje jeho fotografie. Však se podívejte sami, kolik času věnoval srdci Lightroomu – modulu Develop. V průběhu kurzu vám navíc krom suché teorie několikrát ukáže postup úprav na jeho fotografiích.
Přestože platí zásadní poučka, že světlo je polovina úspěchu dobré fotografie, dobrý postprocessing je neméně důležitý a díky Tomášovu popisu funkčnosti Lightroomu budete mít možnost naučit se s Lightroomem pracovat opravdu efektivně a to krásné světlo, které stálo na počátku, dotáhnout k dokonalosti.

Nebudu zabíhat do podrobností o jednotlivých videích a jejich obsahu – nemělo by to cenu, protože bych buď psal bezobsažné bláboly, které vám nic neřeknou, nebo bych rovnou „vyslepičil“ obsah videa, což nechci. Sami se podívejte na stránky videokurzu, kde najdete ukázky. Jejich technická kvalita je stejná jako kvalita videí, která dostanete vy.

Nabízí se otázka, jestli koupit nebo ne… částečně jsem odpověděl už na začátku. Pokud nejste vyloženě lightroomový kouzelník, potom si videokurz určitě kupte a pusťte od začátku až do konce. Začátečníci získají kompletní přehled, co a jak, pokročilí uživatelé najdou tipy, co můžou dělat jinak nebo líp.
Ano, youtube a ostatní video servery jsou plné různých výukových videí týkajících se práce s Lightroomem. Jenže většina z nich je v angličtině (což pro někoho může být překážkou) a většina z nich se věnuje pouze konkrétnímu problému nebo konkrétní úpravě. Získat celý obrázek touto cestou tak může být komplikované – každý z autorů má svůj vlastní styl výkladu a jednotlivé kousky skládačky můžou být dost nekonzistentní, naučit se ovládat Lightroom z internetu bude trvat dost dlouho. To nemluvím o kvalitě videí na Youtube; mnohým z nich není pořádně rozumět, protože autor zvuk točil bůhví jakým mikrofonem. Takže video návody na internetu se můžou hodit pro pochopení nějakého konkrétního postupu.
Tomášův kurz je naopak vyroben konzistentně, začíná od začátku a končí na konci; nic nepřeskakuje a do složitějších věcí se pouští až poté, co vysvětlil věci jednoduché.
Zakoupením tak nezískáte jen 11 hodin informací, ale získáte tím i kontinuitu a návaznosti; pokud budete dávat při sledování pozor, tak se vám nemůže stát, že vám unikne nějaká informace, na které budete později stavět.
Záleží, jak je váš čas drahý. Pokud máte volného času hromadu, můžete se Lightroom učit metodou pokus omyl a nakonec se ho nějak naučíte. Pokud naopak váš čas něco stojí a vaším heslem je „čas jsou peníze“, investice do vzdělání ve formě tohoto kurzu se vám brzy vrátí, protože se nebudete zasekávat na zkoumání „jak se sakra dělá tohle nebo tamto“. Já osobně zastávám názor, že investice do vlastního vzdělání je vždycky dobrá.

Shrnutí:
Klady:
+ čeština
+ výborná kvalita videa i zvuku
+ logická návaznost informací
+ praktické ukázky
+ videokurz je průběžně aktualizován o novinky z novějších verzí
+ novinky jsou vkládány přímo do patřičných videí
+ za kurzem stojí odborník, který danou problematiku ovládá velice dobře

Zápory:
- forma distribuce na DVD
- chybí členění videa do kapitol, mezi kterými lze v přehrávači přeskakovat
- v obsahu kapitoly chybí informace o času začátku jednotlivých částí
- pojmenování souborů

Štítky:

Diskuse

Nikdo zatím nenapsal žádný komentář. Buďte první!
Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Recenze a testy

Všechny články kategorie

Recenze Fujifilm GFX 50s: postřehy z praxe

Fujifilm GFX 50s je digitální středoformát od Fujifilmu, který na trhu už nějaký ten pátek je. I přesto si ale zachovává výrazné…

8.9.2020

Tomáš

Fujifilm 35mm f/1.4 R - recenze

Téměř před rokem jsem od své milované rodiny dostal darem k dokončení doktorského studia snad nejklasičtější objektiv od…

11.1.2020

Michal Kroupa

Rode Stereo VideoMic X - recenze

Rode Stereo VideoMic X představuje pár kondenzorových mikrofonů v konfiguraci XY. Jedná se o profesionální řadu od australské…

4.1.2020

Michal Kroupa

Lucerna - nejlepší přítel fotografa hor

Chtěli jste večerní nebo dokonce noční fotografie hor oživit o lidský element, ale lidská postava nebyla v noční scenérii téměř…

13.5.2019

Václav

Recenze ND filtrů VFFOTO

Cestou na Faerské ostrovy jsem si do batohu sbalil několik šedých filtrů od VFFOTO. Konkrétně se jednalo o  ND64x Gold series,…

10.12.2018

Michal Kroupa

Recenze fotobatohu MANFROTTO Windsor

V následujícím krátkém článku vám shrnu dojmy z aktivního používání batohu na Faerských ostrovech.

25.8.2018

Michal Kroupa