Brand
Blog

35 mm. Quo vadis, Canon?

V nedávné době představil Canon nástupce stařičkého Canonu EF 35 mm f2.0, objektiv Canon EF 35mm f/2 IS USM. Na tohoto nástupce jsem se po dlouhý čas velmi těšil, jelikož ač na full-frame těle mě první generace trochu zklamala, na APS-C fotoaparátu sloužila výborně. Tak jsem se těšil a doufal, že Canon půjde rozumnou cestou, ponechá světelnost f2.0, dodá USM ostření, celé to zabalí do konstrukce stylu Canon EF 85mm f1.8 a šoupne na trh s cenovkou okolo 12 000 Kč.

Bohužel, jak již vím nejen z informativního článku zde na fotorádci, Canon touto tak úplně nešel. Světelnost ponechal, USM přidal, kvalitu mechanického provedení pozvednul, ale dodal pro mě zbytečný stabilizátor a cenovku řádně přivařil. Doporučená cena 849 EUR? To má býti verze světelné pětatřicítky, kterou si může dovolit koupit normální zapálený amatér? Děkuji, ale i kdyby ten objektiv vládl netušenými optickými vlastnostmi, stokrát raději půjdu do bazarové krásky Canon EF 35 mm f1.4 L, za kterou věru nevydám z peněženky o mnoho více.

A teď druhá strana bitevního pole = Sigma 35mm f/1.4 DG HSM
Ultrasvětelná verze objektivu s ohniskovou vzdáleností 35 mm, kterou neoddiskutovatelně můžeme pokládat za tu vůbec nejvíce nejuniverzálnější volbu pro spoustu druhů focení (reportáž, krajina, svatba, portrét zasazený do prostředí atd.) od společnosti Sigma byla taktéž představena v době nedávné. Tomáš Dolejší slibuje v tomto článku test tohoto objektivu již v blízké době, a to včetně srovnání s legendárním Canonem stejných parametrů. Nezbývá mi, než přesunout své těšení se tímto směrem.

Proč však celý tento článeček píši - na mých oblíbených stránkách s tematikou fotografie (lensrentals.com) uveřejnil guru Roger Cicala krátký test jednoho kusu Sigmy 35 mm f1.4. A jeho výsledek? Tato Sigma byla co se týče ostrosti ve všech částech obrazu (střed, rohy) lepší než kterýkoliv ze !sta! kusů Canonu 35 mm f1.4 L, se kterými byla Sigma porovnávána na clonách f1.4, f2.0 a f2.8. Rozdíly to sice nebyly nijak dramatické, ale přesto jasně viditelné.

To, že Sigma dokáže vyrobit velmi velmi ostrý objektiv, jsem již věděl. I když pravda až něco takového jsem nečekal. Hned po opadnutí prvotního úžasu mi hlavou proběhla myšlenka: "A co autofocus? Bude to ostřit rychle a hlavně přesně, nebo se všichni zase budou modlit aby dostali rozumný kus, který nebude trpět výrazným front či back focusem, což je při minimální cloně f1.4 průšvih jako mraky?"
Odpověď Rogera Cicaly je taková, že během krátkodobého používání objektivu nepozoroval rozdíl v rychlosti a přesnosti ostření oproti jiným Lkovým objektivům
od Canonu, které je zvyklý používat. Uf, fajn, super!

A co kvalita rozostření pozadí a popředí = bokeh? Je všeobecně známo, že objektivy s širšími ohnisky ( řekněme pod 40 - 50 mm) mají problémy maximalizovat kvalitu bokehu. Zajímalo mě, jak je na tom Sigma v porovnání právě s Canonem 35 mm f1.4 L, kterému se i v této oblasti daří na výbornou. Bohužel, na tomto místě mám pro Vás špatnou zprávu = dle krátkého testu, na který se tady odkazuji, není bokeh Sigmy tak hladký a krémový jako u Canonu. Což je vpravdě škoda, jelikož bokeh je pro mě jedna z velmi důležitých vlastností objektivu a Sigma s ním má dle mého názoru problémy i obecně.

Nehažme však flintu do žita a vyčkejme dalších recenzí, testů a komentářů fotografů, jak to celé bude. Jelikož doporučená cena Sigmy je pod hranicí 20 000 Kč, vyplatí se to. Vždyť uvažte, že se jedná o méně než 60 % ceny, za kterou se aktuálně prodává nový Canon 35 mm f1.4 L.

Na závěr tedy nezbývá než předběžně pochválit Sigmu, těšit se na test Tomáše Dolejšího a taky položit otázku: Quo vadis, Canon?

 

Zdroj úvodního obrázku:

http://www.tewkesburymedievalfestival.org/history.html

Štítky:

Michal Kačmařík

Michal Kačmařík je ostravský fotograf se zaujetím v portrétní, svatební a cestovatelské fotografii.

Široké portfolio jeho tvorby je dostupné na www.michalkacmarik.cz.

Diskuse

Tomáš

2.12.2012 11:24

Velmi zajímavý článek Michale. Tu recenzi opravdu plánuji, jenom čekám na zápůjčku ze strany českého zastoupení Sigmy, tedy Hama. Budu to urgovat, aby mi již Sigu 35/1.4 půjčili co nejdřív. Jelikož Canon 35/1.4 osobně vlastním, tak jsem na srovnání také hodně zvědav. Co se ceny nové pětatřicítky od Canonu týče, tak zcela souhlasím - cena je nelogicky přestřelená a mimo cílovou skupinu. Taky mi to přijde úplně mimo. No a když k tomu přičtu Canon EOS M, což je ještě větší průšvi, viz má nedávná recenze http://www.fotoradce.cz/recenze-canon-eos-m-clanekid1160, tak opravdu nevim, co Research and Developement oddělení u Canonu dělá.

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Foto technika

Všechny články kategorie

Má ještě smysl mít ve foto technice statisíce?

Již delší dobu jsem chtěl publikovat úvahu včetně pár propočtů na téma: vyplatí se ještě vůbec mít ve vlastní foto technice velké…

10.4.2020

Tomáš

Jak fotit portrétní fotografie?

Nejste si jistí, jak správně zvolit studiové světlo na fotografování portrétu, nebo figurální fotografie? Jaké fotopozadí je…

27.5.2019

petr777

Jak nenašlapat peníze do kanálu

V roce 2012 jsem publikoval článek "Proč nepoužívám fotoaparát za 100 tisíc" a následně článek "Skutečná omezení v krajinářské…

13.4.2018

Václav

Rozhodujete se, jaká světla si pořídit do ateliéru?

Pár tipů pro fotografy, kteří plánují vybavení svého prvního ateliéru, nebo doplnění studiové techniky. Porovnání nižší a vyšší…

8.2.2018

petr777

Mdlé fotky na notebooku? Může za to Intel

…Hned od začátku mi přišlo, že světlé tóny jsou nějaké vyšisované, téměř bez kontrastu. Nejvíc to bylo patrné na fotce zamračené…

7.2.2018

Roman

Vánoční slevy na systémové blesky, sady světel, fotobatohy ...

Co oceníte více? ZDARMA TR-611/612 odpalovač v hodnotě 2.490,- Kč, nebo SLEVA na blesk 1.210,- Kč ...... a co velká sleva na foto…

18.12.2017

petr777