Brand

Má ještě smysl mít ve foto technice statisíce?

Již delší dobu jsem chtěl publikovat úvahu včetně menšího propočtu na téma: vyplatí se ještě vůbec mít ve vlastní foto technice velké peníze, nebo je lepší si ji dle aktuální potřeby půjčit? Netušil jsem, že ze dne na den přijde situace, kdy tato otázka bude aktuálnější než kdy dříve.

Čím dál více služeb se přesouvá z klasického modelu "vlastnictví" do modelu pronájmu spojeného s pravidelnou platbou. Ať už se jedná o software (např. Lightroom, Photoshop,...) nebo třeba o služby spojené se sociálními sítěmi či zpracování dat, trend je jasný a týká se nás všech. Když potřebujete zrekonstruovat kuchyni, budete si kvůli pár řezům kupovat ponornou okružní pilu nebo si ji raději půčíte ve stavebninách?

Zcela stejnou úvahu můžeme velmi snadno přenést na fotografickou techniku. Tu si v dnešní době můžete velmi snadno vypůjčit třeba u mého kamaráda (Fotori půjčovna) nebo v půjčovně Fotolabu; nabídka je široká od fotoapraátů, objektivů, přes příslušenství až po studiové vybavení. Otázka, kterou si v dnešní úvaze pokládám je - vyplatí se mít ve foto technice utopené vlastní peníze? Kdy se spíše už vyplatí si ji půjčit?

big92507.jpg

Dosavadní situace: vlastním vše

Stále ještě nejčastějším přístupem je vlastnit veškerou svou foto výbavu. U fotografů, kteří se svou činností živí, se jedná často o investice v řádu minimálně desítek tisíc korun, častěji jsou to spíše stovky tisíc.

Výhodou takového modelu je, že fotograf má vždy vše k dispozici, doslova kdykoliv si vzpomene.

Nevýhod je ovšem trošku více. Zaprvé taková foto technika zastarává nejen fyzicky (opotřebení, závěrky, únava materiálu, a tak i občas potřeba servisního zásahu), ale i morálně.Takže pokud se rozhodnu např. tři roky starý objektiv prodat, tak jej s dnešním přetlakem v bazarech prodám za poloviční cenu. U těl fotoaparátů to bude klidně i třetina. Zadruhé mám ve fototechnice "utopené" vlastní peníze, kterými nemohu jinak disponovat. Ty ztrácejí na hodnotě (výše uvedené zastarání). Kdybych peníze např. investoval, naopak by mi mohly vydělat.

Nový trend: zápůjčka dle aktuální potřeby

I mezi fotografy se postupně dostává takzvaný "on demand" model, tj. že mám k disozici službu či produkt jen ve chvíli, kdy jej opravdu potřebuji. Tím mám na mysli možnost si foto techniku půjčovat dle aktuální potřeby.

Nejspíš nemá smysl půjčovat si vše od těl, objektivů, přes studiová světla až po stativy každý týden. To by znamenalo více starostí i plánování, než focení samotné. Velmi zajímavý je ovšem jakýsi kompromis - vlastnit hlavní část foto výbavy, kterou používám "dnes a denně" a to vybavení, které nepatří do mé základní sestavy, si půjčovat.

Výhodou takového modelu je, že např. objektiv si nemusím kupovat, takže mám i nadále k dispozici peníze, které by mě jinak stál. Další výhodou je, že neřeším jeho morální zastarání. A do třetice - mohu si půjčit opravdu cokoliv, co aktuálně potřebuji. Chci vyzkoušet různé širokáče? Pokaždé si půjčím jiný a zjistím, který mi "sedí" nejvíc.  Zavolá mi firemní zákazník a já nemám dostatečně výkonné studiové záblesky? Půjčím si přesně takové, které potřebuji. Tuto volnost ve výběru i možnost vyzkoušet si sám pro sebe různou techniku považuji za jednu ze zásadních výhod tohoto modelu. Dvojnásob to platí pro hobby fotografy, kteří si mohou za malé peníze vyzkoušet libovolnou foto techniku a skvěle si s ní "zafotit". A když časem přijdou na to, co jim opravdu sedí a používají to často, tak si to klidně pak koupí.

Nevýhodou samozřejmě je jistá administracivní zátěž navíc: je potřeba techniku objednat, vyzvednout či nechat zaslat a vrátit zpět v původním stavu. Druhou nevýhodou je jisté riziko, že to, co zrovna potřebuji, již bude půjčené. Do třetice je ještě potřeba počítat s vratnou kaucí, která bývá obvykle 10-70% z ceny dle toho, jestli se přebírá technika osobně nebo se zasílá.

Poznámka: Podařilo se mi zjistit, že existují i zvýhodněné dlouhodobé zápůjčky (například půl roku), kdy odpadá opakované vyzvedávání, vracení.

Modelový propočet

Uvažme situaci, kdy fotograf fotí zejména rodiny a portréty, párkrát do roka se mu nárazově ozve firma, která poptává nafocení interiérů provozu. A k tomu potřebuje širokáč. Například Sigma 14-24/2.8 DG HSM ART stojí nová v obchodě aktuálně (duben 2020) zhruba 34 tisíc korun.  Tento objektiv si mohu půjčit ve Fotori půjčovně za nějakých 800kč / den.

Pokud si jej tedy uvedený fotograf půjčí 10x do roka, tak jej takový provoz bude stát 8 000kč za rok. Bude tedy trvat zhruba 4 roky, než se náklady na takové půjčování vyrovnají s pořizovací cenou. Pokud by objektiv místo toho vlastnil, lze odhadnout, že by jej byl schopen už po 2 letech prodat v bazaru zhruba za 50% původní pořizovací ceny, tj. cca 17 tisíc korun. Z toho lze usoudit, že bod zlomu je zhruba po 2 letech (půjčovné 16 tisíc kč versus zbytková cena podobně vysoká, jelikož už i po 2 letech bude mít objektiv v bazaru +/- 50% hodnotu).

Toto je čistě finančí propočet. Je potřeba ovšem vzít na vědomí fakt, že daný fotograf si může půjčit v případě potřeby jakoukoliv jinou techniku. Nemusí to být zrovna daný širokáč. Jindy to může být LED světlo na portrétní podvečerní focení, příště zase třeba dron pro focení z ptačí perspektivy.  A když firma přestane dodávat zakázky, nic se neděje, žádné zazděné peníze v objektivu.

Takových propočtů můžeme simulovat více, klidně i se samotnými zrcadlovkami a obvykle dostaneme podobný výsledek.

Co se tedy kdy vyplatí? Pro koho je co lepší?

Osobně si myslím - a je to pouze můj subjektivní názor - že dnes se již nevyplatí mít veškerou foto techniku nakoupenou jenom proto, že některé její části využiju párkrát do roka. Ano, zcela rozumím tomu, že zde hraje i roli psychologie - velmi rádi nakupujeme nové objektivy, filtry, stativy, nová těla, máme z nich prostě radost a hrajeme si s nimi. Je to taková "hračkárna pro dospělé tatínky a maminky" :) 

Jenže když se na to celé podíváte racionálně, tak dojdete předpokládám ke stejnému závěru, jako já - je to příliš drahé hobby. Jestli potřebuju například teleobjektiv kvůli focení v přírodě párkrát do roka, tak za něj nemusím platit desítky tisíc. To si jej raději vždy půjčím, pokaždé klidně jiný. A právě zde bych řekl, že ona radost a nadšení z focení bude trvalejšího charakteru - nový objektiv se dříve či později okouká, ovšem když si budu zápůjčky střídat dle libosti, bude to mnohem pestřejší.

Když k celé úvaze připojíte momentální situaci, tak celý předešlý text získává ještě další rozměr. Kdo by nyní měl chuť utratit 150 tisíc za obměnu foto techniky?

Závěr

Když se na celou problematiku podívám zcela racionálně, tak dojdu k závěru, že se "vyplatí" vlastnit pouze to hlavní z vlastní foto techniky, co používám opravdu velmi často. Vše ostatní, co využiju příležitostně, si raději dle aktuální potřeby půjčím. Nejen, že mě to ve výsledku nebude stát tolik peněz, ale hlavně vyzkouším si různé objektivy, světla, příslušenství, aniž bych to vše pak musel zoufale prodávat pod cenou na bazarech.

Jak to vidíte vy? Budu velmi rád za Váš názor, který můžete napsat níže do komentářů.

Diskuse

Pavel

11.4.2020 08:30

Líbí se mi: Kdybych peníze investoval, mohly by mi vydělat. Podstatné je to mohly. Mám docela dost známých kteří své peníze investovali do akcií nebo různých fondů. Nevydělal ani jeden z nich, naopak dva přišli o celou částku, zbytek o polovinu až třetinu. Někteří z nich stále naivně doufají a nechávají zbytky svých vkladů ve fondech bance k dalšímu oškubání.

 

Podle mě se i investovat musí umět - a naučit se to je poněkud složitější, než se naučit dobře fotit.

Tomáš

11.4.2020 11:30

Souhlas. Určitě to není tak, že vezmu pár tisíc a za rok mi vynesou totéž, to určitě ne. Reálně si myslím, že pro běžného člověka, je dobré nad tím uvažovat tak, že mi "výnos" alespoň pokryje míru inflace. A když něco málo zbyde navíc, tak je to prima. Logicky čím větší výnos, tím větší riziko - a naopak. Pak se tu nabízí ještě další pohled na věc - nemusím ty peníze nutně investovat do nějakých fondů a podobně, ale třeba do vlastního vzdělání, školení pro zaměstnání, atd. Nebo třeba do propagace, mentoringu,... Je tam tedy více možností, jak ty peníze "investovat".

Stanislav Souček

11.4.2020 15:56

Hm, zajímavé téma. Ovšem, odpověď tak snadná nebude. K tomu všemu je třeba přičíst i skutečnost, jestli má někdo "půjčovnu" v sousední ulici, nebo bydlí někde na vystrkově. Dále, soudím podle sebe, není zrovna uklidňující pocit, že držím cizí drahou věc. Ne, že by byl člověk na své vlastní věci méně opatrný, ale ten pocit, že bych cizí objektiv mohl poškodit, by mě dost ochromoval. Dále je třeba vzít do úvahy i (ne)možnost plánovat si fotovycházky! Komu se nestalo, že večer vykoukl z okna a vida tu černou oblohu plnou hvězd, okamžitě ho přešel spánek, sbalil foťák, čtyřiadvacítku objektiv a upaloval na kopec fotit? Mně se vůbec dost často stává, že se o tom, co půjdu v soboru ráno fotit, rozhoduji až těsně před odchodem z domova. Někdy je krásná a nečekaná mlha, že nechám doma makroobjektiv, vezmu padesátku a jdu fotit mlhu. Jindy je krásně jemné světlo, že vezmu 70-200 a jdu fotit hemelky na nedaleký ranč. Tedy, za sebe a jen za sebe, volím raději vlastní vybavení, které může být celkem skromné, protože co člověk nemá, bez toho se na 90% obejde!

Martin K.

12.4.2020 23:40

Zajímavá úvaha.. k prvnímu bodu o SW.. zrovna v tomto případě se mi model předplatného příčí natolik, že to byl důvody výměna Lightroom za Capture One. A pokud i tam bych byl "natlačen" do něčeho podobného, budu opět hledat alternativu.

Jinak jak je zmíněné výše - půjčovat si "běžné" objektivy mi moc nedává smysl právě kvůli té operativnosti. Kde si to reálně dokáže představit budou velké teleobjektivy - pokud bych plánoval trip na safari (a jinak focení zvířat nebude mojí primární činností), tak tam by dávalo smysl půjčit si nějaký velký a drahý tele.

A jinak celkově.. myslím, že vývoj půjde tím směrem, že foťáky v telefonu časem nahradí 90% všeho a těch 10% (možná i méně) bude pro ty, kteří řeší specifické žánry (makro, portréty, dlouhá ohniska, atd.). Měl jsem nedávno možnost vidět fotky z nových iPhonů focené ze stativu (s appkou, která fotí do RAW) a byl jsem opravdu až překvapen jak dobrý výstup z toho leze.

A ten zbytek bude řešit stále lehčí a lehčí výbavu. Protože co si budeme povídat - že mirrorless nahradí DSLR je jisté, otázkou je jen kdy.

Tomáš

13.4.2020 11:30

Díky pánové za pohled na věc. Vidím to stejně nebo velmi podobně... Zápůjčky nejvíce využijí asi fotografové, kteří se focením (částečně) živí a potřebují nárazově nějaké to sklo, světla a podobně. Mám kamaráda, který si vždycky na svatební sezonu půjčí jedno sklo, které jinak nevyužije. No a pak si myslím hodně hobby fotograové, kteří buď mají nárazové focení a nebo si prostě jen chtějí udělat radost. Dovedu si živě představit, že si třeba na výlet někdo půjčí makro objektiv nebo tele, aby si jen tak pro radost zafotil a trošku si udělal radost. Ty výstupy u telefonů jsou opravdu neuvěřitelné a dovedu si představit, že laická veřejnost bude používat vícemén už jen malá kompaktní zařízení typu telefon. Kromě laické veřejnosti tu ale zůstane kvalitní technika pro nadšené profi fotografy. Alespoň pár desetiletí doufám :D

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Foto technika

Všechny články kategorie

Má ještě smysl mít ve foto technice statisíce?

Již delší dobu jsem chtěl publikovat úvahu včetně pár propočtů na téma: vyplatí se ještě vůbec mít ve vlastní foto technice velké…

10.4.2020

Tomáš

Jak fotit portrétní fotografie?

Nejste si jistí, jak správně zvolit studiové světlo na fotografování portrétu, nebo figurální fotografie? Jaké fotopozadí je…

27.5.2019

petr777

Jak nenašlapat peníze do kanálu

V roce 2012 jsem publikoval článek "Proč nepoužívám fotoaparát za 100 tisíc" a následně článek "Skutečná omezení v krajinářské…

13.4.2018

Václav

Rozhodujete se, jaká světla si pořídit do ateliéru?

Pár tipů pro fotografy, kteří plánují vybavení svého prvního ateliéru, nebo doplnění studiové techniky. Porovnání nižší a vyšší…

8.2.2018

petr777

Mdlé fotky na notebooku? Může za to Intel

…Hned od začátku mi přišlo, že světlé tóny jsou nějaké vyšisované, téměř bez kontrastu. Nejvíc to bylo patrné na fotce zamračené…

7.2.2018

Roman

Vánoční slevy na systémové blesky, sady světel, fotobatohy ...

Co oceníte více? ZDARMA TR-611/612 odpalovač v hodnotě 2.490,- Kč, nebo SLEVA na blesk 1.210,- Kč ...... a co velká sleva na foto…

18.12.2017

petr777