Brand
Blog

Cardiff 2010

K narozeninám jsem opět dostal dar nedar. Kdo by taky jel o prázdninách do školy že? Jednalo se o jazykový pobyt ve městě Cardiff. Stejnou věc jsem absolvoval už v loni a tak jsem neprotestoval, akorát o transportu jsem měl jiné mínění než rodiče. Po zkušenostech z minulého roku, kdy jsem trávil v autobuse nelidských skoro 25 hodin, jsem se zařekl, že už nikdy více, nechci mít více otlačený zadek než po tomto "výletu". Ono taky s mou postavou...nic moc.

Takže jsem odřekl lístky na autobus, koupil lístek na trajekt, nabalil kufry, promazal, poutahoval pár šroubků a vytáhl Zuzanku! Někteří už možná tuší (jedna fotka tu dříve byla), kdo ne, dozví se!

dsc_4002.jpgdsc_3997.jpgdsc_4452.jpg

Nemusím Vám asi vysvětlovat jak se na to tvářili rodiče. Vlastně ne jen oni, mockrát jsem se dozvěděl, že jsem vlastně blázen. No nic, cesta byla naplánována na tři dny, abych se moc nehonil, nabaleno bylo taky, takže odjézd!

Vyrážel jsem z matičky Prahy abych si ušetřil pár prvních kilometrů, protože plán na první den byl zdolat celé Německo a dojet až do Lucemburska, kde jsem nocoval u Karin a jejích pejsků. Karin bydlí v krásném městečku Larochette, vůbec celé Lucembursko je krásné! Takové upravené, všechno je krásně poklizené, dokonce i šouší v lese. No prostě krása a navíc ty silnice, paráda! Další den jsem navštívil muzeum ve městě Bastogne. Jedná se o muzeum a obrovský památník připomínající bitvu ve druhé světové válce. Muzeum opravdu stojí za shlédnutí, je tu spoustu dobových věcí a celá expozice je moc pěkně udělaná.

dsc_4014.jpgdsc_4011.jpg

Bohužel cesta je ještě dlouhá, dojíst řízky od maminky a hurá do sedla! Po pár špatných odbočkách a průjezdech skrz pole, jsem najel na dálnici směr Dunkerque. Sice jsem párkrát zakufroval, ale jinak na navigaci nemůžu říct křivé slovo, po měsíc byla moji nejlepší kamarádkou! Cesta po dálnici sice utíká rychle, ale je to fáááákt nuda. No ale zlaté Německé dálnice. Francouzi a Belgičani mají sice dálnice pěkné, ale občas se vyskytne tak obrovská díra, že i u nás jsou menší! Příjezd do Dankerque jsem zvládl na čas, následovalo odbavení a už jsme se naloďovali. Já jakožto starý námořník jsem se uchýlil stranou na pohovku a v poloze ležmo a lehce blivno, jsem přečkal celou trasu. Jojo mořská nemoc, to je prevít...

Anglie nás přivítala krásnými útesy. Bohužel jsem nikde nesehnal ubytování a bylo už vcelku pozdě, tak jsem se rozhodl přespat pod širákem. dsc_4020.jpgObjíždět hotely a platit nekřesťanské peníze se mi nechtělo a tak jsem to zabodl na parkovišti přímo pod stožárem s kamerou. Se slovy pod svícnem je největší tma, jsem usnul. Noc sice nebyla nic moc, ovšem probuzení stálo za to. Komu se podaří po probuzení vidět Dover Castle a zároveň přístav a moře?doverport.jpg

Další cesta vedla z části mimo dálnice po pobřeží do města Brighton. Byl jsem zde skoro přesně před deseti lety. Tenkrát jsem si dal svoje první Fish&chips a chtěl jsem to zopakovat. No...byli stejné jako předtím - nic moc. Chvíli jsem se procházel po pláži a už byl čas vydat se dál.

dsc_4029.jpg

Nechtěně jsem si na navigaci nastavil vynechání dálnic, takže jsem se projel pěkně po všech zapadlých okreskách. Ale vůbec mi to nevadilo, nasával jsem atmosféru malých vesniček a ještě menších domečků a bylo mi dobře. Po pár hodinách jízdy už jsem ve známém městě.dsc_4451.jpg Začíná lehce pršet a musím ještě najít Mary u které budu další měsíc vegetovat. Slečna ve sluchátkách se nemýlila a už jsem tu.

Během měsíce jsem podnikl pár výletů, zejména do Národního parku Brecon Beacons. Úžasná krajina, krásné silnice a dech beroucí výhledy. Moje srdce motorkáře zaplesalo:)) Celý národní park je ohraničen a uvnitř se pasou ovce, ale ne pár, ale stovky a tisíce ovcí! Jsou také všude kolem silnicedsc_4279.jpg a projíždějící auta jim vůbec nevadí. Trochu jsem se bál, ale po pár kilometrech jsem zjistil, že mi pravděpodobně pod kola nevběhnou a začal jsem se konečně kochat krajinou.

Další velice zajímavé místo je The Big Pit (velká díra). Starý uhelný důl, který po svém uzavření v osmdesátých letech nyní slouží jako muzeum. Součástí prohlídky je i hodinová prohlídka podzemí.

dsc_4352.jpgdsc_4349.jpgdsc_4324.jpgdsc_4326.jpg

Měsíc utekl jako voda a už bylo na čase se vrátit domů. Plán byl hodně podobný, protože jsem chtěl opět navštívit Lucembursko. Cestou do Doveru jsem navštívil Stonehange. Ovšem při pohledu na vstupné...už jsem ho nechtěl tak moc vidět. Když pomyslím, že všechny muzea jsou v Británii zdarma a za pár šutrů chtějí tolik...udělal jsem fotku přes plot a čau. dsc_4453.jpgAbych ovšem nejel jen po dálnicích, našel jsem v mapě silnici v údolí vinoucí se kolem řeky se spoustou meandrů. dsc_4456_2.jpgToto údolí se nachází blízko hranic Francie a Belgie a je doslova jak užovka. Začátek je u města Rocroi a konec u Alle v Belgii. Trasa má více než 60 kilometrů a je protkána úžasnou krajinou a krásnými vesničkami. Pěkné rozptýlení před zítřejším přesunem Lucembursko - Brno.

 

Po třech dnech v sedle jsem dorazil do rodného kraje. Zadek jsem si oseděl do krychle, ale ani mě moc nebolel...Nebylo to ani rychlejší, ani pohodlnější a ani jsem neušetřil, ale viděl jsem kus Evropy, poznal spoustu úžasných lidí a navštívil místa o kterých jsem dříve jen četl. A to se vyplatí :-))

Štítky:

Diskuse

popi

8.10.2010 21:07

Bezva reportáž ;o)

Miroslav Žiška

9.10.2010 14:22

Krása.

Stefan

9.10.2010 20:32

Z takové cesty jsi těch fotek mohl dát víc :-) ale stejně jsi borec ! Hezká reportáž.

Amatérka

10.10.2010 09:29

Hned bych jela :)

Karel Trenda

17.1.2011 09:44

Brecon Beacon NP je přesně takovej jakej ho popisuješ,jezdím tam už pár let.Ikdyž spíše se projet krásnou přírodou,než fotit,ale to se asi letos změní :-) A ta cesta do ČR,je to štreka,ale musí to být paráda,když nechvátáš do ČR.Třeba to taky někdy zkusím pomalu :-)

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Cestopisy

Všechny články kategorie

Monsanto a Sortelha - klenoty Portugalska

Portugalský venkov je plný malých a útulných vesniček. Každá z nich má svoje specifické kouzlo. Dnes vám představím ty, které mě…

29.7.2020

Miroslav

Z Cabo da Roca do hor

Když se na svých cestách neohlížíte na čas, máte možnost poznat místa známá, ale i ta, o kterých se v tištěných průvodcích…

24.6.2020

Miroslav

Z Algarve na Cabo da Roca (II. díl)

Už jen dny dělí Mirka od příjezdu na nejzápadnější mys Evropy. Přečtěte si, co zajímavého lze vidět v okolí Lisabonu.

13.5.2020

Miroslav

Z Algarve na Cabo da Roca (I. díl)

Cabo da Roca je nejzápadnějším pevninským mysem Evropy. Z portugalského Algarve se na něj můžete dostat nejrůznějšími cestami.…

1.4.2020

Miroslav

Potápění na Raja Ampat, 2. část

Obří hejno kranasů plave okolo nás, bleskurychle mění směr a tvar. Velké barakudy se pohybují v modré a občas se objeví menší…

31.1.2020

Petr Peterka

Grónsko - krajina půlnočního slunce

Je druhá polovina července a já s radostí dávám vale vyprahlému a rozpálenému Česku a přes Kodaň letím na území, které je z 85%…

20.1.2020

Michal Balada