Brand

Z Cabo da Roca do hor

Nejzápadnější mys Evropy je velikým turistickým lákadlem. A tak se Mirek ve svém autě probudil do záplavy turistů, kteří dorazili na parkoviště v autobusech. Fotky míst, kde se pohoří Sintra setkává s mořem, pořídil už předchozího dne večer, a tak neváhal a přejel k prašné cestě, ze které odbočuje pěšina na pláž Ursa, která se nachází v těsné blízkosti Cabo da Roca.

Cabo da Roca.jpg

Útesy na mysu Roca

Cabo da Roca (2).jpg

Cabo da Roca

Majak na Cabo da Roca.jpg

Maják na Cabo da Roca

Praia da Ursa je známá a je také právem považována za jednu z nejkrásnějších pláží v Portugalsku. Jenže tím, že není tak snadno dostupná a tím, že hodně pozornosti na sebe přitahuje právě sousední mys, není tak přeplněná turisty, jako mnoho jiných portugalských pláží. O to více si můžete užít divoké krásy tohoto místa sami tak, jako to ve 113. den své cesty jihozápadní Evropou udělal Mirek.

Plaz Praia da Ursa.jpg

Pláž Ursa

Na plazi Praia da Ursa.jpg

Praia da Ursa

Praia da Ursa ze stezky.jpg

Praia da Ursa ze stezky

114. den cesty byl ve znamení městečka Peniche a mysu Carvoeiro. Na cestě sem sice Mirek viděl třeba národní palác v Mafře, ale jediné, co stálo za zapamatování, bylo rozbouřené moře, které se zakusovalo do skal pod domy, které sousedí s pláží a silnicí v rybářské vesnici Ericeira.

Ericeira.jpg

Ericeira

Bohužel i Peniche Mirka trochu zklamalo. Projel se městem na kole a zjistil, že není tak útulné, barevné a čisté, jak od známé rybářské vesničky čekal. Ani mys Carvoeiro s majákem z osmnáctého století není vyloženým tahákem turistů, ale přesto si u něj Mirek počkal na západ slunce a pokusil se ho zachytit v hezkém světle.

Cabo Carvoeiro.jpg

Cabo Carvoeiro

Když se první paprsky nedělního rána opřely do okýnek Mirkova auta, začetl se do informací z průvodce po Portugalsku. A dozvěděl se, že na zamýšlené cestě na sever se v městě Alcobaça nachází rozsáhlý klášterní komplex s kostelem, který byl založen v roce 1153 prvním portugalským králem Alfonsem Henriquesem jako první gotická stavba v Portugalsku a který právě v neděli mohl navštívit zcela zdarma. A tak skočil za volant a rozhodl se, že právě dnešní den bude ve znamení historie a architektury. 

A aby nedělních architektonických prohlídek nebylo málo, zastavil na cestě do Alcobaçy v městečku Óbidos. I to má za sebou bohatou historii, která sahá až k prvním keltským kmenům.

Obidos (2).jpg

Óbidos

A i když bylo během svého vývoje několikrát zničeno ať už přírodou nebo lidmi samotnými, nabízí dnes opravdu nádhernou podívanou. Mirka tohle městečko uhranulo natolik, že ho zařadil na druhé místo hned za francouzské Collioure v žebříčku nejhezčích měst, které doposud na cestě poznal.

Obidos.jpg

V ulicích Óbidos

Pod hradbami v Obidos.jpg

Pod hradbami v Óbidos

Ulice v Obidos.jpg

Óbidos

Igreja de Santa Maria Obidos.jpg

Igreja de Santa Maria Óbidos

Na hradbach v Obidos.jpg

Na hradbách v Óbidos

A Alcobaça? Návštěva klášterního areálu byla perfektní tečkou perfektního dne. Obří  gotický kostel Mirkovi připomněl Baziliku svaté Klotildy v Paříži a klášterní zahrady zase Kostel svatého Tomáše v Praze.

Katedrala a klaster Alcobaca.jpg

Klášter a katedrála Alcobaça

Katedrala Alcobaca.jpg

Katedrála Alcobaça

Klaster Alcobaca.jpg

Klášter Alcobaça

V následujících dnech Mirek navštívil také jeskynní komplex Mira de Aire, městečko Tomar, hrad Almourol, město Abrantes, vesnici Belver a horská města Castelo de Vide a Marvão. Zpátky do Španělska zavítal na jediný den, hlavně aby natankoval, protože benzín v Portugalsku byl podstatně dražší než ve Španělsku. A když přejel hranice zpátky do Portugalska, těšil se na návštěvu vesničky Monsanto. Ale o té zase příště.

Jeskyne Mira de Aire.jpg

Jeskyně Mira de Aire

Tomar.jpg

Tomar

Convento de Cristo, Tomar.jpg

Convento de Cristo, Tomar

Almourol.jpg

Almourol

Abrantes.jpg

Abrantes

Belver.jpg

Belver

Vyhled na Belver z hradu.jpg

Výhled na Belver z hradu

Castelo de Vide v noci.jpg

Castelo de Vide

Castelo de Vide z hradu.jpg

Castelo de Vide z hradu

Castelo de Vide.jpg

Castelo de Vide

Marvao.jpg

Hrad Marvão

Marvao (2).jpg

Marvão

Miroslav

Miroslav Prousek se v roce 2010 ve svých šestadvaceti letech vzdal kariéry a života ve městě. Inspirován knihou Walden, procestoval mnoho zemí po celém světě. Láska k fotografii a filmu ho přiměla k založení Studia Navara, pod jehož hlavičkou natáčí originální svatební filmy, sportovní události, produktová videa a expedice. Více na www.studionavara.cz

Diskuse

Nikdo zatím nenapsal žádný komentář. Buďte první!
Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Cestopisy

Všechny články kategorie

Monsanto a Sortelha - klenoty Portugalska

Portugalský venkov je plný malých a útulných vesniček. Každá z nich má svoje specifické kouzlo. Dnes vám představím ty, které mě…

29.7.2020

Miroslav

Z Cabo da Roca do hor

Když se na svých cestách neohlížíte na čas, máte možnost poznat místa známá, ale i ta, o kterých se v tištěných průvodcích…

24.6.2020

Miroslav

Z Algarve na Cabo da Roca (II. díl)

Už jen dny dělí Mirka od příjezdu na nejzápadnější mys Evropy. Přečtěte si, co zajímavého lze vidět v okolí Lisabonu.

13.5.2020

Miroslav

Z Algarve na Cabo da Roca (I. díl)

Cabo da Roca je nejzápadnějším pevninským mysem Evropy. Z portugalského Algarve se na něj můžete dostat nejrůznějšími cestami.…

1.4.2020

Miroslav

Potápění na Raja Ampat, 2. část

Obří hejno kranasů plave okolo nás, bleskurychle mění směr a tvar. Velké barakudy se pohybují v modré a občas se objeví menší…

31.1.2020

Petr Peterka

Grónsko - krajina půlnočního slunce

Je druhá polovina července a já s radostí dávám vale vyprahlému a rozpálenému Česku a přes Kodaň letím na území, které je z 85%…

20.1.2020

Michal Balada