Brand

Mont Blanc - nejkrásnější hora Alp

CLBLANC1.jpg

 Mont Blanc 4810 mnm, nejvyšší hora Alp

Na internetu najdete různé žebříčky nejkrásnějších hor světa, Evropy, nebo jen samotných Alp. Většinou se v nich vysoko umisťuje ikonický Matterhorn neboli Monte Cervino na hranicích mezi Švýcarskem a Itálií. Bezpochyby právem.

Mou neoblíbenější, nejfotografovanější a nejobdivovanější horou je však právě hora nejvyšší - Mont Blanc, neboli Monto Bianko na hranicích Francie a Itálie. Proč dostala název bílá hora, to je asi každému jasné.

CLCOURMA11-6 images.jpg Mont Blanc od jihu, z Itálie, okolí Courmayeru.

CLBLANC2.jpg

Časté inverzní počasí, vlevo stěny Grandes Jorasses, vpravo zaledněný Mont Blanc, Francie 

Nejimpozantnější pohled na Mont Blanc a další čtyřtisícovky v okolí je z protějšího hřebenu Aiguilles Rouges, který dosahuje v nejvyšších partiích téměř tří tisíc metrů nad mořem. Naštěstí se nemusíte škrábat na úplné vršky, ale už ve výškách okolo dvou tisíc metrů se můžete z travnatých svahů či od jezer kochat výhledy do údolí, kde se rozprostírá známé Chamonix a nad ním velikáni jako Aiguille d'Argentière, Aiguille Verte, Aiguille du Dru, Grandes Jorasses, Aiguille du Midi, Mont Blanc du Tacul, Mont Blanc du Tacul, Mont Blanc, Dôme du Goûter a další… Jejich výšku umocňuje fakt, že Chamonix leží cca v tisíci metrech nad mořem, přímo nad ním se o skoro čtyři kilometry výš tyčí samotný král - Mont Blanc, ze kterého se až téměř dolů do údolí plazí Bossonský ledovec.
A dobrá zpráva pro ty lenivější z Vás, na tento hřeben vede několik lanovek, takže ani nutně nemusíte šlapat po svých.

CLBLANC4.jpg

 Mont Blanc a naproti skalnatý hřeben Aiguilles Rouges, Francie

CLBLANC3.jpgTentýž pohleh poté, co ranní mlhy a nízká oblačnost ustoupí. Dole v údolí je Chamonix. 

Něco málo zeměpisu
Mont Blanc se rozprostírá v Montblanském masivu na hranicích Francie a Itálie. Za zmínku stojí, že tyto dvě země se dodnes dohadují o tom, zda samotný vrchol leží pouze na území Francie (což přirozeně tvrdí především Francouzi), nebo jím prochází společná hranice (to prosazují Italové).
Je nejvyšší horou Alp a jak si možná ještě vzpomínáte ze školy, tak by měl být i nejvyšší horou Evropy. Dnes se však uvádí, že by jí mohl být kavkazský Elbrus, tak si vyberte…

CLBLANC5.jpg

 Západ slunce u Mont Blancu, Francie

Výška je udávána 4810 metrů nad mořem, hornina sahá do 4792 metrů a zbytek je mocnost ledovce, která se pohybuje někde mezi 15 a 25 metry.
I proto působí Mont Blanc tak impozantně. Celý oblý vrchol je trvale zaledněný, zatímco okolní vrcholy jsou většinou špičaté s mohutnými skalními výchozy.

CLBLANC6.jpg

 Celý Montblanský masiv od jednoho z jezer v masivu Aiguilles Rouges, Francie

Mont Blanc se přirozeně stává cílem mnoha horolezců i turistů. Často můžete zaslechnout, že na Mont Blanc vyšlape skoro každý, ale není to radno podceňovat, různých neštěstí není zrovna málo. A geometrickou řadou přibívají, tak jak vzrůstá zájem o zdolání vrcholu.
První lidé se na Mont Blanc podívali až v roce 1786. Dnes se to při dobrém počasí na vrcholu hemží „jako na Václaváku“ a romantika je ta tam.
Vede sem několik cest různých obtížností, nejhojněji využívaná je takzvaná Italská normálka přes Dôme du Goûter.

CLBLANC7.jpg

 Mont Blanc a Bossonský ledovec při západu slunce, Francie

Zajímavosti
Pokud byste se rádi podívali do těsné blízkosti Mont Blancu bez námahy, je tu také již 60 let lanovka na Aguille du Midi. Pohodlně se můžete nechat vyvézt přímo z Chamonix do 3842 metrů nad mořem a mít vrchol doslova na dosah ruky. Obklopí Vás ledovcové království a bohužel také stovky dalších chtivých turistů. Takže pokud sem dorazíte v hlavní turistické sezoně, počítejte i s několikahodinovou frontou na lístek a pak další hodiny čekání na samotnou lanovku, protože počet návštěvníků, kteří se do vrcholové stanice „nacpou“ musí být přirozeně omezený. I přes tato úskalí se vždy všichni účastníci mých workshopů, kteří po této atrakci zatoužili, vraceli nadmíru spokojení.
Tato lanovka (Téléphérique de l'Aiguille du Midi) se stále pyšní světovým prvenstvím jako kabinová lanovka s nejvyšším převýšením.

CLBLANC8.jpg Zrcadlení, Mont Blanc, Francie

Pod celým masivem je také proražen silniční tunel z Chamonix do italského Courmayeuru.
Pokud tedy máte dost času a financí, můžete si jeden den udělat okružní jízdu. Z Chamonix lanovkou na Aguille du Midi, dále pak lanovkou přes Vallée Blanche a dolů do již zmíněného Courmayeuru. A tam sednete na autobus a tunelem projedete zpět do výchozího Chamonix. Lanovka jezdí přirozeně jen v letním období.

CLBLANC9.jpg Mont Blanc při úplňku, Francie

Většinou to bývá tak, že pokud na stejné místo jezdíte opakovaně, postupně se Vám pomalu ale jistě omrzí. Je to především proto, že Vám zevšední a přestává z Vás vyprchávat prvotní nadšení. I u mě to tak většinou funguje, ne však tady. Neznám poutavější pohled, než jaký je ze hřebenu Aiguilles Rouges na celý masiv Mont Blancu.

CLBLANC10.jpg

 Výhled na všechny čtyřtisícovky Montblanského masivu.

Pokud byste se do této části Alp chtěli podívat, stačí přejet autem celé Německo a Švýcarsko, Chamonix pak leží už jen nějakých 20 kilometrů od hranic Švýcarsko-Francie.

CLBLANC11.jpg

 Takto luxusní výhled máme od stanů při letních workshopech.

CLBLANC12.jpg

 Jedno z mnoha luxusních rán, které na workshopech zažíváme, Mont Blanc, Francie.

V této oblasti pravidelně pořádám v letních měsících fotografický workshop, takže v případě, že si netroufáte vyrazit sami a rádi byste jeli spíše ve skupince stejně nadšených fotografů, tak se přidejte.

Na krátký film z workshopu v roce 2015 se můžete podívat zde.

 

 

 

Štítky:

Michal Balada

Michal Balada je cestovatel a fotograf na volné noze, zabývá především krajinářskou fotografií. Mnohaleté zkušenosti potom předává účastníkům svých workshopů a fotoexpedic, pořádaných v České republice i v zahraničí.

Více o něm, jeho tvorbě a nabídce fotografických workshopů naleznete na webu www.michalbalada.com.

Diskuse

Aleš

12.6.2017 04:54

Nádherné snímky. Oceňuji jako horomilec i lezeccool...

Michal Balada

13.6.2017 05:33

Aleš: díky :)

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Inspirace

Všechny články kategorie

Fotovýlet na Pravčickou bránu

Je to pohádka, ale i krásný fotografický výlet do míst, kde nežije jen příběh z Narnie, ale také mnoho jiných příběhů. Ať to jsou…

17.10.2017

Lukáš

Jak získat fotografickou zakázku

Nedávno jsem publikoval článek o tom, jak nacenit fotografickou zakázku. Dnes se vrátím o krok zpět a poradím vám, jak vůbec…

4.10.2017

Tomáš

Rádi fotíte lidi? Víte že potřebujete jejich souhlas?

Fotíte rádi lidi a pak svou práci publikujete na sociální sítích nebo na webu? Víte, že potřebujete jejich souhlas? Znáte možné…

6.9.2017

Jiří

Jak nacenit fotografickou zakázku

Znáte ten pocit, kdy vám konečně do mailu přijde poptávka na focení, a vy zajásáte? Ale pocit radosti záhy vystřídá nejistota až…

17.7.2017

Tomáš

Jak jsem nevyhořel

Nikdy by mne nenapadlo, že by mne něco podobného někdy mohlo potkat. Syndrom vyhoření není nijak dobrý pro každého, kdo dělá…

13.7.2017

Lukáš

Mont Blanc - nejkrásnější hora Alp

Na internetu najdete různé žebříčky nejkrásnějších hor světa, Evropy, nebo jen samotných Alp. Většinou se v nich vysoko umisťuje…

12.6.2017

Michal Balada