Brand

Špičková panoramatická hlava pro fotografy hor

Když jsem nedávno publikoval článek "Vynález nejlepší panoramatické hlavy do hor?", netušil jsem, že mě jedna firma předběhla a s něčím podobným na trh přišla již dříve. A nejen to. Náš nápad dotáhli téměř k dokonalosti. Že jste o tom nikdy neslyšeli? Není divu. Firma totiž sídlí v Americe a v České Republice zatím nemá zastoupení. Jejich unikátní řešení však opravdu stojí "za všechny prachy" a tak se na něj pojďme společně podívat.
 
Jak už jsem v předchozím článku zmínil, standardní panoramatické hlavy jsou velmi nestabilní v silném větru. Na vrcholcích hor, či na hranách útesů není možné tyto hlavy v extrémních větrných podmínkách použít, jelikož by snímky byly "rozklepané" (viz například video z lednové a březnové foto-expedice ve Skotsku, na které nám vítr ohnul dveře u auta a o pár metrů poponesl několik fotografů):

 

Dalším nešvarem standardních panoramatických hlav je velká váha. U těch stabilnějších počítejte s cca 2 kg váhy. Přičteme-li k tomu váhu standardní stativové hlavy, jsme na nějakých 2 až 3 kilogramech, které musíte na zádech po horách nosit.
 
Váha by se ještě dala v rámci tréninku zvládnout, ale ta neschopnost fotit v silném větru je pro fotografy hor doslova fatální. Například na foto-expedicích ve Skotsku (viz video výše) či workshopech v Dolomitech jsem měl vyhlídnutých několik zajímavých míst pro focení panoramat, jenže díky věčně přítomnému silnému větru standardní panoramatickou hlavu prostě použít nešlo.
 
sestava komplet 1.jpgProto jsem nedávno přišel s článkem "Vynález nejlepší panoramatické hlavy do hor?", který tento problém řešil. V rámci přednášky o panoramatické fotografii pro FotoŠkoda Fest, jsem pak návrh unikátní panoramatické hlavy řešil i s představiteli firmy Novoflex (v naději, že by to mohli začít vyrábět), nicméně nesetkalo se to s příliš velkým ohlasem.
 
V té době jsem však ale úplnou náhodou zjistil, že za oceánem sídlící společnost Acratech naše řešení už na trhu dávno představila a že tedy není potřeba nikoho dalšího o výrobu prosit. Pojďme se tedy podívat na přednosti tohoto malého zázraku.


Konstrukce panoramatické hlavy


Sestava panoramatické hlavy se skládá (podobně jako hlava v mém článku) z:
 
                1) nivelační báze,
                2) hlavy,
                3) destičky s příčnou aretací,
                4) L-plate.
 
V destičce a nivelační bázi se žádný zázrak nekoná, i když se kvalitnější materiál, preciznější zpracování a nižší váha v porovnání s konkurencí už při prvním kontaktu s komponenty nezapře. L-plate Acratech nabízí univerzální, ale lze použít i jakýkoliv jiný L-plate (ideálně přímo určený pro konkrétní fotoaparát).
 
Zcela unikátní je však vlastní hlava. Ta není ani kulová ani tříosá. Má pouze panoramatickou osu otáčení a mechanismus umožňující výkyv fotoaparátu ve vertikální ose. Právě tento omezený výkyv zaručuje kolmost fotoaparátu při pořizování jednotlivých snímků a zároveň možnost snímat panoramata z kopce dolů, či do kopce nahoru.
 
Kromě originálního výkyvného mechanismu má hlava další 2 unikátní prvky:
 
Panoramic head 6.jpgi) Volitelnou polohu horní platformy
Pokud fotíte panoramata, necháte horní platformu v poloze rovnoběžné s destičkou s příčnou aretací. Pokud se ale rozhodnete místo panoramat fotit klasické snímky, stačí šroub uvolnit, přetočit horní destičku o 90 stupňů, zasunou L-plate s fotoaparátem a získáte neomezený pohyb nahoru a dolů (plus pomocí nivelační báze) rozumný pohyb do stran. Díky tomu nebudete potřebovat samostatnou stativovou hlavu! Panoramatická hlava tedy bude sloužit jako hlava panoramatická i jako klasická stativová hlava (což ušetří výrazně na váze i na financích).
 
ii) Posuvný ukazatel krokování
Panoramatická hlava Acratech sice nemá klasickou indexaci (zarážky definující posun v různých úhlech a zajišťující dostatečný překryv jednotlivých snímků), nicméně má horizontální posuvný ukazatel krokování. Jak se používá?
 
1. ukazatel si před focením podkladových snímků nastavíte na 0 stupňů,
2. pomocí hledáčku nebo živého náhledu fotoaparát po horizontální ose posunete o vámi požadovaný optimální úhel,
3. kouknete, na jakém úhlu se ukazatel zastavil (kolik ukazuje),
4. pokud to bude například 35 stupňů, nemusíte při otáčení na stupnici hledat a počítat 35, 70, 105, 140, 175, 210 a 245 stupňů (jak by tomu bylo na klasické hlavě), ale stačí ukazatel posunout o 35 stupňů, dorovnat hlavu tak, aby byl ukazatel zpátky na nule, zmáčknout spoušť a pak už jen posouvat ukazatel vždy o 35 stupňů a dorovnávat pro každý snímek do této polohy hlavu. Tedy 35 a dorovnat, 35 a dorovnat, 35 a dorovnat, 35 a dorovnat...

Hlavu v akci (boužel bez L-plate a vertikální polohy) můžete vidět také na tomto zahraničním instruktážním videu:

https://www.youtube.com/watch?v=0xFCKZVtiQI

 


Výhody panoramatické hlavy Acratech


Jaké jsou tedy výhody panoramatické hlavy Acratech? Je jich nespočet:
 
1) Extrémní pevnost ve větru
- Destička pro hledání nodálního bodu je zakotvena v platformě, kterou pevně drží dvě vzpěry. Už to samo o sobě poskytuje vysokou odolnost ve větru. Navíc, oproti standardním panoramatickým hlavám, nemá tvar písmene L a nevystupuje vysoko nad stativ. Neposkytuje tedy větru „stěnu“, do které by se opíral a způsoboval nežádoucí vibrace.

Neist Point.jpg
2) Nejnižší váha na trhu

Celá sestava (nivelační báze, hlava, destička s příčnou aretací, L-plate) váží jeden kilogram. To je méně než polovina váhy většiny panoramatických hlav, které by mohly pevností a nosností alespoň trochu konkurovat. Když si uvědomíme, že jelikož hlava funguje jako panoramatická i jako kulová (nemusíme tedy po horách tahat dalších 500-600 gramů v podobě kulové hlavy) a odpočítáme váhu L-plate, který bychom nesli tak jako tak, dostaneme se na váhu 300-400 gramů, kterou musíme kvůli panoramatům nosit navíc.

Ano čtete dobře! Nesete v batohu pouze 300-400 gramů navíc a za to máte k dispozici nejpevnější komerčně vyráběnou panoramatickou hlavu na trhu!

Old man of storr.jpg 3) Možnost fungovat jako klasická stativová hlava

To, že panoramatická hlava v kombinaci s nivelační bázi funguje jako standardní stativová hlava, jsem v článku zmínil už několikrát. Tady si je zapotřebí uvědomit, že to šetří nejen váhu v batohu, ale i vaši peněženku, protože najednou zjistíte, že samostatnou stativovou hlavu vlastně nepotřebujete.

Running in time.jpg  4) Unikátní systém krokování

Fungování posuvného ukazatele krokování jsem popsal již výše. Co bych k němu řekl jednou větou? "Taková blbost a přitom tak geniální!!" Pokud fotografujete často s filtry, přes které není vidět (Big Stopper / Super Stopper) nebo noční scenérie, které nejsou v hledáčku příliš vidět, je tento systém krokování k nezaplacení.

Guiraing.jpg

 5) Materiál a zpracování

Hlavu mám zatím k dispozici pouze několik týdnů, nicméně už na první dotek je znát, že tahle mašinka něco vydrží. Jestli x let a nebo celý život je otázkou. Nicméně kvalitu materiálu a zpracování bych bez nadsázky přirovnal k RRS nebo Novoflexu.

Welcome to Ahother world.jpg 

 

Nevýhody panoramatické hlavy Acratech


dollar.jpgCo se nevýhod hlavy týče, budu velmi stručný:

1) Cena

2) Cena

3) Cena

4) Cena

5) Cena

Cena 379.95 USD za hlavu, 149.95 USD za nivelační bázi a 199.95 USD za destičku s příčnou aretací se v sumě vyšplhá na 729.85 USD. Připočteme-li dopravu z USA, místní DPH a clo, dostáváme se malinko přes 1000 USD.

Cože? Téměř 25 tisíc za panoramatickou hlavu? Ano, je to hodně. Ale když si odpočítáte těch 5-8 tisíc, které ušetříte tím, že nebudete potřebovat separátní kulovou hlavu, dostanete se na cenu standardní panoramatické hlavy, jakou je napřiklad Novoflex VR-SYSTEM PRO II. Ta však ve větru nebude zdaleka tak stabilní a navíc se vám se svými 1,7 kg v batohu na horách pěkně pronese.

I tak je to pořád ještě příliš? A kdo říká, že musíte použít originální Acratech destičku za 199.95 USD, nebo nivelační bázi za 149.95 USD? Benro destička popsaná v předchozím článku do Acratech hlavy pasuje také a přitom stojí téměř pětinu. A podobně je to s nivelační bází.

Pokud bychom Acratech panoramatickou hlavu zkombinovali například s komponenty Benro, dostáváme se na nějakých 13 tisíc za hlavu a necelých 5 tisíc za to ostatní. 18 tisíc za hlavu, co funguje jako panoramatická i jako kulová? To už ovšem není tak špatné.

Někdo ještě možná namítne, že nevýhodou může být nutnost nastavovat nodální bod pro každou řadu zvlášť (v případě víceřadých panoramat). A bude mít pravdu. Ačkoliv hlava poskytuje stupnici i pro tyto účely, zde bych doporučil zvážit, jestli je prioritou rychlost nastavování nodálního bodu nebo odolnost ve větru a nízká váha.

Já se však snažím panoramata v horách fotit rychle (než se změní světelné podmínky). Proto jsem v 95% případů odkázaný na jednořadá panoramata a tento problém mě tedy vůbec netrápí. 

 

Co říct k hlavě závěrem?


Ve všech svých článcích prosazuji názor, že unikátní fotografii dělá fotograf a ne foto-technika. Nicméně příroda nás často odměňuje podmínkami, ve kterých se bez toho správného vybavení prostě neobejdeme. Můžete být nejlepším fotografem na světě, ale pokud budete chtít vytvořit panoramatický záběr Neist Pointu a foukat Vám bude nárazový vítr o rychlosti 50-80 km / hodinu, tak na to panorama bez stabilní panoramatické hlavy můžete rovnou zapomenout.
 
Pokud se však do daných podmínek správně vybavíte, lze zvládnout ledacos, viz ukázka několika panoramat ve videu níže:

Štítky:

Václav

Václav Krpelík je fotograf, který se zaměřuje především na fotografování krajiny a to jak té na souši, tak té pod vodou. Jako jeden z mála fotografů na světě, se s těžkou foto-technikou vydává do mořských hlubin výhradně bez přístroje. Mnohaleté zkušenosti s fotografováním hor, pobřeží, mořského světa a dalších žánrů pak předává účastníkům svých workshopů a expedic pořádaných v zahraničí.

Více o něm a o jeho tvorbě naleznete na jeho webu www.vaclavkrpelik.com.

Diskuse

Nikdo zatím nenapsal žádný komentář. Buďte první!
Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Foto technika

Všechny články kategorie

Špičková panoramatická hlava pro fotografy hor

Když jsem nedávno publikoval článek "Vynález nejlepší panoramatické hlavy do hor?", netušil jsem, že mě jedna firma předběhla a s…

8.8.2017

Václav

"Vynález" nejlepší panoramatické hlavy do hor?

Standardní panoramatické hlavy jsou příliš těžké, v silném větru na horách nestabilní a jejich cena je často příliš vysoká.…

19.4.2017

Václav

Jak na to: používáme objektivy M42 na tělech Pentax

Jak na to: používáme historické objektivy se závitem M42 (a M39) na tělech Pentax. Podíváme se na typy redukcí, nastavení…

17.2.2016

Martin

Konverze na ArcaSwiss systém

Tento článek shrnuje mé zkušenosti s výměnou rychloupínací části na kulových hlavách Manfrotto za ArcaSwiss kompatibilní řešení.

8.12.2015

vlx

Ricoh: GR II Premium Kit

Speciální limitované balení k desetiletému výročí profesionálních digitálních fotoaparátů série GR

6.10.2015

Martin

Recenze: Časovací spoušť JYC 710 – bezdrátová drátěnka

Cílem dnešní recenze je seznámit vás s bezdrátovou drátěnkou JYC 710. Vlastním její verzi C1 určenou pro některé Canony a Pentaxy…

28.11.2014

Martin