Brand

Špičková panoramatická hlava pro fotografy hor

Když jsem nedávno publikoval článek "Vynález nejlepší panoramatické hlavy do hor?", netušil jsem, že mě jedna firma předběhla a s něčím podobným na trh přišla již dříve. A nejen to. Náš nápad dotáhli téměř k dokonalosti. Že jste o tom nikdy neslyšeli? Není divu. Firma totiž sídlí v Americe a v České Republice zatím nemá zastoupení. Jejich unikátní řešení však opravdu stojí "za všechny prachy" a tak se na něj pojďme společně podívat.
 
Jak už jsem v předchozím článku zmínil, standardní panoramatické hlavy jsou velmi nestabilní v silném větru. Na vrcholcích hor, či na hranách útesů není možné tyto hlavy v extrémních větrných podmínkách použít, jelikož by snímky byly "rozklepané" (viz například video z lednové a březnové foto-expedice ve Skotsku, na které nám vítr ohnul dveře u auta a o pár metrů poponesl několik fotografů):

 

Dalším nešvarem standardních panoramatických hlav je velká váha. U těch stabilnějších počítejte s cca 2 kg váhy. Přičteme-li k tomu váhu standardní stativové hlavy, jsme na nějakých 2 až 3 kilogramech, které musíte na zádech po horách nosit.
 
Váha by se ještě dala v rámci tréninku zvládnout, ale ta neschopnost fotit v silném větru je pro fotografy hor doslova fatální. Například na foto-expedicích ve Skotsku (viz video výše) či workshopech v Dolomitech jsem měl vyhlídnutých několik zajímavých míst pro focení panoramat, jenže díky věčně přítomnému silnému větru standardní panoramatickou hlavu prostě použít nešlo.
 
sestava komplet 1.jpgProto jsem nedávno přišel s článkem "Vynález nejlepší panoramatické hlavy do hor?", který tento problém řešil. V rámci přednášky o panoramatické fotografii pro FotoŠkoda Fest, jsem pak návrh unikátní panoramatické hlavy řešil i s představiteli firmy Novoflex (v naději, že by to mohli začít vyrábět), nicméně nesetkalo se to s příliš velkým ohlasem.
 
V té době jsem však ale úplnou náhodou zjistil, že za oceánem sídlící společnost Acratech naše řešení už na trhu dávno představila a že tedy není potřeba nikoho dalšího o výrobu prosit. Pojďme se tedy podívat na přednosti tohoto malého zázraku.


Konstrukce panoramatické hlavy


Sestava panoramatické hlavy se skládá (podobně jako hlava v mém článku) z:
 
                1) nivelační báze,
                2) hlavy,
                3) destičky s příčnou aretací,
                4) L-plate.
 
V destičce a nivelační bázi se žádný zázrak nekoná, i když se kvalitnější materiál, preciznější zpracování a nižší váha v porovnání s konkurencí už při prvním kontaktu s komponenty nezapře. L-plate Acratech nabízí univerzální, ale lze použít i jakýkoliv jiný L-plate (ideálně přímo určený pro konkrétní fotoaparát).
 
Zcela unikátní je však vlastní hlava. Ta není ani kulová ani tříosá. Má pouze panoramatickou osu otáčení a mechanismus umožňující výkyv fotoaparátu ve vertikální ose. Právě tento omezený výkyv zaručuje kolmost fotoaparátu při pořizování jednotlivých snímků a zároveň možnost snímat panoramata z kopce dolů, či do kopce nahoru.
 
Kromě originálního výkyvného mechanismu má hlava další 2 unikátní prvky:
 
Panoramic head 6.jpgi) Volitelnou polohu horní platformy
Pokud fotíte panoramata, necháte horní platformu v poloze rovnoběžné s destičkou s příčnou aretací. Pokud se ale rozhodnete místo panoramat fotit klasické snímky, stačí šroub uvolnit, přetočit horní destičku o 90 stupňů, zasunou L-plate s fotoaparátem a získáte neomezený pohyb nahoru a dolů (plus pomocí nivelační báze) rozumný pohyb do stran. Díky tomu nebudete potřebovat samostatnou stativovou hlavu! Panoramatická hlava tedy bude sloužit jako hlava panoramatická i jako klasická stativová hlava (což ušetří výrazně na váze i na financích).
 
ii) Posuvný ukazatel krokování
Panoramatická hlava Acratech sice nemá klasickou indexaci (zarážky definující posun v různých úhlech a zajišťující dostatečný překryv jednotlivých snímků), nicméně má horizontální posuvný ukazatel krokování. Jak se používá?
 
1. ukazatel si před focením podkladových snímků nastavíte na 0 stupňů,
2. pomocí hledáčku nebo živého náhledu fotoaparát po horizontální ose posunete o vámi požadovaný optimální úhel,
3. kouknete, na jakém úhlu se ukazatel zastavil (kolik ukazuje),
4. pokud to bude například 35 stupňů, nemusíte při otáčení na stupnici hledat a počítat 35, 70, 105, 140, 175, 210 a 245 stupňů (jak by tomu bylo na klasické hlavě), ale stačí ukazatel posunout o 35 stupňů, dorovnat hlavu tak, aby byl ukazatel zpátky na nule, zmáčknout spoušť a pak už jen posouvat ukazatel vždy o 35 stupňů a dorovnávat pro každý snímek do této polohy hlavu. Tedy 35 a dorovnat, 35 a dorovnat, 35 a dorovnat, 35 a dorovnat...

Hlavu v akci (boužel bez L-plate a vertikální polohy) můžete vidět také na tomto zahraničním instruktážním videu:

https://www.youtube.com/watch?v=0xFCKZVtiQI

 


Výhody panoramatické hlavy Acratech


Jaké jsou tedy výhody panoramatické hlavy Acratech? Je jich nespočet:
 
1) Extrémní pevnost ve větru
- Destička pro hledání nodálního bodu je zakotvena v platformě, kterou pevně drží dvě vzpěry. Už to samo o sobě poskytuje vysokou odolnost ve větru. Navíc, oproti standardním panoramatickým hlavám, nemá tvar písmene L a nevystupuje vysoko nad stativ. Neposkytuje tedy větru „stěnu“, do které by se opíral a způsoboval nežádoucí vibrace.

Neist Point.jpg
2) Nejnižší váha na trhu

Celá sestava (nivelační báze, hlava, destička s příčnou aretací, L-plate) váží jeden kilogram. To je méně než polovina váhy většiny panoramatických hlav, které by mohly pevností a nosností alespoň trochu konkurovat. Když si uvědomíme, že jelikož hlava funguje jako panoramatická i jako kulová (nemusíme tedy po horách tahat dalších 500-600 gramů v podobě kulové hlavy) a odpočítáme váhu L-plate, který bychom nesli tak jako tak, dostaneme se na váhu 300-400 gramů, kterou musíme kvůli panoramatům nosit navíc.

Ano čtete dobře! Nesete v batohu pouze 300-400 gramů navíc a za to máte k dispozici nejpevnější komerčně vyráběnou panoramatickou hlavu na trhu!

Old man of storr.jpg 3) Možnost fungovat jako klasická stativová hlava

To, že panoramatická hlava v kombinaci s nivelační bázi funguje jako standardní stativová hlava, jsem v článku zmínil už několikrát. Tady si je zapotřebí uvědomit, že to šetří nejen váhu v batohu, ale i vaši peněženku, protože najednou zjistíte, že samostatnou stativovou hlavu vlastně nepotřebujete.

Running in time.jpg  4) Unikátní systém krokování

Fungování posuvného ukazatele krokování jsem popsal již výše. Co bych k němu řekl jednou větou? "Taková blbost a přitom tak geniální!!" Pokud fotografujete často s filtry, přes které není vidět (Big Stopper / Super Stopper) nebo noční scenérie, které nejsou v hledáčku příliš vidět, je tento systém krokování k nezaplacení.

Guiraing.jpg

 5) Materiál a zpracování

Hlavu mám zatím k dispozici pouze několik týdnů, nicméně už na první dotek je znát, že tahle mašinka něco vydrží. Jestli x let a nebo celý život je otázkou. Nicméně kvalitu materiálu a zpracování bych bez nadsázky přirovnal k RRS nebo Novoflexu.

Welcome to Ahother world.jpg 

 

Nevýhody panoramatické hlavy Acratech


dollar.jpgCo se nevýhod hlavy týče, budu velmi stručný:

1) Cena

2) Cena

3) Cena

4) Cena

5) Cena

Cena 379.95 USD za hlavu, 149.95 USD za nivelační bázi a 199.95 USD za destičku s příčnou aretací se v sumě vyšplhá na 729.85 USD. Připočteme-li dopravu z USA, místní DPH a clo, dostáváme se malinko přes 1000 USD.

Cože? Téměř 25 tisíc za panoramatickou hlavu? Ano, je to hodně. Ale když si odpočítáte těch 5-8 tisíc, které ušetříte tím, že nebudete potřebovat separátní kulovou hlavu, dostanete se na cenu standardní panoramatické hlavy, jakou je napřiklad Novoflex VR-SYSTEM PRO II. Ta však ve větru nebude zdaleka tak stabilní a navíc se vám se svými 1,7 kg v batohu na horách pěkně pronese.

I tak je to pořád ještě příliš? A kdo říká, že musíte použít originální Acratech destičku za 199.95 USD, nebo nivelační bázi za 149.95 USD? Benro destička popsaná v předchozím článku do Acratech hlavy pasuje také a přitom stojí téměř pětinu. A podobně je to s nivelační bází.

Pokud bychom Acratech panoramatickou hlavu zkombinovali například s komponenty Benro, dostáváme se na nějakých 13 tisíc za hlavu a necelých 5 tisíc za to ostatní. 18 tisíc za hlavu, co funguje jako panoramatická i jako kulová? To už ovšem není tak špatné.

Někdo ještě možná namítne, že nevýhodou může být nutnost nastavovat nodální bod pro každou řadu zvlášť (v případě víceřadých panoramat). A bude mít pravdu. Ačkoliv hlava poskytuje stupnici i pro tyto účely, zde bych doporučil zvážit, jestli je prioritou rychlost nastavování nodálního bodu nebo odolnost ve větru a nízká váha.

Já se však snažím panoramata v horách fotit rychle (než se změní světelné podmínky). Proto jsem v 95% případů odkázaný na jednořadá panoramata a tento problém mě tedy vůbec netrápí. 

 

Co říct k hlavě závěrem?


Ve všech svých článcích prosazuji názor, že unikátní fotografii dělá fotograf a ne foto-technika. Nicméně příroda nás často odměňuje podmínkami, ve kterých se bez toho správného vybavení prostě neobejdeme. Můžete být nejlepším fotografem na světě, ale pokud budete chtít vytvořit panoramatický záběr Neist Pointu a foukat Vám bude nárazový vítr o rychlosti 50-80 km / hodinu, tak na to panorama bez stabilní panoramatické hlavy můžete rovnou zapomenout.
 
Pokud se však do daných podmínek správně vybavíte, lze zvládnout ledacos, viz ukázka několika panoramat ve videu níže:

Štítky:

Václav

Václav Krpelík je fotograf, který se zaměřuje především na fotografování krajiny a to jak té na souši, tak té pod vodou. Jako jeden z mála fotografů na světě, se s těžkou foto-technikou vydává do mořských hlubin výhradně bez přístroje. Mnohaleté zkušenosti s fotografováním hor, pobřeží, mořského světa a dalších žánrů pak předává účastníkům svých workshopů a expedic pořádaných v zahraničí.

Více o něm a o jeho tvorbě naleznete na jeho webu www.vaclavkrpelik.com.

Diskuse

Michal

19.12.2019 10:12

Super série článků, děkuji za ni, je inspirativní.

 

Jen pro někoho kdo by chtěl přehnaně šetřit, dám nedoporučení pro nivelační báze komplet z hliníku, jako Andoer https://www.amazon.com/Andoer-Aluminum-Leveling-Photography-Inclination/dp/B0767MJY2F apod takové ty do 2000,- na vyzkoušení a velmi občasné použití to jde, ale pokud chcete delší živostnot tak nebrat, hniníkový šroub o který se to vše při utažení opírá časem povolí a jsou na vyhození. 

 

Na druhou stranu by mě zajímalo zda má někdo zkušenosti s doporučovanou Benro LBA2 nebo Novoflex MagicBalance, které mají sice stejný princip ale snad jsou použité kvalitnější materiály, když stojí dvojnásobek a jestli jdou vůbec rozebrat a seřídit/dotáhnout.

 

Osobně jsem raději přešel na jiný princip s FLM LB-15 i když se vodováha musí dokoupit zvlášť, a zatím samozřejmě perfektní, uvidíme za rok používání. :-)

 

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Foto technika

Všechny články kategorie

Má ještě smysl mít ve foto technice statisíce?

Již delší dobu jsem chtěl publikovat úvahu včetně pár propočtů na téma: vyplatí se ještě vůbec mít ve vlastní foto technice velké…

10.4.2020

Tomáš

Jak fotit portrétní fotografie?

Nejste si jistí, jak správně zvolit studiové světlo na fotografování portrétu, nebo figurální fotografie? Jaké fotopozadí je…

27.5.2019

petr777

Jak nenašlapat peníze do kanálu

V roce 2012 jsem publikoval článek "Proč nepoužívám fotoaparát za 100 tisíc" a následně článek "Skutečná omezení v krajinářské…

13.4.2018

Václav

Rozhodujete se, jaká světla si pořídit do ateliéru?

Pár tipů pro fotografy, kteří plánují vybavení svého prvního ateliéru, nebo doplnění studiové techniky. Porovnání nižší a vyšší…

8.2.2018

petr777

Mdlé fotky na notebooku? Může za to Intel

…Hned od začátku mi přišlo, že světlé tóny jsou nějaké vyšisované, téměř bez kontrastu. Nejvíc to bylo patrné na fotce zamračené…

7.2.2018

Roman

Vánoční slevy na systémové blesky, sady světel, fotobatohy ...

Co oceníte více? ZDARMA TR-611/612 odpalovač v hodnotě 2.490,- Kč, nebo SLEVA na blesk 1.210,- Kč ...... a co velká sleva na foto…

18.12.2017

petr777